Masonlar.org - Harici Forumu

Gönderen Konu: Dinler inakçımıdır(dogmatik)?  (Okunma sayısı 5999 defa)

0 Üye ve 1 Ziyaretçi konuyu incelemekte.

Eylül 29, 2008, 02:59:17 öö
  • Uzman Uye

Dinler inaklarla dolu olduğu söylenir ama işin aslı, o dine inanan kişilerin kafalarında gecekondular oluşturmasından başka birşey değildir.Kişilerin oluşturduğu inaklar insanların kültürünü oluşturmaya başlamıştır.İnsanlarda da farkındalık olmadığı için sorgulamadan beyinlerine kodlamışlardır.Düşünün ki bir eve sağ ayakla girilir ,yemek sol elle yenmez denmiş hatta solak olan kişiler sağ elle yemesi için uyarılırmış.Ezan okunurken ve mezarlığın yanından geçerken müzikler kısılırmış.Bunlar gibi milyonlarca dine göre farklılaşan inaklar başımızda birer yuva yapmıştır.Sakin kafayla düşündüğümüzde hemen hepsine ne kadar saçma geldiği ortaya çıkmaktadır.
Dinler aslına bakacak olursak birer belittir.Aksi bulunana dek de bu böyle kalacaktır.Eğer öyle birşey gerçeklerşirse ki ben hiç zannetmiyorum, o vakit dünya insanın hali vahim.
Aslında dünyamızda sıralı şekilde hava kirliği, sonra oluşan ses kirliliği daha sonra da son 30-40 yıldır varolan görüntü kirliliği yani türban dünyayı yaşanılmaz bir hale sokuyor.Unutmayınız ki türbanda bir dogmadır.En kolay kanıtıda beyni kaplayan insan kafasını sıkarak kapatmasıdır.Sanki içine hapisetmiş dogmaları kimse çıkarmısın misali...

saygı ve sevgilerimle

Eylül 29, 2008, 02:42:39 ös
Yanıtla #1
  • Ziyaretçi

Bu konunun açılması iyi oldu nedense bazıları sözüm (kesinlikle konuyu başlatan kişiye değil) ona aydınlanmacı oluyorlar sadece dini değerleri değil her türlü manevi değerleri,kültürüde red ediyorlar.Bu nasıl bir tepki,yani dogmacıya kızan insanları taasupçu diye eleştirenin kimseye saygısı kalmamış,önyargılı takılmış bir hizipçiliğin peşine bozuk plak gibi bu mu aydınlanma bu mu ilericilik sorasım geliyor?

Bir şeyi toplumda yanlış yapabilir ama yaparsın açıklamasını bakın doğrusuda bu dersin böyle daha iyi oluyor dersin o zaman sözün dinlenir olsun.Yoksa sloganların bir şey ifade etmiyor,dinleri de karatanlar olduğu gibi çağdaşlığı da bozanlar var.Bunlara dikkat etmek lazım kimse 18. yuzyıl fikirlerini savunuyor diye ilerici olamaz.Ben sana tarih öncesinden haber vereyim insanlık daha mutluymuş,daha farklıymış bunu diyende tarih sallamıyorum yani. :)

Şimdi gelelim dogmalara bir din diye olgu var itiraz edemiyoruz,hayır yanlış itiraz etmeliyiz.Bir canlının canına onuruna kasıt varsa hakkaniyetini zedeliyorsa itiraz etmeliyiz.Metin ilahiymiş,yüce alimler yazmış yok böyle bir şey yani.Önce can.Sonra dinlerde çokça katkı var olumlularıda var kötüleri de.O zaman kötüyü kenara bırakıcağız.Bunu yapmıyorsak dine en büyük zararı sen veriyorsundur.

Sonra herşeyede itiraz olmaz ki yani herşeyde taasup değil ki.En güzel örnekler mezarlık boyundan geçerken radyonun sesini kısmak ne var bu eylemde.Sonsuz yaşama inanıyorsan ruhlara saygı gösteriyorsun bir anma sadece bir hatırlama.Ölümü hatırlama,atayı hatırlama,anıları hatırlama,sevgiyi hatırlama.Sesi kısmassak bize kızar mı ruhlar sanmıyorum ama illa da bu hareket kötü demek bu da yanlış.

Baş kapama;erkek de kapıyor,kadın kapatınca neden gericilik olsun düşünme örtme olsun.Bu kapatının niyetine kişiliğine göre değişir.Japon kadınları kapamıyorlarda kapatan türk kadınından daha mı akıllı oluyorlar.Bu kültür,inanç meselesi.Görüntü kirliliği denmiş ben burda tahammulsuzluk sezerim.Kapalı olanda dese ben açıklardan rahatsız oluyorum.Al kutuplaşmış toplum.Bu sorun eğitimle aşılır zaman ister doğruyu anlatmak herkezin görevi sonrası kişiye kalır.Bir kişi ben başımı kapatıp cennete gidiceğim diyorsa ben buna nasıl karışayım onun Tanrı anlayışı buysa.Başımı açsak ne olur yani cennete giremezmiyiz.Buna katılmam mümkün değil.O zaman en başa dönelim bu kişiyi sen 8 sene okulda tutdun ne verdin.Okuttun mu ahlak felsefesi,okuttun mu din felsefesi,sosyoloji,dinler tarihi sen manevi duyguları göz ardı et o da başkasıyla ikame eder.

Sonra Kuranın bile emir olarak baş kapa dediği yokmuş sadece o devrin giyinişi.Demekki inançdan ziyade bu bir gelenek.Aynı zamanda birazda tepkı toplumda kötü gidişe ahlaksızlığa, bir korunma yeri insanlar için.Yani biz batı değerlerini alamayız onlarla aynı dinde olsak bile bu toplum doğulu bu toplum başka yaşar hayatı.Vakti zamanında ilericilik diye milletin gözüne sokulmasaydı bazı şeyler.Bu tepkilerde olmazdı.

Sonra din kurumunu ortadan kaldırsak bu insanları sizin yasalarınız tutabilir mi bilmem zaten dinde tutamıyor ya. :)
Bu iş gerçekten bilinç istiyor ama örnekde istiyor insanlar hatalarından ders alırlar umarım yeni hatalar olmaz.

Saygılarımla...

Eylül 29, 2008, 02:52:05 ös
Yanıtla #2
  • Skoç Riti Masonu
  • Uzman Uye
  • *

Masonlar.org forumunda "türban, başörtüsü, açıklık - kapalılık" vs. adına ne diyorsanız artık o husus o kadar çok tartışıldı ki, ilgili ilgisiz pek çok başlık altında bu hususla ilgili pek çok görüşe pek ilgili / bilgili Üyelerimiz sayesinde ulaşabiliyoruz.

Şahsi kanaatim, herkesin bu konuyla ilgili söyleyeceklerini söylemiş olduğu yönündedir. Ülkede tek mevzunun da birilerinin bir yerlerini örtmesi ve açması olmadığını düşünüyorum.

Kabak tadı veren bu hususun artık bir köşeye koyulması eğer koyulamıyorsa illa ve illa tartışılacaksa  da yeni konu başlıkları altında değil zaten var olan diğer konularda tartışılması gerektiğini düşünüyorum.

Saygılarımla.

p.s.: bu görüşlerimi site yönetimi adına veya sitedeki görevim sebebiyle söylemiyorum. Tamamen "skullG"nin görüşleridir.

« Son Düzenleme: Eylül 29, 2008, 02:55:22 ös Gönderen: skullG »

Eylül 29, 2008, 03:27:06 ös
Yanıtla #3
  • Ziyaretçi

Sn.SkullG
Benim tartışmak istediğim Sn.MustafaAkyol beyfendinin tartışmaya açtığı konu ve bu konu üzerine yazdım başörtüsü sadece onlardan bir taneseydi zaten tam manasıyla konuyu da oraya çevirmedim.Benim yazdıklarımdan o kadar cümleden başörtüsünü algılıyorsanız bu konuda üzgünüm,zaten olaya din bakış açısından ziyade bir gelenek olarak yaklaştım.Sn.M.Akyol beyfendinin yazdıklarından da başörtüsü tartışması çıkmıyor bence ama yaptığınız uyarı son derece anlamlı başka yazan forum arkadaşlarımızda bu konuya duyarlılık gösterceklerine inanıyorum.
Saygılarımla...

Eylül 29, 2008, 03:37:42 ös
Yanıtla #4
  • Skoç Riti Masonu
  • Uzman Uye
  • *

Sn amurdad,

Yalnızca sizin yazdıklarınızı hedef alarak söylemedim. Genel olarak söyledim. Oyle ya da böyle açılan konu da "türban dünyayı yaşanılmaz bir hale sokuyor" gibi bir cümleyi gördükten sonra ve yedi paragraflık yazınızın iki paragrafının bu kapanma hususuna ayrıldığını gördüğüm için, konunun ilerleyişinde yine hakikaten artık çok sıkıldığım, her yerde her tartışmada nihayetinde bu hususa gelip saatlerce konuşulduğunu, sayfalarca yazılar yazıldığını gördüğüm için, hani daha başlamadan söyleyeyim dedim. Neyi tartışacaksanız tartışın, ama Allah aşkına eğer yine örtünme(me) polemiğine girecekseniz, yine türbandı, başörtüsüydü, Alalh'ın emriydi, yok gelenekti, yok niye kapanılsın, ya hu niçin açılınsın etrafında dönülecekse, hiç girilmesin ve hiç dönülmesin istediğim için yazayım dedim.

yoksa ne sizin yazdığınızdan ne de sayın Akyol'un yazdıklarından sadece türbanı çıkartmadım. En çok tartışmaya müsait mevzu o olduğu için ve sadeece burada değil gerçek hayatta da herkesin mal bulmuş mağribi gibi türban hususuna atladıklarını gördüğüm ve bildiğim için kişisel görüşlerimi söylemek istedim.

Kal geldi de artık o yüzden.

Saygılarımla.

Eylül 29, 2008, 11:19:15 ös
Yanıtla #5
  • Uzman Uye

Bay Amurdad öncelikle şunu belirtmek isterim ki benim adım mustafa değil.
Dogmalar eğer dini çarpıtmaya başlayıp,din inancı diyerek inaklar yaratıyorsa ve dine,insanlara zarar vermeye başlıyorsa o inaklar yıkılmalıdır.
Mesela ramazan ayında alkol satılması,içilmesi.Düşünsenize marketler basılıp insanlar tartaklanıyor.Hangi dinde böyle birşey var.Oruç tutmayıp,restaurantda yemek yiyor diye insanlar dövülüyor.İnsanlar beyinlerini örümcek ağlarıyla sarmış,sorgulamadan hazırlop yapıyorlar

Temmuz 01, 2009, 10:40:06 öö
Yanıtla #6
  • Uzman Uye

Dinler;arabanın tekerleği,beşerin elbisesi,kuşların kanadı,şovalyenin bineği,sanatçının enstrumanı,uçağın rotası,toprağın suyu,ateşin odunu,Musa'nın asası,delinin düdüğü,aymazın düşmanı,HAK'kın sesidir.
Ben"O"yum,"O"ben değil...

Temmuz 03, 2009, 11:55:35 ös
Yanıtla #7
  • Ziyaretçi

3 büyük dinin kitapları incelendiğinde iki tür ayet vardır,
1 Evren uzay yaratılış gibi konuların değinildiği yoruma kapalı ayetler
2 Toplumsal düzen gibi yoruma açık ayetler.

1. grupta problem yoktur. Çoğu zaman çocuk masalı gibidir. Yorumlanamaz. Fakat en değerlileri onlardır. Yanlızca lisanını bilmeniz gerekir.

2. grup ise tarih boyunca toplu kıyımlara neden olmuş sıradan insanların canını yakan toplumun yönetilmesini sağlayan yani problemin merkezi olan ayetlerdir.

Bunlar o kadar esnektirki ufolara bile yorumlanabilir. Tuhaf olan insanlar bunu farkedemezler.
Din bana göre çok fazla üzerine düşülmemesi gereken okunup bilinicek değil yaşanacak bir olgudur ve hayati bir önemi vardır.
Basit bir örnek;
Bir zamanlar bilim ile uğraşan ve ölüler üzerinde araştırma yapan bilim adamları kutsal kitaplardan ayetler ile tehtit ediliyor halk kışkırtılıyordu. içinde bulunduğumuz dönemin durumundan dolayı tıbbın ve bilimin önü alınamadı. Peki noldu din tarafı taktik değiştirdi. Aynı ayetleri farklı yorumlayarak bunlar zaten bilmem kaç yıl önce söylenmiş kutsal kitapta yazıyor diyerek üstünlük taslamaya çalışıyorlar. BU DİN DEĞİLDİR. BU SOFULUKTUR.
Aynı ayetlerin sakız gibi çiğnenmesidir. Sırf bu yüzden yeryüzünde en çok can alan şey dindir. Tarihe bakabilirsiniz.

Başka bir örneği;
The secret kitabından yola çıkarak kuantum fiziğinin en temel kurallarının olmadığını saçmalık ve sapkınlık olduğunu belirten bir programa rastladım. Bir ilahiyat profesörünün saçmalıkları. Mevlana söyle demiş zaten şu ayet böyle demiş gibi şeyler söylüyordu. Kuantum fiziği tuhaflıklarla doludur. Yani insanların akıl erdiremeyeceği bir şeydir. Sayın profesör acaba o ayetleri hiç o manada düşündünüzmü? SIKIYOSA BELİRSİZLİK YASASINI AÇIKLA.