Masonlar.org - Harici Forumu

Anket

Evet, Akademisyenler haklıdır.
0 (0%)
Hayır,Akademisyenler taraflı bildiriye imza koymuştur.
2 (22.2%)
İçeriğine katılmıyorum ancak ifade özgürlüğü açısından sakıncalı bulmuyorum.
6 (66.7%)
Hayırdır? Sorun mu var?
1 (11.1%)

Toplam Oy Verenler: 9

Gönderen Konu: Yaklaşık 1.200 Akademisyenin İmzaladığı Bildiri  (Okunma sayısı 7579 defa)

0 Üye ve 1 Ziyaretçi konuyu incelemekte.

Ocak 19, 2016, 06:18:17 ös
Yanıtla #10
  • Forum ve Uye Yoneticisi
  • Aktif Uye

Akademisyenlerin PKK ya karşı çıkmayıp sahip çıkması gerçekten ilginç....

PKK aylardır o bölgede kimlik sorgusu yapmakta araç yakmakta tam 9 aydır. Doğuda devlet içinde, devlet kurma çalışmaları vardır. Bu çalışmalara izin vermek desteklemek gerçekten aklım almıyor. Devlet canı sıkıldığı için değil uzlaşma politakası ile bir yere varamayacağını gördüğü için operasyonlara başlamıştır. Bu vatana yapılan saldıralara hiç bir hükümet bu hükümet kadar göz yummadı sabır göstermedi.

''Siyasi iktidarın muhalefeti bastırmaya yönelik tüm yaptırımlarına karşı çıkıyoruz.'' (Esas konu budur.) Bu konuda haklılar.

Fakat HDP ve PKK muhalif değil, Dış kaynaklı terör örgütüdür. Bu tartışılamaz bir gerçektir.

Kürt halkının gerçek duygularına emellerine hiç bir zaman hizmet edebileceklerini sanmıyorum.

Bu ayrımı iyi yapmak lazım. Türk halkının sanırım son zamanlar bu konuda kafası karışık.

Hükümet, medya ve ifade özgürlüğü konusunda biraz fazla hırçın bu davranışlarına  kesinlikle karşıyım. Ya taraf olursun ya ber taraf anlayısı bir an önce değişmesi  değişmesi gerekiyor. Değişmelide

Not. Tırnak içi bildiriden alıntıdır.
« Son Düzenleme: Ocak 19, 2016, 06:21:23 ös Gönderen: Arais »
2050 de Türkiye çöl olacak ! Ağaç dikin, ağaç diktirin....
Sayğıdeğer üyeler, forumla ilgili her türlü soru ve sorun için lütfen tarafıma başvurunuz.

Ocak 19, 2016, 06:30:52 ös
Yanıtla #11
  • Seyirci
  • Orta Dereceli Uye
  • **

Ben oradaki akademisyenlerin PKK'nın şiddetine iyi yapıyor diye bir değerlendirme içinde olduklarına inanmıyorum bu bir refleks.

Ocak 19, 2016, 06:38:10 ös
Yanıtla #12
  • Seyirci
  • Orta Dereceli Uye
  • **

Konudan biraz bağımsız olarak eklemeliyim ki oradaki vatandaşlardan biri İHAM'sine dava açsa hendeklerin kazılmasına zamanında müdahale etmeyen devlet olarak Türkiye'yi yaşama hakkına müdahaleden mahkum edeceği bir gerçek , devletin politikasından dolayı o insanların yerinden yurdundan edildiği bir gerçek. Hepimiz şunu sorsak ya ne oldu da oradaki insanları devlet koruyamadı ve oradakiler eziyet çekiyor neden ?

Ocak 19, 2016, 06:44:33 ös
Yanıtla #13
  • Uzman Uye
    • Masonluk ve Masonlar

Karşımızda çocuk eğleyecek gibi davranacaksak ben bu konudan çekileceğim. O akademisyenlerin neyi ne amaçla söylediğini ve imzaladığını çocuklar dahi biliyor. Gelip de ''ben onların onu söylemek istediklerini sanmıyorum, açıkça söylemediler'' gibi oyunlara girmenin manası yok. Eğer ''acaba ne demek istediler ki'' diye birbirimizle paslaşıcaksak bana müsaade. Herkes, her şeyin farkında ve bilincinde olarak adım atıyor.
Gnothi Seauton

Yaşamak, kendini adam etmektir. Zeka ve bilgiyi kullanarak, etinden, kemiğinden kendi heykelini yapmaktır. - Goethe

Ocak 19, 2016, 06:46:39 ös
Yanıtla #14
  • Seyirci
  • Orta Dereceli Uye
  • **

Ben oradaki insanlardan birini tanıyorum sizden daha çok bilgi sahibiyim konforunuzun bozulmasından korkmayın.

Ocak 19, 2016, 06:50:14 ös
Yanıtla #15
  • Uzman Uye
    • Masonluk ve Masonlar

Ben oradaki insanlardan birini tanıyorum sizden daha çok bilgi sahibiyim konforunuzun bozulmasından korkmayın.

Dağa çıkmasın diyene laf mı ettik? Dağdakini vuruyor diye devlete zalim diyenedir bizim sözümüz.
Gnothi Seauton

Yaşamak, kendini adam etmektir. Zeka ve bilgiyi kullanarak, etinden, kemiğinden kendi heykelini yapmaktır. - Goethe

Ocak 19, 2016, 06:58:48 ös
Yanıtla #16
  • Orta Dereceli Uye
  • **

İçeriğine katılmıyorum ancak ifade özgürlüğü açısından sakıncalı bulmuyorum.

Metin tek taraflı, objetiflikten uzak bir metin. Terör örgütüne yönelik en ufak eleştirinin olmaması bunun kanıtı. Beğenmeyen diğer akademisyenler veya kişiler, "tarafımızda geçerliliği yoktur" diyebilir veya kendi bilgileri temelinde fikirlerini beyan edebilirlerdi!Bu yollar seçilmedi.

Akademisyen arkadaşlar bana göre! saçmalamışlar. Saçmalamakta demokratik bir haktır. Bu metine imza atan kişiler bu haklarını kullanmışlar.

Benim görüşüm ise; Devlet ile uluslararası alanda yasaklanmış bir örgüt ( http://eur-lex.europa.eu/legal-content/EN/TXT/PDF/?uri=CELEX:32015D1334&qid=1440691334018&from=EN ) asla ama asla taraf değildir. Terör örgütüyle müzakere olmaz. Silah kullanarak ve şiddet yoluyla demokratik hak aranmaz. Aradığını söyleyene terörist denir. Terör örgütleriyle ilgili görüşüm böyledir. /  terör örgütleri arasında hiçbir sebeple ayırım yapmadan/

Saygılarımla
« Son Düzenleme: Ocak 19, 2016, 07:04:40 ös Gönderen: Metatron »
''Ya hatalarınla yüzleşir ya da hatalarınla yüzsüzleşirsin. Cahil olmak ayrı, pPslik olmak ayrıdır.''
- Dostoyevski -

Ocak 19, 2016, 07:08:50 ös
Yanıtla #17
  • Seyirci
  • Orta Dereceli Uye
  • **

Ben bildiriden öyle bir anlam çıkarmıyorum bildiri doğru da demiyorum ama hep savunma konumunda olmak da düşüncelerimi ifade etmemi engelliyor. Terör örgütüne yönelik neden bir  şey denilmediğine dair bildiriye imza atanların açıklamaları internette mevcut. Sen neden böyle söylemedin demek de insanları konuşurken bir şeyleri söylemeye mecbur eder ve her insanın bir onuru vardır böyle bir tutum insan onuruna da aykırıdır dolayısıyla ifade özgürlüğüyle bağdaşmaz.

Ocak 19, 2016, 07:16:08 ös
Yanıtla #18
  • Orta Dereceli Uye
  • **

Burada konuya farklı açılardan değinmek gerekiyor. İfade özgürlüğü kapsamında değerlendirilir elbette. Fakat bu durum, hiçbir olumsuz yorum yapılamayacak veya yaptırım uygulanmayacak anlamına gelmez. Çünkü bu bildiriye imza atanlar "sarı çizmeli mehmet ağa" değiller. Devletten maaşını alan memur hepsi.

Üstelik bu bildiri, devlete karşı bir sesleniş niteliği taşıyor. Yani devlet burada birinci dereceden muhattap konumunda. Misal, iş yerinizde çalışan birisi gelip sizin hakkınızda "Ahmet efendi bir katildir, her gün katliam yapar, mahallesindekileri öldürür." diye meydanın ortasında açıklama yaptı diyelim. Siz, basit bir insan olarak, elinizden gelen tüm güçle bu yanlış bilgiyi düzeltmeye uğraşırsınız. Bu bildiride de aynı mesele mevcut. Devlet dediğiniz nedir? Hükümet tarafından kontrol edilen, ülkenin kurum ve kuruluşlarının bütünüdür. Yani bu bildiri bizzat devleti, dolaylı yoldan da hükümeti hedef alarak hazırlanmış.

Hükümetin çıkıpta bu bildiriye her türlü eleştiriyi getirmesi doğaldır. Hatta bu bildiriye imza atan memurları, memurluk kanunları çerçevesinde işten de atabilir. Fakat kanun dışı hareketlerde bulunamaz. İşte çizgiyi çekeceğimiz nokta burası. Yasalara dayalı her türlü yaptırım uygulanır hatta uygulanmalıdır. Ama yasa dışı saldırılarda bulunulamaz.
« Son Düzenleme: Ocak 19, 2016, 07:19:56 ös Gönderen: kurt »
“Tehlikeli bir dönemde yaşıyoruz, insan kendine hükmetmeyi öğrenmeden doğaya hükmetmeyi öğrendi.” Albert Schweitzer

Ocak 19, 2016, 07:32:05 ös
Yanıtla #19
  • Forum ve Uye Yoneticisi
  • Aktif Uye

Sayın kurt

O kadarda değil. Bildirge kanun dışımıymış ? Hangi kanuna aykırı ?

sayın etimolog' un dediği gibi ezilenden yada ezildiklerini düşündükleri taraftan yana olmak istemişler. Fakat destek vermişler.
Hümanizm adı altında bu tür yanılgılara düşülebiliyor. Hükümette sütten çıkma ak kaşık değil. Son beş senedir. Sürekli olarak bir baskı var.
Ama Dış kaynaklı gruplara destek vermek oldukça yanlış ülke halkı bu destekten ciddi zarar görüyor senelerdir. Destek olmasa örgutte olmaz. Halkın kafası karısık bu konuda karıstılıyor sürekli olarak. Hayırlısı atamzın dediği gibi ""Yurtta Sulh, Cihanda Sulh.""
« Son Düzenleme: Ocak 19, 2016, 08:07:26 ös Gönderen: Arais »
2050 de Türkiye çöl olacak ! Ağaç dikin, ağaç diktirin....
Sayğıdeğer üyeler, forumla ilgili her türlü soru ve sorun için lütfen tarafıma başvurunuz.