Masonlar.org - Harici Forumu

Gönderen Konu: Masonik Magaza  (Okunma sayısı 17457 defa)

0 Üye ve 1 Ziyaretçi konuyu incelemekte.

Ocak 28, 2013, 12:28:20 ös
Yanıtla #20
  • Aktif Uye

Belli bir derecenin altından kasıt çırak ve kalfa derecesindeki masonlar mıdır?
Özgürlük zeka demektir, sevgi demektir. Özgürlük sömürmeme, yetkeye boyun eğmeme demektir. Özgürlük olağanüstü erdem demektir.
Jiddu Krishnamurti

Ocak 28, 2013, 12:41:16 ös
Yanıtla #21
  • Seçkin Üye
  • Uzman Uye

Sayın Laus Deo çok sert çıkmış.

Gerekçesi vardır kuşkusuz.

Benim şu "sahtekarlık" nitelemesine takıldım.

Yapılan iş töresel bakımdan doğru olmayabilir; kabul ama niçin daha da ilerisine gidilerek sahtekarlık olsun?

Sayın Laus Deo "Ona hakkı yok." diyebilir. Hakkı olmadığını, bunun genel ahlâka aykırı düştüğünü onaylıyorum ama sahtekarlık deyince işin içinde başkalarını kandırarak bir maddi çıkar elde etmek var. Bu nasıl oluyor?

Bu demektir ki, üzerinde masonik amblemler taşılan kişiler arasında bir maddi çıkar alışverişi var. Öyle mi?

Ayrıca: Masonlar üzerlerinde masonik amblemler taşıdıkları zaman onları teşhir mi etmiş oluyor? Bu amaçla mı taşıyorlar üstlerinde onları, teşhir etmek için? Bundan amaçları ne?

« Son Düzenleme: Ocak 28, 2013, 12:51:49 ös Gönderen: ADAM »
ADAM OLMAK ZOR İŞ AMA BUNUN İÇİN ÇALIŞMAYA DEĞER.

Ocak 28, 2013, 01:12:16 ös
Yanıtla #22
  • Uzman Uye

Aklı başımda bir insan zaten böyle birşey yapmaz.

Eline ne geçecek ki,belki statü peşinde olan kompleksli yetikinlerle,hayata yeni başlayan gizemli olmayı isteyen gençler tenezzül edebilir.

Saygılar
Ben"O"yum,"O"ben değil...

Ocak 28, 2013, 08:26:57 ös
Yanıtla #23
  • Uzman Uye

Alıntı
Uzerinde amblemlerimizin bulundugu herhangi bir seyi Kardesimiz olmadigi halde uzerinde bulundurmak cok acik ve net bir sekilde sahtekarliktir.

Merakımı maruz görün ; Özgür Masonlardan birisi takarsa hangi gruba giriyor .

Saygılar .......
audi-vide-tace
    dinle-gör
        sus

Ocak 29, 2013, 12:30:11 ös
Yanıtla #24
  • Aktif Uye

Bu şekilde suçlayıcı davranmakta yanlış bence. Belki şahsın masonluğa sempatisi var veya tanıdığı bir akrabasından kalan yüzük v.s gibi takı malzemeleri var. Bu yüzden üzerinde taşıyor olabilir. Sonuçta masonluğun bir felsefesi var. Bu felsefeyi benimsemiş insanlarda yine masonik semboller taşıyan takılar kullanılabilir. Eğer masonar olarak bu duruma çok karşıysanız satışını da durdurun.

Ocak 29, 2013, 01:43:12 ös
Yanıtla #25
  • Skoç Riti Masonu
  • Uzman Uye
  • *

Alıntı
Uzerinde amblemlerimizin bulundugu herhangi bir seyi Kardesimiz olmadigi halde uzerinde bulundurmak cok acik ve net bir sekilde sahtekarliktir.

Merakımı maruz görün ; Özgür Masonlardan birisi takarsa hangi gruba giriyor .

Saygılar .......

ÖMBL uyesi bir Mason, Masonik bir objeyi kullanıyorsa bunu bir Mason kullanıyor demektir. Onun bize göre Düzensiz bir Mason olması ayrı bir konudur. Ben ÖMBL uyesi bir Kardesimle Kardeşce iliski kurabilirim, örgütsel Masonik iliski kurulmaz. Bu ikisi de birbirinden farklıdır.

Ocak 29, 2013, 01:52:21 ös
Yanıtla #26
  • Skoç Riti Masonu
  • Uzman Uye
  • *

Sn ADAM, sahtekarlık illa maddi bir gayeye erişmek icin yapılmaz. Diyelim ki Masonik bir rozet takan birisi var. Ben onun Kardeş olma ihtimalini düşünürüm. Belki gidip tanışmak isterim. Tabi Kardeş degilse foyasi ilk basta belli olur.
Ama olmadıgı bir şeymiş gibi olmaya çalışmak derdinde olduğunu gördüğümde onun bir sahtekar olduğunu düşünürüm. Ki mesela ben bununla ilgili bir Harici hakkındaki görüşlerimi teklif edildiği Locasına bildirmiş birisiyim. Mason olmadıgı halde Masonmuş gibi kendini göstermeye çalışan bir kişiyi bir vesile ile tanımıştım. Daha sonra o kısının baska bir Locaya teklif edildiğini öğrendim. Derhal Locanın Üstadı Muhteremine kısının durumunu anlatır bir yazı gönderdim ve Loca görevlileri ile de görüştüm. Neden? Çünkü kişi Mason olmamasına rağmen etrafına kendini Masonmuş gibi yanıltıcı tavır ve davranışlar gösteriyor. Böylesi birinin bizim icimizde yeri yoktur. Çünkü onun Masonluk algısının yanlışlara dayalı olduğu göz gibi açıktır. Hakkı olmadıgı halde oyleymis gibi yapan birisi sahtekardir. Bunun illa maddi emellerle yapılmasına da gerek yoktur.
Hele bir de üstüne maddi emelleri de varsa kısının -ki pek bir şey elde edemez- katmerli sahtekardir.
Saygılarımla.

Ocak 30, 2013, 03:20:04 ös
Yanıtla #27
  • Orta Dereceli Uye
  • **

Altı köşeli yıldız sembolü buna dahilmidir ?

Nisan 14, 2013, 08:06:25 ös
Yanıtla #28
  • Orta Dereceli Uye
  • **
    • @pump_upp - best crypto pumps on telegram !

Degerli Üyeler;
Hepimizin bildiği gibi Mason Biraderlerimizin birbirlerini tanımalarını sağlamak amaçlı kullandıkları yüzük, manşet düğmeleri , kravat iyneleri mevcut.
Ancak bunları bırakınız bir haricinin dışarıdan birinin dahi takması uygunsuz diye biliyoruz zaten Degerli Mason biraderlerimzide bunu doğrular nitelikte yazdılar konuya.
Elbetteki 1980lerde Iron Maiden Hard rock grubunun tshirtlerini bizler gec olarka ancka yurt dışına giden abilerimzie sipariş vererek getirtirken.
1990 ların ortasında bu tshirtler salı pazarında tezgahlarda idi.
Sanırım gelmek istediğim noktayı anladınız. Masonluk yada Mason olunduğu bilinsin istmeyen biraderlerimiz mevcuttur bu zaten en tabii haklarıdır.
Peki kişi Harici olsun Mason olsun benzeri Kuyum'u kendisi kişiye özel yaptıramazmı.
Mesela ben 2007 yılından beri Mason'luk üzerine bireysel olarak araştırma yapıyor ve bilgilenmeye çalışıyorum.
Sırf kişisel olarka ben Kuyum yaptırsam ve bu kuyum'u evimde özelimde bir gün o kapıdan girme arzusu ile yaptırıp saklasam Sahtekarlıkmı etmiş olurum.
Bu naçizane olarak bir heves ve hoş bir seda olarak görünemezmi. Sonucta birçok antikacı ve kolleksiyoncuda
bu ve benzeri ameller ile mevcutlarında bu ve benzeri metaları bulunduruyorlardır.

Ancak birey bu metaları bir menfaat yada toplumda farklı bir fiili dusunce ve duygu yaratma arzusu ile taşır ve göstermek için kullanırsa o zaman elbetteki olayın rengi degisicektir.

Saygı ve Hörmetlerimle;
Kerberos

Ağustos 07, 2015, 09:42:06 ös
Yanıtla #29
  • Mason
  • Aktif Uye
  • *

Önerinin çıkış noktası güzel olduğu için ayrı bir başlık açmaya gerek yok.

Masonlukta yardımlaşma ve dayanışmanın önemi forumda birçok kez anlatılmıştır.

Önerim; iktisadiisletme.com adlı web sayfasının bir banneri hazırlanarak hem ziyaretçilerin, hem üyelerin görebileceği alanlarda reklamının oluşturulması. Evet google reklamlarının bir getirisi oluyordur.Anasayfaya olmasa bile masonluk ile ilgili sık ziyaret edilen bölümlere böyle bir reklam konulması hem masonlar arasında dayanışma hem de ziyaretçi ve üyelere yardım sağlamış olur.
Görmek, varlığın yükselişidir.