Masonlar.org - Harici Forumu

Anket

Okunacak kitap hangisi olmali?

Hiram'ın Anahtarı-Christopher Knight & Robert Lomas
Masonluk-Helmut Reinalter

Gönderen Konu: Kitap okuyup yorumlama aktivitesi;  (Okunma sayısı 22191 defa)

0 Üye ve 1 Ziyaretçi konuyu incelemekte.

Ağustos 11, 2009, 10:39:39 ös
Yanıtla #10
  • Uzman Uye

Bayan Isabell

İster bu olsun ister başkası, bizi düşünmeye yöneltsin yeter. Kitabın iyisi kötü olmaz, önemli olan bilgi kirliliği olmasın. Elbette ki diğer katılım göstermek isteyen arkadaşların da görüşleri önemli, pazartesi süreci başlatalım derim. Çünkü bu arada katılmak isteyen olabilir. Belki de sizin aklınıza başka bir kitap fikri gelir bu arada. 15 gün sonrasında da kitabı okumuş bir şekilde konuşmaya başlarız.

Yazarlar: "Christopher Knight & Robert Lomas"  Doğru değil mi?

Bir öneri daha olsun benden, (kendi görüşlerine katılmasamda) hem Hanımefendi olduğu için hem de katılım göstermek isteyen üyelerden en eskimiz olduğu için Bayan Isabell ilk kitabımızı önersin.

Öncelikle çok nazik ve kibar bir beyfendi olman nedeniyle göstermiş olduğun nezaket için Teşekkür ediyorum Sevgili Akyol; her ne kadar aynı görüşlerde olmasak da biliyorsun ki bazı uç noktalarda aynı düşünceye sahip olduğumuz zamanlar da oldu. Önemli olan fikir birliği değil, farklılıkları Saygı esasında hoşgörüyle kabullenip, birbimizi kırmadan aynı dünyayı ve doğayı uyumlu biçimde paylaşmamızdır.

Şuna inanmanı isterim ki, katılımda hiç kimse yer almasa bile mademki kitap okuyacak süren söz konusu ben buna varım derim:) o halde zaman zaman seçici Kitapları okuyup üzerinde çalışma yaptıklarımdan bir tanesini önümüzdeki günlerde okumayı düşünüyordum. Bu da Hiram'ın Anahtarı.

Ama bunu beğenmez ya da başka bir alternatif önerirsen ortak olarak belirleyebileceğimiz bir Kitap da olabilir.. 

Sevgilerle,

Ağustos 11, 2009, 10:42:09 ös
Yanıtla #11
  • Ziyaretçi

Evet bende baktım doğru Sayın Akyol. 470 sayfadan oluşan bir kitap araştırabilirsiniz gün belirleme konusuna gelince bence de gelecek pazartesi çok doğru bir seçim. Bense hepinizin özellikle sayın Isabel in  affınıza sığınarak Beyaz Zambaklar Ülkesin de isimli kitabı öneriyorum...

Ağustos 11, 2009, 10:43:41 ös
Yanıtla #12

Bayan Isabell

İster bu olsun ister başkası, bizi düşünmeye yöneltsin yeter. Kitabın iyisi kötü olmaz, önemli olan bilgi kirliliği olmasın. Elbette ki diğer katılım göstermek isteyen arkadaşların da görüşleri önemli, pazartesi süreci başlatalım derim. Çünkü bu arada katılmak isteyen olabilir. Belki de sizin aklınıza başka bir kitap fikri gelir bu arada. 15 gün sonrasında da kitabı okumuş bir şekilde konuşmaya başlarız.

Yazarlar: "Christopher Knight & Robert Lomas"  Doğru değil mi?

Elbette.. Diğer Arkadaşlarımızın katılımları zaten Konuyu renklendirecektir. Ama bu maksatla zaten söylemedim:) Yanlış anlaşılmasın lütfen.. 

Pekala o halde Sevgili Hiram ve Konuya iştirak edecek diğer Arkadaşların da hemfikir olduğu bir Kitap olduğu taktirde süreyi de belirleyeceğiz zaten..
הדבר היחיד לשמור על אנשים בחיים הוא אהבה וכבוד

Aimer et être aimé c’est sentir le soleil des deux cotés.

«Ոսկե Տարիքը - Փոթորիկները, չի կարող կանխել մարդիկ սիրում են ծովը.

Ağustos 11, 2009, 10:46:05 ös
Yanıtla #13

Bense hepinizin özellikle sayın Isabel in  affınıza sığınarak Beyaz Zambaklar Ülkesin de isimli kitabı öneriyorum...

Estağfurullah Sevgili Hiram; tercihiniz benim için de önemlidir. Konu üzerinde mutabık olarak vermiş olduğumuz karar neticesinde belirlenecek Kitap'ın kimin tarafından önerildiğinin önemli olmadığını düşünüyorum.

הדבר היחיד לשמור על אנשים בחיים הוא אהבה וכבוד

Aimer et être aimé c’est sentir le soleil des deux cotés.

«Ոսկե Տարիքը - Փոթորիկները, չի կարող կանխել մարդիկ սիրում են ծովը.

Ağustos 11, 2009, 10:51:31 ös
Yanıtla #14
  • Ziyaretçi

O halde en kısa sürede kitabı belirleyelim ki herkes kitabı edinsin ardından da başlayalım farklı beyinlerin aynı yazılardan neler çıkardığına canlı olarak şahit olalım derim ben :)

Ağustos 11, 2009, 11:26:33 ös
Yanıtla #15
  • Uzman Uye

Sn Akyol,

Boyle guzel bir proje teklifiyle gelmeniz gercekten sevindirici. Insallah katilim yuksek olur. Aksi halde birilerinin okuyup , okumayanlarin okuyanlarin fikirleri uzerinden konusmasi oldukca sinir bozucu olacaktir.

Kitabin icerigi ve alani da onemli. Ornegin Kitabin ismi /Yazari/ Konu Alani (Kisisel Gelisim, Sosyoloji, Tarih, Siyaset)  seklinde bir anket hazirlamaniz kafalarda daha guzel yerine oturacaktir diye dusunuyorum..Tabi takdir senin.

Ağustos 12, 2009, 12:51:13 öö
Yanıtla #16
  • Ziyaretçi

gelen iki kitap önerisi de güzel ve olabilecek kitaplar,bu arada Sn Isıs'ın fikri de çok güzel  konu açısından bir anket hazırlanarak seçilen bir konu hakkındaki kitaplar belirlenir ve o kitaplar içinden kitap seçilir,bu da baya bir uzamaya sebep olacaktır aslında.Bu arada ben ancak eylül'ün 5'inden sonra kitap hakkındaki yazımı yazabilirim bu süre içerisinde izmirde olacağım,bu kitap fikri de tatilimi değerlendirme açısından çok güzel olacak,tekrar teşekkürler....

Ağustos 12, 2009, 01:26:24 öö
Yanıtla #17
  • Uzman Uye

Bayan Isis

Kanımca siz ve Bayan Isabell belirleyin, ilk kitabımızı bayanların belirlemesi taraftarıyım. Eğer dilerseniz üyesi bulunduğumuz siteyede saygı duyarak Masonlukla ilgili bir kitap okuyalım sonrasında da karışık şekilde gideriz, ancak kitaplar bizi düşünmeye itsin. Anket olayı işi uzatır.
Eğer bu sistemi oturtturabilirsek, disiplinimiz bize karşılığını verecektir. Sizler cumaya kadar kitabı belirleyiniz, pazartesi süreç başlasın, ancak 15gün dolana kadar yorum yapılmasın.
Ayrıca konuyu ben açtım diye proje benim olmaz, bu aktivite hepimizin. Geliştirebildiğimiz kadar geliştirelim.
Ben not alarak, altını çizerek kitap okurum, sizlerinde bu yöntem bu süreçte işinize yarayacaktır.

saygılarımla

Sn Akyol,

Boyle guzel bir proje teklifiyle gelmeniz gercekten sevindirici. Insallah katilim yuksek olur. Aksi halde birilerinin okuyup , okumayanlarin okuyanlarin fikirleri uzerinden konusmasi oldukca sinir bozucu olacaktir.

Kitabin icerigi ve alani da onemli. Ornegin Kitabin ismi /Yazari/ Konu Alani (Kisisel Gelisim, Sosyoloji, Tarih, Siyaset)  seklinde bir anket hazirlamaniz kafalarda daha guzel yerine oturacaktir diye dusunuyorum..Tabi takdir senin.

Ağustos 12, 2009, 01:57:07 öö
Yanıtla #18
  • Ziyaretçi

Peki o halde Sn. Akyol un dediği olsun ve Bayan Isabel ile Isis belirlesin biz de bu belirlemeye uyalım...

Ağustos 12, 2009, 06:06:28 öö
Yanıtla #19
  • Uzman Uye

Onerim ;

MASONLUK
Helmut Reinalter
çeviren: Kâzım Özdoğan
Kırmızı Kedi Yayınevi
2008, 144 sayfa

"Innsbruck Üniversitesi’nde Yeni Çağ Tarihi alanında profesör olan Helmut Reinalter,  Yeni Çağ Tarihi ve Aydınlanma Dönemi konusunda Avrupa’nın en önde gelen isimlerinden biri. Salzburg, Lüksemburg, Krakov ve New York’ta çeşitli üniversitelerde misafir profesör olarak görev yapan Helmut Reinalter aynı zamanda ‘Orta Avrupa’da Demokratik Hareketler’ isimli uluslararası araştırma merkezinin başında. 1992-2005 yılları arasında Masonluk Araştırmaları Bilimsel Komisyonu’nun başkanı olan Helmut Reinalter, 1995’ten bu yana Avusturya Büyük Locası’nın Mason Akademisi’nin müdürlüğünü yapıyor. Kısacası Reinalter kendi alanında gerçekten de büyük bir birikimi temsil ediyor ve alanının en önemli uzmanlarından birisi olarak kabul ediliyor."