Masonlar.org - Harici Forumu

Anket

Aşkınız uğruna inançlarınızdan  vaz geçermiydiniz?

Evet
Hayır

Gönderen Konu: Sevdiğiniz için inancınızı değiştirirmisiniz?  (Okunma sayısı 54587 defa)

0 Üye ve 1 Ziyaretçi konuyu incelemekte.

Mart 06, 2008, 08:07:31 ös
  • Uzman Uye

Geçenlerde bir yerde okumuştum.
25 yaşlarında genç bir adamın evleneceği kızın dinine geçip Hristiyan olduğunu yazıyordu.
Siz olsaydınız böyle bir durumda ne yapardınız?
Aşkınız uğruna inançlarınızdan  vaz geçermiydiniz?

Mart 06, 2008, 08:23:21 ös
Yanıtla #1
  • Uzman Uye

Sorunun kendisinde bir problem var gozukuyor. Bir insan baskasi istedi diye din degistirmemeli tabiki. Ancak soru problemli olunca cevap ta bundan oteye gitmiyor. Ha soyle olur, guvendiginiz ve sevdiginiz bir arkadasiniz "dinimi tanimani istiyorum" diyorsa, kisi uzun bir arastirma ve okuma doneminden sonra, kalbi tatmin olduysa, zaten dille ikrar etmesine gerek bile yok. Kaldiki bir insan arkadasina boyle bir teklif yapiyorsa demek ki kendisi dininden cok mutlu ki en sevdiginin de yasadigi duygulari tatmasini istiyor demektir. Ki bu cok nazik bir tekliftir. Karsidakine bunun icin "beni dinine satiyorsun, sen adisin" gibi agir ithamlara giriyorsaniz siz bu nezaketi anlamayarak buyuk bir nezaketsizlikle karsi tarafi kiriyorsunuz demektir. Reddin bile nezaket sinirlari icinde ifade edis sekli vardir.

Ote yandan,  bu teorik bir sey degil ki ya da  "doktora savunmami vereyim kurtulayim" demek gibi bri sey degil. Bu tamamen kalbin mutmain olmasi ve aklin da kabul etmesi ile alakali. Yani akil - kalp izdivaci dedigimiz. Kalbin mutmain olmasi ise nasip kismet meselesi. Tabi bunun icin once dogru rehber ve kaynaklari takip etmekle ise baslamali. Aksi halde kalbinizin ve aklinizin "iste bu" demedigi seyi ne diye baskasina "evet kabul ettim " diyerek kandirma yolunu secesiniz ki? Ustelik kalbinizin kabul etmedigini diliniz mutlaka oyle ya da boyle bir gun mutlaka acik verir.Her iki tarafta bu gercek ortaya cikinca cok uzulur, cok yipranir.Kimseyi kandirip zulmetmeye gerek yok. Lutfen kendiniz olun derim.

« Son Düzenleme: Mart 06, 2008, 08:38:38 ös Gönderen: Kirlangic »

Mart 06, 2008, 08:50:29 ös
Yanıtla #2
  • Uzman Uye

Ya peki dayatmacı bir din anlayışına ne dersiniz...
Ya kız derse illede hocaya gidip kendini okutacaksın,okutmazsan seninle konuşmam....
Erdemli adamın ne işi olur papazla hahamla yada hocayla.
İnsaf vicdan değersiz bir arif yada aziz için insan sevdiğini bir kalemde silip elinin tersiyle itmez.
Ne yapacak kız soruyorum ne yapacak erkek?
Arif olan Aşktır, Aziz olan sevgidir.
Tabiki mantık abideleri bunlardan anlamaz oda başka mesele..... ;)

Mart 07, 2008, 12:53:44 öö
Yanıtla #3
  • Ziyaretçi

Kalbinle inandığın bir şeyi, birini kalbine koydun diye, sırf o istedi diye neden terkedesin ki? Kalbine bir aşkı almak diğerini bertaraf etmek mi demek? Sevgili Kırlangıç çok güzel ifade etmiş. İnandığım şey ne ise aşkım uğruna vazgeçmem...

Mart 07, 2008, 12:56:13 öö
Yanıtla #4
  • Uzman Uye

Kalbinle inandığın bir şeyi, birini kalbine koydun diye, sırf o istedi diye neden terkedesin ki? Kalbine bir aşkı almak diğerini bertaraf etmek mi demek? Sevgili Kırlangıç çok güzel ifade etmiş. İnandığım şey ne ise aşkım uğruna vazgeçmem...

Ifade ettigim tam olarak bu degil Sevgili Cicek.  Istersen bir daha don oku.

Mart 07, 2008, 01:00:16 öö
Yanıtla #5
  • Ziyaretçi

Ifade ettigim tam olarak bu degil Sevgili Cicek.  Istersen bir daha don oku.

Sevgili Kırlangıç, ben çok iyi anladım. Sana söylediklerin hakkında katıldım ama sadece yorum yapmadım. Shemuel' in anketine yorum yapıp oyumu kullandım :) Yoksa ne dediğinin farkındayım ve anlıyorum seni demek istedim... İfade yetersizliği oldu sanırım :)

Mart 07, 2008, 01:03:06 öö
Yanıtla #6
  • Ziyaretçi

Zaten "aşkınız uğruna" yanlış kelimeler... Benim dilimle söylediğimi de kalbim kabul etmeli ayrıca Sevgili Kırlangıç...

Mart 07, 2008, 01:08:38 öö
Yanıtla #7
  • Orta Dereceli Uye
  • **

Sn. Shemuel

Anket'te

Aşkınız uğruna inançlarınızdan  vaz geçermiydiniz?

Topikte ise;

Sevdiğiniz için inancınızı değiştirirmisiniz? yazmışsınız. :)

bu nasıl bir farklılıktır.  Sanırım yazarken yanlışlık oldu.

Hayır seçeneği aktif ettiğimi belirterek, cevabımı söyleyim.

Aslında ben rahatım bu konuda. Ben hepsini red ettiğim için aşkımın istediğini de red etme yolunu seçerdim. İnanç olayı farklı bişi eğer inansaydım ve değiştiriyor olsaydım ben tabiri caizse derler ya "kaypak" birisiyim demektir sanıyorum. :) Dinini değiştiren insanlardan hep korkmuşumdur. Böyle birşeyi değiştiren herşeyi değiştirecek cesarete sahiptir. Düşünsenize yıllardır inandığı bütünlüğü bırakıp başkasına geçiyor. Bu takım tutmak değil ki büzesin :)

Yani burda söz konusu sevgili, kendini şanslı hissediyor olabilir ancak; onun uğruna dinini değiştirmiş düşünsenize sıkıldığı anda vayy haline karşı tarafın :) anında bırakır hehe

bu da farklı bir yaklaşım ;)

Mart 07, 2008, 01:12:29 öö
Yanıtla #8
  • Ziyaretçi

Sn. Isleo,
Sevdiği "uğruna" dinini değiştirenler var, ama kalp ile ama dayatma ile ve de sevimli gözükme adına. Açıkçası yine de saygı duyuyorum ve fakat acaba aşk uğruna herşey yapılabilecek bir mefhum mu? Onu bilemiyorum işte...

Mart 07, 2008, 01:18:44 öö
Yanıtla #9
  • Orta Dereceli Uye
  • **

Sn. Isleo,
Sevdiği "uğruna" dinini değiştirenler var, ama kalp ile ama dayatma ile ve de sevimli gözükme adına. Açıkçası yine de saygı duyuyorum ve fakat acaba aşk uğruna herşey yapılabilecek bir mefhum mu? Onu bilemiyorum işte...

Elbette bende saygı duyuyorum. Herkes kendi bildiğini kendi gördüğü gibi okur, yorumlar ve de inanır. Dinin adını vermemekle birlikte, inancını değiştirip bunun üzerine para alan insanları biliyorum. Bu işin üzücü tarafı. Aşk yani adı üstünde geçici bir kavram kargaşası için böyle bir adım atmak gereksiz bir tutum olsa gerek.

Benim hristiyan sevgilim de oldu, hristiyan arkadaşlarım da oldu hiç birisi de bugüne kadar böyle birşey teklif etmedi belki inançsızlığımdan kaynaklı bir durumdu bu ama bunun bence benim bir duruş bir kişilik oturmamdan kaynaklı olduğunu düşünüyorum. Belki değiştirenlerde bu söz konusu değildir.