Masonlar.org - Harici Forumu

Gönderen Konu: Nicin Topraktan Yaratildik?  (Okunma sayısı 18927 defa)

0 Üye ve 1 Ziyaretçi konuyu incelemekte.

Temmuz 29, 2007, 02:53:26 öö
Yanıtla #10

Ne midir icinde bulundugumuz kozmik yasalar?

Dünyadaki her canli kendi icgüdüleri ve dogalari dogrultusunda yasarlar,bu kisitlidir yani izin verilen kadar.Bu iznin cercevesi kozmik bir yasadir tipki sinirli bir özgür iradeye sahip olabilmemiz gibi...

Kader dedigin kavram bir kozmik yasadir örnegin,yani ne sekilde buna karsi cikmaya calisirsan calis eninde sonunda yasamis oldugun sürec yazilanla paralel bir dogrultuda olacaktir.Her birey kendi yazgisini;hikayesini yasamaya mecburdur.Bu bir kozmik yasadir...

Tüm varoluslar,degisimler,yokoluslar kozmik yasalar yani evrensel daha dogrusu Yaradanin belirlemis oldugu hatlar cercevesinde gerceklesir,bu mutlakiyet kavramina girer,alternatifi yoktur,diyalektin kozmik bir yasa oldugu gibi:
-Insan dogar büyür yasar ve ölür.

Bir hikaye geldi aklima bu konuda eksik hatirliyorum kusura bakmayin aktaracagim yinede.

Halife Harun Resid zamaninda veziri bir gün sarayin bahcesinde gezerken cok heybetli bir zat görür;cok cekinir bu zattan.
Dayanamaz yinede sorar kimsin diye.Karsisindaki Azrail oldugunu ve kendisinin canini almaya geldigini belirtir.
Vezir cok korkar halifeye kosar ve durumu anlatir.Halife en hizli atini kendisine verir ve Sam daki sarayina hizla sürmesini ister.
Kendiside dayanamaz ve bahceye iner.
Bakarki o heybetli zat orada.Cekinerek selam verir ve sorar:
-Vezirim bana bazi seyler anlatti.
-Dogrudur yarim saat sonra Sam daki sarayda ruhunu kabzedecegim....

Bilmem anlatabildimmi? :)
« Son Düzenleme: Temmuz 29, 2007, 02:55:10 öö Gönderen: zarathustra »
Bir güzel söz söyleme sanati varsa;birde güzel dinleme ve anlama sanati vardir..

Temmuz 29, 2007, 03:07:31 öö
Yanıtla #11
  • Uzman Uye

Kader denilen kavrama inanıyormusun?
kısıtlı özgür irade nasıl oluyor?.mademki kısıtlı neden özgür irade deniyor.?

Temmuz 29, 2007, 03:13:11 öö
Yanıtla #12
  • Uzman Uye

Tüm varoluslar,degisimler,yokoluslar kozmik yasalar yani evrensel daha dogrusu Yaradanin belirlemis oldugu hatlar cercevesinde gerceklesir,bu mutlakiyet kavramina girer,alternatifi yoktur,diyalektin kozmik bir yasa oldugu gibi:
-Insan dogar büyür yasar ve ölür.

Diyalektik kozmik bir yasamıdır?

Temmuz 29, 2007, 03:15:16 öö
Yanıtla #13
  • Uzman Uye

Kozmik ,"aklın almayacağı mantığın kontrol edemeyeceği kadar büyük"

Temmuz 29, 2007, 03:16:22 öö
Yanıtla #14

Evet kader denilen kavrama inaniyorum.Su yaradilisdaki mükemmel dengeyi görüpte kadere inanmamak eksiklik kanimca.

Özgür irade kavrami ise kisi bazinda özgürlügü kapsiyor,yaradan bazinda degil tabiki bu kavramlari birbirinden ayirmaliydim yazimda iyi yakalamissiniz.

Herseyi tam anlamiyla kavriyamadigimiz,ögrenilmesi gereken milyarlarca kavram ve gercekler varken iradenin özgürlügününde aci ama bir cercevesi oluyor ister istemez.

Cünkü insan Yaradanin kendisi degil,ondan bir parcadir diye düsünüyorum...

Her türlü Özgürlük ve Mutlakiyet sadece Yaradana has niteliklerdir...
Bir güzel söz söyleme sanati varsa;birde güzel dinleme ve anlama sanati vardir..

Temmuz 29, 2007, 03:22:43 öö
Yanıtla #15
  • Uzman Uye

Evet kader denilen kavrama inaniyorum.Su yaradilisdaki mükemmel dengeyi görüpte kadere inanmamak eksiklik kanimca.

yaradılıştaki mükemmelliğe diyecek bir şeyim yok bazı kişilere görede eksiklikler var ama benim merak ettiğim yaşadığın her şeyin sen yaşamadan önce yazıldığınamı inanıyorsun?kader kavramına inanıyorum derken bunumu kast ettin.

Temmuz 29, 2007, 03:31:32 öö
Yanıtla #16

Simdi tartisma üslubundan uzaklasiyor bu konu.Sizin fikir beyan etmek yerine soru ile cevap vermeniz konuyu cikmaza sürükler,yani sonucsuzluk elde ederiz.
Simdi gelelim sorunuza?

Kaderin kac cesit anlami var?Kader bence varolus sürecinde yasami yönlendiren etkilerin tümüdür.

Evet ben yasamadan önce yazilanlara inaniyorum.Fakat kendi özgür irademlede etkileyebilecegim bazi sürecler olabileceginide düsünüyorum..

Temmuz 29, 2007, 03:35:04 öö
Yanıtla #17
  • Uzman Uye

Kozmik konu iyinin ve kötünün güçleri arasındaki çekişmedir. Bu çatışmada kötü adam Şeytan, kurtarıcı ise İsa’dır.
Ama daha önce anlınıza yazılan bir şey varsa sizin özgür iradeniz  olmazki.Bu etkiler sizin sağlıklı karar vermenize engel olur.

Temmuz 29, 2007, 03:42:25 öö
Yanıtla #18

Bu sizin yorumunuz.Peki neden Tanri ruhunu üfledi insana?Neden bu yaradilis?Eger bazi sürecleri degistirebilme gibi bir gücün yoksa neden dolayi hesaba cekileceksinki?
Nicin kurtarici Isa olsunki?Hz. Isa da bu kozmik sürece uyum göstermekle mükelleftir,seytaninda mükellef oldugu gibi...

Bence dar bir düsünce yapisi bu sn Shemuel.Alniniza yazilan seylerin karar asamasindaki darlatmasi degil bence düsünülmesi gerekilen,düsünülmesi gerekilen onu yazandir.Onu yazana güvenmektir,siginmaktir.
Imandir yani..

Temmuz 29, 2007, 03:47:23 öö
Yanıtla #19

Neyse sn. Shemuel bayagidir cikmak istiyordum aslinda yorgunum fakat sizin bu güzel tartisma ortaminizdan dolayi cakilip kaldim.Müsadenizle cikiyorum ben,tesekkürler bilgilendirmeniz icin.

(Buraya bir noktali virgül koyun baska zaman devam edelim ;) :D)