Masonlar.org - Harici Forumu

Gönderen Konu: Istinye Teror Saldirilari  (Okunma sayısı 4278 defa)

0 Üye ve 1 Ziyaretçi konuyu incelemekte.

Temmuz 10, 2008, 09:01:13 ös
  • Uzman Uye

Burada uzun uzun saldirilarin detayini vermeyecegim. Nasil olsa herkes herseyi eminim okumusumdur. Benim dikkatimi ceken bazi hadiseler oldu bu gelismeler icinde ve onlari burada zaman zaman yorumlarla birlikte paylasmak istiyorum.

Yarali Polis ABD Konsolosunun Ziyaret Talebini Red Etti, Gonderilen Cicegin de Cope Atilmasini Soyledi

ABD Başkonsolosluğundaki saldırıda 3 saldırganı da öldüren polis Osman Dağlı, olay anı ile ilgili bomba iddialarda bulundu. İşte Dağlı'nın ağzından o an...

ABD İstanbul Başkonsolosluğu önünde polise silahlı saldırıda bulunan 3 teröristi öldüren ve çatışmada yaralanan Osman Dağlı'nın sağlık durumunun iyi olduğu öğrenildi. Eşi, annesi ve babasının yanında bulunduğu Osman Dağlı'yı AK Parti Kırşehir Milletvekili Mikail Aslan ziyaret etti. Dağlı'yı ABD Başkonsolosu Sharon Wiener da ziyaret etmek istemiş; ancak yaralı polis memuru görüşmek istememiş.

Edinilen bilgiye göre, ABD Başkonsolosu Sharon Wiener'in yardımcıları İstinye Devlet Hastanesi'ne gelerek Osman Dağlı ile görüşmek istedi. Wener'in ziyaret etmek istediğini söyleyen konsolosluk yetkililerine Dağlı olumsuz yanıt verdi. Konsolosluktan çiçek getirdiler, Dağlı çiçeği de kabul etmedi çöpe atılmasını istedi. Telefonla aradılar ancak Dağlı görüşmeyi kesinlikle kabul etmedi.

Osman Dağlı'yı bu kadar sinirlendiren ise çatışma esnasında konsolosluk görevlilerinin kendilerine yardım etmemesi. Osman Dağlı'nın, "Dün bize yardım etmediler. Biz çatışırken kapıları kilitlediler. Yardım istedim, bana yardım etmediler.Ambulans istedik çağırmadılar." diye tepki gösterdiği öğrenildi.

Çatışmanın uzun sürdüğü bu sırada ABD'li güvenlik görevlilerinin içeri saklandığı öğrenilirken, yardım edilmesi durumunda polislerin şehit olmayacağını iddia ettiği belirtildi.

Kolu bandajlı olan Osman Dağlı'nın vücudundan iki kurşun çıkarıldı. Ayrıca pompalı tüfekten çıkan saçma izleri var. Hızla iyileşen Dağlı koridorda yürümeye başladı. Yanında eşi ile Kırşehir'den gelen annesi ve babası bulunuyor. Bugün kendisini AK Parti Kırşehir Milletvekili Mikail Arslan ziyaret etti. Yine meslektaşları da gelerek geçmiş olsun temennilerini ilettti. İki yaşında bir çocuğu olan Dağlı'nın moralinin yerinde olduğu belirtiliyor.

Tam bir silah tutkunu olan ve 12 yaşından beri silahlara ilgi duyan Osman Dağlı'nın çok keskin bir nişancı olduğu öğrenildi. Dağlı'nın 20 metre uzaklıktaki bir sigarayı vurabileceği belirtiliyor. Merzifon Polis Okulu'ndan geçitğimiz yıl mezun olan Dağlı'nın 15 gün sonra mesleğinde 1 yılı dolduracağı öğrenildi.

Bacağından ve sol dirseğinden yaralanan Dağlı, ambulansla hastaneye sevk edilirken sürekli Kelime-i Şehadet getirdiği belirtildi.

CİHAN

Temmuz 10, 2008, 09:05:08 ös
Yanıtla #1
  • Uzman Uye

ABD'nin Ankara Büyükelçiliği Sözcüsü Kathy Schallow, "Amerikalı güvenlik görevlilerinin binanın içine kaçtığı" haberlerine ilişkin olarak açıklamalarda bulundu.

ABD'nin Ankara Büyükelçiliği Sözcüsü Kathy Schallow, İstanbul'daki Amerikan Başkonsolosluğu önünde düzenlenen silahlı saldırıda "Amerikalı güvenlik görevlilerinin binanın içine kaçtığı" haberlerine ilişkin olarak, "bunun gibi saldırılarda uyulması gereken standart prosedürlerin bulunduğunu" söyledi.

"Saldırı sırasında Amerikalı görevlilerin Türk polisine yardım etmediği" yönünde haberlerin yayınlandığına dikkati çeken Schallow, "Buna benzer bir saldırı olduğunda uyulması gereken standart prosedürler var. Standart prosedür, binanın güvenliğini sağlamamız yönünde, çünkü içeride silahsız birçok insan var. Amaç, teröristleri içeriye sızdırmamak" diye konuştu.

Türk polisinin de bu prosedürleri çok iyi bildiğini ifade eden Schallow, yaptığı açıklamasında, Başkonsolosluk civarında, güvenliği mümkün olan en üst düzeyde sağlayabilmek için Türk polisiyle birlikte çalıştıklarını, onlar için kurşun geçirmez güvenlik kulübesi tedarik ettiklerini, polise ellerinden gelen yardımı yaptıklarını belirtti.

Schallow, olay esnasında Başkonsolosluk görevlilerinden birinin bina çevresinde olduğunu ve bu kişinin, söz konusu haberlere konu olan yaralı Türk polisinin yanına giderek tıbbi yardımda bulunduğunu da anlattı.

AA

Temmuz 10, 2008, 09:14:38 ös
Yanıtla #2
  • Orta Dereceli Uye
  • **

İkinci haber sanırım daha tarafsız ve daha doğru.
"Standart prosedür" denilen bu planlar aniden yapılan şaşırtmalı eylemlerde çok hayat kurtarır.Hiç düşünmeden yapılır sorgulanmaz.
Teroristlerin hedeflerinin kapıda polislerimiz olmadığı konusunda hiçkimsenin bir şüphesi olacağını sanmıyorum.
O kapılar kapanmasa idi sonuç daha trajik olabilirdi.
-------------------------------------------------------------------------------------
Bu vesile ile şehitlerimize rahmet dilerim.Nur içinde yatsınlar.
...Söyleceklerimi yukarda söyledim zaten...

Temmuz 10, 2008, 11:35:47 ös
Yanıtla #3
  • Orta Dereceli Uye
  • **

Evet BILGI haklısın. Ama bazen insanlar duygusallıktan o anlık olaya objektif bakamayabiliyor. Hatta doğru bildiği bile o an yanlış gelebiliyor. Polis arkadaşımıza da böyle olmuştur.
Şehit olanlara rahmet ailelerine sabırlar,  yaralı olan polisede Allah acil şifalar versin.

Temmuz 11, 2008, 11:14:01 öö
Yanıtla #4
  • Ziyaretçi

"Dün bize yardım etmediler. Biz çatışırken kapıları kilitlediler. Yardım istedim, bana yardım etmediler.Ambulans istedik çağırmadılar." diye tepki gösterdiği öğrenildi.

şaşırtıcı gelmedi açıkcası  :)

Temmuz 11, 2008, 12:04:15 ös
Yanıtla #5
  • Uzman Uye

-Sn. BILGI ''Teroristlerin hedeflerinin kapıda polislerimiz olmadığı konusunda hiçkimsenin bir şüphesi olacağını sanmıyorum. O kapılar kapanmasa idi sonuç daha trajik olabilirdi.'' demişsiniz.

-Bunu planlayanlar o üç kişinin içeri giremeyeceğini biliyordu. O üç kişinin amacı içeri girmekte olsa bu planı düzenleyenlerin hedefi şehit üç polisimizdi.

-Şimdi diyeceksiniz ki neden ABD konsolosluğu ?
Şöyle ki; ABD konsolosluğunun önündeki polislere saldırılması, bu eylemi tüm dünyada duyulmasını sağlar. İkincisi de hedef şaşırtılır. Ne kadar basit bir teror eylemi olsada, bu planı hazıralayanların amacına ulaştığını sanıyorum. Hani derler ya reklamın iyisi kötüsü olmaz. Bu da ona benzedi.Amatör bir eylem ama gündemi şaşırtmaya yetti.

-En önemlisi eylemciler El-Kaide örgütünden olsalarda bunun eylemin arkasının arkasında ben ERGENEKON'u görüyorum. Bu tür eylemler hep ERGENEKON'dan yapıldı.

-Unutmayın çoğu örgütler, kukladır.
« Son Düzenleme: Temmuz 11, 2008, 12:06:53 ös Gönderen: alaaddin »
''Kızıl elmada buluşalım''

Temmuz 11, 2008, 12:12:35 ös
Yanıtla #6
  • Ziyaretçi

ergenekon mu ??  cumhuriyet gazetesi başyazarları  , eski ordu adamları gidip amerikan konsolosluğuna saldırı mı düzenleyecekler? saldırıda bulunanların üçü de bitlis-ığdır doğumlu, biri ibda-c üyesi babası 1996 yılında hizbullah operasyonunda içeriye alınmış 3 ay cezaevinde kaldıktan sonra tahliye edilmiş hapisten çıktıktan sonra biz örgüt üyesi adamı çalıştırmayız diye işten atmışlar kendileri 96-97 yılında istanbula yerleşmiş , oğlu (erkan olması lazım) düzenlenen ibda-c operasyonlarında defalarca gözaltına alınmış, diğer saldırganın afganistanda eğitim aldığı ortaya çıktı

Temmuz 11, 2008, 12:34:05 ös
Yanıtla #7
  • Uzman Uye

Ergenekon nun geçmiş yıllardaki eylemlerini biliyorsunuz. Çoğu da silahlı eylemler. Neden tekrar silahlı bir eylemde bulunulmasın.Ayrıca ergenekon gibi bir örgütte bulunan birisinin günlük hayatta nerde ne görev aldığı beni ilgilendirmez.

Mesajımda da belirttiğim gibi bir çok örgüt birbirini çıkarları karşılığın da kullanır. Ergenekon da bir terör örgütü, El kaide de. Bunlar olağan şeyler.

''Kızıl elmada buluşalım''

Temmuz 11, 2008, 01:59:49 ös
Yanıtla #8
  • Uzman Uye

Yani derin Amerika sutten cikma ak kasik mi diyorsunuz :) El kaide'yi kim kurmustur bileniniz var mi? Sedat Laciner'in bu konudaki degerlendirmeleri kayda deger. Orta Dogu'daki politikalarindan sonra halklar artik gokten tas dusse ABD'den bilecek hale geldi paranoyak bir sekilde. Ne gariptir ki 2004 Sarikiz darbe girisimlerini Ankara'daki ust duzey bir CIA ajani haber veriyor da Turk yetkililere, ne hikmetse bu olaydan haberi olmuyor ABD istihbaratinin  :) Ne ise..

Prosedur geregi kapilari kapatmis olmalari tabiki dogru, hatta ABD vatandaslarinin kapinin disinda bir sorumlulugu da yok ancak guvenlik gorevlilerinden en azindan birinin disari cikip yardim etmesi bir insanliktir, secaattir. Kapi yine kapali dursun, kapiya karisan yok. Bu Amerikalilarin cesaret, yardimseverlik hisleri ancak filmlerde oluyor. Onlarin  ellerine aldiklari terminator silahlariyla sadece Vietnem'da, Afganistan'da, Irak'ta insanlari terorize ederlerken cesaretleri olur.

Wilson'un "Turk polisi, diplomatlarimizi korudugu icin minnettariz" sozlerine kil oldum. Bizim polisimiz sizi koruyayim da kahraman olayim ve sizin iltifatlariniza mazhar olayim diye degil, devletin onu oraya atamasi sonucu gorevini yerine getirdigi icin catismistir ve sehit olmustur,  tabi eve ekmek parasi goturmek icin de.

Diger yandan ABD Dis isleri sozcusunun "Bu saldiri ile ilgili daha once bir istihbarat almadik " sozleri kendilerini ne kadar da ifsa ediyor. Kamuoyunun karsisina gecip "Saldirilarla ilgili istihbarat gelmedi" demesi ne demek oluyor? Bu cumlenin masumane soylenmis oldugunu kabul etmemiz icin en azindan hemen akabinde "Oyle olsa Turk Istihbaratiyla bu bilgiyi mutlaka paylasir ve geregini yapardik" demesi gerekmez mi? Kendi basina bu cumle aklimiza neler neler getiriyor. Yahu size istihbarat geldi mi soran mi oldu, sanki gelseydi kamuoyu onunde bunu soyleyecektin bize. Amerika kendi ayagina kursun sikiyor. Ama bilerek sikiyor. Iran'i bir tehdit olarak Turkiye'ye kabul ettirmek icin bir yandan bu tur eylemlerle kendi ayagina kursun sikiyor diger yandan da bu iktidar'in olasi bir Iran-Amerika savasinda meclisten tezkere'nin gecmeyecegini bildigi icin iktidari kullanarak TSK'yi kendisine boyun egdirmek suretiyle hayatta kalabilmeye calisiyor ki kendini hakli cikarttsin.
« Son Düzenleme: Temmuz 11, 2008, 02:03:02 ös Gönderen: Kirlangic »

Temmuz 11, 2008, 02:06:49 ös
Yanıtla #9
  • Ziyaretçi

Not :

Sn.Kirlangic

Düşünceleriniz siyasi paranoyaların had safaya ulaştığı bir devirde tabiki dikkate değerdir lakin şunu da unutmamak lazım özellikle 11 eylül saldırılarından sonra insanlarda inanılmaz boyutta "komplo teorisyenliği" eğilimi ortaya çıktı , atılan her illegal adımda derin devletten tutun CIA'ya kadar söylenmedik söz kalmıyor , iki kafadar birolup bi kaç şişe rakı içtikten sonra sarhoş kafayla gidip konsolosluğa bir kaç kurşun sıksa ertesi gün gazetelerde - ortadoğu israil amerika-iran savaşı ergenekon - gündemde ne kadar olay varsa hepsi hakkında teoriler üretildiğini görürüz , bence bu olay kesinlikle küçük çapta islami bir örgütün tepki amaçlı düzenlediği bir eylemdir altında ne amerikanın nede herhangi başka bir gücün olduğunu düşünüyorum