Masonlar.org - Harici Forumu

Gönderen Konu: Evlilik Ekonomisi  (Okunma sayısı 10995 defa)

0 Üye ve 1 Ziyaretçi konuyu incelemekte.

Aralık 29, 2007, 02:02:41 ös
  • Uzman Uye

kadın ve erkeğin eş bulma ve es secme süreclerini; cok esliligin, baslık parası ve çeyiz gibi geleneklerin ekonomik etkilerini; ve evliligin daha pek cok iktisadi boyutunu kapsayan araştırma alanıdır.

bu alandaki en bilinen isimlerden birisi anarko-kapitalist iktisatcı david friedman'dir. ekonomik teoriyi evlilik ve aşk ilişkilerine uygulayan friedman ucuk-kacik ve lakin ilginc sonuclar ortaya koymustur. ornegin kadinlarin kendi hur iradeleriyle evlilik kararlarini vermeleri sartiyla, polijininin kadınların yararına oldugunu iddia etmiştir (kadının ailenin mali gibi görüldüğü ataerkil toplumlarda ise bu fayda kadının kendisine değil babasına kalır). bu mantığa göre poliandri de erkegin yararınadır.

aslinda friedman'in teorisi gayet basit. diyelim ki ataerkil bir duzendeyiz ve babalar kızları için başlık parası aliyor olsun. erkeklere birden fazla kadınla evlenme hakki verilirse (evlenmek uzere) kadinlara olan talep artar, evlilik cagindaki kadinlarin erkeklere orani sabit oldugu icin de talep artisi baslik paralarinin artmasina yol acar. bu da babayi zengin eder. modern bir toplumda ise kadinlar kendi kararlarini kendileri verecekleri icin bu fayda babaya degil kadinin kendisine kalir (yani kadin daha iyi sartlarla evlilige evet diyebilir).

Ocak 12, 2008, 11:27:42 ös
Yanıtla #1

Evlilikte bazı durumlar azalan marjinal faydaya girer yani bir maldan daha fazla tüketildikçe o malın marjinal faydası düşebilir. Bu durumda her arz kendi talebini yaratacağından eşlerden biri yeni nihai mallara yönelecektir. Bu durumda ayrılmadan rant elde etmek isteyen çiftler arasındaki mücadele sonucunda tazminat koparan kişi zararını karşılayabilir. Evlilik ordinal faydaya girdiğinden kazananın gerçekten ne kazandığı kaybedenin de gerçekten ne kaybettiği belirsizdir.
ars longa, vita brevis...

Ocak 12, 2008, 11:32:37 ös
Yanıtla #2
  • Ziyaretçi

Ben pek anlamam ama sadece şunu biliyorum. Boşanma haddine gelipte mahkemeye düşmüş çiftler neden boşandıklarını unutup öyle bir mal kavgasına düşerler ki neden daha önce boşanmadıklarına insan şaşırır! :D Bu bağlamda evlilik ekonomisi çok önemli olmalı... Benim acizane yorumum :)

Ocak 12, 2008, 11:34:37 ös
Yanıtla #3

İktisat okuyan biri olarak bence iktisat gereksizdir :D Ayrılan ayrılsın birleşen birleşsin zaten finaller de kötü geçiyor dertlendim valla  :-\

Ocak 12, 2008, 11:48:10 ös
Yanıtla #4
  • Ziyaretçi

Hukuk okuyor olsa idiniz, ileride o ayrılanlar işinize pek yarayacaktı :) Potansiyel müşteri olmaları hasebiyle :D

Ocak 12, 2008, 11:52:31 ös
Yanıtla #5

İktisatçılar her türlü ekonomik programı bilirler ama hocalarıma bakıyorum da kendilerini idare edemiyorlar.  Hukuk olsaydı iyi olurdu cidden karlı iş :)

Ocak 12, 2008, 11:55:23 ös
Yanıtla #6
  • Ziyaretçi

:D Kelin merhemi olsa hesabı desenize :)
Hukukçular çok fazla okuyorlar ama sonrasında bunun meyveside pek iyi oluyor :)
Size sınavlarda başarılar, ardından iş bulma konusunda da umarım şansınız yaver gider...

Ocak 13, 2008, 12:03:03 öö
Yanıtla #7

Zaman ne göstericek göreceğiz teşekkürler.

Ocak 13, 2008, 12:06:45 öö
Yanıtla #8
  • Seyirci
  • Aktif Uye

İktisat okuyan tembel öğrencinin büyük lafı "İktisat gereksizdir" kaç iktisat öğrencisinden duydum dah da duymaya devam edeceğim :)
Çilesini çekmediğin dert senin değildir...

Ocak 13, 2008, 12:10:22 öö
Yanıtla #9
  • Ziyaretçi

İktisat okuyan tembel öğrencinin büyük lafı "İktisat gereksizdir" kaç iktisat öğrencisinden duydum dah da duymaya devam edeceğim :)
İktisatçı mısınız Sn. LuckyEye2? Bende duyuyorum benzer cümleler ama iktisatçılar için değil başka bilim dalları için. Fakat onlar öğrenci, sonrasında ayrıcalık olduğunu anlayacaktır. Buna eminim :)