Masonlar.org - Harici Forumu

Gönderen Konu: Amida  (Okunma sayısı 9069 defa)

0 Üye ve 1 Ziyaretçi konuyu incelemekte.

Ekim 07, 2008, 06:24:42 ös
Yanıtla #10

Sevilcim güzel kardeşim Felsefenin çıkış noktası neresidir? :)

Kardes ne yapiyorsun ya :D beni site ortaminda rezil nüsva ettin. Simdi yanitini bilmiyorum, bilmedigim gibi de birsey de soyleyemiyorum off Kardes ben de cok bilmisler gibi davranip gostermelik olarak belirtip kendimi geri cekme pozisyonuna koymustum ama gordugun gibi hic olmadik yerde ipligimi pazara cikardin :D Hem sen ortalarda da gozukmuyordun? Sansima tam da bu ana mi denk geldin?

Bu arada Yahudiler hakkinda guzel bir calismam var. Belki hosuna gitmez ya da gider bilemem ama cok yakinda piyasalarda olacak ;)

Sevgilerle, Seni tekrar gormek guzel (:
« Son Düzenleme: Ekim 07, 2008, 06:28:16 ös Gönderen: Sevil »
הדבר היחיד לשמור על אנשים בחיים הוא אהבה וכבוד

Aimer et être aimé c’est sentir le soleil des deux cotés.

«Ոսկե Տարիքը - Փոթորիկները, չի կարող կանխել մարդիկ սիրում են ծովը.

Ekim 07, 2008, 07:32:09 ös
Yanıtla #11

Felsefenin cikis noktasi;

Bana gore dusuncedir. Dusunme yetenegini kazanmak ve soru sorma sanatina haiz olmak demektir. Insanlar, baslangicta yani ilkel caglarda Senin de bildigin gibi Sevgili Shemuel; konusmayi ilk ogrendikleri anda soru sorarak Evreni anlamaya, arastirma yoluyla Medeniyetin baslangicini teskil ettiler. Ayni durum, dikkatini cektiyse eger bebeklik doneminden cocukluk donemine dogru yasanilan gecis surecinde cocuklarimiz defalarca soru sorarlar. Neden cunku aldiklari cevaplar dogrultusunda ogrenme yetileri gelismekte.

Felsefenin de ogrenme ve arastirma ile baslayan bir bilim dali oldugu icin soru sorarak ilerleyerek baska bilim dallarina isik tutmustur  ve Filozoflari dusundugumuzde ise gene ayni sonuca varmaktayiz : Felsefe ducunce yoluyla zihnini berraklastirip beyin jeneratorumuzu calistiran guzel bir alan, diye dusunuyorum.

Bilgi alimini surekli olarak tazelemek ve yenilemek gerektiginden zihni guzel ve onemli bilgilerle doldurarak, yasam yonumuzu bilgi yolunda guzel bir sekilde saglayabiliriz. Dusunsene metafizik anlamda soyut dusunmek somutsal ogeleri anlayip yorumlamaktan daha zordur ve dusunce yoluyla akil ve mantik ilkesini de gozardi etmeyerek surekli dusunce uretir konumuna rahatlikla gelebiliriz ki, bunu beynimizin daha yuzdelik oranini kullanmamiza ragmen bircogumuz ozellikle de Filozoflar bunu en guzel sekilde bizlere yansitabilmislerdir. Bu da demek oluyor ki, bizler beyin yoluyla, dusunce ve fikir baglaminda bilgi seviyemizin yukselmesine paralel olarak deneyimimizi - tecrubelerimizi saglikli birsekilde irdeleyebiliriz. Hayatta en guzel seye sahibiz o da Beyin ve beyni kullanmak, kullanmayi ogrenmek Insanogluna sinirsiz bilgi akimini da sunabilmektedir. Bunu ogrenmenin yolu ise, kendi dusuncemizden gecer ;)   

Saygilar,
« Son Düzenleme: Ekim 07, 2008, 07:40:50 ös Gönderen: Sevil »

Ekim 07, 2008, 07:42:23 ös
Yanıtla #12
  • Ziyaretçi

Sayın Shemuel ve Sevgili Sevil, amida konusundan çok fazla sapmayalım ve felsefeyi felsefe bölümünde konuşalım.

Saygılarım ve sevgilerimle.

Ekim 07, 2008, 07:43:40 ös
Yanıtla #13

Sayın Shemuel ve Sevgili Sevil, amida konusundan çok fazla sapmayalım ve felsefeyi felsefe bölümünde konuşalım.

Saygılarım ve sevgilerimle.

Pardon, Kardesim; ozur. Inan bana az once aklimdan gecmisti. Konu'na Saygim var.

Sevgilerimle,

Ekim 09, 2008, 04:25:36 ös
Yanıtla #14
  • Seyirci
  • Aktif Uye

Bende bır bılgı eklemek ısterım:

Tallıt uzere gıyılmeden evvela ıkı elın uzerınde acılır ve su beraha soylenır:

Baruh Ata Adonay Eloenu Meleh Aolam Aşer Kideşenu Bemitsvotav Vetsivanu Leitatef BeTsitsit...

Tsitsitler sadece Tallitnia'da (Tallit) bulunmaz bizler Tallit Katan denilen ve kare bıcımınde kesılmıs her ıkı yanı acık(dıkıssız)ve yakası olmayan dort tarafında birer Tsitsit olan bir gomlegı de gıymeyı adet edınmısızdır..Bu gomlegı dırek vucuda gıymek uygun degıldır atlet ve dıs gomlegın arasında kalacak sekılde gıyılmesı uygundur... Aşkenazlar (Yehudat Aschkenazi) Tsitsitlerini dısarı sarkıtırlar..Ama İspanyol Yahudılerı (Judeo Sefardı)ler ıse Tsitsitleri gomleklerının ıcerısınde tutmaya ozen gosterırler..

İtzhak...
Taslar yerine oturabilecek mi ? İnşaasına basladıgımız yapı nasıl olur da yarım kalır ..

Ekim 09, 2008, 06:12:00 ös
Yanıtla #15
  • Ziyaretçi

Evet, aslında daha ayrıntılı yazılabilir ama o tallit giyilmeden önceki duayı atladım.
Aslında tallit üzerine dua okunur, iki tarafı öpülür ve önce omuza değil, başa örtülür. Tsitsitler sırayla omuzlara atılır ve yine dualar okunur. Ondan sonra omuza alınır tallit.

Verdiğiniz bilgi için teşekkür ederim. İspanyol Yahudileri'nin adetlerini bilmiyordum.

Saygılarımla.

Ekim 15, 2008, 11:24:40 ös
Yanıtla #16
  • Seyirci
  • Aktif Uye

Ayrıca orada atlamısım..Tallet Katan gıyılırken ayrı bır beraha okunması gereklıdır..Bu beraha yanı dua soyledır:

Baruh Ata Adonay Eloenu Meleh Aolam Aşer Kideşenu Bemitsvotav  Vetsivanu Al Mitsvat beTsitsit...
Taslar yerine oturabilecek mi ? İnşaasına basladıgımız yapı nasıl olur da yarım kalır ..

Kasım 05, 2008, 10:00:26 ös
Yanıtla #17
  • Uzman Uye

Bu arada Yahudiler hakkinda guzel bir calismam var. Belki hosuna gitmez ya da gider bilemem ama cok yakinda piyasalarda olacak ;)
ÇAlışmanı görmek isterim doğrusu bekliyorum

Kasım 06, 2008, 12:07:21 öö
Yanıtla #18
  • Ziyaretçi

Ayrıca orada atlamısım..Tallet Katan gıyılırken ayrı bır beraha okunması gereklıdır..Bu beraha yanı dua soyledır:

Baruh Ata Adonay Eloenu Meleh Aolam Aşer Kideşenu Bemitsvotav  Vetsivanu Al Mitsvat beTsitsit...

Evet orasını atlamışım, teşekkürler.

Aralık 07, 2008, 11:42:21 ös
Yanıtla #19

ÇAlışmanı görmek isterim doğrusu bekliyorum

Şaka yapmıştım.