Masonlar.org - Harici Forumu

Gönderen Konu: MASON'lukta Kainatın Ulu Mimarı Nur-u Ziya Ne Anlama Gelir???  (Okunma sayısı 10778 defa)

0 Üye ve 1 Ziyaretçi konuyu incelemekte.

Kasım 27, 2017, 10:13:34 ös

Okuduğum makaleler ve kitaplarda Türkiye'de MASON'lukta  Kainatın Ulu Mimarı Nur-u Ziya Kavramıyla karşılaşmaktayim..Kainatın Ulu Mimarı Nuri Ziya kavraminin derin anlami nedir?..Saygılarımla.
« Son Düzenleme: Kasım 27, 2017, 10:30:27 ös Gönderen: Farmakoloji »
Üyeliğimin iptalini talep ediyorum!Aksi taktirde dava edecem! Formda zorla kayıtlı tutuluyorum.Defalarca üyelik iptali talep ettim..Formda kayitli üye olarak bulunmak istemiyorum.Bu form zaman kaybı!

Kasım 27, 2017, 10:34:39 ös
Yanıtla #1
  • Uzman Uye

1930'larda devrin belediye meclisi tarafından adı değişirilip, Mason dünyasının iki önemli kavramı olan "nur" ve "ziya"yı bir araya getiren "Nur-u Ziya" adını almış.

https://masonlar.org/masonlar_forum/index.php?topic=1642.msg11346#msg11346
audi-vide-tace
    dinle-gör
        sus

Kasım 27, 2017, 11:24:18 ös
Yanıtla #2

Sayin Nosam33,Nur-u Ziya Sokağın ismi...Benim sormak istediğim "Evrenin Ulu Mimarı Nur-u Ziya"kavramı ne anlam ifade ediyor? Masonlar bu kavramı iyi biliyor?...Saygılarımla.
Üyeliğimin iptalini talep ediyorum!Aksi taktirde dava edecem! Formda zorla kayıtlı tutuluyorum.Defalarca üyelik iptali talep ettim..Formda kayitli üye olarak bulunmak istemiyorum.Bu form zaman kaybı!

Kasım 28, 2017, 12:43:41 öö
Yanıtla #3
  • Uzman Uye

Hür ve Kabul Edilmiş Masonlar Büyük Locası, Akev'in fadesi ile "Nur-u Ziya, aydınlığın ışığı demek. Bu da bizim felsefemizle paralel."
audi-vide-tace
    dinle-gör
        sus

Kasım 28, 2017, 03:39:23 ös
Yanıtla #4

Kişisel bir yorum yapar isem:

"Gerçeğin ışığının fark edilip kapa doldurulduğu yer" olarak tanımlar idim. "Nur" karanlıkta bile farkedilmesi,anlaşılması zor bir ışık..."Ziya"; bu ışığı algılayabilecek mertebeye erişmek; "U" ise,bu ışığın dolduğu kap.Tabiki bu yazdıklarım kişisel benzetmelerim; sözlük anlamları zaten her yerde mevcut.

Cümle yoruma açık değildi ise özürler.

Benzeş kullanılan bu cümle daha vardı:  “Karanlıktan doğan ışık” (Lux ex Tenebris).Bu sözünde farklı disiplinden bakan gözlerce yorumlanması güzel olurdu.

Saygılar
Sen Özelsin