Masonlar.org - Harici Forumu

Gönderen Konu: Regalya nedir?  (Okunma sayısı 14118 defa)

0 Üye ve 1 Ziyaretçi konuyu incelemekte.

Ocak 09, 2012, 04:06:32 ös
  • Seçkin Üye
  • Uzman Uye

Bu terim kimi yerde “regalia” biçiminde yazılmış da olabilir.Masonluğu izleyenler, Masonluğa ilişkin bilgi edinmek isteyenler, masonik yazında ara sıra böyle bir sözcük ya terimin geçtiğini görebilir.

Kimisi bu terimin ne anlama geldiğini bilir.

Kimisi ne anlama geldiğini bilmez ama bilir gibi davranır.

Kimisi sözlük anlamını bilir.  Latincede “Krallığa özgü şeyler” demektir. Batı dillerinde genellikle öylece kullanılır. Ancak işte bunun o sözlük anlamını bilen kişi Masonlukta niçin kullanılmakta olduğunu bilmeyebilir.

Kimsisi Masonlukta neye regalya dendiğini bilir de, bu terimi öyle bir kalıp gibi almıştır; şu vermiş olduğumuz sözlük anlamını bilmez. Öğrenince şaşakalabilir.

Ansiklopedik Mason Sözlüğü’nde anlatıldığı üzere, tarihte bu terim, bir kral, prens ya da bir diğer soylunun egemenliğini simgeleyen taç, asa, kaftan ve buna benzer öğeleri nitelemek üzere kullanılırmış.

Neden tarihte olsun ki!.... Günümüzde de kullanıyor o krallar prensler ve diğer soylular hatta bazı ülkelerde en üst düzey devlet görevlileri ve özellikle askerler bu gibi öğeleri. Bizim ülkemizde sivillikte pek yok ama askeri tören ve resepsiyonlarda görülüyor.

Mas6onluktaki kullanımı da işte bunlardan alınma. Masonluktaki kuşanım öğelerinden öncelikle kordon ya da eşarp hatta boyun zinciri ile biju için geçerli bir terim ama gene Ansiklopedik Mason Sözlüğü’nde dendiğine göre çoğu kullanımlarda önlük de bu kapsamda düşünülüyor.

Bunları anlatınca aklıma geldi. Keşke burada birer mason önlüğü, kordonu, eşarbı, bijusu resmi ile birlikte bu konuyu zenginleştirmiş olsaydım. Hazırlıksızdım, yapamadım. Belki forum üyelerinden bana bu konuda yardımcı olup ellerindeki resimlerden bir ikisini buraya aktarmayı düşünen olur.

Demek ki Masonlukta regalya denilince bundan anlamamız gereken önlük, kordon (bunun yerine eşarp ya da zincir geçebilir.) ve biju.

ADAM OLMAK ZOR İŞ AMA BUNUN İÇİN ÇALIŞMAYA DEĞER.

Ocak 09, 2012, 05:47:15 ös
Yanıtla #1
  • Orta Dereceli Uye
  • **

Sn Adam,

Saygılarımla

AquA
Quoddam ubiquae, Quoddam semper, Quoddam ab omnibus, creditum est!

Ocak 09, 2012, 06:59:49 ös
Yanıtla #2
  • Seçkin Üye
  • Uzman Uye

Sayın Aqua sağolsun, bir yerden bir resim bulup buraya yapıştırmış ama kusura bkmasın, bu resim pek olmadı.

Burada bir önlük tipi var; ona peki. Kondon görünmüyor. Bir biju var, haydi ona da peki diyelim.  Düğümlenmiş bir kangal ip gibi bir şey var; konumuzla ilgisiz. Kuşak gibi birşey var; ne olduğunu anlalamadığım. Eldiven regalyadan sayılır mı konusunda doğrusu kararsızım; işin o yönünü pek iyi bilmiyorum, sayılabilir de... Fakat çekiç elbette bir regalya öğesi değil.

Bu resmin benim aç5ımdan en önemli özelliği, anlatırken değinmemiş olduğum bir diğer realya öğesini de gösterir olması: Kolluklar. Bunlar masonlukta pek ender olarak kullanılır aslında; büyük üstatlar gibi en üst düzey görevliler, önemli törenlerde takar bunları. Fakat regalyadoan sayılacaklarından hiç kuşku duyulamaz.

Ocak 10, 2012, 12:48:40 ös
Yanıtla #3
  • Seçkin Üye
  • Uzman Uye

Buraya bir özür dileme yazısı eklemem gerekiyor.

Şöyle ki;

Sayın Aqua forumdaki galeriye üç resim eklemiş. Daha önce görmemiştim. Bunlardan sijularla ilgili resim çok küçük içerikli olduğu için doğru dürüst hiçbir şey görülemiyor ama orada çok açık bir biçimde bir kordon (eşarp denilen) ve bir önlük var. İsteyen bakıp ayrıntılı olarak görebilir. Bu resimler Sayın Aqua'nın olduğu için, ben buraya taşımadım; isteseydi kendi taşırdı.

Dolayısıyla ben Sayın Aqua için sanki eksik bir iş yapmış gibi bir söz etmiş duruma düştüm. Özürn dilerim. Ne yazık ki antık o önceki yazıyı düzeltme olanağı yok.

O önlük ile kordon da çok ilginç doğrusu. Bunlar genel değil, özel hatta müzelik. Üzerinde yorum yapılabilir.

Ocak 10, 2012, 02:25:46 ös
Yanıtla #4
  • Orta Dereceli Uye
  • **

Sayın ADAM,
Rica ederim.Sizden  değil benden kaynaklanmıştır durum.Elbette  konuya  sizin  kadar hakim  olmadığım  için regalya baslıgıyla buldugum resimdeki  içeriğin tamamını  kapsadığını  düşündüm.Bu  nedenle diger resimleri sadece   galeriye ayrıntı  olarak ekledim.Aslında biraz da iyi  oldu. Neyin  olmadığı (mesela çekiç) anlaşıldı.İzninizle diğer resimleride ekliyorum.
Ayrıca  müzelik olduğu  konusunda  kesinlikle haklısınız.Resimleri  aşağıdaki adresden  aldım.Dileyen daha  fazlası için inceleyebilir.
http://www.masonmuzesi.org/regalye.htm

Saygılarımla
AquA

Quoddam ubiquae, Quoddam semper, Quoddam ab omnibus, creditum est!

Kasım 02, 2014, 11:24:57 öö
Yanıtla #5
  • Orta Dereceli Uye
  • **

EKEİR, regalyaları yenilemiş..

AREOPAJ:

HAKİM ŞAPİTR:

OLGUNLAŞMA LOCALARI:

BİJULAR:
Serius est quam cogitas.

Kasım 02, 2014, 11:49:55 öö
Yanıtla #6
  • Seçkin Üye
  • Uzman Uye

Bence, her şeyden önce Sayın Nicolus, bu resimleri nereden aldığını, kaynağını belirtmeli.

Ayrıca "EKEİR, regalyaları yenilemiş.." sözüyle demek istediğini de açıklamalı.

Ondan sonra bunun üzerine belki birkaç söz etme olanağımız doğar.

Kasım 02, 2014, 01:38:53 ös
Yanıtla #7
  • Orta Dereceli Uye
  • **

Mevcut regalyalar uzun süredir kullanıldıkları için fazla yıpranmış, bu nedenle yenileri hazırlanmış sayın ADAM.
Kaynak https://twitter.com/masonoloji ve http://masonlocasi.blogspot.com/2014/11/regalyalarmz.html adresleridir.
« Son Düzenleme: Kasım 02, 2014, 02:04:24 ös Gönderen: Nicolus »
Serius est quam cogitas.

Kasım 05, 2014, 02:35:12 ös
Yanıtla #8
  • Orta Dereceli Uye
  • **

Bijular çok havalıymış :)
Saygılarımla.