Masonlar.org - Harici Forumu

Gönderen Konu: Burjuva oyuncakları : Ezoterizm-kabala-reenkarnasyon  (Okunma sayısı 38874 defa)

0 Üye ve 1 Ziyaretçi konuyu incelemekte.

Şubat 27, 2008, 12:44:10 ös
  • Ziyaretçi

Yaşadığı gayri ahlaki hayatı kutsallaştırıp kendisini cennete koyacak yeni bir din arayışı içine giren burjuvanın modern öğretilerinin başında bu üç inanç gelir.Elindeki üst düzey imkanları hakettiği için elde ettiğini herkesin bu hayatta hakettiğini yaşadığını ve kendilerinin de iyi ahlaklı ve güzel bir insan olmaları münasebetiyle güzel hayat yaşadıklarına bağlama çeken en önemli kaynakları özellikle bunlardır.Reenkarnasyon'da kişi önceki hayatının karşılığını almıştır ve bu hayatta sefa sürmektedir,ezoterizm de insan doğru şeyleri inanıp doğru bir hayat felsefesi belirlediği için iyi yaşar ve ölüm ötesinde de cennete gider.Aslında cennet-cehennem-tanrı-şeytan gibi kavramların hepsi semboliktir insan asıl kendisine hesap verir ve ötelerde hesap verip cezalandıralacağı bir makam yoktur."Tanrı bizi sevmeseydi doğru şeylere inanmasaydık bunları verirmiydi" düşüncesindeki burjuva habire pisliği kutsallaştıracak şeyler arar.Samimiyetsizlikleri,menfaatci kişilikleri,sömüren ve daima kemiren hayat felsefeleri elbetteki büyük bir dinle ve hesap vereceğiniz tanrı inancıyla kutsanamaz.Dinler bize uymuyorsa o halde biz onları kendimize uydururuz önce ezoterik sonra kabalacı oluruz :) Allah akıl fikir versin diyorum.See you in hell  :-*

Temmuz 24, 2008, 10:53:00 ös
Yanıtla #1
  • Ziyaretçi

bu konuya kimsenin cevap vermediği isabet olmuş çünkü cevap verilcek değerde olduğunu düşünmüorum bilgi sahibi olmadan fikir sahibi olmak diye buna denir.Tanrı'nın varlığını ispatlamak gibi saçma sapan bi girişimde bulunmıycam sadece söyleyebileceğim en makul şey başta mantık hatası var reenkarnasyon diye bir inanç sistemi yoktur.İnanmak veya inanmamak olayı vardır ama inanç sistemi değildir.İsa'dan sonra yeryüzüne inmiş  en insanüstü varlık  olarak anılan OSHO bunu çok iyi açıklıyor ' bunlar din değil dindarlık biçimidir' diyor...anladığını umarım

Temmuz 25, 2008, 12:42:14 öö
Yanıtla #2
  • Orta Dereceli Uye
  • **

bu konuya kimsenin cevap vermediği isabet olmuş çünkü cevap verilcek değerde olduğunu düşünmüorum bilgi sahibi olmadan fikir sahibi olmak diye buna denir.

Siz ne yaptınız şimdi?
...Söyleceklerimi yukarda söyledim zaten...

Temmuz 25, 2008, 03:53:26 öö
Yanıtla #3
  • Ziyaretçi

farkındayım yaptığımın...ama ben duramam böyle şeylere sessiz kalamıyorum ne yazık ki?

Ağustos 16, 2008, 02:02:40 öö
Yanıtla #4
  • Ziyaretçi

Ezoterizmi burjuva oyuncağı olarak tanımlayan zihniyeti kınıyorum. Burjuva kavramı yeryüzünde duyulmadan onbinlerce yıl önce ortaya çıkmış olan ve karanlığı zerre zerre de olsa ışık ile yarmayı amaçlayan binlerce değerli öğretiyi "oyuncak" diye tanımlayan bireylerin varlığı aslında ezoterizmin ne kadar da gerekli olduğuna bir kanıttır bana göre.

Ağustos 18, 2008, 01:59:47 ös
Yanıtla #5

sadece söyleyebileceğim en makul şey başta mantık hatası var reenkarnasyon diye bir inanç sistemi yoktur.

Pardon, pardon araya girdim de kusura bakmayin lutfen, yanlis mi anladim acaba? Reenkarnasyona inanmamaniz dogal fakat gelgelelim boyle bir inanc sistemi yoktur seklinde bir ifade kullanamazsiniz Sevgili Marti; Reenkarnasyona inanip inanmamak tamamen bireyseldir ve benim gorusume gore ise ki buna daha cok Muslumanlarda inanmama olayi soz konusu oldugundan sadece Evrim Bilinc Kabugunu kiramayanlarda Reerkarnasyon herhangi bir anlam ifade etmez. Bu da bilinen bir gercektir. Arti su da soylenilebilinir ki; Reenkarnasyon ve benzeri seylere inanmanin Kisinin Evrimsel Pozisyonuyla yakindan ilgilidir, bunu da aklimizin bir ucunda tutmakta yarar gormekteyim.

Saygilar.   
הדבר היחיד לשמור על אנשים בחיים הוא אהבה וכבוד

Aimer et être aimé c’est sentir le soleil des deux cotés.

«Ոսկե Տարիքը - Փոթորիկները, չի կարող կանխել մարդիկ սիրում են ծովը.

Ağustos 18, 2008, 06:19:15 ös
Yanıtla #6
  • Ziyaretçi

Sn Sevil ben reenkarnasyona inanmıyorum diye birşey söylemedim ki daha önceki konuşmalarımızdan inandığımı biliyorsunuz.Ayrıca dinler arası bir yarışa girmek en nefret ettiğim şeydir ama müslümanların Evrim Bilinç Kabuğu'nu kıramadığından bahsetmişsiniz sizin teriminizle cevap vereceksem emin olun dünyada Evrim Bilinç Kabuğunu kıranlar ilk olarak islam inananlarıdır araştırın...dikkat ederseniz müslüman demedim islam inananları dedim arasındaki farkı hala kimse anlamıyor ve bu yüzden yanlış dialoglar kuruluyor.

Ağustos 19, 2008, 08:48:48 öö
Yanıtla #7

Sn Sevil ben reenkarnasyona inanmıyorum diye birşey söylemedim ki daha önceki konuşmalarımızdan inandığımı biliyorsunuz.Ayrıca dinler arası bir yarışa girmek en nefret ettiğim şeydir ama müslümanların Evrim Bilinç Kabuğu'nu kıramadığından bahsetmişsiniz sizin teriminizle cevap vereceksem emin olun dünyada Evrim Bilinç Kabuğunu kıranlar ilk olarak islam inananlarıdır araştırın...dikkat ederseniz müslüman demedim islam inananları dedim arasındaki farkı hala kimse anlamıyor ve bu yüzden yanlış dialoglar kuruluyor.

Hmm, anlasildi ama bu soz sana ait degil miydi ? :D

sadece söyleyebileceğim en makul şey başta mantık hatası var reenkarnasyon diye bir inanç sistemi yoktur.

Marti; Sevgili Kardesim, sakin uzerine geliyorum falan sanma seni severim bilirsin. Simdi guzel dusuncelerin var ve pur dikkatle okudugum icin icersinde bana uymayan goruslerini on plana cikartiyorum. Benim tartisma seklim boyle oldugu icin kendi gorusume gore aradaki zitliklar ortaya cikarilir sonra hangisinin dogru oldugu tespit edilir. Eger kiziyorsan ya da aliniyorsan devam etmiyeyim. Yoksa senle ugrasiyor gibi yanlis anlamani istemem ;)

Sevgiler.
« Son Düzenleme: Ağustos 19, 2008, 08:55:16 öö Gönderen: Sevil »
הדבר היחיד לשמור על אנשים בחיים הוא אהבה וכבוד

Aimer et être aimé c’est sentir le soleil des deux cotés.

«Ոսկե Տարիքը - Փոթորիկները, չի կարող կանխել մարդիկ սիրում են ծովը.

Ağustos 21, 2008, 12:54:06 öö
Yanıtla #8
  • Ziyaretçi

Müslüman ve islam ayrımı bana ait değildir büyük Sufi Ahmed Hulusi'yi araştırırsanız sırf bunun ayrımı üzerine bir kitabı vardır.Hz.Muhammed'in bize anlattığı İslam ve Allah;şu anda müslümanların anladığıyla çok farklı ve Ahmed Hulusi'nin bu kitabını Amerikada New Age kilisesi rahibi bir adam tv programında işlemiştir ve söylediği aynen şudur;şimdiye kadar kiliseler tarafından Hz Muhammed ve Allah ismi yok sayıldı histiyanların bu gerçekleri öğrenmesinden korktular ama bu programdan sonra Hz. Muhammed'in anlattığı ve Hz. İsa'nın anlattığı dinin ve Allah'ın aynı olduğunu göreceksiniz.Tanrı'yı siz yarattınız der.Sizin anladığınız Tanrı'yı siz yarattınız der.Ama hz.İsa ve Hz. Muhammed'in anlattığı Allah yaratıcı olandır der.Ve müslümanlık sadece Hz.Muhammed'e uymuş olanlar ve sünneti benimsemiş olanlardır.Bu yüzden İslam ve Müslümanlık farklıdır.

Bunun dışında reenkarnasyon diye bir inanç sistemi yoktur demişim reenkarnasyon diye birşey yoktur demememişim.Benim için bunlar farklıdır bu yüzden yapacağımız tartışma terimsel yanlışlardan öteye gitmez.Teşekkürler...

Ağustos 21, 2008, 12:58:16 öö
Yanıtla #9
  • Orta Dereceli Uye
  • **

bu inanç saplantısı neden bu kadar yoğun...dini birtakım unsurlar olmadan yaşamaktan korkuluyor mu yoksa..
Bilgili bir aptal, bilgisiz bir aptaldan daha aptaldır.
  Moliere