Masonlar.org - Harici Forumu

Gönderen Konu: KADIN MASON BÜYÜK LOCASI  (Okunma sayısı 78651 defa)

0 Üye ve 1 Ziyaretçi konuyu incelemekte.

Kasım 06, 2010, 06:58:30 ös
Yanıtla #20
  • Uzman Uye

O gelenekler eğer ana düşünceden, amaçtan sapmıyorsa, Remzi Bey'in gelenek olarak ifade ettiği zincire bir aksama yaratmıyorsa belirli eklemeler, düzeltmeler uygun ölçüde yapılabilir diye düşünüyorum. Buarada bilmediğim konularda konuştuğumu fark ediyorum ve susuyorum.

Kasım 06, 2010, 08:08:05 ös
Yanıtla #21
  • Ziyaretçi

Sayın SkullG'nin cümlesini aynen aktarark :"En Muhterem Remzi Sanver'in ifadelerinden bazı çıkarımlar yapılmaya çalışılıyor."

Hayır cümleyi yorumlamadım, aynen aktardım. Ancakhiç bir çıkarımda da bulunmuyorum, buna gereksinim duyuluyor göndermesini içeren bir tutum yanlış olur. Cümlenin aktarılma amacı kurumun kendi içindeki içselleştirilmemişliği göstermektir ki bu konuda diğer  örnek yanıt ve yazılar var. Sayın SkullG nin kabulleri  açısından bir sorun görmüyorum, hatta  ..rağmen tutumu  ne kadar demokrat bir kurum dedirtiyor.

Bunu öncelikle vurgulayarak gelenek konusunda Sayın SkullG'nin aynen katıldığımı belirtmek isterim. Çok haklısınız En Muhterem Büyük Üstadınızın dediğince gelenek ezoterik dünyada farklı anlamlar içerir.  Ama biz gelenekselliz diye 70 milyona, anlaşılmak üzere hem de tüm olumsuz bakışları yok etmeyi amaçlayan bir anlaşılmanın sağlanması üzerine yapılan bir söylemde, adıyla harici dünyada konuşurken, bahsedilen gelenek Masonluğun temelinde olan ve bütün Mason yapılanmalarca kullanılan gelenektir. Ezoterik bir tarafı da yoktur.

Gelenekçi olmak bir tercih meselesi, sorun yok. Ama bu tercihin yansıdığı bir yanıtta "çıkarımda bulunulmaya çalışılıyor" şeklindeki cümle uygun bir belirleme olmadı, gerçeği de hiç yansıtmadı.

Bu arada Sayın Mozart'ın görüşlerini belirtme biçimini bir talihsizlik olarak gördüğümü belirtmeliyim. Nitelendirmeler maksadı aşmamalı diye düşünüyorum. Maksadı aşma hali kontrolun kalktığı ve yetersizliğin ifadesinin başladığı anlardır. Burası son derece yetkin bireylerin olduğu bir ortam, dolayısıyla talihsizlik ve yorgunluk demeyi tercih ediyorum.
Saygılarımla,

Kasım 07, 2010, 08:31:52 öö
Yanıtla #22
  • Seçkin Üye
  • Uzman Uye

Bu tartışma çerçevesinde bence Sayın Mozart haklı... Asıl sorduğunun yanıtını alamamış durumda. Bu  o sorusunun uzunca bir paragrafın içinde kaynayıp, dikkati çekmemiş oluşundoan ileri gelmekte olabilir. Belki de tartışmaya katılanlar beklenilen yanıtı bilmediklerinden.

Eğear yanlış anlamadıysam Sayın Mozart ülkemizde niçin karma mason örgütü kurulmadığını, böyle erkek-kadın ayrılığının sürüdürüldüğünü soruyor. Kendince buna bir yanıt da veriyor ama bu daha çok bir sorgulama.

Eğer yanlış anlamışsam, düzeltilmesini dilerim.

Yazacaklarım biraz uzun sürebilir; onun için de özür dilerim. Elimden geldiğince kısa kesmeye çalışacağım.

Türkiye'de bir kadın mason örgütü kurulması daha doğrusu  kadınların da Masonluğa girebilmelerinin sağlanması konusu daha 1920'li yılların sonlarına doğru gündeme gelmiş ve tartışılmıştı. Bu bir varsayım değil, belgesi var.

Şayet Türkiye'de Masonluk 1935 yılında uykuya girmemiş olsaydı, belki bu bağlamda çok daha önceki bir tarihte bir atılım yapılmış oldğu görülebilirdi. Bu dediğim ise sadece bir yorum. 1930'lu yıllarda Türk mason litaeratüründe yer almış olan yazıların etkisiyle...

1980'li yılların sonlarına doğru Türkiye'de kadın masonların olabilmesi için nhazırlıklarda bulunulurken, buna veren ÖMBL bile hayli zorlukla karşı karşıyaydı. Çünkü nasıl HKEMBL tüzükleri ve kuralları karınların mason obabilmesini benimsemiyorsa, bu durum ÖMBL için de geçerliydi. Bir fark yoktu. 

Sonradan aştılar bunu. Ancak sadece tüzük ve büyük locanın ukralları bakımından aştılar. Üyelerinin kafa yapısını değiştirip, buna ikna edebilmeleri için daha çok yıl geçmesi gerekiyordu. Bu iş öyle birdenbire yapılamıyor.

1990'lı yıllarda, Kadın mason büyük Locası resmen kurulduktan sonra bile ÖMBL localarından birçoğu buna karşı direndi. Kadın masonları, onlar da mason unvanı taşımakta olsa bile localarına kabul etmediler. Bunun aşılması da yıllar aldı.

Günümüzde ÖMBL çerçevesinde kadın masonları konuk olarak localarının toplantılarına kabul etmeyen loca hâlâ var mı, bunu bilmiyorum. Olabilir. Bu çok küçük bir ayrıntı bence.

Bütün bunları niçin böyle uzun uzun anlattım?

Şundan: Kadınların sırf kadınlara özgü bir masonik örgüt çerçevesinde bir araya gelmelerinin sağlanması bile hiç de kolay bir iş değildi. Karma mason örgütü yani localarında hem kadın hem erkek masonların bir arada bulunduğu bir kuruluş, bunun çok daha ötesindeydi . Kimilerinin düşüncesine göre, doğrudan o yola gidilmiş olsaydı çok daha kolay olabilirdi. Ancak o sıralarda bir telaş söz konusuydu. KMBL 1991 yılında kurulmuş olmalıydı; geciktirilmemeliydi. Bu yüzden karma mason localarının kurulmasına girişilemezdi.

Bu noktada «Niçin öyleydi?» diye sorulabilir ama işte o bu başlığın çok ötesine geçer. Onun için bir yana bırakıyorum. Meraklısı varsa anlatılır.

Sayın Mozart'ın "anlayabildiğim kadarıyla" sorusunun yanıtına ancak tüm bunlardan sonra gelebiliyorum.

1990'lı yılların sonlarına doğru Türkiye'de hem kadın hem erkekleri Masonluğa kabul eden bir karma mason locası kuruldu. Bu loca, günümüzde bile varlığını sürdürüyor.  Örgütlenişi nasıldır, boyutu nedir, hangi yöntemle çalışır? Bu soruların yanıtını bilmiyorum; sadece var olduğunu ve varlığının yadsınamayacağını biliyorum.

Bu bağlamdaki kritik nokta şu: Nasıl HKEMBL'nın ÖMBL ve KMBL ile ilişkisi yoksa, ÖMBL ve KMBL'nin de o sözünü ettiğim loca ie ilişkisi yok. Haütta biz HKEMBL ile ÖMBL aürasında zaman zaman gayri resmi, daha çok bireysel ilişkiler bulunduğunu haütta bu ilişkilerin her iki büyük locanın büyük üstatları ve en üst düzey yöneticileri arasında iyi niyetlme ve Türk Masonluğu adına ortak  davranışlarda bulunmak amacıyla kurulduğunu biliyoruz. Sözünü ettiğim o karma loca ile berikiler arasında ise benim bildiğimce böyle bir ilişki hatta iletişim bile yok. Varsa da ben bilmiyorum.

İşte Türkiye'de henüz karma nitelikli bir mason örgütünden bu nedenle pek söz edilmiyor.

Umarım konuya beklendiğince bir açıklık getirebilmişimdir.

Sevgiler.   

ADAM OLMAK ZOR İŞ AMA BUNUN İÇİN ÇALIŞMAYA DEĞER.

Kasım 07, 2010, 10:35:55 öö
Yanıtla #23
  • Uzman Uye

Bay Adam,

Çok şaşırdım, hiç duymamıştım karma mason locasının varlığını. Varlığının dışında bildiğiniz bilgileri paylaşırsanız memnun olurum.Ismi, hangi şehirde varlığını sürdürdüğü, ne zaman kurulduğu, karma loca dışında ne gibi düşünce, bakış açısı bakımından farklıları olduğu gibi.

Sevgiyle kalınız

Kasım 07, 2010, 11:54:38 öö
Yanıtla #24
  • Seçkin Üye
  • Uzman Uye

Kuruluşu 1990'lı yılların sonlarında. Kesin bilmiyorum; ya 1998 ya 1999.  Bu konuda bilgi akışının yetersiz oluşu sanırım o günden bu yana pek büyümeyip, sınırlı bir düzeyde çalışma yapmış oluşundan ileri geliyor.  Yerinin İstanbul'da olduğunu biliyoruz. Bunun ötesinde bende bir bilgi yok.

Sevgiler.
ADAM OLMAK ZOR İŞ AMA BUNUN İÇİN ÇALIŞMAYA DEĞER.

Kasım 07, 2010, 11:58:28 öö
Yanıtla #25
  • Uzman Uye

Elinize bilgi, döküman, yazı geçtikçe paylaşmanız dileğiyle sevgiyle kalınız.

Mayıs 09, 2012, 02:27:18 ös
Yanıtla #26
  • Ziyaretçi

Kadın Mason olmazmış kim diyor?Kadın dan Anne oluyorda mason mu olmuyor.Bu toprakları kadınların eşlerine verdiği güçle kazandık.Kadın olmaz ise evlat olmaz.Erkek hiç olmaz .Nasıl oluyorda kadın Mason olmamalıymış ..Mason kelime anlamı itibari ile duvarcı ustası.Pekii günümüzde inşaat mühendisi ,teknisyeni kadın yokmu ? .Keramet taşları yerine koymak ise kadınlar o taşları herkezden daha iyi yerine koyar.Ne Mutlu Türküm Diyene ,Ne mutlu Kadınım Diyene.

Mayıs 09, 2012, 02:59:50 ös
Yanıtla #27
  • Seyirci
  • Orta Dereceli Uye
  • **

sn. derya hanım

kadınların mason olamayacağını elbette burdaki insanlar demiyor. zamanında masonluğun felsefesini yazan insanlar bu sınırları çizmiş.. http://www.mason.org.tr/index.php?Itemid=44&id=40&option=com_content&task=view#sair

ayrıca kadından anne olması her şey olabileceği anlamına gelmez.. her insan her şey olamaz.. erkek olup masonluğa kabul edilmeyenler, uygun olmayanlar da var elbet. yani şunu demek istiyorum, çocuğun altını bezleyip, yemek pişirmekle masonluk aynı şey değil tabiki  ;)  zaten özgür mason localarına bağlı kadın masonlar var http://newsimg.bbc.co.uk/media/images/41241000/jpg/_41241027_eg203.jpg  farklı yapılanmalarla kendilerini gösterebiliyorlar.. resmi masonlar ise 500 yıldır kadınları üye statüsüyle kabul etmiyor.

yazınızı garip bir milliyetçilik sloganıyla bitirmenizi yadırgadım.. ne mutlu türküm diyene ne alaka?

saygılar..
Her emir özgürlüğün suratında patlayan bir tokattır!
Michail Bakunin

Mayıs 09, 2012, 03:15:33 ös
Yanıtla #28
  • Uzman Uye

KİM TUTAR sizi devam hemşire ... :-X :-X :-X :-X
audi-vide-tace
    dinle-gör
        sus

Mayıs 09, 2012, 04:45:20 ös
Yanıtla #29
  • Orta Dereceli Uye
  • **

Sayın Derya Eroğlu Öymen'in bir kadın olarak bunları yazmış olması duygularının bir dışa vurumu olarak alınabilir. Haklıdır da. Fakat biz bu forumda kişilerden çok fikirleri tartıştığımıza göre Sayın Derya Eroğlu Öymen'in söylediklerini de bu bağlamda ele almalıyız.

Şimdi, burada tartıştığımız kadınların mason olamayacağı mı, yoksa kadınların mason olamayacağını savunan Masonluk kurumları mı?... Bu ikisini birbirinden ayırmak tartışmayı daha açık bir hale getirir.

Hatta bu ayrımı net olarak ortaya koymamız o kadar önemli ki... Mesela benim bu forumdan öğrendiklerime göre yurdumuzda kadınların mason olabileceğini savunan bir Masonluk kurumu ola Özgür Masonlar Büyük Locası bile kadınları arasına üye olarak kabul etmiyor. Sadece erkek üyeler alıyor.

Peki bu bize neyi anlatır? Şunu anlatır: Kadınları üye olarak kabul etmek başka, kadınların mason olamayacağını savunmak başka.

Bir harici olarak kendimce bir akıl yürüttüm. Önce şu soruyu sordum: Masonluk üyelerinden ne bekliyor?... Buna kendimce ve bilgim yettiğince cevaplar verdim.

Ardından bir soru daha sordum: Masonluk üyelerine neyi vaat ediyor?

Son olarak da şunu sordum: Kurum, insan, görüş farklılıklarını bir yana bırakalım. Salt felsefesi bakımından Masonluk neyi amaçlar?

Konuyu uzatmamak için her soruya kendimce yanıtları sıralamayayım. Fakat yine kendimce ulaştığım sonucu paylaşmak isterim:

Kadınların mason olup olamayacağı konusu Masonluğu değil masonları ilgilendiren bir konudur.

Kadınlar Mason olabilirler mi?... İzin verirseniz kendi görüşümü saklı tutarak bu soruya yine bir soruyla karşılık vermek isterim: Bütün insanlığın, barış, mutluluk içinde yaşamasını ve evrimi özgürce yaşamalarını ön gören Masonluğu düşündüğümüzde ve bütün eylemlerini bu amaç doğrultusunda yürüten Masonluk açısından bakıldığında, kadınların mason olup olmayacağı masonların görüşlerine bırakılabilecek bir konu mudur?

Bunu şu yüzden soruyorum: Forumumuzdaki mason üyelerin çeşitli konuları tartışırken kullandıkları bir değim var: "Masonluk başka masonlar başka".

Bu başlığı incelerken bunları düşündüm... Paylaşmak istedim.
« Son Düzenleme: Mayıs 09, 2012, 05:29:41 ös Gönderen: enelsır »
enelsır