Masonlar.org - Harici Forumu

 

Gönderen Konu: Junior Chamber International (Genç Liderler ve Girişimciler) Derneği  (Okunma sayısı 13689 defa)

0 Üye ve 1 Ziyaretçi konuyu incelemekte.

Nisan 18, 2010, 08:59:13 ös
  • Uzman Uye
  • ****
  • İleti: 1648
  • Cinsiyet: Bay

JCI(Junior Chamber International), dünya çapında faaliyet gösteren genç liderler ve girişimciler federasyonudur.

Amacımız;

Junior Chamber International (JCI) üyelerinin liderlik vasıflarını geliştirerek yaşadıkları toplumda pozitif değişimi gerçekleştirmeye katkıda bulunmayı amaçlayan bir dernektir. Junior Chamber International yaşadığımız küreselleşme sürecinde üyelerine toplumda pozitif değişime katkıda bulunmaları için ihtiyaç duyacakları imkanları geliştirecek fırsat alanları sunmaktadır. Üyelerin kişisel becerilerini ve liderlik vasıflarını geliştirmesini, sosyal sorumluluk ve girişimcilik ruhunu kazanmasını, takım çalışması ve dayanışmasını ön plana alır.

JCI Tarihçesi;

1910 yılında ABD’nin Missouri Eyaleti St. Louis şehrinde yaşayan genclerin sosyal konulara daha fazla eğilmelerini sağlamak amacıyla klasik dans figürlerini daha iyi öğrenebilmesi ve uygulayabilmesi için Henry “Hy” Giessenbier'in Herculeum Dans klubünü kurması ile başlamıştır.

1915 - Young Men’s Progressive Civic Association oldu.

1916 - Junior Citizen’s (JCs) olarak yeniden yapılandı.

1920 - US Junior Chamber of Commerce oldu.

1928 - İngiltere’de Junior Chamber kuruldu.

1946 - Panama City’de ilk Dünya Konferansı gerçekleşti.

1947 - Avrupa ve Uzakdoğu’da yaygınlaşmaya başladı.

1948 - Rio de Janerio JCI ilkeleri kabul edildi.

1952 - Permanent Secretariat kuruldu.

1987 - Türkiye üyeliğe kabul edildi.

1997 - 124 ülkeye yayılıp yaklaşık 500,000 üye sayısı edindi.

Günümüzde uluslararası anlamda gerçekleşen projelerle varlığını sürdürmekte ve büyümeye devam etmektedir.
 
 
 
Yönlendirici Bir Dünya Görüşü Var Mı?

Toplumu pozitif etkileyecek her türlü faaliyeti, evrensel görüş ve dünya barışına katkıyı destekler. JCI'ın temel ilkelerden biri bütün insanların eşit ve geliştirilebilir olduğudur. Dünyamız insana değil, insanlar dünyaya aittir ve her insan dünya vatandaşıdır. Dünyanın her köşesinden aynı ilkelere inanmış binlerce gencin biraraya geldiği uluslarası faaliyetlerde bu ortak inanç ve ilkeler üzerine inşa edilen arkadaşlıklar belki de önümüzde yüzyılda giderek küreselleşen dünyamızda üyelerimizin daha mutlu ve başarılı olmalarını sağlayacak önemli faktörleri de berberinde getirebilecek inancındayız.

Milliyeti Var Mı ?

Bir milliyeti olmamakla beraber Amerikan orijinli bir dernektir. Merkez St.Louis’de bulunmaktadır. Merkezi yönlendirmeden ziyade derneğimizde şube (Local Organization Management-LOM) esastır. Her LOM, genel çizilmiş misyon ve vizyon doğrultusunda faaliyetlerinde insiyatif sahibidir. Ülke yönetimi ise ulusal koordinasyonu sağlamak ve iletişimi artırmak amaçlı faaliyet gösterir. Headquarter ise uluslararası faaliyetlerin koordinasyonunu sağlar.

Bir Tüzüğü Var Mı?

Dernekler kanuna uygun olarak hazırlanmış bir tüzüğü vardır. Diğer Derneklerle İşbirliği Yapıyor Musunuz? JCI’ın bir çok uluslarası dernek ile işbirliği anlaşmaları bulunmaktadır. ICC, UNICEF, AIESEC bu kuruluşlara örneklerdir.

Üyelerin Ortak Bir Tanımı Var Mı?

Üyelerin ortak tanımı takım çalışmasına yatkın, kendini yetiştirmek isteyen, gerek iş gerekse sosyal bazda uluslararası açılımı olan 18-40 yaş arası gençleri içermektedir. Sosyoekonomik bir standart belirlenmemiş olmasına rağmen üniversite mezunu ve kariyer vadeden arkadaşlardan oluşan bir grubumuz bulunmaktadır. Sektör sınırlaması olmadığı gibi değişik meslek gruplarından arkadaşlar vizyonun paylaşımı açısından teşvik edilmektedir.

Üyelerinizin Gelişiminin Devamlılığını Nasıl Sağlıyorsunuz?

Öncelikle üyelerimizin vasıflarını ve kendilerini hangi alanlarda geliştirmeyi hedeflediklerini çok iyi anlamaya çalışıyoruz. Ve kendilerine bir kariyer planı hazırlıyoruz. Proje direktörlüğünden, şube ve Türkiye başkanlığına, hatta Dünya Başkanlığına giden bir yol var önünüzde. Çalışarak hak ettiğiniz yere gelebilirsiniz.

Üye Gelişiminiz Ne Yönde?

Üye talepleri ve aktif üyelerimiz hızla artıyor. Üyelerimiz bir çok şapka taşıyor. Bir aktivitede sponsorluktan sorumlu üyemiz, ertesi ay başka bir aktivitede organizasyon, bir diğerinde bütçe planlamadan sorumlu olabiliyor. Şube, ülke başkanları ve yönetim kurulu üyeleri her yıl değişiyor. Bu şekilde hem üyelerimize bu yöneticilik fırsatları sunulmakta hem de her yıl göreve gelen kişilerin vizyonu ve heyecanı ilerleme ve gelişmemize katkıda bulunuyor.Hiyerarşik yaptırım anlayışı derneğimizde yoktur. Şube başkanı yönetimi boyunca bir proje direktörü arkadaşımızın komitesinde ekip üyesi olarak çalışabilmektedir.

Üyelik Koşulları Nedir?

Üyelerin ortak tanımı takım çalışmasına yatkın, kendini yetiştirmek isteyen, gerek iş gerekse sosyal bazda uluslararası vizyon sahibi 18-40 yaş arası gençleri içermektedir. Sosyoekonomik bir standart belirtilmemiş olmakla birlikte, genel eğilim en azından üniversite mezunu ve kariyer vadeden arkadaşlardan oluşan bir grup oluşumudur.

Kaç Ülkede Kaç Üyeniz Var? Üyeleriniz Arasında Ünlüler Var Mı?

124 ülkede 200,000 üye var. Tanınmış üyelerden bazıları; Jacques Chirac (Fransa Cumhurbaşkanı), Valerie Giscard D’Estaing(FransaCumhurbaşkanı), Willy de Clerk (AT Komisyon Başkanı), Gerald Ford (ABD Başkanı), Lyndon B:Johnson(ABD Başkanı), Yasuhiro Nakasone (Japon Başbakanı), Paul Schulter (Danimarka Başbakanı), Kim Snato(1980 Dünya Güzeli), Richard Nixon(ABD Başkanı),Bill Clinton (ABD Başkanı), Kofi Annan (BM Genel Sekreteri)

Türkiye'de Şubeleriniz Nerede Mevcuttur ?

Onaltı sube ve iki temsilcilik ile Türkiye'de yaklaşık 700 üyemiz bulunmaktadir. Subelerimiz, Adana, Ankara, Antalya, Balikesir, Bursa, Çanakkale, İstanbul (İstanbul, Boğaziçi, Avrasya), İskenderun, Kocaeli, Eskisehir, Izmir, Samsun, Gaziantep ve Kuzey Kıbrıs Türk Cumhuriyeti'nde bulunmaktadir. Temsilciliklerimiz ise İstanbulda JCI Bahçeşehir ve JCI Kadıköy'dür.
 

 
Junior Chamber International üyelerine aktif görev almalarını sağlayarak liderlik becerilerini geliştirebilecek dört temel fırsat alanı sunmaktadır.

1. Bireysel Gelişim Alanı:
·         Düzenli eğitim, seminerler vel iderlik akademileri ile liderlik ve girişimcilik becerilerini geliştirme

·         JCI eğitim enstitüsü bünyesinde eğitmenlik kariyeri geliştirme; bunun için özel tasarlanmış eğitimlere katılma ve diğer üyelere eğitimler vererek, eğitimcilik becerilerini geliştirme

·         JCI’ın kişisel gelişim programlarının yerel bazda uygulanması (toplum önünde konuşma, münazara turnuvaları, vs)

·         Üyelerin projelerde aktif rol ve liderlik sorumluluğu alarak, yaparak öğrenmeleri

2. Toplumsal Alan:

JCI, UNESCO ile ortak yürütülen “Round the Cape” (üniversitede okuyan gençlerin beklentileri ve yönlendirilmeleri ile ilgili proje), gençlerin sigara kullanmamalarını amaçlayan “JCI Against Youth Smoking” gibi uluslararası projeler üretmiştir.

Her yıl, dallarında yaptıkları çalışmalarda en başarılı 10 Türk gencini ortaya çıkararak toplum takdirini kazanmalarını sağlamak ve çalışmalarını uluslararası platforma amacıyla düzenlediğimiz TOYP (“Top Outstanding Young Persons”) yarışmamız, şubemizin organize ettiği, JCI’ın önde gelen toplumsal bir programıdır.  Programın örnek teşkil ederek gençleri yaşadıkları toplumda pozitif değişimi gerçekleştirmeye teşvik etmesini hedefliyoruz.

Bu alandaki projeler genelde üyelerin yaratıcılığı ve duyarlılığı ile oluşarak, toplumda pozitif değişim yaratmaktadırlar.

JCI İstanbul, Theodora Vakfı ile birlikte hasta hanedeki çocuklar ile ilgili, TEMA ile birlikte çevre konusunda, zihinsel engelli çocuklara yönelik, depremzedelere yönelik ve diğer farklı konularda da toplumsal projelere imza atmıştır.

3. Uluslararası Alan:

Junior Chamber üyeleri, dünyanın her yerinde aynı sıcaklığı ve ilgiyi hissedebilecekleri diğer Jaycee dostlarına sahiptirler. Her yıl yapılan bölge ve dünya konferanslarında bizlerle ortak heyecanı paylaşan diğer binlerce Jaycee ile gün boyu aynı salonda eğitim alıp, geleceği tartışıp, kalıcı arkadaşlıklar kurabilme fırsatımız ve iş imkanları yaratabilme imkanımız bulumaktadır. Yani sınırsız dünya, sınırsız dostluklar, JCI aracılığıyla üyeler, hem kendi dünya görüşlerini zenginleştirmekte hem de ülke ve şehirlerinin tanıtımını bizzat yapma imkanına sahip olabilmekteler.

Ayrıca ülke ya da şehir bazında yapılan twinning anlaşmaları ile sınırları aşan projeler üretilebilmektedir.

2007 senesinde JCI İstanbul şubesi JCI Almanya Köln Şubesi ve JCI İspanya Barcelona şubesi ile twinning yapmış ve 2008 yılında her 2 proje ile de geliştirilecek ortak projeler için çalışmalar başlamıştır.

Bunların yanında,2008 yılında anlaşmasını imzalamayı hedeflediğimiz “Ports and Bridges “ adlı yeni bir multi-twinning projemiz bulunmaktadır. Bu proje, JCI Antwerp tarafından başlatılmış, sırasıyla JCI Hamburg, JCI Lizbon, JCI Turku dan sonra JCI İstanbul da bu twinning’e katılmak üzere davet edilmiştir.

4. İş Dünyası Alanı:

Uluslararası boyutta 200.000 Jaycee’nin üye olduğu International Business Network (IBN) sayesinde üyeler arasında ticaret ve iş ortaklığı yapılabilmektedir. Üyelerimizin yurt dışında veya içinde, National Business Network (NBN) ile pazar arayışları, iş olanakları yaratma arzuları derneğimizin sunduğu verimli bağlantılarla daha geniş çaplı ve güvenilir standartlarda gelişmektedir.

Ayrıca, her ay iş dünyasından değerli konuklar tecrübe ve başarıya giden yolda deneyimlerini bizlerle paylaşmaktadır. Jaycee iş akademileri ve şubelerin yaratıcılıkları sonuçlarında oluşan girişimlerle, üyeler kendilerini iş dünyasında güçlü hissederler.  Özel sektör ve kamu kurumları ile yapılan ortaklaşa organizasyonlar, özellikli bir network imkanı sunarlar.

Bir JCI programı olan “en iyi iş planı” yarışması, girişimcilerin gelişmelerine katkıda bulunur.

JCI İstanbul bünyesinde sunulan eğitimler, kişisel gelişimin yanında, iş dünyasındaki gelişimi de destekleyecek şekilde tasarlanmıştır.  Proje yönetimi ve iş planı eğitimlerine ek olarak, JCI’ın “dünya ticaret oyunu” iş dünyasında çalışanların stratejik düşünme ve takım çalışmasını desteklemeye yönelik tasarlanmıştır.

Kaynak: www.jcistanbul.org


Mayıs 02, 2010, 05:22:31 ös
Yanıtla #1
  • Ziyaretçi

Sn. Mozart,
Vermiş olduğunuz bilgiler ilgimi çekti.Yaşım 35 ama Çorlu'da yaşıyorum.Böyle bir derneğe de dahil olmayı gerçekten isterim.Ama yukarıda belirttiğiniz şartlar dışındaki şartları öğrenebilir miyim?Maddi açıdan özellikle ne gibi şartlar vardır ve üye olabilmek için nasıl bir yol izlemem gerekir?


Mayıs 02, 2010, 08:15:37 ös
Yanıtla #2
  • Uzman Uye
  • ****
  • İleti: 1648
  • Cinsiyet: Bay

Bay sistemci74,

Bir şeye sahip olmak için istemek yetmez, araştırmak gerekir.

Sadece okuduğunuz bir yazının üzerine araştırmadan etmeden, JCI'a "dahil olmayı" isterim demeniz, fark gözetmeksizin diğer bütün derneklere de girmek istediğinizi gösterir.

"Armut piş ağzıma düş" olmaz.

Mayıs 05, 2010, 10:48:32 ös
Yanıtla #3
  • Ziyaretçi

Sn. Mozart,

Benim hiç de öyle 'Armut piş ağzıma düş ' gibi bir düşüncem olmadı.Yazıyı siz yazdığınız için ilk araştırmamı kafama takılan bazı noktaları sizinle paylaşarak yapmak istedim.Ayrıca önüme çıkan her derneğe de gidip kayıt olma gibi bir isteğim de yok.Böyle sert bir üslup kullanarak,hatta karşınızdaki insanı küçümseyerek cevap vereceğinizi düşünseydim sizden bu konuda bilgi almak adına bile olsa yardım istemezdim.

Saygılarımla.


 

Benzer Konular

  Konu / Başlatan Yanıt Son Gönderilen:
0 Yanıt
2022 Gösterim
Son Gönderilen: Temmuz 03, 2007, 10:41:39 ös
Gönderen: shemuel
4 Yanıt
8367 Gösterim
Son Gönderilen: Aralık 21, 2018, 12:05:05 öö
Gönderen: Venus
Genç yetenekler

Başlatan arteizm « 1 2 3 » Mizah

23 Yanıt
11228 Gösterim
Son Gönderilen: Temmuz 26, 2012, 05:41:40 ös
Gönderen: ideafabricator
6 Yanıt
6578 Gösterim
Son Gönderilen: Mart 20, 2009, 01:26:42 öö
Gönderen: Isis
3 Yanıt
9285 Gösterim
Son Gönderilen: Mart 24, 2010, 03:32:32 ös
Gönderen: Cornelius
0 Yanıt
3141 Gösterim
Son Gönderilen: Şubat 22, 2010, 08:50:08 ös
Gönderen: Mozart
0 Yanıt
1781 Gösterim
Son Gönderilen: Ekim 03, 2011, 10:28:57 ös
Gönderen: Isis
5 Yanıt
7250 Gösterim
Son Gönderilen: Mayıs 02, 2013, 08:22:26 öö
Gönderen: ADAM
7 Yanıt
7251 Gösterim
Son Gönderilen: Ekim 07, 2014, 02:29:48 ös
Gönderen: Alialumbra
3 Yanıt
2714 Gösterim
Son Gönderilen: Ocak 18, 2015, 06:23:21 ös
Gönderen: Alşah