Masonlar.org - Harici Forumu

Gönderen Konu: Bir Locaya Konuk Kabul Edilmesi - 1  (Okunma sayısı 21818 defa)

0 Üye ve 1 Ziyaretçi konuyu incelemekte.

Kasım 20, 2018, 02:10:21 ös
Yanıtla #30
  • Mason
  • Aktif Uye
  • *

Daha iyi bir insan olmanın mutlak yolu Masonluk değildir.

Kapıyı çalmak; kişinin tamamen hür iradesiyle verdiği bir karar olmalıdır. Israr ve ikna bu aşamada kesinlikle başvurulmaması gereken yöntemlerdir. Zira Masonluk bir başkasının hatırı için yapılabilecek bir şey değildir. Biz Masonluğu mesleğimiz olarak görürüz ve onunla bütünleşmeye çalışırız.

Daha önce birçok defa tekrar edilmesine rağmen birkaç konunun hatırlatılmasında fayda görüyorum:

1- Mason olmanın şartlarında bir tanesi erdemli ve iyi ahlaklı olmaktır. Lakin bu her erdemli ve iyi ahlaklı insan Mason olmalıdır anlamına gelmez. Mason olmadan erdemli ve iyi ahlaklı olunmaz gibi yorum da kesinlikle yanlıştır. Veya her Mason olması gerektiği halde yeterli kadar erdemli midir sorusu da sorulabilir?

2- Masonluk sonsuz bir eğitim yeridir. Önce kendisini, sonra etrafını (mikro-çevresini), sonra da toplumu (makro-çevre) eğitmeyi amaçlar. Bütün bunları yapmak için Mason olmak şart değildir ve örnekleri de çoktur.

3- Masonluk için hayatınızdan önemli bir zaman dilimini ayırmanız gerekmektedir. Bu yazdığım yanlış anlaşılmasın, Mason; Masonluğunu her daim yaşamalı ve göstermelidir. Mason hiç kimsenin görmediği anda bile doğru olanı yapan kişidir. Burada bahsettiğim zaman, toplantılar, sosyal faaliyetler, araştırmalar, görevler, okunan kitaplar vs. dir.

Kısacası, erdemli ve iyi ahlaklı birisi, aynı zamanda dünyayı sonsuz bir eğitim yeri olarak gören birisi, özel nedenlerden dolayı zaman ayıramayacak durumdaysa Mason olmayı tercih etmeyebilir.

4- Masonluğun amacı üye sayısı arttırmak asla olmamıştır, Masonluk ülküsünü benimseyecek, bu yolda görev almaktan imtina etmeyecek, amacı ham taşını yontmak olan kişileri arasına almaktır. Dolayısıyla reklam yapmak bu kuruma göre değildir (tanıtım yapılabilir).

Yukarıdaki paragraftan sonra harici üyelerden gelebilecek bir soruyu kendim sorayım ve kendim cevaplayayım. "Yurt dışı bazı obediyanslar reklam yapıyorlar ama?" Aslında onların yapmak istediği de tanıtımdır, tanıtım algısındaki yorum farkıdır sadece.

5- Ülkemizde ünlülerin, bilim insanlarının, sanatçıların, siyasetçilerin Mason olduğunu açıklaması onlar için dezavantaj sağlar maalesef. Bunu açık yüreklilikle açıklayan Kardeşlerimiz pek tabii vardır. Ama büyük resme baktığımız zaman ne yazık ki günümüz koşullarında açıklamaları kendilerinin çok da lehine olmaz gibi (tamamen kişisel yorumum). Bu kişiler Mason olurken de, kişisel gelişim dışında bir beklentileri varsa, çok kısa sürede sükutu hayale uğrarlar.

Localar, üyelerinden izin almadan onların kimliklerini zaten açıklayamazlar.

Kısacası ne kurum bazlı ne de kişi bazlı reklam Masonlukla bir tutulmamalıdır.

Yazdıklarımın başlıkla çok ilgisiz gibi durduğunun farkındayım. Sayın Adonai'nin paylaşımı üzerine bir hatırlatma yapmak istedim sadece.

Evet üyeleri çok sıkmadan yazıyı sonlandırayım.

Saygılarımla ve Sevgilerimle

« Son Düzenleme: Kasım 20, 2018, 02:14:51 ös Gönderen: Caliper »
* MASON OLMAK İÇİN KİŞİSEL YARDIM, DANIŞMANLIK VE REHBERLİK TALEBİNDE BULUNMAYINIZ.
* MASONLUKLA İLGİLİ SORULARINIZI ÖZEL MESAJ İLE  SORMAYINIZ, FORUMA BAŞLIK AÇARAK SORUNUZU FORUMDA PAYLAŞINIZ.

Kasım 20, 2018, 02:42:11 ös
Yanıtla #31

Daha iyi bir insan olmanın mutlak yolu Masonluk değildir.

Kapıyı çalmak; kişinin tamamen hür iradesiyle verdiği bir karar olmalıdır. Israr ve ikna bu aşamada kesinlikle başvurulmaması gereken yöntemlerdir. Zira Masonluk bir başkasının hatırı için yapılabilecek bir şey değildir. Biz Masonluğu mesleğimiz olarak görürüz ve onunla bütünleşmeye çalışırız.

Daha önce birçok defa tekrar edilmesine rağmen birkaç konunun hatırlatılmasında fayda görüyorum:

1- Mason olmanın şartlarında bir tanesi erdemli ve iyi ahlaklı olmaktır. Lakin bu her erdemli ve iyi ahlaklı insan Mason olmalıdır anlamına gelmez. Mason olmadan erdemli ve iyi ahlaklı olunmaz gibi yorum da kesinlikle yanlıştır. Veya her Mason olması gerektiği halde yeterli kadar erdemli midir sorusu da sorulabilir?

2- Masonluk sonsuz bir eğitim yeridir. Önce kendisini, sonra etrafını (mikro-çevresini), sonra da toplumu (makro-çevre) eğitmeyi amaçlar. Bütün bunları yapmak için Mason olmak şart değildir ve örnekleri de çoktur.

3- Masonluk için hayatınızdan önemli bir zaman dilimini ayırmanız gerekmektedir. Bu yazdığım yanlış anlaşılmasın, Mason; Masonluğunu her daim yaşamalı ve göstermelidir. Mason hiç kimsenin görmediği anda bile doğru olanı yapan kişidir. Burada bahsettiğim zaman, toplantılar, sosyal faaliyetler, araştırmalar, görevler, okunan kitaplar vs. dir.

Kısacası, erdemli ve iyi ahlaklı birisi, aynı zamanda dünyayı sonsuz bir eğitim yeri olarak gören birisi, özel nedenlerden dolayı zaman ayıramayacak durumdaysa Mason olmayı tercih etmeyebilir.

4- Masonluğun amacı üye sayısı arttırmak asla olmamıştır, Masonluk ülküsünü benimseyecek, bu yolda görev almaktan imtina etmeyecek, amacı ham taşını yontmak olan kişileri arasına almaktır. Dolayısıyla reklam yapmak bu kuruma göre değildir (tanıtım yapılabilir).

Yukarıdaki paragraftan sonra harici üyelerden gelebilecek bir soruyu kendim sorayım ve kendim cevaplayayım. "Yurt dışı bazı obediyanslar reklam yapıyorlar ama?" Aslında onların yapmak istediği de tanıtımdır, tanıtım algısındaki yorum farkıdır sadece.

5- Ülkemizde ünlülerin, bilim insanlarının, sanatçıların, siyasetçilerin Mason olduğunu açıklaması onlar için dezavantaj sağlar maalesef. Bunu açık yüreklilikle açıklayan Kardeşlerimiz pek tabii vardır. Ama büyük resme baktığımız zaman ne yazık ki günümüz koşullarında açıklamaları kendilerinin çok da lehine olmaz gibi (tamamen kişisel yorumum). Bu kişiler Mason olurken de, kişisel gelişim dışında bir beklentileri varsa, çok kısa sürede sükutu hayale uğrarlar.

Localar, üyelerinden izin almadan onların kimliklerini zaten açıklayamazlar.

Kısacası ne kurum bazlı ne de kişi bazlı reklam Masonlukla bir tutulmamalıdır.

Yazdıklarımın başlıkla çok ilgisiz gibi durduğunun farkındayım. Sayın Adonai'nin paylaşımı üzerine bir hatırlatma yapmak istedim sadece.

Evet üyeleri çok sıkmadan yazıyı sonlandırayım.

Saygılarımla ve Sevgilerimle

Çok güzel anlatmışsınız sayın Caliper, zaman harcayıp bu konuyu cevapladığınız için teşekkürler.

Tanıtım yapılabilir dediniz bu bile beni mutlu etti. :) Halkın sevdiği ünlülerin, kendilerinin mason olduğunu açıklamaktan uzak durmalarına saygı duyuyorum ama yine de kabullenemiyorum. Ben böyle bir konumda olsaydım açıklardım. Ama bunlar tabiki kişisel tercihler, bana da dediğim gibi bu kararlarına saygı duymak düşer.

Sevgiler Sayın Caliper.
Errare humanum est.
Ayıplı Müzmin öğrenci

Kasım 20, 2018, 06:05:57 ös
Yanıtla #32

Merak ettiğim bir mevzu var,sayın @Caliper;

Bir Mason "güç,hırs ve şöhret" için değilde, sadece hayatına ve hayatlara dokunup,ve onlara dair doğru olanı yapmak için masonluğa girdiğini, ne zaman anlar?

En derin Saygılarım ile ...
« Son Düzenleme: Kasım 20, 2018, 06:43:47 ös Gönderen: Tık-Tik-Tak »
Sen Özelsin

Kasım 20, 2018, 07:34:21 ös
Yanıtla #33

Bir Mason "güç,hırs ve şöhret" için değilde, sadece hayatına ve hayatlara dokunup,ve onlara dair doğru olanı yapmak için masonluğa girdiğini, ne zaman anlar?

Caliper kardeşime sorulmuş, dolayısıyla bana cevap düşmez. Ancak bence "üf bu masonlar çok zengin" önyargısı ile girdiği meslekte Dul Kesesi dolaşırken gelen bozuk para sesleri ve hatta içinden para yerine çıkan alışveriş fişlerini görünce ilk şok yaşanacak olabilir 😀

Sonra para pul olmayınca mecburen insan kendini Felsefeye vuruyordur belki, kimbilir!

Bir derecede insanın yüzüne baka baka paranın, varlığın bizden önce başkasının olduğu, bizde de sonuna kadar kalmayacağı; güç ve mevkiyi ise hak etmeyenin istememesi gerektiği uyarıları ile karşılaşması mümkün gibi geliyor!

Mabedlerinizin Mahremlerine girmediğimizden ötürü; anladığımız,anlattığınız anlatımlardan ibaret sadece.
Ne diye bilirim ki; öyle diyorsanız...

« Son Düzenleme: Kasım 20, 2018, 07:36:37 ös Gönderen: Tık-Tik-Tak »
Sen Özelsin

Kasım 20, 2018, 07:37:29 ös
Yanıtla #34
  • Mason
  • Aktif Uye
  • *

Benim çok sık kullandığım bir söz vardır "Ben oldum diyen, şüphesiz ki çok hamdır".

Masonların hayatı ve yaşama amacı insanlık olmalıdır. "Evet ben artık maddi dünyadan sıyrıldım, kendimi sadece insanlık için adadım " demek bile mütevazı bir tavırdan uzaklaşmak anlamına gelebilir.

Lafı uzatmadan sorunuzun cevabına gelecek olursam, kapıyı çalmadan anlamaya başlamalı ama henüz yeteri kadar anlamamış gibi ömür boyu daha çok anlamak için uğraşmalıdır.

Saygılarımla ve sevgilerimle
* MASON OLMAK İÇİN KİŞİSEL YARDIM, DANIŞMANLIK VE REHBERLİK TALEBİNDE BULUNMAYINIZ.
* MASONLUKLA İLGİLİ SORULARINIZI ÖZEL MESAJ İLE  SORMAYINIZ, FORUMA BAŞLIK AÇARAK SORUNUZU FORUMDA PAYLAŞINIZ.

Kasım 20, 2018, 07:42:21 ös
Yanıtla #35

Benim çok sık kullandığım bir söz vardır "Ben oldum diyen, şüphesiz ki çok hamdır".

Masonların hayatı ve yaşama amacı insanlık olmalıdır. "Evet ben artık maddi dünyadan sıyrıldım, kendimi sadece insanlık için adadım " demek bile mütevazı bir tavırdan uzaklaşmak anlamına gelebilir.

Lafı uzatmadan sorunuzun cevabına gelecek olursam, kapıyı çalmadan anlamaya başlamalı ama henüz yeteri kadar anlamamış gibi ömür boyu daha çok anlamak için uğraşmalıdır.

Alıntı
kapıyı çalmadan anlamaya başlamalı ama henüz yeteri kadar anlamamış gibi ömür boyu daha çok anlamak için uğraşmalıdır.

Yazınızın tümü, ve bir o kadar da son cümlenizden alıntıladığım sözünüz,herşeyi açıklıyor.

Teşekkürler.

Saygılar.
Sen Özelsin

Kasım 21, 2018, 12:13:14 öö
Yanıtla #36
  • Uzman Uye

Sayın Caliper çok güzel özetlemiş konuyu ama ben biraz farklı düşünüyorum.
       Bakın şimdi, yazılanlarla uygulamaların bir birleri ile pek te alakalı olmadığı kanaatindeyim.
       Şöyle ki;
       - Masonluğa kabul şartlarından biri erdemli ve iyi ahlak sahibi olmak deniliyor (Gerçi her iyi erdem ve ahlak sahibi olanın Mason olması anlamına gelmediği de belirtilmiş) ama Mason olmayanların arasında bu şartları fazlası ile taşıyanlar olduğuna inanıyorum.
       - Masonluk sonsuz bir eğitim yeridir deniliyor ama uygulamada hiç te öyle olmadığı anlaşılıyor. Bir harici (Profan) olarak Masonlukla ilgili bir çok kitap, makale okuyup, bir çok görsel de izlememize rağmen en azından burada bile bunları paylaşamıyoruz. 17. madde var ya!.
           Bir de şunu merak ediyorum, mevcut Localardan hangisi insanları aydınlatmak için ne gibi seminerler, sempozyumlar, konferanslar veya söyleşiler düzenlemişlerdir?.
           Bizler yukarıda sözünü ettiğim yazılı ve görsel kaynaklardan edindiğimiz bilgileri burada paylaştığımızda, çoğu kez paylaşımımızın doğru olmadığı şeklinde uyarılar alıyoruz.
        - Masonluk ülküsünü benimsemiş, kendinizi ilme, bilime, iyiliğe ve insanlara hizmete adadığınızı farz edin, eğer Locaya  öneren bir yakınınız/tanıdığınız  yoksa kapının açılacağını zannetmiyorum.
         Bu nedenlerle sayın Caliper'in açıklamalarına katılmadığımı belirtiyorum.
         Saygılar-sevgiler.
"Vur ama dinle beni"

Kasım 21, 2018, 10:15:07 öö
Yanıtla #37
  • Mason
  • Aktif Uye
  • *

Sayın Alşah paylaşımımı yapıcı olarak eleştirmiş ve katılmadığı belirtmiş. Yapıcı eleştiri olmadan gelişim olmaz. Yaptığım paylaşımda katılmadığı noktaları kendi tecrübeleriyle birleştirip eleştirdiği için teşekkür ederim.

Haklı olduğu noktalar var mıdır? Elbette ki vardır. Eleştirileri tamamen doğru mudur? Tabii ki hayır.

- Masonluk sonsuz bir eğitim yeridir deniliyor ama uygulamada hiç te öyle olmadığı anlaşılıyor. Bir harici (Profan) olarak Masonlukla ilgili bir çok kitap, makale okuyup, bir çok görsel de izlememize rağmen en azından burada bile bunları paylaşamıyoruz. 17. madde var ya!.

Bir Mason olabiliriz veya bir harici olabiliriz, ne olduğumuzdan daha çok kendimizi nasıl geliştirdiğimiz önemlidir. Siz bir harici olarak Masonlukla ilgili birçok şey öğrenmiş olabilirsiniz. Ritüeller dışında bu bildiklerinizi bu forumda paylaşabilirsiniz. Ama konu ritüeller olunca, her ne kadar bunu başka yerlerden okuyup öğrenebilseniz de, bu forumda paylaşamazsınız tartışamazsınız. Bu safhada bizim ettiğimiz yeminler devreye giriyor.

Masonluk felsefesiyle ilgili, tarihiyle ilgili, sembollerle ilgili ve hatta antimasonik düşüncelerle ilgili paylaşımlar bile yapabilirsiniz, forum yönetimini eleştirebilirsiniz, Masonları eleştirebilirsiniz bu forumda. Forumun tek bir yasağı var; ritüeller. Bir zahmet buna da uyacaksınız. Tek bir yasağı olduğu için de bu forumu, kişisel eğitimi engelleyen bir yer olarak görüyorsanız, konuyu sizin ve diğer üyelerin takdirine bırakıyorum.

Bir de şunu merak ediyorum, mevcut Localardan hangisi insanları aydınlatmak için ne gibi seminerler, sempozyumlar, konferanslar veya söyleşiler düzenlemişlerdir?.

Üyesi bulunduğum HKEMBL, son bir yıl içerisinde sadece İstanbul Vadisi'nde, haricilere açık 10'a yakın etkinlik yapmıştır. Ben de birkaçına ailem ve harici arkadaşlarımla katılma fırsatı buldum. Hatta 10 Kasım Atatürk'ü Anma etkiliğinde, salon o kadar kalabalıktı ki, salonun ayakta izleyen seyirci kapasitesi bile dolduğu için ben ve ailem salona giremedik.

Son olarak belirtmek istediğim konu, Masonluk ketumluk gerektirir. Bize göre gerekli bazı konulardaki ketum davranışımız size aşırı gelebilir.

« Son Düzenleme: Kasım 21, 2018, 10:17:09 öö Gönderen: Caliper »

Kasım 21, 2018, 11:17:30 ös
Yanıtla #38
  • Uzman Uye

Sayın Caliper'e saygı duyuyorum. Yalnız takıldığım ve şayet kaçırmış isem çok üzüleceğim bir ifadesini okuyunca hayret etmedim diyemem. Sayın Caliper şöyle diyor bu ifadesinde;
        "Üyesi olduğu HKEMBL.son bir yıl içinde sadece İstanbul vadisinde haricilere açık 10'a yakın etkinlik yapıldığını, hatta ailesi ve harici  arkadaşları ile katılma fırsatı bulduğunu, hatta 10 Kasım Atatürk'ü anma etkinliğinde salonun dolup ayakta izleyici kitlesi bile dolduğu için kendisinin ve ailesinin salona giremediğini " bildiriyor.
        Sayın Caliper'in bu ifadesi karşısında ne diyeceğimi bilemiyorum!. Böyle bir etkinlik yani haricilerin de katılmalarına olanak sağlayan bir etkinlik olur da bir harici olarak nasıl haberim olmaz !. kendime kızıyorum. >:( Şayet , bu veya böyle etkinliklerden herhangi bir şekilde haberim olsa idi, ne yapar eder o etkinliğe katılırdım. Hele hele Ulu önderimiz Atatürk'ü anma gibi bir etkinliğe katılmak için bir gün önceden oraya gider bir şekilde o anma törenine katılırdım.
       Şimdi, şayet mümkün ise; şu hususların açıklanmasını istiyorum.
       -Formumuz üyelerinden böyle toplantılardan haberleri olanlar var mı?.
       -Gerek HKEMBL. gerekse ÖMBL/KMBL. tarafından düzenlenen ve hariciler açık etkinlikler hangi yayın organları tarafından duyurulmaktadır. Yani biz  hariciler bu toplantılardan nasıl haberdar olabileceklerdir?.
        -Yoksa, sadece Localara kayıtlı olanlar harici arkadaşlarını mı böyle toplantılara götürebiliyorlar?
        Şahsen ; şayet bu ve benzeri toplantılardan haberdar olunmuş olsa, Formumuzdaki bir çok harici arkadaşın büyük fedakarlıklar gerektirse de bu toplantılara katılacağına inanıyorum.
        Bu münasebetle de, (Şayet bir mahzuru yok ise) Formumuzdaki Mason üyelerimizin zaman zaman yapıldığı bildirilen toplantılardan sitemizdeki haricilerin de haberdar edilmesini istirham ediyorum.
        Saygılar-sevgiler.     
"Vur ama dinle beni"

Kasım 22, 2018, 11:15:38 öö
Yanıtla #39
  • Mason
  • Aktif Uye
  • *

Sayın Alşah;

Bu tür faaliyetlerin genelinde bir Mason refakatinde hariciler katılabilirler, bunun en büyük nedeni takdir edersiniz ki güvenliktir.

Geçtiğimiz Nisan veya Mayıs ayında (hafızamı mazur görün lütfen) İstanbul'da bir otelde, haricilere açık, uluslararası Masonluk ile ilgili bir sempozyum oldu. Bu toplantı pek tabii basında yer almadı.