Masonlar.org - Harici Forumu

Gönderen Konu: Demokrasiye İnanıyormusunuz?  (Okunma sayısı 1715 defa)

0 Üye ve 1 Ziyaretçi konuyu incelemekte.

Şubat 06, 2017, 07:42:05 ös

Sevgili Masonlar ve hariciler,sizlere birkaç önemli soru sormak istiyorum..Demokrasiye inanıyormusunuz? İnanıyorsanız neden inanıyorsunuz? Masonluğun demokrasiye bakış açışı nedir?

Şubat 06, 2017, 11:05:13 ös
Yanıtla #1
  • Seyirci
  • Uzman Uye

Forumda birçok kez işledik bu konuyu lakin tekrarda edilebilir nede olsa konu demokrasi.

Ben şahsen inanmıyorum.
İnsanı tanımadan tanımlamadan bir sistem özümsenemez.Demokrasi neye ve kime göre.
ÖZGÜRLÜK BİLE SAHİP OLMAK İÇİN SINIRLANDIRILMALIDIR.

EDMUND BURKE

Hayat Bizi Resmen Dört İşlemle Sınar. Gerçeklerle Çarpar, Ayrılıklarla Böler, İnsanlıktan Çıkarır ve Sonunda Topla Kendini Der.  leo

Şubat 07, 2017, 06:10:26 öö
Yanıtla #2
  • Yeni Katilimci
  • *

Demokrasiye inanmak diye bir soru  çok saçma geliyor bana , kapitalizme inanıyormusun gibi bir soru bu aslında . Bu soru şu şekilde sorulabilir "Demokrasinin günümüzde işe yarayan bir olgu olduğunu  düşünüyormusunuz? "

Mart 01, 2017, 03:52:58 ös
Yanıtla #3
  • Orta Dereceli Uye
  • **

Demokrasi oznel degisken ve tek bir kilifi olan bir kavram degildir.
Bir olay bir kimseye ulkeye gore demokratikken,baska bir kimseye ulkeye gore anti demokratik olabilmekte ki ulkemizde son zamanlarini degerlendirirseniz demokratiklik kelimesini daha iyi anlamlandirmis olacaksiniz
Ad majorem Dei gloriam
Ab uno disce omnes

Mart 01, 2017, 04:32:35 ös
Yanıtla #4
  • Orta Dereceli Uye
  • **

Şimdi üç tür demokrasi var Rana hanım.  Sizin bahsettiğiniz muhtemelen aklımıza gelen ilk demokrasi tanımıysa inanmıyorum. İnanmama sebebine gelecek olursak , dünya ve ülke gündemini takip etmek yeterli.
Denemeyi bilene imkansız yoktur / Büyük İskender

Mart 01, 2017, 07:24:17 ös
Yanıtla #5

Hayır.Sağlıklı seçim yapacak insanların azınlıkta olduğunu düşündüğüm için demokrasiye karşıyım.

Mart 01, 2017, 11:20:09 ös
Yanıtla #6
  • Yeni Katilimci
  • *

Fikrim; demokrasi, sosyal statüde bulunan bazı kesimler için gereklidir ancak üstün donanımlı olan lider kimseler için zoraki bir durum değildir.

Sevgiyle kalın.
Düşünceler, nesnelere dönüşür.

Mart 02, 2017, 08:45:00 öö
Yanıtla #7
  • Orta Dereceli Uye
  • **

Demokrasi, akıl , mantık ve bilim çerçevesinde birbirine benzemeyen insanların, toplulukların huzur içerisinde bir arada ve iç içe yaşaması; bir yandan daha iyi bir dünya ve daha iyi bir insan a doğru değişimi gelişimi sürekli kılmak için uygulanması önemli bir özgürlükler sistemdir.

Ancak demokrasinin getirdiği özgürlükler kavramı istismar edilmeye açıktır.  Bu az gelişmiş, eğitim ve kültür seviyesi düşük toplumlarda mümkündür. Zaman zaman ego su yüksek liderler; yönetimi ele alarak, toplumun bir arada yaşaması gereken kesimlerinden bir kısmında güç zehirlenmesine neden olacak hatalar yapabilmekte bu da toplumun tamamında gerilimi artırarak demokrasiyi ölüm tehlikesine sokabilmektedir.

Böyle süreçler toplumun bütün kesimlerince ağır bedellerin ödemesine ve sarılması güç yaraların açılmasına neden olabilmektedir. Dünya ve insanlık tarihi bu tür çatışmalar ve savaşlarla doludur.

Demokrasi bir güç kazanma yarışı değil bir arada "Yaşama Sanatı" ve kendisi gibi olmayanı da "Sevme Sanatı" olarak düşünülmelidir.
Bunu böyle bilip düşünmeyenlere demokrasiyi istismar etme özgürlüğü verilmemelidir.

Saygılarımla.

Bir noktadan sonsuz doğru geçer. İki noktadan ise bir doğru geçer. Senin koordinatlarını diğer noktalarla çizdiğin doğrular belirler.