Masonlar.org - Harici Forumu

Gönderen Konu: Merovenjler  (Okunma sayısı 12276 defa)

0 Üye ve 1 Ziyaretçi konuyu incelemekte.

Temmuz 25, 2019, 11:51:31 öö
Yanıtla #10
  • Mason
  • Aktif Uye
  • *

Kanka kötü bir laf değil. Bence güzel bir söz. Ama hoş karşılamıyorsanız bir daha bu tür hitaplar kullanmam.

Hayatı bu kadar ciddiye almamak lazım. Ömür dediğin kısa bir süre sonsuz dediğin ruhlar aleminde. Onun için kibirli olmak hoş değil. Sen kimsin ki böyle hitap edebiliyorsun diyebilirsiniz ama bence hoş değil bu tutum. Kibir barındırır.

Ben dönüp kendime bakıyorum ve bu forumda bu konu hakkında eleştirildiğime göre kendi adıma daha ciddi olmaya çalışacağım. Ama siz de kendinize bakın ve özeleştiriye açık olun.

Hepimiz insanız. Mason olmak sizi üstün kılmaz benim olmamam da beni zayıf göstermez.

Dediğim gibi hepimiz kusurlu insanlarız. Masonlar da, hariciler de...

Sevgiler.

Sayın ANARCHOSA'nın naçizane tavsiyesini lütfen yanlış yorumlamayınız.

Masonlar, kendilerine göre ahlaki standartları ve erdemleri olan sıradan insanlardır. Ulaşılması veya konuşulması güç insanlar değillerdir, belki hergün muhatap olduğunuz yakınlarınız, arkadaşlarınız bile Kardeşimiz olabilirler. Bunu en iyi forumda önceden harici olup sonradan tekris edilip aramıza katılan Kardeşlerimiz bilirler.

Buradaki asıl nokta; forum standartları. Bu forumda antimasonik düşünceye sahip olan üyelerin bile, uyması gereken adab-ı muaşeret kuralları vardır. Eleştiriler bile bu kurallar çerçevesinde yapılmalıdır, hatta mümkünse dil  bilgisine uygun yazılmalıdır bütün yazılar. Kişinin bilgisi ve kültürü, hemfikir olmadığı bir noktayı, uygun sözcüklerle ve cümlelerle belirttiği zaman ortaya çıkar. Yoksa alelade bir eleştiriyi herkes yapar.

Buradaki eleştiri yazım dilinize, size değil. Siz dünyada Masonlukla ilgili en büyük dijital arşive sahip bir foruma üyesiniz ve bu forumun beklediği standartları karşılamalısınız. Bu forumda, özel yazışmalarım dahil olmak üzere, Kardeşlerimle bile yazışırken "sen" ifadesini hiç kullanmadım.

Özel hayatımda bana kanka diyen arkadaşlarım elbetteki var, çoğu da harici. Sorun birilerinin Mason birilerinin harici olması değildir, sorun bir Mason bile bu forumda birisine kanka diye hitap edemez, kaldı ki forum haricinde de sizi tanımıyorum ki bana kanka diye hitap edesiniz.

Saygılarımla ve sevgilerimle
* MASON OLMAK İÇİN KİŞİSEL YARDIM, DANIŞMANLIK VE REHBERLİK TALEBİNDE BULUNMAYINIZ.
* MASONLUKLA İLGİLİ SORULARINIZI ÖZEL MESAJ İLE  SORMAYINIZ, FORUMA BAŞLIK AÇARAK SORUNUZU FORUMDA PAYLAŞINIZ.

Temmuz 25, 2019, 11:58:07 öö
Yanıtla #11

Kanka kötü bir laf değil. Bence güzel bir söz. Ama hoş karşılamıyorsanız bir daha bu tür hitaplar kullanmam.

Hayatı bu kadar ciddiye almamak lazım. Ömür dediğin kısa bir süre sonsuz dediğin ruhlar aleminde. Onun için kibirli olmak hoş değil. Sen kimsin ki böyle hitap edebiliyorsun diyebilirsiniz ama bence hoş değil bu tutum. Kibir barındırır.

Ben dönüp kendime bakıyorum ve bu forumda bu konu hakkında eleştirildiğime göre kendi adıma daha ciddi olmaya çalışacağım. Ama siz de kendinize bakın ve özeleştiriye açık olun.

Hepimiz insanız. Mason olmak sizi üstün kılmaz benim olmamam da beni zayıf göstermez.

Sevgiler.

Masonlar, kendilerine göre ahlaki standartları ve erdemleri olan sıradan insanlardır. Ulaşılması veya konuşulması güç insanlar değillerdir, belki hergün muhatap olduğunuz yakınlarınız, arkadaşlarınız bile Kardeşimiz olabilirler. Bunu en iyi forumda önceden harici olup sonradan tekris edilip aramıza katılan Kardeşlerimiz bilirler.

Buradaki asıl nokta; forum standartları. Bu forumda antimasonik düşünceye sahip olan üyelerin bile, uyması gereken adab-ı muaşeret kuralları vardır. Eleştiriler bile bu kurallar çerçevesinde yapılmalıdır, hatta mümkünse dil  bilgisine uygun yazılmalıdır bütün yazılar. Kişinin bilgisi ve kültürü, hemfikir olmadığı bir noktayı, uygun sözcüklerle ve cümlelerle belirttiği zaman ortaya çıkar. Yoksa alelade bir eleştiriyi herkes yapar.

Buradaki eleştiri yazım dilinize, size değil. Siz dünyada Masonlukla ilgili en büyük dijital arşive sahip bir foruma üyesiniz ve bu forumun beklediği standartları karşılamalısınız. Bu forumda, özel yazışmalarım dahil olmak üzere, Kardeşlerimle bile yazışırken "sen" ifadesini hiç kullanmadım.

Özel hayatımda bana kanka diyen arkadaşlarım elbetteki var, çoğu da harici. Sorun birilerinin Mason birilerinin harici olması değildir, sorun bir Mason bile bu forumda birisine kanka diye hitap edemez, kaldı ki forum haricinde de sizi tanımıyorum ki bana kanka diye hitap edesiniz.

Sayın Caliper, çoğu zaman ‘sevgi patlamaları’ yaşıyorum. Herkese sarılasım geliyor. Ama bu tabiki hitap şeklimi doğru kılmaz. Haklısınız. Biraz önce dediğim gibi, daha dikkatli olacağım. Gerçekten çok pişman oldum. Tekrar özür diliyorum.

Siz affettiniz mi sayın Caliper?  Benim için önemli olan bu.

Sevgiyle kalın.
Errare humanum est.
Ayıplı Müzmin öğrenci

Temmuz 25, 2019, 11:58:42 öö
Yanıtla #12
  • Mason
  • Aktif Uye
  • *

Bence Masonlukta,  bir hiyayerşi vardır adı konmasa da. Bir ast üst kavramı var adı konmasada kendi içlerinde .Biz hariciler ,Masonları üstün bir ırk gibi görmeyeceğimiz .Saygımız öncelikle onların bilgilerine olmalıdır .Kanımca ...

Saygılar

Yazım dilinin veya argo kelime kullanılmasının, Masonluktaki hiyerarşiyle ne ilgisi var açıklarsanız sevinirim.

Ayrıca ne zaman Masonlar sizlerden kendilerini üstün görmenizi istemişlerdir?

* MASON OLMAK İÇİN KİŞİSEL YARDIM, DANIŞMANLIK VE REHBERLİK TALEBİNDE BULUNMAYINIZ.
* MASONLUKLA İLGİLİ SORULARINIZI ÖZEL MESAJ İLE  SORMAYINIZ, FORUMA BAŞLIK AÇARAK SORUNUZU FORUMDA PAYLAŞINIZ.

Temmuz 25, 2019, 12:01:48 ös
Yanıtla #13
  • Mason
  • Aktif Uye
  • *

Sevgiler.

Sayın Caliper, çoğu zaman ‘sevgi patlamaları’ yaşıyorum. Herkese sarılasım geliyor. Ama bu tabiki hitap şeklimi doğru kılmaz. Haklısınız. Biraz önce dediğim gibi, daha dikkatli olacağım. Gerçekten çok pişman oldum. Tekrar özür diliyorum.

Siz affettiniz mi sayın Caliper?  Benim için önemli olan bu.

Sevgiyle kalın.

İyi niyetinizin farkında olduğum için yazıyorum bunları. Şahsım adına bir alınganlığım yok, amacım forumun kalitesi o kadar.

Temmuz 25, 2019, 05:22:26 ös
Yanıtla #14
  • Orta Dereceli Uye
  • **

Bu başlık altında süre giden yazışmaları okuyunca aklıma yıllar önce Kargo müzik grubunun bir şarkısının sözleri geldi: " Yakın olmak için, uzak dur benden".

Bizim toplum olarak çok beceremediğimiz bir durum var; ya çok yakın oluyoruz, ya da çok uzak. Yakınlığımız vıcık vıcık, uzaklığımız da buz gibi oluyor. Ilıman bir iklimi ilişkilerimizde oluşturamıyoruz.

Başlıkla bağıntısız ancak başlığın gelişimi dikkate alındığında, forumun mottosuyla örtüşen bir durum var. Masonluk sadece bilgiyi ve bilmeyi değil bilginin paylaşım şeklini de önemsiyor demek ki. Belki de kimi Masonların ilk duyduğumda kavrayamadığım için beni şaşırtan şu " Masonluk, aynı zamanda insanlaşma sürecidir" söylemleri bunu anlatmaya çalışıyordur. İnsanlaşmak... Tutumda, davranışta, söylemde, eylemde... Hayatın içinde her ne varsa. Onu insanca ve insana yakışır şekilde yapmak.

Yazışmalar, özellikle Sayın ANARCHOSA ve Sayın Caliper'in değindikleri noktalar, bana bunu düşündürdü. Masonluk masonlardan öğrenilmeli gerçekten.

enelsır

Temmuz 25, 2019, 05:45:37 ös
Yanıtla #15

Bu başlık altında süre giden yazışmaları okuyunca aklıma yıllar önce Kargo müzik grubunun bir şarkısının sözleri geldi: " Yakın olmak için, uzak dur benden".

Bizim toplum olarak çok beceremediğimiz bir durum var; ya çok yakın oluyoruz, ya da çok uzak. Yakınlığımız vıcık vıcık, uzaklığımız da buz gibi oluyor. Ilıman bir iklimi ilişkilerimizde oluşturamıyoruz.

Başlıkla bağıntısız ancak başlığın gelişimi dikkate alındığında, forumun mottosuyla örtüşen bir durum var. Masonluk sadece bilgiyi ve bilmeyi değil bilginin paylaşım şeklini de önemsiyor demek ki. Belki de kimi Masonların ilk duyduğumda kavrayamadığım için beni şaşırtan şu " Masonluk, aynı zamanda insanlaşma sürecidir" söylemleri bunu anlatmaya çalışıyordur. İnsanlaşmak... Tutumda, davranışta, söylemde, eylemde... Hayatın içinde her ne varsa. Onu insanca ve insana yakışır şekilde yapmak.

Yazışmalar, özellikle Sayın ANARCHOSA ve Sayın Caliper'in değindikleri noktalar, bana bunu düşündürdü. Masonluk masonlardan öğrenilmeli gerçekten.

Sayın enelsır, insanlaşmaktan kastınız nedir?

Primer dürtüler midir kastınız?

Primat mıyım yani  ;D.

Yanlış anlaşılma olmasın, hem çalıştığım kurumda, hem dar hem de geniş aile çevresi içinde, hem de arkadaş çevremde çok seviliyorum. Bu dediğinize göre ben bir nevi finoyum, bahsettiğim kişiler beni bu yüzden seviyor?   ;D

İnanın konuşarak anlaşıyorum bu kişilerle. Başka şekillerde değil. Hatta beni oldukça entellektüel bulmalarına rağmen ‘niye bu kadar mütevazisin’ diye de eleştirirler.

Hâl ve hareketlerim de her insan gibi ben de şaşabilirim. Bu beni insanlıktan çıkarmaz diye düşünüyorum. Yine belki de yanılıyorumdur diyeyim.

Primer dürtülere gelirsek;

1) Karşı cinsi ‘her açıdan’ mutlu edebilirim, bu bilgi ve beceriye sahibim ama 5 yıldır hiç birşey yapmadım. Uzak duruyorum artık. Luvi rahipleri gibi dolaşıyorum etrafta  ;D. Umarım sizde de bu irade vardır?

2) 10 yıllık doktorum, uzman da oldum. Kendime ait tüm mal varlığım bir adet Citroen C4 araba. O da arkadaşlar zorladı kredi çek al diye. Az da kazanmıyorum aslında. Kumar oynamıyorum, çapkınlık ta yapmıyorum. Para niye biriktirmediğime gelince, bunu da siz düşünerek bulabilirsiniz. Kendime mi harcıyorum? Yoksa başkalarına mı? :)

3) Uzun yıllardır insanları kırmamaya çalışıyorum, eden bulur yani karma felsefesine göre yaşamaya çalışıyorum. Her küçük kararım da bile bunu mümkün olduğunca uygulayıp insanların haklarını korumaya çalışıyorum. Kul hakkına girmemeye çalışıyorum.

4) Kendimi eskiden çok büyük görürdüm ama gerçeklerle yüzleşip ne olduğumu anladım. Bu biraz yıpratıcı bir süreçti, oldukça zorlu hem de. İnsanın kendisiyle gerçek anlamda yüzleşmesi inanın çok zor. Bunu iliklerinize kadar hissediyorsunuz. Çünkü en büyük düşmanımız yine kendimiz.

Tekrar sormak isterim sayın enelsır. fino muyum? yoksa insan mı?
Ben de arada kalıyorum bazen  ;D

Şimdiden yanıtınız için teşekkürler.  :)
Errare humanum est.
Ayıplı Müzmin öğrenci

Temmuz 25, 2019, 05:55:17 ös
Yanıtla #16
  • Orta Dereceli Uye
  • **

Aslında yanıt gerekmiyor. Ancak o ki beklemiş  ve peşinen teşekkür etmiş Sayın Mandıra Filozofu'na saygısızlık olmasın, yanıt verelim:

Hegel'in ölüm döşeğinde en iyi öğrencisine söylediği rivayet edilen bir tümce var: " Beni en iyi sen anladın, sen de yanlış anladın"
enelsır

Temmuz 25, 2019, 06:00:41 ös
Yanıtla #17

Aslında yanıt gerekmiyor. Ancak o ki beklemiş  ve peşinen teşekkür etmiş Sayın Mandıra Filozofu'na saygısızlık olmasın, yanıt verelim:

Hegel'in ölüm döşeğinde en iyi öğrencisine söylediği rivayet edilen bir tümce var: " Beni en iyi sen anladın, sen de yanlış anladın"

Hoş bir yanıt oldu.

Tebessüm ettim.  ;D

Sevgiler  :)
Errare humanum est.
Ayıplı Müzmin öğrenci