Masonlar.org - Harici Forumu

Gönderen Konu: Kaldıraçlı Piyasalar  (Okunma sayısı 2226 defa)

0 Üye ve 1 Ziyaretçi konuyu incelemekte.

Eylül 05, 2018, 05:36:11 ös
  • Orta Dereceli Uye
  • **

Teknik göstergelere geçmeden, konuyla ilgili üyeleri bilgilendirme amaçlı temel meselelere değinme ihtiyacı doğdu görülüyor. ilk olarak yatırımlarını geleneksel yöntemlerin (vadeli mevduat, döviz, pay senetleri vs.) dışında değerlendirmek isteyen için bir seçenek olarak kaldıraçlı işlemlere göz atalım:

Forex, Varant ve VİOP gibi yatırım araçlarını içine alan kaldıraçlı piyasalardaki temel terimlerle başlamak gerekirse:

Kaldıraç: yatırımcılarının birikimlerini değerlendirirken fiili olarak kullandıkları paranın katları olarak işlem yapmalarına olanak sağlayan sistemdir. Her kaldıraçlı işlem için belirli bir teminat tutarı gerekmektedir. Teminat tutarı kısaca "eldeki gerçek para" olarak tanımlanabilir.

Çalışma Şekli: Belirlenmiş olan kaldıraç 1:X şeklinde gösterilir. Bu oran, fiili olarak yaptığınız alımın (veya ters işlem, yani açığa satış) kaçla çarpılarak değerlendirileceğini gösterir. Yani, yatırılan teminatın X katı kadar bir büyüklükle işlem yapılmış gibi kar veya zarar ortaya çıkacaktır. Buradaki en önemli husus, zararın yatırdığınız teminatı aşmasının mümkün olduğunu aklınızdan çıkarmamaktır.

Pozisyonlar: Yatırım için kullanılan ikililerde hem alış hem de satış yönünde yapılan işlemlere "pozisyon açma" denir. Örneğin; USD/TRY yani Amerikan Doları / Türk Lirası ikilisi kullanıldığında hem USD'nin TL karşısında yükselmesine hem de düşmesine yatırım yapmak mümkündür. Yükseliş yönünde yapılan işlemlere uzun (long), düşüş yönünde yapılan işlemlere ise kısa (short) işlemler denir.

Bir sonraki iletide kaldıraçlı piyasalar arasında ülkemizde en çok rağbet gören Forex (FX) piyasalarıyla ilgili bilgi vermeye çalışacağım. Kıymetli katkılarınızı beklerim.

Saygılarımla.

Not: Bilgilendirme amaçlıdır, kesinlikle yatırım tavsiyesi değildir.

Eylül 05, 2018, 07:58:57 ös
Yanıtla #1
  • Uzman Uye

Katkımı sunuyorum foreks piyasası bilmeyenler için bir BATAKLIKTIR ...
Saygılar ... 8)
audi-vide-tace
    dinle-gör
        sus

Eylül 05, 2018, 08:28:17 ös
Yanıtla #2

Bu aralar ve ara ara yaşanan finansal kırizlerden minimum derecede zarar görebilecek ve reel sektörlerden temellendirilebilecek ve makul oranda istihdam yaratabilecek girişim seçenekleri hakkında bir öneriniz mevcut mudur?

Kanımca, maddi değerlerimizin bir kısmıda dahi olsa,kıriz fırsatcılığından soyutlanarak değerlendirilebilmeli.En azından kendi adıma konuşur isem; benim başka bir ülkem yok...

Teşekkürler.
« Son Düzenleme: Eylül 05, 2018, 08:38:58 ös Gönderen: Tık-Tik-Tak »
Sen Özelsin

Eylül 05, 2018, 08:46:11 ös
Yanıtla #3
  • Orta Dereceli Uye
  • **

Sn. NOSAM33'e katılıyorum. Her araç gibi kaldıraçlı yatırımlar da yeterli bilgi ve deneyim olmadan kullanıldığında fayda getirmek yerine zarar verme ihtimali daha yüksek olan araçlardır. Bundandır ki aracı kuruluşlar risk bilgilendirmesi ve yatırımcı testi yapmakla mükelleftirler. En yetenekli ve bilgili yatırımcıların bile dönem dönem zarar etmeleri neredeyse kaçınılmazdır.

Sn. Tık-Tik-Tak'ın sorusuna ise verebileceğim bir cevap yok ne yazık ki. Elinde çekiç olan her şeyi çivi görür derler. Sanıyorum ben de öyleyim. Günümüzdeki gibi pazarlarda bir pazarlama akademisyeni olarak benim tavsiyem yapmakta olduğunuz işe devam edip doğru pazarlamayla piyasadaki dalgalanmalar bitene kadar markanızın değerini artırıp müşteri sadakatini artırmak olabilir ancak. Girişimcilik uzak olduğum bir alan ne yazık ki.

Saygılar.

Eylül 05, 2018, 09:02:26 ös
Yanıtla #4
  • Uzman Uye

Alıntı
Kanımca, maddi değerlerimizin bir kısmı da dahi olsa,kriz fırsatçılığından soyutlanarak değerlendirilebilmeli.En azından kendi adıma konuşur isem; benim başka bir ülkem yok..

Üstat hangi ülkeden bahsediyorsun adamlar % 50 devülasyon  yaptılar pişmiş kelle misali DIŞ GÜÇLER yaptı diyorlar  ...
Arkadaşlar % 40-50 arasında fakirleştik ...

BİLMEYENLERE ...

Devalüasyon, sabit kur sistemlerinde ödemeler dengesi açık veren ülkenin ulusal parasının dış satınalma gücünün, hükümetçe alınan bir kararla düşürülmesidir. Başka bir deyişle devalüasyon, bir devletin resmi para biriminin diğer ülke dövizleri karşısında değer kaybettirilmesidir.
audi-vide-tace
    dinle-gör
        sus

Eylül 05, 2018, 09:09:11 ös
Yanıtla #5

Alıntı
Kanımca, maddi değerlerimizin bir kısmı da dahi olsa,kriz fırsatçılığından soyutlanarak değerlendirilebilmeli.En azından kendi adıma konuşur isem; benim başka bir ülkem yok..

Üstat hangi ülkeden bahsediyorsun adamlar % 50 devülasyon  yaptılar pişmiş kelle misali DIŞ GÜÇLER yaptı diyorlar  ...
Arkadaşlar % 40-50 arasında fakirleştik ...

BİLMEYENLERE ...

Devalüasyon, sabit kur sistemlerinde ödemeler dengesi açık veren ülkenin ulusal parasının dış satınalma gücünün, hükümetçe alınan bir kararla düşürülmesidir. Başka bir deyişle devalüasyon, bir devletin resmi para biriminin diğer ülke dövizleri karşısında değer kaybettirilmesidir.

Küresel çapta kağıt ile temin edilen Altın "ons" alımları ne düzey de ve neden...?

Enerji ve diğer kavramlar içinde yoğrulan dışa nispeten bağımlı bir ülkede, kur ve faiz tatminkar bir yükseklikte olmalı mı?

Dar gelirli vatandaş, ithal değerleri alabilmek için, milli üretimlerin tüketimini kesmeye neden meğilli ?

Durumu kestirebilmek için bu soruları ve etkilerini doğru kavramak gerekebilir.

Saygılar
« Son Düzenleme: Eylül 05, 2018, 09:34:11 ös Gönderen: Tık-Tik-Tak »
Sen Özelsin

Eylül 05, 2018, 09:33:45 ös
Yanıtla #6
  • Orta Dereceli Uye
  • **

Sn. Tık-Tik-Tak bana göre son derece doğru bir konuya değinmiş.
FX zaten yapısı gereği kriz ortamlarında ve yüksek dalgalanma içeren ortamlarda bence çok tercih edilmemesi gereken bir yatırım aracıdır. Fırsatçılık boyutu bir yana, FX işlemleriyle kaybedilen para ülkenin de eksi hanesine yazılmaktadır. Yani "kötü" yatırımcı parasını kaybettiğinde ülkeden döviz çıkmış olur. Yerli parayla ülkedeki varlıklara kaldıraçlı yatırım yapma yöntemleri de mevcuttur (VİOP ve Varant gibi).
Örneğin borsada işlem gören bazı yerli sermayeye ait şirketlere varant üzerinden yatırım yapmayı tercih eden yatırımcılar da vardır.
(yatırım tavsiyesi değildir)

Eylül 05, 2018, 09:40:27 ös
Yanıtla #7
  • Uzman Uye

https://www.facebook.com/CiziYorm/videos/1639439819481533/

Birazda gülelim . Kaldıraçlı piyasalar birazda buradakine benziyor , bilenler açısından . :D :D :D
audi-vide-tace
    dinle-gör
        sus

Eylül 05, 2018, 09:44:30 ös
Yanıtla #8

https://www.facebook.com/CiziYorm/videos/1639439819481533/

Birazda gülelim . Kaldıraçlı piyasalar birazda buradakine benziyor , bilenler açısından . :D :D :D

Yine mi?  :)  ;) :)  :) :)
Sen Özelsin

Eylül 05, 2018, 09:46:17 ös
Yanıtla #9
  • Uzman Uye

Oynatmaya az kaldık doktorum nerede ?
Hayat kısa ... :D :D :D
audi-vide-tace
    dinle-gör
        sus