Masonlar.org - Harici Forumu

Site, Forum ve Uyeler Hakkinda => Özel Bölümler => Konuyu başlatan: Alşah - Kasım 19, 2017, 04:09:37 ös

Başlık: ROZİKRUSYENLİK
Gönderen: Alşah - Kasım 19, 2017, 04:09:37 ös
     Sitemizde uzun zamandır değişik konularda başlık açılmadığını düşünüyorum. Bu nedenle hem bilgilenmek ve hem de biraz olsun konu değişimi için soruyorum .
     Rozikrusyenlik ile Masonluk arasında bir ilişki var mıdır?
     Saygılar-sevgiler.
Başlık: Ynt: ROZİKRUSYENLİK
Gönderen: NOSAM33 - Kasım 19, 2017, 09:01:14 ös
Bu topluluk 16. yüzyılda Almanya'da ortaya çıkmıştır. Kurucusu, gerçekten yaşayıp yaşamadığı bilinemeyen Christian Rozenkreutz isimli bir kişidir. Bu örgüt 17. yüzyılda Fransa ve İngiltere'yi de kapsayan geniş bir alana yayılmayı başarmıştır. İlk bakışta hem localar, hem de dereceler açısından masonlukla büyük benzerlikler göstermektedir. Gül-Haç örgütü özünde gizemci bir topluluktur. Evrenin ve yaşamın gizlerini tümüyle gizemci bir yaklaşımla, hermetizm ve kabala gibi uygulamalarla tanımaya çalışmaktadırlar.

Masonluğun hemen her ritinde bulunan "Gül-Haç Şövalyesi" derecesi nedeniyle, düşünsel masonluğun Gül-Haçlardan kaynaklandığı sıkça ileri sürülmüştür. Öyle ki, İngiltere'deki ilk düşünsel masonlar arasından bazılarının aynı zamanda Gül-Haç örgütüne üye olduklarının bilinmesi, doğrudan bir bağlantının kanıtı olarak sunulmuştur. Bazı savlar masonluğun, Gül-Haç'ların İngiltere'deki şubesi olduğu noktasına kadar vardırılmıştır.


https://www.frmtr.com/images/misc/v_frmtr2.png (https://www.frmtr.com/images/misc/v_frmtr2.png)
Başlık: Ynt: ROZİKRUSYENLİK
Gönderen: Farmakoloji - Kasım 20, 2017, 09:37:30 öö
Sayin @Alşah bey,Sayin Mason bu konuyu cok detaylı zamaninda paylaşımını yapmış...Saygı ve sevgilerimle.          https://www.google.com/url?sa=t&source=web&rct=j&url=https://masonlar.org/masonlar_forum/index.php%3Ftopic%3D50.0&ved=0ahUKEwjcp_itxMzXAhWBUSYKHTcUAX0QFgg8MAU&usg=AOvVaw0IcMcb3CEeOvyqDb_nJz8D (https://www.google.com/url?sa=t&source=web&rct=j&url=https://masonlar.org/masonlar_forum/index.php%3Ftopic%3D50.0&ved=0ahUKEwjcp_itxMzXAhWBUSYKHTcUAX0QFgg8MAU&usg=AOvVaw0IcMcb3CEeOvyqDb_nJz8D)