Masonlar.org - Harici Forumu

Gönderen Konu: ‘Mitolojiler ve Semboller’  (Okunma sayısı 13521 defa)

0 Üye ve 1 Ziyaretçi konuyu incelemekte.

Ekim 25, 2008, 04:21:17 ös

Mehmet Ateş / Mitolojiler ve Semboller / Kendi Yayını, 231 sayfa

‘Mitolojiler ve Semboller’ kitabı

Mehmet Ateş çalışmasında Anatanrıça ve doğurganlık sembollerini araştırıyor.

NTV-MSNBC

22 Ekim—  İnsan türlerinin dünya üzerinde 3 milyon yıldır var olduğunu kabul edersek, atalarımıza ilişkin hâlâ çok az şey bildiğimizi görürüz. Onlardan geriye kalan duvarlarda çanak-çömleklerde ve dokumaların üzerindeki semboller, resimler bize tarih öncesi insanların düşünce ve hayata bakışlarını anlatmaktadır. “Mitolojiler ve Semboller” kitabı da tarih öncesi insanların edindikleri bilgileri sonsuza dek nasıl aktardıklarını gözler önüne seriyor.

Mehmet Ateş, kendi çabalarıyla yayınladığı çalışmasında sembol üreten insanların tarihi evrelerini ve Anatanrıça kültünün odak noktasını oluşturan kadının tarihteki rolünü izliyor. Çok zor doğa koşullarında yaşamak ve soyunu sürdürmek zorunda olan ilk insanların kulandıkları sembollerde çok yönlü bir ifade kullandıklarını ortaya çıkarıyor yazar. Dünyadaki her şeyi negatif-pozitif ilişki temeline bağlayan görüşlerini dışa yansıtmışlar. Ateş çalışmasında, sembollerin mitolojilerin resme dönüşmüş şekilleri olduğunu, mitolojilerle semboller arasında sıkı bağlar olduğunu gözlemlediğini belirtiyor. buradan yola çıkarak bu sembollerin niçin bu anlamları içerdiklerini araştırdığını söylüyor.
       En basitinden evimize serdiğimiz kilimlerdeki desenlerin anlamlarını, griffonların, svastika işaretinin nasıl ortaya çıktığını, Yin-Yan’ı, mitolojide çok rastlanılan sembollerin, ilişkilerin ne için dile getirildiğini anlatıyor.
       Kitap 3 bölümden oluşuyor:
 Sembol ve Sembolizm
 Tarihöncesi Sembolizmin temel ilkeleri
 Mitolojiler, Semboller ve Ritüeller
       Mehmet Ateş, mitoloji-ritüel ve sembol arasındaki karmaşık ve sıkı bağları bir bir çözerek okuyucunun bilgisine sunuyor. Günümüzde kimi yerde ‘batıl inanç’, kimi yerde folklorik zenginlik olarak yaşayan pek çok davaranışın kökenini anlamak, adlandırmak bir hayli heyecanlandırıyor insanı. Kitap, zengin bir kaynakça ve bol çizimlerle destekleniyor.
       Kitabın ilk baskısı İngilizce olarak (Symbols and Fertility) 2000 yılında yapılmıştı. Gözden geçirilerek Türkçe yayınlanan kitabın kitapçı raflarında bir an önce yerin alarak hakettiği değeri alması dileğiyle...

Ekim 25, 2008, 04:24:14 ös
Yanıtla #1

Tıbbın sembolü yılan mı, sperm mi?

Mehmet Ateş'in 'Tıbbın sembolü yılan değil spermdir' teorisi ortalığı karıştırdı. Ateş, şimdi kanıtlarını arttırmaya çalışıyor

YAŞAMINI mitolojideki sembollerin anlamlarını çözmeye adayan Mehmet Ateş, 'Mitoloji ve Semboller' isimli kitabında ilginç bir teori ortaya attı. Tıbbın sembolünün 'yılan değil sperm' olduğunu savunan Ateş, bu iddiasını 10 Ocak günü yapılacak olan, uluslararası nitelikteki "Yeni Bulgular Işığında Yılan Sembolü" sempozyumunda da açıklamaya hazırlanıyor.

Ateş'in kanıtları ise çok eskilere dayanıyor. Ateş, "M.Ö. 30 bin yıl önce yaşayan insanların çizimlerinde, yılanvari nesneler erkek üreme organı içinde gösterilmiş. Yılan olarak tanımlanan çizimlerin hep çoğul olduğunu görüyoruz. Hem yılan çizmek isteyen biri, neden bir sürü yılan çizsin? Binlerce yıl önce yaşayan insanların büyük bir özenle çizdikleri nesnelerin yılan sayılması tamamiyle günümüz insanının yanılgısıdır" diyor.

Fügen ÜNAL ŞEN
http://arsiv.sabah.com.tr/2000/10/16/g01.html

Ekim 25, 2008, 07:56:19 ös
Yanıtla #2
  • Skoç Riti Masonu
  • Aktif Uye
  • *

Sayin Fraternis; tibbin sembolunu incelerken gozunuzun onune bir de DNA sarmalini getirmenizi tavsiye ederim. Saygilarimla.

Ekim 26, 2008, 01:40:33 öö
Yanıtla #3
  • Aktif Uye

paylaşımlar için teşekkürler ..

tıbbın sembolü de hep bana alakasız gelmiştir,ama bu sembolün ne olması gerektiği de hiç umrumda değil :)
Vostede é vostede. . Nunca perder o caducidade. .

Ekim 26, 2008, 02:12:01 öö
Yanıtla #4

Sayin Fraternis; tibbin sembolunu incelerken gozunuzun onune bir de DNA sarmalini getirmenizi tavsiye ederim. Saygilarimla.
İlginize teşekkür ederim sayın Aramış bir tıp ailesinden geldiğim için elbette DNA bana uzak bir kavram değil ben burada sadece gazetelerden aktarımda bulundum ancak sadece bu sarmal DNA yı değil aynı zamanda da Sirius takım yıldızının döngüsünüde ifade edebilecek bir sembol.Bu konuyu daha ayrıntılıda konuşabiliriz umarım. Semboller benim düşünceme göre Sümerlerin yazısından daha önceleri evrensel bir dil litaratür olarak çok geniş coğrafyalara yayılmış kavramlar ve imgeler bütünlüğü proto-dildir.

Ekim 26, 2008, 02:13:44 öö
Yanıtla #5

paylaşımlar için teşekkürler ..

tıbbın sembolü de hep bana alakasız gelmiştir,ama bu sembolün ne olması gerektiği de hiç umrumda değil :)
Sayın Tibet insanı yaşatacak ve öldürecek aynı özü ifade eder çift sarmal yılan sembolü nasılki az sulanan bitki kurur çok sulanan ise çürürse aynı zamanda bir çeşit denge ve kıvamın da sembolüdür.

Ekim 26, 2008, 04:33:38 ös
Yanıtla #6
  • Aktif Uye

Vostede é vostede. . Nunca perder o caducidade. .

Ekim 26, 2008, 06:12:21 ös
Yanıtla #7
  • Skoç Riti Masonu
  • Aktif Uye
  • *

Sayin Fraternis; sanirim bir turkce-ingilizce klavye karisikligi olmus; kullanici ismim her iki klavyeyle de yazilabilen ve su anda da okudugunuz gibi yazilan 'aramis'. Saygilarimla.

Ekim 27, 2008, 02:06:13 öö
Yanıtla #8

Ben durumu fark ettim Sayin Aramis isminizin ne anlama geldiğiyle alakalı konuda okudum ama artık değiştirme süresi bittiğinden geri dönüp değiştiremedim. Hatamı mazur görün ben aramış zannederek yazmıştım.
Saygılarımla.