Masonlar.org - Harici Forumu

Gönderen Konu: Osmanli Turkmudur?  (Okunma sayısı 15967 defa)

0 Üye ve 1 Ziyaretçi konuyu incelemekte.

Mayıs 04, 2007, 12:10:41 ös
  • Ziyaretçi

Guzel soru dimi?

Bu soru ile ilgili ozellikle fraternisin guzel, dogru ve aciklayici bilgiler vermesini rica ediyorum. Ama ben simdilik kendi bildikelrimi ve anlatmak istediklerimi anlatayim.

Sizce Osmanliya ne kadar turk denebilir? Soyle dusunun, padisahlarin cogunlugu Devsirme (yani Turk degil genelde avrupa yada diger ulkelerdeki kucuk cocuklari kucuklukten egitmek ve musluman yapmak) devsirme yontemi ile basa gecmis ve tamamen kozmopolit olan bir ulkeyi yoneten bir devlete ne kadar turk diyebiliriz?

Turk olduklarini soylemenize ragmen neden kendilerine hicbir zaman Turk demediler?

Yonetim zaten turk degildi. peki halkin yuzde kaci hakikaten turktu? Milliyetcilik kavraminin cok az duzeyde oldugu, tamamen kozmopolit ve her kulturun, milletin ve hatta dinin ozgurce bir arada yasadigi bir toplumda, turkler tarafinda bile yonetilmemesine ragmen bu ulke ve devlet nasil oluyorda turklerin tarihi olarak geciyor?

Peki diyelimki, hakikaten osmanli turk, ve bizim tarihimiz... Peki Ataturk de mi turk?
Neden Ataturk bir Turk devletini icten yikarak baska bir turk devletini kurdu? Bu biraz (o zamanki durumda) Vatan Hainligi olmuyormu?

Osmanli Turkmudur? Ne kadar Turktur?
Osmanli turklerin tarihini ne kadar yansitabilir?

yoksa sadece buyukler ve gucluler diye, gurur duyacak biryon aradigimiz icin mi? Osmanliyi Turk olarak kabul ettirmeye calisiyoruz?

Mayıs 04, 2007, 12:24:02 ös
Yanıtla #1

sn hamlet ozur dıleyerek bu soruları sormanızın cok yanlıs oldugunu dusunuyorum.soyledıgınız cumlelere bakar mısınız.ozellıkle ATATURK demı TURK  sorusu cok ama cok yanlıs bır soru.bunun cevabını ogrenmek ıcın lutfen tarıhımızı bakınız.orada cevaplarını en guzel bıcımde bulacaksınız.ATATURK  hakkındakı yazılarınız hıc ama hıc hos degıl.ne demek bır TURK  devletını yıkıp yenı bır TURK devletı kurmak?ATATURK un cumhuruyetı kurmasını bole mı tarıf edıyorsunuz.osmanlı TURK  mudur dıyorsunuz ama bu kurdugunuz cumlede osmanlıyı TURK olarak ıfade edıyorsunuz.
ayrıca osmanlının son 50 yılına bakarsınız devletın ne halde oldugunu ve ATATURK un nıye yenı bır ulkeyı kurdugunu anlarsanız?

SAYGILARIMLA!...

NOT:sn hamlet sınırımden dolayı kalbını kırdıysam ozur dılerım.

Mayıs 04, 2007, 12:39:57 ös
Yanıtla #2
  • Ziyaretçi

Kalbimi kirmadin merak etme. Seni anliyorum. Senin gibi cok kisilerden cok tepkiler aldim ben bu konularda.

Anlatmaya calistigim su, oncelikle, ben bilmedigim ve kafamin karistigi konulari sordum ve kendi yorumlarimi yaptim. Osmanlinin turkmu degilmi oldugunden tam emin degilim. kendi gordugum halini acikladim. Bilgi vermedim. Bilgi aradigimi ve paylasimdan bir sonuc cikararak, bilgi alabilecegimi gosterdim.

Ataturk icin bir hakarette bulunmadim dikakt ettiysen, Hicbir kisisel hakaret soz konusu degildir. Sadece sorularim var, ve soruyorum. Bir cok konuda dikkat ettiysen, Tanri, kutsal kitaplar gibi seyler ile ilgilide sorular sordum. Bunlarin hicbirine boyle bir tepki gelmeyipte, (hakaret olmamasina ragmen) ataturk konusuna boyle bir tepkinin gelmesi cok ilginc.

Yani sana soyle diyim, yazini okuyunca su sonuc cikiyor... Sana bir yabanci kisi sorsa, "Ataturk turkmudur?" diye, sen o kisiyi doversin. Oysa o kisi hakikaten bilgisi olmadigi yada kafasi karisik oldugu icin soruyor. Yani bilgi arayisi icinde. Bunuda kessinlikle hakaret olarak degerlendirmemen lazim.

Sen bana "Annen, baban turkmu? yunan mi?" gibi sorular sorsan, o kisiler benim icin kutsal ve onemli kisiler olmasina ragmen, ben senin sorunu iyi niyetle anlar ve insanca cevap veririm. "Ne demek istiyorsun sen! Bu ne sacma sorudur! Kendine Gel!" gibi bir tepki gostermezdim.

Ayrica bir turk devletini yikip baska turk devleti kurma konusuna gelirsek, dikakt oku ve parantezlerdeki yazilari lutfen atlama! bak ordaki paranterz icinde ne yaziyor.

Alıntı
Peki diyelimki, hakikaten osmanli turk, ve bizim tarihimiz... Peki Ataturk de mi turk?
Neden Ataturk bir Turk devletini icten yikarak baska bir turk devletini kurdu? Bu biraz (o zamanki durumda) Vatan Hainligi olmuyormu?
Yani Osmanli Turk ise diyorum. ve bilmedigim icin, mantik yuruterek, soruyorum. Hatta birde soyle sorayim, Suanda birileri Turkiyenin devlet sistemini begenmese yada herhangi bir sekilde karsi ciksa ve gitse Izmir de meclis kurarak yeni bir ulke yaratmaya kalksa. Buna ne tepki verirsiniz?

Sadece bu soruma takilmayin lutfen, konuyuda baska yerlere cekmeyelim. Konu basligina uyarak konusursak cok daha iyi olur. Kimseye kirilmadim darilmadim. Sizde beni anlayisla karsilayin. Atatruk dusmani degilim. Ataturku severim. Ama Ataturk u, Tanriyi, Kutsal bilgileri vb... seyleri Tabusuz sekilde arastirmayida cok severim.

Mayıs 04, 2007, 01:02:01 ös
Yanıtla #3

sn hamlet yabancı bır ınsanın bana bu soruyu sorması  ıle bır turkun bana bu soruyu sorması arasında fark var.oncelıkle ATATURK e hakaret ettınız demedım cok yanlıs dusunuyorsunuz dedım.bılgı arayısı ıcınde olmanız cok dogal.ama konuya daha ılımlı yaklasabılırdınız.osmanlı devletı turktur.turklugun baslangıcı osmanlı devletındende eskıye dayanmaktadır.tarıh sayfalarını karıstırdıgınızda osmanlı halkı ıcın bır cok defa yabancı ulkeler TURK kelımesını kullanmıslardır.bız TURK uz dımı.bızım atalarımızda TURK tu.ve bızım atalarımız osmanlı devletınınde halkıydı selcuklu devletınınde.tarıhte BIR DEVLETIN ADINDA TURK KELIMESI ILK DEFA GOKTURK DEVLETInde gecmektedır.yanı turk mılletının gecmısı gercekten cok ama cok uzun bır zamandır.osmanlı devletının dılı TURKCE ıdı.turk olmasalar TURKCEYI kullanrlarmıydı.KARAHANLILAR 1277 yılında turkceyı resmı dıllerı yapmıslardı.TURKCENIN ve TURKLUGUN gecmısnın dıkkatınızı cekmesını ıstedım.ATATURK gelmıs gecmıs en buyuk TURK ınsanlarından bır tanesıdır.pekı nıye yenı bır devlet kurdu.sana sole acıklıyayım O ZMANLAR BIR TURK DEVLETI KALMAMISTIKI SN HAMLET:padısah resmın ıngılterın emrındeydı.ulkeyı resmen ıngılızler yonetıyordu.ıngılılızler ne derse padısahda onu yapıyordu.bu devlete turk devletı dıyebılkıtmıyız.daha dogrusu bole bır devlet olur mu.atrıca halkın buyuk bır cogunlugu TURKTU ve OSMANLI devletı TURK devletı ıdı AMA SOZDE OZDE HIC DE OLE DEGILDI.ıste ATATURK ılerı goruslulugu sayesınde bırtakım olusumlar ve hareketlenmeler olmazsa yakında TURKLERE AIT OLABILICEK BIR DEVLETIN OLMAMASINDA KORKUYORDU.bu nedenle cagdaslasmıs ve ozgur bır TURK devletının kurulması gerkıyordu.yanı cumhurıyet ve demokrası.dıger sorunuza gelırsek sımdı bırılerı gıdıp ızmırde meclıs acamaz.cunku artık bole olusumlar cok zor olur.bır kere ulke karısıklık veya ısgal altında degıl.halka maddı manevı tecavuz eden yok.ıslevını yıtırmıs bır devlet yok.ne var bılıyor musunuz her karısı atalarımızın kanı ıle sulanmıs her tarafı SUHEDA solu cennet bır vatan var ve uzrınde cok uzun koklu bır gecmıse sahıp bır TURK mılletı var.yanı sn hamlet osmanlıda turktu ataturkde turktu.ama osmanlı zamanla turk devletı olmaktan cıktı yabancı devletlerın kontrolu altına gırdı.bu nedenle tam bagımsız bır turk devletının kolusması gerekıyordu.yanı osmanlıyı ıcten cokertmek yok.ayrıca ATATURK vatan haını falan degıldır suan turkıye varsa bunun en buyuk sorumlusu DUNYANIN HAYRAN OLDUGU ASKER VE DEVLET ADAMA MUSTAFA KEMAL ATATURKdur...saygılarımla!..

NOT:sn hamlet dayım ben daha 1 yasındayken sehıt oldu ve annemın tek kardesıydı.o nedenle bu konularda hasasım.umarım sorularınıza bır nebzede olsa cevap verebılmısımdır.ama sızden kısısel ıstegım ne olursa olsun bır daha ATATURK ve VATAN HAINI kelımelerının bır arada kullnamayın olur mu???saygıllar..

Mayıs 04, 2007, 02:51:02 ös
Yanıtla #4
  • Ziyaretçi

Osmanli devletinin dili, Arap harfleri kullanilan "Osmanlica" idi. Onlar hicbir zaman o dile Turkce demediler. Sadece suanda bazi yerlerde Eski Turkce olarak geciyor.

Ataturk Turktur diye bu kadar kolay bir sekilde kabul etmektense, ben ispatli, arastirmali, kaynakli, bilgilere dayanarak sonuc cikarmak isterim. Tabu ve dogmalari bir kenara atip, bilimsel olarak bir konuyu gorusmekten yanayim. Dogru olan eger dogru ise, zaten her sekilde ayni sonuca cikilacaktir.

O zamanki Osmanliyi gucsuz yada baska ulkelerin emrinde olarak goruyor olabilirsin. Ama bu senin yada bazi kisilerin gorusudur. Her ne olursa olsun o bir ulke idi ve bir sistemi, duzeni, padisahi devleti vardi. Ayrica "Ulke ve yoneticiler baska ulkelerin emrinde idi o yuzden yeni ulke kurulmasi gerekiyordu" diye dusunuyorsan, suanda turkiye bircok ulkelerin emrine taabi. Amerika ve avrupa birligi, karadan girmek haricinde komle icimizde ve yavas yava sulkeyi ellerine aliyorlar. Suandada ulkemiz icinde Ataturkler olamazmi? Yani senin dusuncelerin kisiseldir. Senin gibi dusunmeyenlerde kucuk bir kesim degil.

Izmirde gidip meclis acilmaz biliyorum ama Ataturk un yaptigi ne kadar kahramanca ve iyi olarak karsilaniyorsa, suandaki sistemi begenmeyen ve ulkeyi isgal altinda dusunen kisilerde ayni kahramanligi yapma hakkina sahip degilmidir?

Ulke o zamanda isgal altinda degildi. Suandada degil. Baski ve dolayli yollardan yok edilmeye calisiliyordu. Suandada bence cok cesitli sekilelrde ayni seyler deneniyor. Ekonomik, politik vb acilardan Turkiye ve Osmanli isgal altinda idi diyorsaniz tamam haklisiniz. Ama oyle dusundugundede suanda pek farkimiz yok bence.

Ben su soyleme tamamen karsiyim.
Alıntı
osmanlıda turktu ataturkde turktu
Iste benim delirdigim olay bu.
bu sekilde ogretilmis ve yikanmis beyinle direk olarak kabul etmeketense, bilimsel ve kanitsal konusalim. yani bana anlatin, tarihini, ispatini, goruslerinizi. ama tabular ve dogmalarla gelipte "Ne kurcaliyosun! Osmanlida turktu. Ataturkte turktu." derseniz o zaman tepkimi alirsiniz. birseyi ogretildigi gibi dogru olarak kabul etmektense, mantiginiza uydugu ve kendi arastirmalariniza dayanarak, sonuclarini cikararak dogru olarak kabul edinki, konusu acildiginda bilimsel sekilde bunu sevunabilir ve goruslerinizi soyleyebilirsiniz.

Konudaki hassasiyetini saygi ile karsiliyorum. Ama basindan beri soyledigim gibi, bazi tabulari yikin lutfen. Ben "Atatruk Vatan Hainidir" demedim. O zamanki devletin gozlugunden bakinca, bu sekilde gorulebielcegini soyledim. Suanda ben turkiyenin sistemini begenmesem, isgal altinda oldugunu dusunsem ve izmirde meclis acarak yeni bir ulke yeni bir devlet kurma cabasina dussem. Turkiye devleti bana ne yapar? Ne der?

Mantikli olarak karsilastirarak soruyorum. Konu tabiki kisisel degi. Aslada yole almayin. Hassas oldugunuda biliyorum. ama sakince ve bilgisizce soruyorum. Ataturk basaramayipta turkiyeyi kuramasaydi, acaba hatirlanirmiydi? Sevilirmiydi?

Not: Konudaki hassasiyetinden ve yasadiklarindan kaynaklanan tabu ve dogmalarini farkindayim. Bu konuya baktikca sinirlenirsin. Cunku ben bu kavramlarda pek tabulari sevmeyen biriyim. O yuzden bence istersen cevap yazma, yada konuya bakma. Ama sunu bil, suanda yada bugun olmasada, bircok kez bircok yerde bu tarz konular ve benim gibi kisiler karsina cikacak. bu yuzden bence bu konulardaki tavrini ve yapman gerekenleri tam olarak belirle. Susmak senin tercihindir. Benim bu konuda ozellikle yorumunu istedigim kisi Fraternis.Senin hakaret olarak aldigin kelimeler aslinda benim mantigimi yuruterek ortaya cikardigim, merak ettigim ve bilmek istedigim konulari acikliyorlar...

Mayıs 04, 2007, 02:58:57 ös
Yanıtla #5

sn hamlet kardesım ben suan hastayım ve konuscak kadar gucum yok  malesef :-\ soledıklerım tabıkıde benım kısısel goruslerımdı.senınde dusuncelerını saygı ıle karsılıyorum kardesım.dedeıklerınden sadece bır tanesıne ıtırazım var.bn asla ama asla dogmatık olarak bır dusunceyı savunmam yanı emın ol tarıhı cok sevdıgım ıcın cok arastırdım ve bırıkımlerımı sana soylemeye calıstım.sımdı senı sn Fraternis ıle basbasa bırakıyorum sn hamlet ;D umarım kafandakı soru ısatretlerını halledersın...ama olur ya dayanamazsam dalarım konuya tekrar.o zaman  karsına belgelerle gelcem hazır ol... ;D
saygılarımla!.. 

Mayıs 04, 2007, 03:09:38 ös
Yanıtla #6
  • Ziyaretçi

Öncelikle McCann'a katıldığımı söyleyerek başlayacağım, Hamlet bencede kelimelerini lütfen biraz daha dikkatli seç bunu tarih konusundaki biraz bilgisizliğine verelim. :) hayır fasülyesin biliyoruz ama istediğinde de  filizleniyorsun farkındayız. :D

Sizce Osmanliya ne kadar turk denebilir? Soyle dusunun, padisahlarin cogunlugu Devsirme (yani Turk degil genelde avrupa yada diger ulkelerdeki kucuk cocuklari kucuklukten egitmek ve musluman yapmak) devsirme yontemi ile basa gecmis ve tamamen kozmopolit olan bir ulkeyi yoneten bir devlete ne kadar turk diyebiliriz?

Osmannlı genelde bir devşirme topluluğuydu ve Türklük adına hiçbir şey yapmamıştır. Padişahların anneleri dahi ismi değiştirilmiş ecnebilerdi. Orhan Bey Rum Horofira, Rum Asporçe ve Rum Teodora ile evlendi. 1. Murad Horofira’dan doğma, Yıldırım Beyazıd Marya’dan doğma, Çelebi Mehmet Olga’dan doğma, 2. Murad Veronica’dan doğma, Fatih Sultan Mehmed Mara Despina’dan doğma, 2. Bayezid Kornelya’dan doğma, Kanuni Sultan Süleyman Polonyalı Helga’dan doğma, 2. Selim Roksalan’dan doğma, 3. Murad Rasel’den doğma, 3. Mehmed Sofia Baffo’dan doğma, 1. Ahmed Helen’den doğma, 1. Mustafa Sindirella Violetta’dan doğma, 4. Murad Anastasya’dan doğma, 4. Mehmed Nadya’dan doğma, 2. Süleyman Katrin’den doğma, 2. Ahmed Yahudi Eva’dan doğma, 2. Mustafa Evemina’dan doğma, 3. Ahmed Rum Emevina’dan doğma, 1. Mahmud Aleksandra’dan doğma, 3. Osman Mari’den doğma, 3. Mustafa Janet’ten doğma, 1. Abdülhamid İğda’dan doğma, 3. Selim Janet’ten doğma, 4. Mustafa Sonya’dan doğma, 2. Mehmud Fransız Aimee’den doğma, 1. Abdülmecid Rus Suzi’den doğma... vs...

Osmanlı 15. ve 16. Y.Y'lara kadar Türkler tarafından yönetiliyordu bu yüzyılllardan sonra Türk olmayanların denetimine girdi. Ama 14. Y.Y'daki Osmanlı özbeöz Türktü. Zaten Türk olmayanların denetiminden sonra devlet duraklamış, gerilemimiş ve yıkılmıştır!.. Şunuda unutmayınız ki Osmanlı bütün Tarih kitaplarında "Ottoman Turks" olarak geçer. Osmanlı Türmüdür? Diye sormak yerine bence Osmanlı zamanla Türklüğünü yitirmişmidir? Diye sormanız daha uygun olurdu!..

Atatürk bir devleti içten yıkmamış yıkılacak bir devleti kurtarmıştır. Osmanlı İmparatorluğu Lale Devri başlamadan yarım asır evvel Arap kültürü bulaşıcı hastalığını kaptı zaten ne olduysa bundan sonra oldu ve hastalık ölümcül bir vaka iken Mustafa Kemal ve silah arkadaşları tarafından hasta başarıyla kurtarıldı!..

Kalbimi kirmadin merak etme. Seni anliyorum. Senin gibi cok kisilerden cok tepkiler aldim ben bu konularda.

Bence sen aranıyorsun ama karşındakilerin hiçbir suçu olmadığına hertürlü iddiaya girerim. :)

Ataturk icin bir hakarette bulunmadim dikakt ettiysen, Hicbir kisisel hakaret soz konusu degildir. Sadece sorularim var, ve soruyorum. Bir cok konuda dikkat ettiysen, Tanri, kutsal kitaplar gibi seyler ile ilgilide sorular sordum. Bunlarin hicbirine boyle bir tepki gelmeyipte, (hakaret olmamasina ragmen) ataturk konusuna boyle bir tepkinin gelmesi cok ilginc.

Evet ama Atatürk'e yaklaışımın pek iyi değil çok tepki çekiyorsun. Sonrada öyle demek istemedim diye alttan alıyorsun hep böylesin... :) Atatürk dönemin şartlarına göre VATAN HAİNİMİYDİ? Diye sormak ne demek? Bu sence hakaret değilmi? Tek tavsiyem biraz tarih okumanız sn. Hamlet. ;)

Sen bana "Annen, baban turkmu? yunan mi?" gibi sorular sorsan, o kisiler benim icin kutsal ve onemli kisiler olmasina ragmen, ben senin sorunu iyi niyetle anlar ve insanca cevap veririm. "Ne demek istiyorsun sen! Bu ne sacma sorudur! Kendine Gel!" gibi bir tepki gostermezdim

Sen bana Türk değilim deyince bende sana sen nesin(etnik köken bakımından) diye en az 2-3 defa sormadımmı? Ama bilerek herhangi bir cevap vermedin.

Mayıs 04, 2007, 03:19:28 ös
Yanıtla #7
  • Ziyaretçi

Osmanlı hernekadar 16. Y.Y'dan sonraları Türklüğünü yitirmiş olsada biz Osmanlı'ya sahip çıkmalıyız ve anlatmalıyız eğer böyle olmazsa yarın öbür gün Osmanlı'yı da birileri sahiplenir!.. Hem Osmanlı 14. Y.Y'da özbeöz Türktü yönetici Türk, ordu Türk teba yabancıydı!..

Mayıs 04, 2007, 03:38:58 ös
Yanıtla #8
  • Ziyaretçi

Sn. Hamlet;

Atatürk Türmüdür? Diye sormak büyük bir gaflet örneğidir. Bu yüzden cevap vermeye bile gerek duymadım. Osmanlı'nın kurucularınında bir Türk boyu olan Kayı boyu olduğunu hatırlatmak isterim!..

Mayıs 04, 2007, 03:51:01 ös
Yanıtla #9
  • Ziyaretçi

Alıntı
Osmannlı genelde bir devşirme topluluğuydu ve Türklük adına hiçbir şey yapmamıştır. Padişahların anneleri dahi ismi değiştirilmiş ecnebilerdi. Orhan Bey Rum Horofira, Rum Asporçe ve Rum Teodora ile evlendi. 1. Murad Horofira’dan doğma, Yıldırım Beyazıd Marya’dan doğma, Çelebi Mehmet Olga’dan doğma, 2. Murad Veronica’dan doğma, Fatih Sultan Mehmed Mara Despina’dan doğma, 2. Bayezid Kornelya’dan doğma, Kanuni Sultan Süleyman Polonyalı Helga’dan doğma, 2. Selim Roksalan’dan doğma, 3. Murad Rasel’den doğma, 3. Mehmed Sofia Baffo’dan doğma, 1. Ahmed Helen’den doğma, 1. Mustafa Sindirella Violetta’dan doğma, 4. Murad Anastasya’dan doğma, 4. Mehmed Nadya’dan doğma, 2. Süleyman Katrin’den doğma, 2. Ahmed Yahudi Eva’dan doğma, 2. Mustafa Evemina’dan doğma, 3. Ahmed Rum Emevina’dan doğma, 1. Mahmud Aleksandra’dan doğma, 3. Osman Mari’den doğma, 3. Mustafa Janet’ten doğma, 1. Abdülhamid İğda’dan doğma, 3. Selim Janet’ten doğma, 4. Mustafa Sonya’dan doğma, 2. Mehmud Fransız Aimee’den doğma, 1. Abdülmecid Rus Suzi’den doğma... vs...

Iste bende bunu kastediyordum. Boyle bir tabloyu bilmemize ragmen nasil hala Osmanliya Turk lerin tarhii diyebiliyoruz bunu anlamiyorum ben.

Alıntı
Sen bana Türk değilim deyince bende sana sen nesin(etnik köken bakımından) diye en az 2-3 defa sormadımmı? Ama bilerek herhangi bir cevap vermedin.
Ben turk degilim demedim. Turkmusun sorusuna cevap vermedim sadece. Yani turk de olabilirim. yabancida. ama bunun onemi olmasini istemiyorum.

Ataturk konusunu simdilik kapatiyorum. cok tepki geliyor cunku. Yeterince ozgur sekilde konusamiyorum. Hakaret etmedim. Etmezdimde. Ama hakaret gibi anlasildi. Neyse Ataturk konusunu burda konusmiycam simdilik.

Osmanlinin 3-4 yuzyil boyunca turk olmamasi genede onlari turklerin tarihi mi yapiyor yani?

bazi kaynaklarda soyle birsey bile duymustum. bilmem dogrumudur.

osmanlilar turkleri sevmezlerdi, turkleri en alt seviyede caliastirir hatta onlarla alay ederlerdi gibi birseyler duymustum. kulaga hic inalilir gelmiyor farkindayim. ama boyle yazilar bile var. bende inaniyor degilim. merak etmeyin. bilginiz olsun dedim.