Masonlar.org - Harici Forumu

Gönderen Konu: RAKEL DINK' in HRANT'a VEDA KONUŞMASI  (Okunma sayısı 16762 defa)

0 Üye ve 1 Ziyaretçi konuyu incelemekte.

Haziran 10, 2009, 04:05:30 ös
Yanıtla #20
  • Aktif Uye

Hrant Dink cinayeti sonrası düşüncelerimi yazmıştım güncel olmasa da forumda paylaşmak istiyorum.

Hepimiz Katiliz,

Herkesin Ermeni, herkesin Samast olduğu haberlerin arasında doğru bilgiyi yakalamak oldukça güç doğrusu. Bir cinayetin ardından, aynı fikirden olanların veya olmayanların ortak bir duruşu gibi algılamıştım “Hepimiz Ermeniyiz” sloganını. Duygusal bir tepki,  artık düşüncenin kime ait olursa olsun sahibinin ölümüne sebep olmasına karşı haykırışlarıydı aynı zamanda. Sembolikti kuşkusuz ve kim ne mana ararsa arasın masum geldi ve hala öyle geliyor bana.

Siyasiler başta olmak üzere, meydanında tartışmayı alevlendirmesi sonucu; stadyumlarda nedenini anlamadan bilmeden binler-onbinler ortak bir haykırışla katil oldular “hepimiz Katiliz (Samast)” diyenler. Hani dinlerde de vardır ya ameller kadar niyetlerde önemli diye. Tıpkı Dink’in yargılanmasında,  sözlerinin zorlanarak farklı yorumlanması gibi “Hepimiz Ermeniyiz” sloganı da bir cinayete kurban gitti farkında olunmadan.

“Hepimiz Ermeniyiz” Hrant Dink’in son yazısındaki güvercinin aralamak istediği barış kapısıydı. Fikrin özgürce uçabildiği şiddetin son bulduğu bir kapıydı. Bu kapı aralansa belki de artık fikrini beyan etmesinden dolayı kimse ölmeyecek ve huzuru bulma fırsatı doğacaktı. İşte gene o karanlık eller bu sloganın arkasındaki özgürlükçü yaklaşımı fark etmiş ve milyonları etkileyebileceği korkusuyla Ermenimisin, Türkmüsün gibi sığ bir tartışma ile bir cinayet daha işlemiş oldu.Bir güvercin daha vurulmuş oldu.

Sizce de acı değimli? Tıpkı son beş senedir yaşanan AB ye girelim mi? Girmeyelim mi? Ondan önce ki senelerde olduğu gibi Kürt Realitesi tanınsın mı? tanınmasın mı gibi? Sonuç ne ya sev ya terk et!

Orhan Pamuğun fikrine katılın veya katılmayın o bir düşünür ve yazar. Sevdiği ülkesinden “ya sev ya terk et diyerek uzaklaştırıldı”  birçok düşünür gibi. Sevdiği topraklardan mahrum bırakmış gölgelerin gücü ile terk ettirilmiştir bu ülke.
Kendini vatansever  kendilerinden olmayanı vatan haini olarak gören zihniyet sığ sularda boğuşurken aslında vatan haini olduklarını unutuyorlar, asıl bölücülerin kendileri olduğunu unutuyorlar ve az gelişen , gelişmekte zorlanan bir ülkenin gençliğini buluğ çağın da yanlarına çekerek katil üretiyorlar.

Katil fabrikaları bugün Trabzon’da yarın Antalya'da, Malatya'da, Diyarbakır’da katiller üretirse şaşırmamak lazım.

Sormak istiyorum fikir üretemeyen bir ülke de açılımlar ve gerçek bağımsız bir ortam nasıl olur diye.Tek taraflı olarak ülkeyi savunma bahanesi ile cinayet işleyenler mi? Rantlar kaybolur diye özgürleşmeye karşı olanlar mı? Yoksa ülkemizi geleceğe taşıyacak düşünürlerimiz mi?

Evet yeni bir slogan bulmalıyız beklide “Hepimiz Güverciniz”

Halbuki bu ülkede her kesimin refah ve huzur içinde yaşamasını medyadan haykıranlar, vatansever görünenler değil midir ortamda ki huzuru tekrar bozan.

Nasıl bir anlayıştır ki hem vatansever olup hem de ülkeyi asıl bölen kamplaştıran sen olacaksın. Nasıl bir medyadır ki bir yandan suikasta karşı çıkacak, sağı solu suçlayacaksın sonra da kargaşa yaratacak beyanları amaçlarına uygun yerlere taşıyacaksın.

İkilemler coğrafyasının, ikilemler ülkesin de yaşarken sanırım bunlar artık kanıksanmış olaylar ama ben anlayamıyorum ve kanıksamak istemiyorum.

En büyük tehlike değil midir , doğal olmayan ölümlerin artık doğal görülmesi.

« Son Düzenleme: Haziran 10, 2009, 04:08:10 ös Gönderen: dogudan »

Haziran 10, 2009, 07:00:46 ös
Yanıtla #21

Hrant mevzusuna politik bir yorum yapmayacağım.Sevenleride çoktur nefret edenleride.Öldürülme sebebi bana kalırsa sadece tetikçisi ve milliyetçi maskeli kafatasçılar için düşünceleri idi.Diyeceğim şudur;Düşüncelerinden ötürü bir insanın ölmesi gerektiğini düşünmek korkaklıktır.Ölmesini istediğin insanı arkadan vurmak ise şerefsizliktir.Şahsen faşist düşündece olsa idim bu infazdan sonra utancımdan yerin dibine girerdim.

Saygılarımla

Politik mevzuları ben de sevmiyorum ve bu mevzu hakkında daha ileri gitme gibi bir düşüncem yoktur çünkü geçmiş üzerinden özellikle hassas konular üzerinden prim yapmaya çalışılıyor gibi gözükmeyi ( yakıştırılan ağır bir ithamdır ki; bu en kolay bir susturma şeklidir, metodur ) pek istemesem de ki benim sahip olduğum düşünce karşıtlarının kolaylıkla başvurdukları bir yöntemdir, çok derin ve üstü kapatılmak istenilen böyle hassas olayların açıkça deşifre edilmesinden, kendi zayıflıklarının ortaya çıkacağı/çıkarılacağı endişesi yüzünden Ermeni ya da vb. sorunların üzerine gidenleri, bu olayı derinlemesine araştıranları, ya aşırı provakatörcü ya da ülkeyi bölmeye çalışan terörist olarak adlandırılarak olayı örtbas etmeye çalıştıklarının en açık delilidir, kanıtıdır.

Bir insanın karşısındakine göstermiş olduğu aşırı tahammülsüzlüğün perde arkasında kibir, bencillik ve kendini büyük görme sözümona tabi ne alakası varsa gerçek bir İnsani niteliğini taşıyan Kişi, herkese İnsan olma bilinciyle yaklaşırken hala bu ayrımları yapanların İnsaniyetliğinde büyük şüphe duyarım ki böylesi yapıda olanları da İnsan olarak görmek benim açımdan görebilmek çok zordur. Farkli kültürde olanları öldürmek, yok etmek sözümona canice davranmak zaten böyle düşünenleri, bu düşünceye sahip olanları kolaylıkla insanlık sınıfından çıkarıldıklarını göremiyor muyuz?

Demekki kendi noksanlıklarını, eksikliklerini karşı tarafta görmelerinden bu şekilde kolaylıkla saldırganlaşıp yok etmeye çalışılmaktadır. Çünkü Hrant DİNK önemli derecede bir Düşünürdü ve bu mertebeye gelemeyenlerin sahip oldukları evrimsizlik böyle Kişileri maalesef çok kolaylıkla iradi zayıf olan kişileri kullanarak ortadan kaldırarak bir şekilde kendilerini rahatlatmaktadırlar ama bilinmiyor ki bir Hrant DİNK ölür gider ama ardından bin Hrant DİNK gelir :)

Bundan da anlaşılacağı üzere kendi noksanlıklarımızı karaşı tarafta görmek yerine kendimizde varolan noksanlıkları tamamlayacak kolaylıkla bu sorun çözülebilinir. Bir İnsana sebepsiz kin gütmenin ardında ancak ve ancak bu faktör yer almakta yoksa başka bir açıklaması söz konusu bile olamaz. Kendi düşüncelerim bunlardan ibaret. Ben açıkçası olaya bu açıdan yaklaşıyor ve bu şekilde düşünmeme sebep olan sadece olayı Evrim ve İnsanlık alanında düşünmemden kaynaklanmaktadır.

Saygı ve Sevgilerimi sunuyorum..

« Son Düzenleme: Haziran 10, 2009, 07:09:07 ös Gönderen: Isabell »
הדבר היחיד לשמור על אנשים בחיים הוא אהבה וכבוד

Aimer et être aimé c’est sentir le soleil des deux cotés.

«Ոսկե Տարիքը - Փոթորիկները, չի կարող կանխել մարդիկ սիրում են ծովը.