Masonlar.org - Harici Forumu

Gönderen Konu: Yahudi ve Hıristiyanların Şiddet Ayetleri  (Okunma sayısı 16991 defa)

0 Üye ve 1 Ziyaretçi konuyu incelemekte.

Ocak 22, 2012, 09:03:39 ös
Yanıtla #20
  • Seyirci
  • Uzman Uye

Sn. karahan

Alıntı
Tanrıyı kavrama anlayışını isteyen ben değilim ama mesela şunu biliyorum aslında allahın tüm insanlara öğrettiği ilah kavramı hep aynıdır hiç değişmez lakin onlarada biçimleri dilediğince biz insanlar veririz.

Yaratıcının gönderdiği kavramlara biçim vermek insanın elinde mi sizin tanrı anlayışınızda ?

Saygılarımla,
418

tam olarak anlatmak istediğinizi örnek ile anlatırsanız sevinirim neyi kast ettiğinizi bilmem lazımki kendimce doğru cevap verebileyim.
ama şu kısa sözünüze şöyle derim ben yaratıcının gönderdiği kavramları yani olmasını dilediği kavramlara ben bir insan yani yaradılmış olarak onu kendi kalıbıma sokarak dilediğimce istediğim gibi işime geldiğigib yada herrhangi bir çıkarım için adına ne dersen de kısaca değiştimek benim inancımda yok.

lakin benim yaradılmış olarak allahım benden istediği sorgulamayı en hatasız biçimde yapmak benim görevim insan olmamın gayesi bende onu yaparım ve yapmaya uğraştığımda odur bu forumda olupta masonluğun özünü ve amaçlarını anlamaya çalışmam gibi tıpkı yoksa birilerinin anlattığı şekli ile öğrenmek değil işim.

saygılar
ÖZGÜRLÜK BİLE SAHİP OLMAK İÇİN SINIRLANDIRILMALIDIR.

EDMUND BURKE

Hayat Bizi Resmen Dört İşlemle Sınar. Gerçeklerle Çarpar, Ayrılıklarla Böler, İnsanlıktan Çıkarır ve Sonunda Topla Kendini Der.  leo

Ocak 22, 2012, 11:38:05 ös
Yanıtla #21
  • Uzman Uye

Sn. Masor1976 kardeşim ---Bu ayetlere gelince çeviri hatası yapılmış olabilir. Ya da sonrada insanları savaş için acımasızlaştırmak veya vahşileştirmek amacıyla kutsal kitaplara siyasi amaçla eklenmiş olabilir. Gerçekten de ilahiyatçı olanların görüşlerini ele almak gereken bir mevzu. Bizi aşar yani.
--- burdaki anlatım İSLAM dini için söylemek ve inanmak insanı dinden çıkarır .Kuran sadece Allah' sözü olduğuna tam anlamıyla İman etmeyen İslam olamaz saygılarımla. :-X ??? ???
audi-vide-tace
    dinle-gör
        sus

Ocak 22, 2012, 11:50:27 ös
Yanıtla #22
  • Uzman Uye

Sn. Tij sözlerinizi tam çözemedim, sorgulama yaptığını söylüyorsunuz şairin  şiirine bütün olarak bakarsak  Tanrı kavramında ilahın Kader mantığındaki hepimizin zamanında yaptığı hatayı yaptı  ; şöyleki Bir kul , başka bir kulu öldürdü ve Tanrının karşısında sen böyle yazdın bende uyğuladım mantığı sence ne kadar  Sağlıklı bir yaklaşım olur  saygılarımla ...     (Sayin NOSAM33 Hayyam"in egosu yok bence, o yalnizca her normal insanin yaptigi seyi yapiyor, soruyor ve sorguluyor. Olgulara asil sorgulamadan bakan,  siyah veya beyaz , var veya yok ikileminde arayan insan bence herseyi egolarina kurban ediyor. Bakin sayin karahan baska birsey söylüyor.

Not: Sizi demin güldürdügümüde unutmayin) ...
Son söz hep beraber gülelim kardeşlerim hep beraber. :) :) :)
audi-vide-tace
    dinle-gör
        sus

Ocak 23, 2012, 12:33:16 öö
Yanıtla #23
  • Uzman Uye

Sayın karahan İncil'den alıntılar yaparak  özetle, "şiddet içeren ayetlerin İncil'de olduğunu, ancak, bunların Tanrı kavramı ile bağdaşmadığını "  belirtiyor. İncil , vayih yoluyla yazılmış/yazdırılmlş bir kitap değil ki.
        Saygılar-sevgiler.
"Vur ama dinle beni"

Ocak 23, 2012, 08:01:24 ös
Yanıtla #24
  • Seyirci
  • Uzman Uye

Sayın karahan İncil'den alıntılar yaparak  özetle, "şiddet içeren ayetlerin İncil'de olduğunu, ancak, bunların Tanrı kavramı ile bağdaşmadığını "  belirtiyor. İncil , vayih yoluyla yazılmış/yazdırılmlş bir kitap değil ki.
        Saygılar-sevgiler.

sn.alşah

Allah tarafından peygamberler aracılığı ile insanlığa gönderilen dinlere ilâhî dinler denir. Hz. Adem'le başlayan ilâhî din zinciri Hz. Muhammed (s.a.v)'le son bulmuştur. İlâhî dinlerin hepsi vahiy mahsulüdür.
Hz. Muhammed (s.a.v)'le son bulan ilâhî vahiy geleneğinin özel adı, her ne kadar O'ndan önceki peygamberler döneminde "İslâm" değilse de, temel yapı itibariyle hepsi "İslâm" olarak isimlendirilmektedir. İlâhî dinler kaynak açısından tevhide yani Allah'ın birliğine dayandığı için "kitaplı" ve "peygamberli" dinlerdir. Bu manada Tevrat, Zebur, İncil ve Kur'an-ı Kerim, bu kitapların kendilerine indirildiği peygamberlerin temsil ettikleri dinleri ifade etmektedir.

saygılarımla

EDMUND BURKE

Hayat Bizi Resmen Dört İşlemle Sınar. Gerçeklerle Çarpar, Ayrılıklarla Böler, İnsanlıktan Çıkarır ve Sonunda Topla Kendini Der.  leo

Ocak 23, 2012, 11:00:49 ös
Yanıtla #25
  • Uzman Uye

Sayın karahan'ın daha önce de bu konudaki fikirlerini az çok biliyorum. Yanlız anlayamadığım bir şey var. Hiç bir din siz öyle olmasını istediğiniz için öyle değildir. Lütfen biraz araştırıp sorgulayın. Anlattıklarıınızın  gerçekle uzaktan yakından ilgisi olmadığı gibi ifadeleriniz de tamamen afaki anlatımlar. Bilmiyor olabilirsiniz ama biraz araştırmış olsanız, neyin ne olduğunu daha iyi anlayabileceğinizi düşünüyorum.Bu ifadelerinizden sonra benim söyleyecek bir sözüm yoktur.
       Saygılar-sevgiler.
"Vur ama dinle beni"

Ocak 23, 2012, 11:48:37 ös
Yanıtla #26
  • Seyirci
  • Uzman Uye

Sayın karahan'ın daha önce de bu konudaki fikirlerini az çok biliyorum. Yanlız anlayamadığım bir şey var. Hiç bir din siz öyle olmasını istediğiniz için öyle değildir. Lütfen biraz araştırıp sorgulayın. Anlattıklarıınızın  gerçekle uzaktan yakından ilgisi olmadığı gibi ifadeleriniz de tamamen afaki anlatımlar. Bilmiyor olabilirsiniz ama biraz araştırmış olsanız, neyin ne olduğunu daha iyi anlayabileceğinizi düşünüyorum.Bu ifadelerinizden sonra benim söyleyecek bir sözüm yoktur.
       Saygılar-sevgiler.

sn.alşah

neyi bilip bilmediğimi yada neyi nasıl araştırıp araştırmadığımı yada ne okuduğumu bilmeden cevap yazmışsınız ben size sadece incil vahiy yolu ile gelmemiştir söyleminize istinaden yazdım o yazıyı yani incilde dahil tüm peygamberlere bu sonradan kitap haline gelmiş olanlarda dahil sadece vahiy yolu ile gelmiştir.bir peygambere başka yoldan bunların bildirildiğine dair herhangi bir yazı okumadım.İtirazınız neyedir anlatırsanız svinirim.vahyi kabul etmiyorsanız siz bildiğinizi paylaşırsanız ayrıca mutlu olurum belki ben yanlış bilgi sahibi olmuşumdur.Ben din konusunu sizin bana söylediğiniz gibi algılamadım ben belki sizin için öyle yanlış bir algılanmaya sebep olmuşsamda bunu bana açarsanız sevinirim.

hiçbir din kişiye özel gelmez dolayısı ile sana göre yada bana göre yoktur.Nilgide bir eksik olabilir din konusunda benim algım size farklı yada yanlış gelmiş olabilir bu konuda herhangi bir kompleksim yok sizce yanıldığım konuları bana açarsanız bu beni mutlu eder.

saygılar

EDMUND BURKE

Ocak 24, 2012, 06:40:35 ös
Yanıtla #27
  • Uzman Uye

Alıntı
Sn. Tij sözlerinizi tam çözemedim, sorgulama yaptığını söylüyorsunuz şairin  şiirine bütün olarak bakarsak  Tanrı kavramında ilahın Kader mantığındaki hepimizin zamanında yaptığı hatayı yaptı  ; şöyleki Bir kul , başka bir kulu öldürdü ve Tanrının karşısında sen böyle yazdın bende uyğuladım mantığı sence ne kadar  Sağlıklı bir yaklaşım olur  saygılarımla ...

Sayin NOSAM33 öncelikle biraz gec cevap verdigim icin beni bagislayin, is güc, hele birde evde kücük cocuklar olunca, takibi tam yapamiyotum bazen.
Evet dedigim gibi bence sair sorguluyor, neyi,? Allahi, Allah"in emirlerini ( siz buna ayetlerini deyin),kaderi veya müslümanliktaki kader anlaysini sorguluyor veya bizdeki kullanilisi ile alin yazisi, ve soruyor "neden hem beni böyle yaratiyorsun, veya benim böyle yapacagimi önceden biliyorsun veya belirliyorsun, hemde bana cezalar hazirliyorsun neden??????"ve akabinde " peki bunlari bile bile beni niye yarattin, benim neler yapacagimi önceden belirliyorsun ( veya bazilarinin özgür iradeden bahsettikleride olur burdada yine Allah neler yapacagimizi belirlemez ama neler yapacagimizdan haberdardir ) veya biliyorsun ve bile bile beni yaratiyorsan yani bile bile bana kötülük ediyorsun ozaman benden farkin nerde."diyor.

Ama buarada özellikle burda kader konusunu tartismaya acmayi cok isterim.

Isterseniz ben önce Forumu bir tarayayim böyle bir baslik acilmismi bakayim eger acilmamissa bir soruyla bekli baslatirim.

Kaderle ilgili Ayet ve Hadislar

"şüphesiz ki biz, her şeyi bir kader (ölçü) ile yarattık." (Kamer/49),

"Allah her şeyi yaratmış ve her birine belirli bir nizam vererek, onun kaderini tayin ve takdir etmiştir." (Furkan/2),

"Yeryüzünde ve sizin başınıza gelen her hangi bir olay yoktur ki, biz onu yaratmadan önce o, kitapta bulunmasın. Doğrusu bunu bilmek Allah'a kolaydır." (Hadid/22),

"Ölümü aranızda biz tayin ettik..." (Vakıa/60),

"Bu sebeple yıllarca Medyen halkı içinde kaldın. Sonra da bir takdire göre buraya geldin ey Musa!..." (Taha/40),

Peygamber Efendimiz (s.a.v.)den Hz.Ömer (r.a.)ın rivayet ettiği, Cibril hadisi diye bilinen hadis-i şerifte, iman, İslâm ve ihsanın ne olduğunu Cebrail’e anlatırken iman konusunda şu ifadeyi kullanmıştır: "İman, Allah'a, meleklerine, kitaplarına, Peygamberlerine, ahiret gününe, kadere, hayrın ve şerrin Allah'tan olduğuna inanmaktır." (Müslim/İman),

Bu hadiste kadere inanmanın iman esaslarından olduğu açıkça belirtiliyor. Bununla birlikte ilâhi bir sır olarak kabul edilen kaza ve kader konusunda Peygamberimiz, fazla konuşulmamasını, münakaşa edilmemesini, bu konuya fazla dalınmamasını tavsiye etmiştir.
( alinti zehirli.org )

Saygilarimla

Ocak 24, 2012, 07:04:11 ös
Yanıtla #28
  • Ziyaretçi

Bence de kader mevzusu ele alınabilir Sayın Tij.

Yanılmıyorsam Beyazıdı Bestami isimli veliydi. Domuza çok atıyormuş bir gün domuz lisanı hale gelerek "Rabbim istese seni benim, beni de senin yerine yaratamaz mıydı" diye uyarılmıştır.

Kader konusunda insanoğlunun isyan etme hakkı yoktur. İnsan olarak yaratıldığı için şükretmelidir. Yani Allah'ın insana hiç bir borcu yoktur istediği gibi yaratır yok eder vb. itiraz hakkı filan beşeri hukuk gibi değildir. Bir dilenciye verilen parayı beğenmemesi gibi bir durumdur kadere itiraz. Bu şekildeki bir tavır para vereni kızdırabilir. Dünyada insanların çektiği ızdırap ve çileler için sonsuz bir zaman diliminde ödüllendirileceği ifade ediliyor yani görülen haksızlıklar vb. kaderine itiraz etmez ise insanoğlunun işine yarayacaktır. İnsanlara çileler boşuna verilmiyor.

Kısacası bu lafın sahibi yoksa benim olsun "insanoğlu bu dünyaya tatil yapmak amacıyla gönderilmemiştir".

Saygılarımla.

Ocak 24, 2012, 08:23:08 ös
Yanıtla #29
  • Orta Dereceli Uye
  • **

selamlar, konu  hakkında öncelıkle 10 emri yazmak istıyorum  10 emrı kısaca yazacagım;

___ON EMİR
1. Emir: 'Benden Başka Tanrın Olmayacak’
2. Emir: ‘Put Yapmayacaksın’
3. Emir: ‘Tanrı’nın Adını Boş Yere Ağzına Almayacaksın’
4. Emir: ‘Şabat(Sebt) Günü'nü Kutsal Sayarak Anımsayacaksın’
5. Emir: ‘Annene Babana Saygı Göstereceksin’
6. Emir: ‘Adam Öldürmeyeceksin’
7. Emir: ‘Zina Etmeyeceksin’
8. Emir: ‘Çalmayacaksın’
9. Emir: ‘Yalan Yere Tanıklık Etmeyeceksin’
10.Emir: ‘Başkasının Malına Göz Dikmeyeceksin’
___

ateizim ;Tanrının varlığını yadsıma_ TANRItaNımazlık ;TANRI  inancınını bilimsel anlamda yoksun sayan görüş.

Açılan başlıkta sanırım bir ateizm mevcut degıl  bir Hrsitıyan lık düşmanlıgı var amacım bir polemik degıl fakat unutulmamalı KURAN dada şiddet tavsiye eden ayetler var...Eskiden gidip namaz kılardım artık sadece dua edıp yatıyorum ve sabahta  İNCİL'den ayet okuyup gune merhaba diyorum...  Saygılarımla
Ey ateş! İbrahim’e karşı serin ve selamet ol ..