Masonlar.org - Harici Forumu

Gönderen Konu: Ekmek ve Tuzun Paylaşılması  (Okunma sayısı 7776 defa)

0 Üye ve 1 Ziyaretçi konuyu incelemekte.

Kasım 14, 2014, 12:41:56 ös
  • Seçkin Üye
  • Uzman Uye

Masonlukta zaman zaman (ya da sık sık) böyle bir terimin kullanıldığını biliyoruz.

Mason Sözlüğü'nde bunun için "Simgesel olarak, “kardeş sofrası”ndaki ortamın ve burada yapılan işin niteliği." diye bir tanım görüyoruz.

Neden böyle?... Neden bir başka terim değil de bu?...

Acaba bu konuda biraz daha ayrıntılı bilgi verebilecek olan var mı?

Bu terim sadece Masonluğa mı özgü yoksa başka ezoterik (hatta belki ezoterik bile olmayan) başka kurumlar da bu terimi ya da benzerini kullanır mı?

Bu arada, şu "Kardeş Sofrası" da bir simgesel terim; değil mi? 

Yorum da yapılabilir. Ancak bilgisel açıklama verilecekse, kaynağının belirtilmesi rica olunur.

ADAM OLMAK ZOR İŞ AMA BUNUN İÇİN ÇALIŞMAYA DEĞER.

Kasım 16, 2014, 09:03:20 öö
Yanıtla #1
  • Seçkin Üye
  • Uzman Uye

Bu yazının Foruma konuluşunun üzerinden iki gün geçmiş. İlgi gösteren olmamış.

Neden acaba?

Masonları geçtik.

Forumda ikide bir Masonluğa çok ilgi gösterdiğini (hatta mason olmak istediğini) söyleyen katılımcılarımız nerede?

Kasım 16, 2014, 12:49:07 ös
Yanıtla #2

Ekmek ve tuzun paylasilmasinin masonik olarak muhakkak bir derin anlami varki Sayin ADAM dikkatleri buraya cekmeye calisiyor.

O konuda bilgim olmadigindan ustadlardan dinlemek isterim.

Kendi bildiklerime gelecek olursak, insanoglunun sofrasinin en temel besin kaynagi olmustur tuz ve ekmek. Hatta oyle ki, bir cok defa kiyasiya savasan iki devletin yaptigi anlasma tuz ve ekmekle muhurlenmistir.

Roma'da lejyonerlere tuz ile odeme yapildigini da biliyorum. AMA bunun bir kutsiyetten ziyade, o donem tuzun degerli bir madde olmasinin onemi var sanirim.

Son olarak, j.r.r martin'in fantastik serisi buz ve atesin sarkisinda, Ev sahibinin ekmegi ve tuzunu yiyen misafir orada oldugu muddetce ev sahibinin korumasi altinda olur.

Hatirimda kalanlar bunlar, ozellikle Masonluk ile ilgili anlaminin yazilmasini sabirsizlikla bekliyorum.
Vazife karşılığı olmayan hak mevcut değildir!
Mustafa Kemal ATATÜRK

Kasım 16, 2014, 01:09:47 ös
Yanıtla #3

Neden bir başka terim değil de bu?

Bu konuda düşündüklerimi ifade edebilir miyim? Bilmiyorum. Ama şansımı denemek istiyorum.

"Simgesel olarak, “kardeş sofrası”ndaki ortamın ve burada yapılan işin niteliği." diye bir tanım görürüz, diye belirtmiş Sayın ADAM. Masonların mütevazi olması, alçak gönüllü, az ile yetinecek insanlardan oluşması gerektiğinin vurgulanması olabilir mi?

Bugün herhangi birimizin arkadaş sofrasının, neredeyse kuş sütü eksik olacak şekilde olması kuvvetle muhtemeldir. Fakat kardeş sofrasının amacının yemek-içmek olmadığını az çok kestirebiliyorum. Kardeşlerin bir arada olması gayesi güdüldüğünden, oldukça sıradan ve maddi olarak düşük değere sahip ekmek ve tuz ile simgelenmesi oldukça dikkate çekici. 

Umarım Masonlar bu konuda bilgiler verirler.

« Son Düzenleme: Kasım 16, 2014, 05:37:29 ös Gönderen: ADAM »
Mustafa Kemal ATATÜRK

Kasım 16, 2014, 01:12:23 ös
Yanıtla #4
  • Seçkin Üye
  • Uzman Uye

Sayın animi'den bence güzel İKİ KATKI GÖRÜYORUZ.

Önceki katkının daha güzel olması için:

bir cok defa kiyasiya savasan iki devletin yaptigi anlasma tuz ve ekmekle muhurlenmistir.

Hangi tarihte, nerede, hangi devletler arasında olduğuna ilişkin bir-iki örnek olsa...

Kasım 16, 2014, 01:44:47 ös
Yanıtla #5

Sayın ADAM'ın isteğinden sonra internette biraz dolaştım. Açıkçası pek bir şey bulamadım. Ancak her bulduğumda buraya ekleyeceğim. Bulduklarım içerisinde iki kayda değer örnek var. Onları paylaşmak isterim.

"Rumeli Tekfuru ile Orhan Gazi arasında bir anlaşmada, orta yolu bulup samimiyet tazelemek için kullanılmıştı."

“Cengiz Han 1203 tarihinde Tayank Han üzerine savaşa yürür.
Sonuçta  Tayank Han yaralanır.
Ordusu dağılır.
Kendisi bataklıkta sazlıklar arasında  gizlenir.
Durumu böyle iken beylerinden bir kısmı Cengiz’le savaşmayı sürdürür.
Sonuçta Cengiz Han bunları karşısına alır.
Onlara:“Yediğiniz ekmeği-tuzu  hakettiniz, sizi kutlarım”der.
Mustafa Kemal ATATÜRK

Kasım 16, 2014, 01:56:56 ös
Yanıtla #6
  • Uzman Uye

•Ekmek ve Tuzun Paylaşılması

Simgesel olarak, "kardeş sofrası"ndaki ortamın ve burada yapılan işin niteliği.

Masonlukta, bir kardeş sofrasında masonlara şöyle bir öğütlemeyi anımsatmak üzere kullanılır: «Alçak gönüllü olun. Paylaşmayı bilin. İsteklerinizi doyuma ulaştırmadan önce başkalarının haklarını da gözetin. Önünüze konmuş olan ile yetinip başka bir şey istemeyin. Burada asıl önemli olanın, yemek ve içmek değil, geleneksel bir sofra çevresinde birlik kurmak, eşitlik içinde bağlılık duygularını pekiştirmek, kardeşçe dayanışmayı olgunlaştırmaktır.»

ALINTI ... ÖZGÜR MASONLAR SİTESİ
audi-vide-tace
    dinle-gör
        sus

Kasım 16, 2014, 02:46:26 ös
Yanıtla #7
  • Mason
  • Aktif Uye
  • *

Ekmek : Tahıl unundan yapılmış hamurun fırında, sacda veya tandırda pişirilmesiyle yapılan yiyecek.

Tuz : Kokusuz, suda eriyen, yiyecekleri korumada ve tatlandırmada kullanılan billursu madde.

Gerçek anlamlarını vermiş olduğum bu terimleri yorumlamak isterim.

Ekmek içinde bir çok madde bulunması nedeniyle insanı,yani kişiliği temsil eder.Ekmeğin içerisinde tuz da bulunur.

Tuz iki maddenin birleşmesi (sodyum-klorür) olduğuna göre akıl ve bilgiyle birleşerek fikir olur.

Kardeş sofrası ise her masonun kişiliği ve fikrini paylaştığı dostane bir ortamdır.

Görmek, varlığın yükselişidir.

Kasım 16, 2014, 03:06:44 ös
Yanıtla #8
  • Mason
  • Yeni Katilimci
  • *

Ekmek ve tuzun paylaşılması terimi bende tamamen sembolik olarak, Kardeş Sofrasında, ayrımcılığın olmadığı herkesin eşit olduğu bir ortamı temsil edermiş gibi bir his uyandırdı. Tabi bunun üzerine uzun uzun konuşulup üzerine felsefi olarak da çok fazla yorum yapılabilir. Bu konu felsefe başlığı altında da incelense ve felsefe konusunda ihtisası olan birileri tarafından da yorumlansa pek de hoş olur diye düşündüm.

« Son Düzenleme: Kasım 16, 2014, 05:35:32 ös Gönderen: ADAM »

Kasım 16, 2014, 06:35:16 ös
Yanıtla #9
  • Yeni Katilimci
  • *

Tuz ve ekmek bir cok gelenek icin hep cok degerli kavramlardir. Ornegin Turklerde "tuz ve ekmek hakki" diye bir deyim vardir. Ifade ettigi anlam da muthis zengin. Bir vefa borcu, bir kardeslik, bir yemin, yasanmislik olarak gorulur. Gecmis tarihi okudukca insanlarin eskiden daha vefali ve paylasima onem veren insanlar oldugunu goruyorum. Ne mutlu ki masonluk var, kardesler bir arada.
Gerçek mutluluk insanın aldıklarında değil verdiklerinde gizlidir.