Masonlar.org - Harici Forumu

Gönderen Konu: Paran kadar konuş  (Okunma sayısı 38524 defa)

0 Üye ve 1 Ziyaretçi konuyu incelemekte.

Aralık 18, 2007, 11:24:42 ös
Yanıtla #60
  • Aktif Uye

Fikirlerinizde ayrı düştüğümüz nokta  Atatürkün ve Cumhuriyetin üzerine döktürdüğünüz şairane ve şaiyane edebiyatınız degil Simpre .O yüzden yinelemeye gerek görmeyin ....Ayrı düştüğümüz nokta  cumhuriyetin temeline olan katkının ve iranın geriliği karşısındaki örnek verdiğiniz keşkeyeedir....
« Son Düzenleme: Aralık 18, 2007, 11:30:17 ös Gönderen: paragon »
Vi VERİ VENİVERSUM VENUS VİCİ..

Aralık 18, 2007, 11:29:08 ös
Yanıtla #61
  • Aktif Uye

Bazı ilerlemeler adım adım degil, uzun atlama nisbetinde etkilidir ..Böylesi ilerlemelere ihtiyaç duyulan bir ülkede Bunun saglanmasına mason kocalarının paratikte katkısı olamaz .Zaten türkiye cumhuriyetindede olmamıştır .
  Bakınız Atatürk mason localarını neden kappattı mevzuna......
« Son Düzenleme: Aralık 18, 2007, 11:40:40 ös Gönderen: paragon »

Aralık 18, 2007, 11:54:32 ös
Yanıtla #62
  • Ziyaretçi

Ben bir mason değilim, dolayısıyla ne sırf bu forumda üyeyim diye savunuyormuş gözükmek istemem nede gerçekleri görmezden gelemem, aynı şeyleri yazdığımı düşünmüşsünüz...
Atatürk 'ün Cumhuriyeti kurarken ekibinde kimler masondu, onu gece  yatağında uyurken bile yanına yaklaşacak kadar yakın olan kişi masonmuydu ... yoksa Atatürk yanındaki arkadaşlarından rahatsız olduğu içinmi bu derneği kapattı, yada soyum devam eder, ayrıcalık yapılır endişesi taşıyacak kadar ileri görüşlü olan biri çocuk sahibi bile olmamış yapıda olan bir önder, en yakın arkadaşlarına kıyak yaptı, tüm dernekerleri kapattı bir tek mason dernekleri açık bıraktı, demesinler diye kapatmıştır, buna sitede yer alan masonların cevap vermesi bence daha doğru olacaktır.
Atatürk silahlı bir devrim yapmıştır, devrim tek başına yapılmaz, ekip işidir; ben ekipte yer alan bazı atalarımızın, görüşlerinin, cumhuriyetin temel taşlarına oluşturduğuna inanıyorum.
Tek e tek sohpete dönüşmemesi için, affınızı rica ediyorum.
Saygılar,

Aralık 19, 2007, 12:08:56 öö
Yanıtla #63
  • Aktif Uye

Fikir alışverişi teke tek sohbet degildir endişe etmenize gerek yok  ...

Yatagında uyurken bile yanına yaklaşacak kadar güvendiği arkladaşları mason olabilir.Fakat  Mason olması Sn masonunda size önerdiğim başlıkta açıkladıgı gibi masonlugun resmi bir Dernek olarak varlıgını sürdürmesinin o günün şartlarının ve Genç yaştaki cumhuriyetin gelişimine zarar vermeyecegi anlamına gelmez ..

İtirazıma dikkat ederseniz ''masonlar'' kelimesi yerine ''mason locaları'' kelimesini kullandım ki buda masonların şahsi olarak cumhuriyete katkı sagladıgı fikrine itiraz etmediğimi gösterir.Mustafa kemalin doktorunun mason oluşu hsusu içinde bu geçerlidir.Mustafa klemal hakkında verdiğiniz örnek ve ihtimal üzerine zaten aklı malik birinin bi ısrarı olamaz sevgili siempre..

İtirazın diger kısmıda iran mevzu ile alakalıydı, ki bu şey aynı şekilde ora içinde geçerlidir .masonlar irandaki aşırı radikal sisteme karşı belki drenç gösterebilirler  (ki bunun için haliyle  orda olmaları gerekir ve yoklar  ) fakat ortada bullunan soruna ne kaynak olarak mason localarının yoklugu gösterilebilir nede çözüm yolu olarak resmi bir mason  locasının açılması fikri  ...

Şubat 28, 2009, 08:21:30 ös
Yanıtla #64
  • Ziyaretçi

gercekten de amaç paranın nereye gittiği ve neye hizmet ettiğidir masonluk benim bildigim kadarıyla insanlığa hizmet ediyor kapalı bir kuruluş olduğu içinde yapılanlar pek gösterilmiyor ama iyi yerlere giittiği kesin

Mart 17, 2009, 12:10:44 öö
Yanıtla #65
  • Ziyaretçi

masonlukta zenginlik limiti varsa ne anlama geliyor
benim anladığım sınıf ayrımı
bu ne demektir? (masonluk=zenginler clubü)

Herhalde rakamsal olarak bir malvarlığı beyanı gerektirmesede,  Abraham Maslow'un sosyal ihtiyaçlar piramidinde üst basamağa gelmiş olması bekleniyor sanırım.

Aşağıdaki yazıyı www.khaos.info sitesinden aynen aktarıyorum. Çünkü bu hiyerarşik gelişmeyi çok güzel anlatan bir örnekleme.

Maslow’un kuramının adı “ihtiyaçlar hiyerarşisi”dir.Maslow’un geliştirdiği bu kuramı genel bir kalıp olarak görmek daha uygun olacaktır.Maslow da ortalama bir kişinin fizyolojik ihtiyaçlarının % 85 ini,güvenlik ihtiyaçlarının % 70 ini,sosyal ihtiyaçlarının % 50 sini,saygı görme ihtiyaçlarının % 40 ve kendini gerçekleştirme ihtiyaçlarının % 10 unu tatmin etmiş olabileceğini ileri sürmüştür.

Maslow,güdüleri mertebeli bir yapı içinde görür ve insanların alt basamaktaki gereksinmeleri giderilir giderilmez üst basamaktakileri doyurmaya yöneleceğini kabul eder.Bu basamaklar şunlardır:

1. Fizyolojik ihtiyaçlar:Yeme,içme,barınma vs.

2. Güvenlik ihtiyaçları: Kendini güven ve emniyet içinde ve tehlikeden uzak hissetmek

3. Ait olma ve sevgi ihtiyaçları: Başkaları ile ilişki kurmak,kabul edilmek ve bir yere ait olmak

4. Değer ihtiyaçları: Prestij,başarı,yeterli olmak ve başkalarınca benimsenip tanınmak

5. Kendini gerçekleştirme ihtiyaçları : Kişinin amacını gerçekleştirmesi ve potansiyelini ortaya çıkarması,kişisel tatmin,kişisel başarı,bilimsel buluşlar

Robinson Crusoe adaya ilk düştüğünde parçalanan gemiden sahile savrulmuş birkaç yiyecek paketini topladı,daha sonra da birkaç parça eşyadan açıktan ve yağmurdan kurtulmak için korunacak kapalı bir yer yaptı.Önce yiyeceklerini(fizyolojik ihtiyaç),sonra da güvenli bir yeri düşündü(Güvenlik ihtiyacı).Daha sonra,Cuma ile ilişkilerinde öğretmen rolü üstlenerek(dil öğreterek,araç kullanmayı öğreterek)saygınlık ihtiyacını giderdi.Crusoe,sonra düştüğü adayı keşfe çıktı ve bütün adayı tanıdı.Bir takvim yaptı.Rahatladığı anda şarkı söylemeye başladı.Bir kutudan çıkan kitapları okumaya başladı.En son aşamada da kendisini adadan kurtarmaya yarayacak bir araç yapıp kendilerini gerçekleştirmeye çalıştılar.

Biraz önce, Masonluğa kabul edilmek için ille de izafi somut bir varlık kriteri aranıyorsa, bu piramitte üst basamakta olmak gerekeceğini yazmıştım. Görüldüğü gibi Robinson son aşamada bir tekne yapıyor. Buradan da, tümevarım yöntemiyle, "Mason olmak istiyorsan, en azından bir teknen olmalı, ya da tekne alabilecek bir finansal gücün" şeklinde çıkarım yapabilir miyiz acaba?

Elbette bu yazdıklarım işin esprisiydi. Bu konuda ciddi bir bilgim olmadığını, sadece kendi bakış açımdan şakayla karışık bir yorum getirmek istediğimi belirtmeliyim.

Mart 17, 2009, 11:02:16 öö
Yanıtla #66
  • Uzman Uye

Parayla salatalığın hazmı zordur....   :) :) :)
Ben"O"yum,"O"ben değil...

Mart 17, 2009, 11:13:18 öö
Yanıtla #67
  • Uzman Uye

Masonların başkalarına yardım etmeleri sadece yardım edilenlere değil kendilerine de mutlak fayda getirir.Çünkü insan,gerçek,sınırsız ve süresiz zevki,tatmini,huzuru ancak başkalarına yardım ederek elde edebilir.Bu mutlak huzura giden yolda yegane seçenektir.

Egoizmden sıyrılarak,başkalarına yardım etmeyi hayatının amacı haline getirebilen kimse,manevi doyumu ve kalıcı mutluluğu elde edecektir.Aslında hepimizin arayıpta bir türlü bulamadığıda budur.Saygı ve sevgilerimle....
Ben"O"yum,"O"ben değil...

Ocak 03, 2011, 03:21:11 ös
Yanıtla #68
  • Orta Dereceli Uye
  • **

Mason olabilmek için benim bildiğim kadarıyla örnekle cevaplamak istiyorum :
 - Mason olmak isteyen biri 5 lira maaş almakta ve toplam giderleri 5 lira ayı denk getirerek devam ediyor yaşamına bu arkadaş aday olursa bu arkadaşın Mason olması olanaksızdır.
 NEDEN ?? -->> Çünki Mason aidatlarını ödeyemez değil mi ama şu çıkmakta o arkadaş giderleri kısar 3 liraya indirir diyelim artan 2 lirayla aidat ve giderleri karşılarım derse yine kabul görmez çünki giderleri onu tamı tamına götğrmekte ailesinin rızkını kesip aidat ödemesine izin kılınmamakta...

Kişisel yorumum : Bence zengin kişi hayatın somutluklarını bir kenara bırakıp soyut arayışlara açıyor kendini büyük bir açık doğuyor ve bu açığı böyle gidermeye çalışıyor bütün uğraşlarını daha iyisi olmak için ayırıyor ve elbette verim daha da artıyor... Birde giderler var ufak odalı bir evin bile ne kadar gideri vardır değil mi düşünün ki loca giderlerini bunun içinde gönüllü yardım lazım bu yardımı yapmak için hem gönül hemde maddi zenginlik şart bence...
                                                                                                                                                                                                           Saygılarımla...
להאיר את הפריבילגיה

Ocak 03, 2011, 04:20:39 ös
Yanıtla #69
  • Seçkin Üye
  • Uzman Uye

Kusura bakmayın ama ben ne bu başlığı uygun buldum ne de bu başlık altında yazılmış olanları.

Somut konuşmakta yarar var.

Bu forumun bazı başka başlıkları altında zaman zaman bir masonun yıllık ödentisinin ne kadar olduğu soruldu. Buna somut bir yanıt verilmedi, verilemedi, verilemez. Çünkü ödenti her yerde aynı değildir; bir mason kuruluşundan diğerine de farklıdır. Bu fark iki nedenden ileri gelir: 1. Orada üretilen/üretilecek hizmetlerin ötekilerden farklı oluşu; 2. Oradaki genel yaşam maliyetinin ötekilerden farklı oluşu.

Bildiğimce bugün için bu rakam yıllık 100 TL ile 400 TL arasında değişebilmektedir.  Bazı yerlerde loca toplantısından sonra düzenlenen sofralardaki yemek bedeli de alınmadığı için belki ikiye katlanmaktadır.

Sonuç olarak diyelim ki en yüksek rakam (yemek bedeli dahil) yılda 800 TL'dir.

Bunu ördteyebilmek için zengin olmak gerekmez. Varlıklı bile olmak gerekmez. Orta halli olmak yeter. Ancak kıt kanaat geçinen birisi için bu rakamlar yüksek olabilir. Nitekim bu nedenle o kıt kanaat geçinen kimseler Masonluğa girememektedir; önce kendi geçim düzeylerini daha iyileştirmeyi önrgörmeleri gerekmektedir. Hiç kimse için de o kıt kanaat geçinme olgusunun, zor ekonomik koşulların hep öyle süreceği söylenemez; çok zengin olanların bir gün gelip tepetaklak olmayacağının söylenemeyeceği gibi.

Mason kuruluşlarının gerek giriş gerekse yıllık ödenti tutarları, kişilerin üye olmaya can attığı diğer birçcok sosyal dernek ve kulüpten pek aşağıdadır.

Dolayısıyla Masonlukta "paran kadar konuş" diye bir şey yoktur. Olsa olsa "bilgin kadar konuş" ya da "düşünebildiğin kadar konuş" vardır.

« Son Düzenleme: Ocak 03, 2011, 04:22:44 ös Gönderen: ADAM »
ADAM OLMAK ZOR İŞ AMA BUNUN İÇİN ÇALIŞMAYA DEĞER.