Masonlar.org - Harici Forumu

Gönderen Konu: Masonların Günlük Yaşantıları  (Okunma sayısı 45246 defa)

0 Üye ve 1 Ziyaretçi konuyu incelemekte.

Şubat 27, 2011, 04:52:58 ös
  • Ziyaretçi

Masonlar günlük yaşantılarında masonik sembol bulunan yüzük takarlar mı? Ya da bunu benzer simgeler taşıyan eşyalar? Bazı masonların mason olduklarını gizlemediklerini biliyorum. Bu masonluğunu gizlemeyen kişilerle buluşabileceğim bir yer var mı? Çünkü öğrendiğim kadarıyla mason olmak için doğru olanın gidip loca kapısını çalmak değil de sizi tanıyan bir masonun sizi davet etmesi daha uygunmuş..

Şubat 27, 2011, 06:00:35 ös
Yanıtla #1
  • Orta Dereceli Uye
  • **

Var Nuru Ziya sokagin bitiminden sola donun yaklasik 50 metee sonra saga donun orada solda ikinci sirada Mason Oldugunu Gizlemeyenler Kiraatevi var. Sabah 9dan aksam5e dek orada mutlaka en az 10 Masonlugunu Gizlemeyen Mason bulunuyor, edebiyle soru sorarsaniz cevap veriyorlar hatta hoslarina giderseniz teklif bile ediyorlarmis. Ben gidenlerin yalancisiyim.

Sonra Masonlar yuzuk takarlar hatta ne yuzuk boyle at nali gibi 22 ayar sari altin 1 km oteden gonye pergel parlar, gozunuzun kamasmasi gecince gisin selam verin kesin el atarlar, yardimci olurlar.

Ben de bu cevaptan sonra kanimca guzel bir ceza alir otururum gibime geliyor ama dedik bir kez nidelim?!

Hadi sen git isinecikliklerimle
Girdik susanlar arasına yattık uyuduk
Çığlığımız sınırları aştıydı nasıl olsa.

Şubat 27, 2011, 07:13:49 ös
Yanıtla #2
  • Ziyaretçi

Çok komiksiniz.
Ben sorumu sadece bazı masonlar masonik simgeli yüzük takarlar mı diye daraltıyorum. Çünkü bi tanıdığımın parmağında öyle bir yüzük gördüm gibime geldi.

Şubat 27, 2011, 07:18:18 ös
Yanıtla #3
  • -M-
  • Mason
  • Orta Dereceli Uye
  • *

Sn Cin Ruhi evet 3. Dereceye ulaşmış her Mason yüzük takabilir.

Saygılar
İmza -M-

Şubat 27, 2011, 07:32:57 ös
Yanıtla #4
  • Skoç Riti Masonu
  • Uzman Uye
  • *

Sn  cin Ruhi, evet takabilir. Yalnız bunun derece ile ilgisi yoktur. Dileyen her Mason masonik simgelerin oldugu yuzuk takabilir. Sadece yüzük degil mesela rozet de takabilirler.

Saygılarımla.

Şubat 27, 2011, 08:23:36 ös
Yanıtla #5
  • Aktif Uye

Yalnız her mason yüzüğü takanında mason olduğunu düşünmesek daha iyi olur. Belli olmaz belki sempati duyduğu içinde takıyor olabilir. Ya da öyle görünmek istediği için.

Şubat 27, 2011, 09:36:07 ös
Yanıtla #6
  • Aktif Uye

Usta derecesine ulaşmamış bir Masonun masonik simgeler ile bezenmiş aksesuarlar  takabileceğini ama saygısından bunu bir souvenir edası ile takmayacağını düşünüyor olsam, yanlış düşünüyor olabilir miyim?
Zarfa bakmasak ta zarfın içindekine baksak?

Şubat 27, 2011, 11:18:55 ös
Yanıtla #7
  • Uzman Uye

Sayın Zagzagel , Nuru Ziya sokağında bir buluşma yeri olduğunu bildiriyorsunuz.  Peki taşrada oturanlar böyle imkanlardan nasıl yararlanabilirler.  Diğer bir deyişle  taşradaki kardeşlerimiz bu sorununu nasıl çözebilir. Saygılar-sevgiler.
"Vur ama dinle beni"

Şubat 28, 2011, 12:40:14 öö
Yanıtla #8
  • Administrator
  • Uzman Uye
  • *
    • Masonluk, Masonlardan Öğrenilmelidir

Sayin Uyeler,

Masonik yuzukleri herkes bulabilir. Takabilir. Yuzuk yada rozet takmak o kisiyi Mason yapmaz. Fakat Mason olduktan sonra bir kisinin yuzuk yada rozet takmasi icin derecesine gore sembollere ve alegorilere dikkat etmesi gerekir. Bir Cirak Pergel ve Gonye takmamalidir. Masonik taki takacak her Mason sadece Mason oldugunu degil derecesinide belirten takilar takmalidir.

Bunlarin takilmasi durumunda o kisi Masson olmaz. Masonlar tarafindan kabulde edilmez. Bir haricinin Masonik takilari bulunmasi, Masonlar tarafindan hos karsilanmaz.

Masonlar genellikle kendilerini takilari ile degil konusma usluplari, hareketleri ve karakterleri ile belli ederler. Cunku kendilerine bu ogretilmistir.

Saygilarimla

Sayın Zagzagel , Nuru Ziya sokağında bir buluşma yeri olduğunu bildiriyorsunuz.  Peki taşrada oturanlar böyle imkanlardan nasıl yararlanabilirler.  Diğer bir deyişle  taşradaki kardeşlerimiz bu sorununu nasıl çözebilir. Saygılar-sevgiler.

Sayin Alsah,

Kisi yine sitemize yakismayacak, yanlis bir uslup ile laubali ve esprili bir cevap vermistir. Kisinin bahsettigi gibi bir bulusma yeri mevcut degil. Bulundugu bolgede Mason Locasi olmayan kisiler en yakin Mason Locasi olan bolgeye giderek gorusmelerini tamamlayabilirler. Kisilerin Localara basvurmasi onerilen bir yol degildir. Bulundugunuz bolgede Mason Locasi olmamasi yada sizin Mason bir tanidiginizin olmamasi orada Mason olmadigi anlamina gelmez. Eger kalbinizde Mason olmus iseniz, zaten bir Mason sizi gorerek, bularak gerekli teklifi yapacak, bilgileri verecektir.

Saygilarimla
- Sahsima ozel mesaj atmadan once Yonetim Hiyerarsisini izleyerek ilgili yoneticiler ile gorusunuz.
- Masonluk hakkinda ozel mesaj ile bilgi, yardim ve destek sunulmamaktadir.
- Sorunuz ve mesajiniz hangi konuda ise o konudan sorumlu gorevli yada yonetici ile gorusunuz. Sahsim, butun cabalarinizdan sonra gorusmeniz gereken en son kisi olmalidir.
- Sadece hicbir yoneticinin cozemedigi yada forumda asla yazamayacaginiz cok ozel ve onemli konularda sahsima basvurmalisiniz.
- Masonluk ve Masonlar hakkinda bilgi almak ve en onemlisi kisisel yardim konularinda tarafima dogrudan ozel mesaj gonderenler cezalandirilacaktir. Bu konular hakkinda gerekli aciklama forum kurallari ve uyelik sozlesmesinde yeterince acik belirtilmsitir.

Şubat 28, 2011, 08:46:47 öö
Yanıtla #9
  • Seçkin Üye
  • Uzman Uye

Görebildiğim kadarıyla, bu başlık altındaki sorunun soruluş gerekçesi başka.  yanıtları başka olmuş.

Böyle durumlarda ben, - söylemek istediğim bir şey olursa- genellikle özgün soru kapsamına dönmek isterim ama bu kez öyle yapmayacak, lafı biraz dolaştıracağım.

Her şeyden önce, belirtilmiş olduğu üzere bir kişinin özelde mason yüzüğü takmasına değil de, Sayın MASON'un vurgulamış olduğu üzere genelde " masonik niktelikli takılar" taşımasına bakmalı. Çünkü hepsi aynı kapıya çıkar.

Bu takıları taşımanın o masonun derecesiyle falan hiç ilgisi yok. Bu bağlamda "Bir mason ancak üstat olunca şunu ya da bunu takabilir." denilmesi pek yanlış. Ne mason örgütlerinin tüzüklerinde ne de Masonluğun etiket ya da töresinde bu bağlamda belirgin bir tanımlama, bir sınırlandırma var. Benim dediğim yanlışsa, açıklama yapılsın ve böyle bir kuralın nerede geçtiği ya da hangi ülkenin neresinde böyle bir yazılı olmayan kural konmuş olduğu belirtilsin lütfen.

O tanımlama ya da sınırlandırma da, ilgili masonun bu takıyı taşımaso durumunda karşılışacağı durumlarla bağlantılı. Ne yazık ki o durumlar da Sayın Cin Ruhi'nin özgün sorusunu yanıtlamıyor. Öyle olsaydı, şu sıralarda özellikle ABD ve İngiltere'de yeni mason adayları bulmakta sıkıntı çekildiği için, bu konuya duyarlı masonlar takılarıyla sokaklara dökülür, ava çıkarlardı.

Bir mason böyle bir takı ile donandığı zaman şu soruya yanıt vermeye hazır olmalıdır: "Pardon, şu sizin takınızdaki o gönye, pergel gibi figürün anlamı nedir acaba? Niçin böyle bir şey taşıyorsunuz?"

Kimileri bu bağlamda daha uyanık olabilir: "Bu bir mason amblemi değil mi?... Pardoın, siz mason musunuz?"

Soru bu kadarla kalmayabilir: "Şu Masonluk hakkında çok şey söyleniyor. Bana bunların doğrusunu anlatabilir misinz?"

Bir de gene değinilmiş olduğu üzere, böyle bir takı taşıyan kişinin ille de mason olması gerekmiyor. Hatta bunun daha ileri bir aşaması da var; kendilerini masonmuş gibi göstermek amacıyla takanlar... İşte bu durumda Sayın Cin Ruhi'nin konu kapsamına gelip kısa bir senaryo tasarlıyalım:

Sayın Cin Ruhi Masonluğa girmek ve bunun içüin bir ön adım olarak masonlarla tanışmak, onlara niyetini aktarmak istiyor. Bir yerde o masonik takıyı taşıyan birisiyle karşılaşıyor ve diyor ki «Sayın mason bey, ben de mason olmak istiyorum. Rica etsem beni locanıza bir aday olarak önerir misiniz?»

Gulp!

(Ek: O kişi bir şarlatan ise, Sayın Cin Ruhi kendisini dolandırılmaya hazırlamalı.)

ADAM OLMAK ZOR İŞ AMA BUNUN İÇİN ÇALIŞMAYA DEĞER.