Masonlar.org - Harici Forumu

Gönderen Konu: Geçiş  (Okunma sayısı 8938 defa)

0 Üye ve 1 Ziyaretçi konuyu incelemekte.

Aralık 25, 2014, 12:21:14 ös
  • Seçkin Üye
  • Uzman Uye

Mason Sözlüğü'nü karıştırırken, bir terim dikkatimi çekti: Geçiş.

Açıklaması şöyle: Çıraklık dönemi sona eren bir masonun kalfa olması ve buna ilişkin tören.

Allahallah!

Eskiden de "Mürur" denirmiş. İngilizce ve Almancada benzerleri var. Demek ki onlardan alınma. Fransızcada öyle denmiyormuş. Öteki dilleri bilmem.

Neden geçiş de yükseliş değil?

Çünkü yükseliş, ikinci dereceden sonraki üçüncü derece için kullanılıyormuş.

Buna peki de, önceki neden?

Bilen var mı acaba?

(Ancak bilen varsa söylesin lütfen... Bilmeyenler tahminde bulunursa, bilgisizliklerini ortaya sermiş oluyor  boşu boşuna!)

ADAM OLMAK ZOR İŞ AMA BUNUN İÇİN ÇALIŞMAYA DEĞER.

Aralık 25, 2014, 12:44:26 ös
Yanıtla #1
  • Orta Dereceli Uye
  • **

Kalfalıktan ustalığa geçiyor.Usta oluyor. Yani örneğin bir dükkan sahibi çırak alır ,getir götür işleri yapar.Kalfa olunca gine bu yaptığı işlerden biraz daha önemli işler yapar.Ama usta olunca mertebesi yükselir ve dükkanın sahibi olur. İşleri yönetir.Bu yüzden.
🖖🏻

Aralık 25, 2014, 12:54:13 ös
Yanıtla #2
  • Mason
  • Aktif Uye
  • *

Çıraklıktan Kalfalığa geçmek için, Çırağın kendisini, adalet ve sevginin timsali bir insan haline getirmesi, bütün insanlığın ona sığınabileceği hale getirmesi gerekmektedir. Bu bir GEÇİŞ tir.

Kalfalıktan Üstadlığa yükselişte ise, Kalfanın ölümü ve yeniden doğusu canlandırılır. Ruhun ve düşüncenin ölümsüzlüğüne vurgu yapılır. Bireysel çalışmaların insan ömrü ile sınırlı olduğuna, tüm insanların ortak çabası olan düşüncelerin ise ölümsüzlüğüne dikkat çekilir. (Sırlarını vermemek için öldürülen, fakat sırları ve düşünceleri halen yaşayan Hiram Abif gibi). Bu da bir YÜKSELİŞ tir.

« Son Düzenleme: Aralık 25, 2014, 01:17:01 ös Gönderen: ADAM »
* MASON OLMAK İÇİN KİŞİSEL YARDIM, DANIŞMANLIK VE REHBERLİK TALEBİNDE BULUNMAYINIZ.
* MASONLUKLA İLGİLİ SORULARINIZI ÖZEL MESAJ İLE  SORMAYINIZ, FORUMA BAŞLIK AÇARAK SORUNUZU FORUMDA PAYLAŞINIZ.

Aralık 25, 2014, 02:15:55 ös
Yanıtla #3
  • Mason
  • Aktif Uye
  • *

Masonluğa girişte olduğu gibi çıraklıktan kalfalığa geciş esnasında yapılan bir törende, verdiğiniz ipucuna bakarak tahmin etmek gerekirse Tanrıya yükselme,ulaşma 3.derecedeki yükseliş esnasında,Tanrıya gecis ise kalfalık zamanında gerçekleşmektedir. Bu durumda çıraklık dönemini ise sadece Tanrıyı görme olarak yorumlayabilirim.

Daha önce okumuş olduğum bir yazıda çıraklıktan kalfalığa geçişte olan masona Tanrının kişinin içinde var olduğu anlatılmaktadır.

« Son Düzenleme: Aralık 25, 2014, 06:57:20 ös Gönderen: ADAM »
Görmek, varlığın yükselişidir.

Aralık 25, 2014, 03:17:37 ös
Yanıtla #4
  • Orta Dereceli Uye
  • **

Geçiş ile yükseliş arasındaki farkı açıklarsanız , memnun olacağız,

kimseden tatmin edici bir cevap gelmedi,
« Son Düzenleme: Aralık 25, 2014, 06:55:27 ös Gönderen: ADAM »
fırtınanın şiddeti ne olursa olsun martı sevdiği denizden asla vazgeçmez

Aralık 25, 2014, 04:05:55 ös
Yanıtla #5
  • Mason
  • Orta Dereceli Uye
  • *

Çırak ham taşını yontma işiyle bireysel uğraşır ve kendi kendini geliştirerek toplum içinde iyi bir birey olmayı amaçlar.
Kalfa ise toplum içinde ve toplum için çalışmanın, ancak, elbirliği ile olabileceğini bilir.

Kabaca bireysel gelişim amacından toplumsal gelişim amacına geçilir diyebiliriz.

« Son Düzenleme: Aralık 25, 2014, 06:54:44 ös Gönderen: ADAM »
Her şeye rağmen bir nura doğru yürüyoruz...

Aralık 25, 2014, 05:20:44 ös
Yanıtla #6
  • Mason
  • Aktif Uye
  • *

Nihai amaca ulaşmadan önce geçilmesi gereken bir "orta eşik" varsa, bu eşik belli bir algı durumundan diğer bir algı durumuna geçmeyi ifade ediyorsa ve eşiğin iki tarafı da aynı yatay düzlem üzerinde ise, elbette ki o eşiğin "geçilmesi" gerekir.
Live long and prosper.

Aralık 25, 2014, 06:18:26 ös
Yanıtla #7
  • Orta Dereceli Uye
  • **

Sayın Spock ' ın Nihai amaca ulaşmadan önce geçilmesi gereken bir "orta eşik" varsa, bu eşik belli bir algı durumundan diğer bir algı durumuna geçmeyi ifade ediyorsa ve eşiğin iki tarafı da aynı yatay düzlem üzerinde ise, elbette ki o eşiğin "geçilmesi" gerekir. yorumuna kısmen katılıyorum,

Fakat 1. dereceden 2. dereceye geçmek eşitlik olarak nasıl kabul ederiz,

sonuçta çıraklıktan üstü kalfalık bir yükseliş var,

yada ben anlayamıyorum,

« Son Düzenleme: Aralık 25, 2014, 06:52:42 ös Gönderen: ADAM »
fırtınanın şiddeti ne olursa olsun martı sevdiği denizden asla vazgeçmez

Aralık 25, 2014, 07:03:55 ös
Yanıtla #8
  • Seçkin Üye
  • Uzman Uye

Bu başlık altındaki gereksizlikler, kısmen ya da tamamen kaldırılmıştır.

Sadece konu ile bağlantılı olmak ve belli bir bilgi kaynağına dayanan katkılara devam edilebilir. Diğer yazılar, uyarıda bulunulmaksızın ve Forumun Masonluk ile bağlantılı bilgiler konusundaki  arşivinin temiz tutulması amacıyla silinecektir. (Nitekim daha sonra bu yazı da silinecektir.)
ADAM OLMAK ZOR İŞ AMA BUNUN İÇİN ÇALIŞMAYA DEĞER.

Aralık 25, 2014, 07:47:57 ös
Yanıtla #9
  • Mason
  • Aktif Uye
  • *

Fakat 1. dereceden 2. dereceye geçmek eşitlik olarak nasıl kabul ederiz,

sonuçta çıraklıktan üstü kalfalık bir yükseliş var,

yada ben anlayamıyorum,

Benim kastettiğim üstlük-astlık veya bilgi düzeyi anlamında eşitlik değil, spiritüel anlamda aynı düzlem üzerinde bulunmak. Daha da açmak isterdim ama malum 17. madde. Ayrıca benim de aslında henüz bunları bilmemem gerekmekte.  :)
Live long and prosper.