Masonlar.org - Harici Forumu

Anket

Okunacak kitap hangisi olmali?

Hiram'ın Anahtarı-Christopher Knight & Robert Lomas
Masonluk-Helmut Reinalter

Gönderen Konu: Kitap okuyup yorumlama aktivitesi;  (Okunma sayısı 22142 defa)

0 Üye ve 1 Ziyaretçi konuyu incelemekte.

Ağustos 12, 2009, 03:59:58 ös
Yanıtla #30
  • Uzman Uye

Sn Sevil,

Pardon ben kimi kiyasladim anlayamadim :) ?

Size sadece saf niyetlilikle bir soru sordugumu hatirliyorum sadece.

Polemik icin TDK soyle diyor:

polemik    Fr.polémique
Siyasi, bilimsel, edebî konularda sert tartışma: § “Hüseyin Cahid beyin ona dair Servet-i Fünun’da polemiklerden hatırlıyordu.” -Yakup Kadri Karaosmanoğlu, Gençlik ve Edebiyat Hatıraları, 70. § “Ödüller, sataşmalar, polemikler, tek yankılanma yolu olup çıktı.” -Adalet Ağaoğlu, Göç Temizliği, 153. § “Bu makale, matbuat tarihimizde ilk polemiğin mihveri olmuş.” -Peyami Safa, Yazarlar-Sanatçılar-Meşhurlar, 28. § “… Beyaz Hala’dan birkaç yuvarlak, polemiğe açık söz koparmak için yanına yaklaşsalar da…” -Buket Uzuner, Uzun Beyaz Bulut (Gelibolu), 271. § “Romantizmi belli bir dönemin ve belli bir ülkenin moda cereyanını damgalamak için kullanırsak, yani maksadımız polemikse, Goethe’nin hükmü geçerli olabilir; romantizm beşer ruhunun ezeli bir temayülünü, sınır ve zaman tanımayan fetih ihtiyacını belirtiyorsa, olmaz.” -Cemil Meriç, Kırk Ambar, 81.

Turkce Sozlugumuze gore bu durumda bu teziniz curumus oluyor.

« Son Düzenleme: Ağustos 12, 2009, 04:13:49 ös Gönderen: Isis »

Ağustos 12, 2009, 04:04:46 ös
Yanıtla #31

Sayın Akyol; Senden çok özür dileyerek önerimi geri çekmek istiyorum. Çünkü biraz argo olacak affedersiniz ama midem bulandı. Eğer bu tür bir diyalog olmamış olsaydı ben sonuca göre davranıp seçilen Kitap üzerinde beraberce ortak fikirlerimizi sunardık.  Aynı zamanda ikinci tercihimin olmasını istememin tek nedeniyse hepimizin önerdiği ve ortak olarak belirleyebileceğimiz bir Kitap olsaydı eşitlik ve adillik bağlamında daha iyi olurdu diye düşünüyordum.

Beni mazur görmeni rica ediyor ve tamamen geri çekildiğimi bildirmek istiyorum.

Saygılar,
« Son Düzenleme: Ağustos 12, 2009, 04:07:39 ös Gönderen: Isabell »
הדבר היחיד לשמור על אנשים בחיים הוא אהבה וכבוד

Aimer et être aimé c’est sentir le soleil des deux cotés.

«Ոսկե Տարիքը - Փոթորիկները, չի կարող կանխել մարդիկ սիրում են ծովը.

Ağustos 12, 2009, 04:12:43 ös
Yanıtla #32
  • Uzman Uye

Sn Sevil,

Burada onerilen kitaplarin ne oldugu tabiki onemli degil. Burada senin kitabin benim kitabim yarismasi yapmiyoruz. Size tam da bu noktada dikkatinizi cekmek istedigim sey, cabuk vazgeciyorsunuz herseyden, cok birakiyorsunuz. Yani keske Hiram'in Anahtari ciksa da okusak, okusaniz, guzel guzel yorumlar yapsaniz.Hem kitabi da siparis vermissiniz,  hazir ne guzel olur. Ama bundan bile supheliyim. Cunku herseyden cok cabuk bikan, ceken giden bir ozelliginiz var. Soylediginiz seyin arkasinda durmamaniz sorun. Yoksa sizinle istihza eder bir halim tabiki yok.Fakat okudugunuzu yanlis yorumlamaniza takiliyorum ben. "Kiyaslama" demek karsilastirma demektir. Oysa ben sizi kimseyle karsilastirmadim. Misalen ; "A harfi B'den daha guzel veya B harfi C'ye bin ceker" gibi bir karsilastirma KIYASLAMADIR.

En icten ve hakiki saygilarimla.

« Son Düzenleme: Ağustos 12, 2009, 04:16:42 ös Gönderen: Isis »

Ağustos 12, 2009, 04:25:51 ös
Yanıtla #33
  • Orta Dereceli Uye
  • **

Sn Sevil,

Sonsuz sevgi, sonsuz hoşgörü,sonsuz saygı gösterebilmeniz dileğiyle.......

Işık ve Sevgiyle kalın
Işık, sadece ışık ama daha fazla ışık.......

Ağustos 12, 2009, 04:36:30 ös
Yanıtla #34
  • Ziyaretçi

Bu tartışmanın böyle bir konu altında yaşanması kötü olmuş.Sn.Sevil'i de aramızda görmek güzel olur ve hatta şu da yapılabilir:ankete herkesin önerdiği kitap eklenir oylanma sırasına göre kitaplar okunur.

Ağustos 12, 2009, 05:20:14 ös
Yanıtla #35
  • Uzman Uye

Bay martı herkez kitap önerse, herkez oy kullanmış olur zaten. Bu iki kitap arasında tercihimizi belirleyelim, ikinci kitapta hep beraber karar veririz. Önemli olan katılım olması, umarım şuan görünen 10 tane oyun üzerine, 2-3 tane okuyan olmaz.
İki kitabıda şauna kadar incelemedim, ama eminim ki ikisi de oldukça fazla bilgiye sahiptir.
Ayrıca lütfen katılım gösterecek olanlar belirtsinler. Şuan Ben, Isıs, Martı ve Hiram katılım göstereceğini zannediyorum. Eğer bu 4 kişiden katılmayacak olan varsa söylesin lütfen.

Bu tartışmanın böyle bir konu altında yaşanması kötü olmuş.Sn.Sevil'i de aramızda görmek güzel olur ve hatta şu da yapılabilir:ankete herkesin önerdiği kitap eklenir oylanma sırasına göre kitaplar okunur.

Ağustos 12, 2009, 06:08:13 ös
Yanıtla #36
  • Ziyaretçi

Elbette ben de düşünebiliyorum her kitap önerenin oy kullanmış olcağını :) herkes saygı gösterip kimse kendi kitabına oy vermezse sorun çözülür.Her neyse bu iki kitaptan oyumu kullandım yalnız dediğim gibi eylül'ün 5 inden önce siteye yazı yazamam ve cuma akşamı yola çıktığım için pazartesi günkü sonucu bekleyemeden siteye yarın akşam girdiğimde hangi kitabın oyu fazlaysa o kitabı alıp okumaya başlayacağım...

Ağustos 12, 2009, 07:06:37 ös
Yanıtla #37
  • Ziyaretçi

Sn Isabell sizi de aramızda görmek gerçekten iyi olurdu projenin başından itibaren yorumlarınızla kendi görüşlerinizi dile getirmeniz gerçekten çok olumlu yalnız neden çekildiğinizi anlyabilmiş değilim. Şahsen ben sizi de bu proje de görmek isterim... Görüyorum ki kendi düşüncelerinizi aktarmaktan hiç çekinmiyorsunuz bu çok güzel yalnız yine üzülerek görmekteyim ki çok çabuk çekiliyorsunuz. Bence biraz daha ısrarcı olabilirsiniz. Umarım fikrinizi en kısa sürede değiştirir ve tekrar aramıza katılırsınız.

Saygılar....

Ağustos 14, 2009, 03:24:14 ös
Yanıtla #38
  • Uzman Uye

Tekrar merhaba, ankette 11 kişinin oyu var, katılım 2-3 kişi gibi gözüküyor, bu konuyu gören görmeyen; Eğer katılacaksanız belirtitmisiniz ya da katımamanızın sebebini belirtirseniz nerede hatamız, eksiğimiz var görmüş oluruz. Böyelece yeniden gözden geçiririz.

Saygı ve Sevgi

Ağustos 14, 2009, 03:28:59 ös
Yanıtla #39
  • Orta Dereceli Uye
  • **

Sayın M.Akyol
Sanırsam anket pazartesi sonuçlanacak.O zaman hangi kitap seçilirse okumaya başlarız.......

Işık ve Sevgiyle kalın.......
Işık, sadece ışık ama daha fazla ışık.......