Masonlar.org - Harici Forumu

Gönderen Konu: Türkçe Kullanımı  (Okunma sayısı 8055 defa)

0 Üye ve 1 Ziyaretçi konuyu incelemekte.

Haziran 18, 2008, 08:32:22 öö
  • Mason
  • Uzman Uye
  • *

Sayın üyeler,

Sizlerden istirhamım güzel Türkçe' mizi güzel kullanmanız.

TDK' nın web sitesine arada bir göz atmanız kendinizi ifade ederken kullandığınız dilde yanlış yapmaktan sizi koruyacaktır.

Ne yazık ki forumumuzda çoğu üye tarafından soru eki "-mi" dâhi anlamındaki "-de"/"-da" gibi ekleri birleşik olarak yazılıyor.

Bu tarihten sonra bu tip mesajlarda gördüğüm hataları düzelteceğim, daha önceki mesajlarınızda bu tür bir düzeltme görürseniz sebebi imladır.

Saygılarımla,
Tempus fugit...

Haziran 18, 2008, 10:43:33 ös
Yanıtla #1

Tesekkurler sevgili Omnia.
Ben mumkun oldugu kadar dikkat etmeye calisirim fakat onlarca yildir yurt disinda oldugum, ve gunluk hayatimda %99 Ingilizce konustugum icin bazi hatalarim olabilir, mazur gorunuz ve lutfen duzeltiniz.
Spes mea in Deo est

Haziran 18, 2008, 10:52:35 ös
Yanıtla #2
  • Uzman Uye

Hic bir dili kusursuz konusamadigim icin kendimden nefret ediyorum :(

Haziran 19, 2008, 10:12:55 öö
Yanıtla #3
  • Skoç Riti Masonu
  • Aktif Uye
  • *

Açıkcası bu çok güzel olur.
Sn.Omnia'nın hassasiyetine katılıyorum.
Saygılarımla
----------------------------------------------------

Not: İlk düzeltmeyi yapalım o zaman
HİÇ BİR- "HİÇBİR" şeklinde yazılır Sn. KIRLANGIÇ    :)
Saygılarımla
stilus absentis...

Haziran 19, 2008, 10:15:09 öö
Yanıtla #4
  • Administrator
  • Uzman Uye
  • *
    • Masonluk, Masonlardan Öğrenilmelidir

Tesekkurler sevgili Omnia.
Ben mumkun oldugu kadar dikkat etmeye calisirim fakat onlarca yildir yurt disinda oldugum, ve gunluk hayatimda %99 Ingilizce konustugum icin bazi hatalarim olabilir, mazur gorunuz ve lutfen duzeltiniz.

Katiliyorum. Benim de (benzer) durumumu ve Turkce'mi mazur gormenizi rica ediyorum.
« Son Düzenleme: Haziran 19, 2008, 10:19:54 öö Gönderen: Omnia Tempus Alit »
- Sahsima ozel mesaj atmadan once Yonetim Hiyerarsisini izleyerek ilgili yoneticiler ile gorusunuz.
- Masonluk hakkinda ozel mesaj ile bilgi, yardim ve destek sunulmamaktadir.
- Sorunuz ve mesajiniz hangi konuda ise o konudan sorumlu gorevli yada yonetici ile gorusunuz. Sahsim, butun cabalarinizdan sonra gorusmeniz gereken en son kisi olmalidir.
- Sadece hicbir yoneticinin cozemedigi yada forumda asla yazamayacaginiz cok ozel ve onemli konularda sahsima basvurmalisiniz.
- Masonluk ve Masonlar hakkinda bilgi almak ve en onemlisi kisisel yardim konularinda tarafima dogrudan ozel mesaj gonderenler cezalandirilacaktir. Bu konular hakkinda gerekli aciklama forum kurallari ve uyelik sozlesmesinde yeterince acik belirtilmsitir.

Haziran 19, 2008, 11:34:45 öö
Yanıtla #5
  • Uzman Uye

Açıkcası bu çok güzel olur.
Sn.Omnia'nın hassasiyetine katılıyorum.
Saygılarımla
----------------------------------------------------

Not: İlk düzeltmeyi yapalım o zaman
HİÇ BİR- "HİÇBİR" şeklinde yazılır Sn. KIRLANGIÇ    :)
Saygılarımla

Tesekkur ederim, bir sey daha ogrendim. Bunu sanirim bilmiyordum. Cok mutlu oldum :)

Buna gore "Bir sey"birlesik mi yazilir yoksa ayrı mı?
------------------
Edit: ayrimi? düzeltilmiştir.
Saygılarımla
« Son Düzenleme: Haziran 19, 2008, 11:55:58 öö Gönderen: Bra »

Haziran 19, 2008, 11:59:34 öö
Yanıtla #6
  • Skoç Riti Masonu
  • Aktif Uye
  • *

Ayrı yazılır Sn.Kırlangıç
stilus absentis...

Haziran 19, 2008, 12:04:28 ös
Yanıtla #7
  • Aktif Uye

Ben de kucuk bir ekleme yapmak istiyorum. Rakamlar ayri yazilir :) Cok kisi bunda hata yapar. Mesela 14 rakami on dort diye yazilir. Ondort diye degil. Faturalarda birlesik yazilmasinin nedeni de araya hayali rakamlarin girmemesi icindir. :)
« Son Düzenleme: Haziran 23, 2008, 08:08:32 öö Gönderen: Omnia Tempus Alit »

Temmuz 18, 2008, 02:33:18 ös
Yanıtla #8
  • Skoç Riti Masonu
  • Uzman Uye
  • *

Sayın Üyeler,

Türk Dilini düzgün kullanmanın yanı sıra mesajlarınızın üslubu, içeriği, diğer üyelere hitabınız ve benzeri konularda forum teamüllerine ve Masonlar.org Sitesi geleneklerine uygun yazışma yapmanızın beklendiğini de vurgulayarak hatırlatmak isterim.

Takdir edersiniz ki www.Masonlar.org forumu, diğer forum ve paylaşım alanlarından farklıdır. Bu farklılığa içeriğinin ve bilgilendirme amacının yanında üyeleri ve üyelerinin gönderdiği iletiler ile üyelerin birbirine yaklaşımları ve takındıkları nezaketli tutum da dahildir.

Forumda bulunuyor olmanız bir hak değil apaçık bir "ayrıcaklık"tır. Böylesi bir ayrıcalığa sahip olan sizlerin foruma çeşitli bilgileri öğrenme ve kişisel gelişimine katkı sağlama gayesiyle geldiğinizi düşünüyorum.

Ayrıca kendi bilgi ve edinimlerinizi paylaşarak birbirimize de katkı sağlayabileceğimiz malumdur. Buna bağlı olarak birbirimize hitap biçemimiz, konuyu anlatış tarzımız, muhatabımıza yaklaşım şeklimiz önem arz eder.

Bu bağlamda iletilerenizde forumumuzun gelenek ve teamüllerine uygun olarak yazma hususunda gereken özeni en üst düzeyde göstereceğinizi ümit ediyorum.

İfadelerimizin ciddiye alınmasını istiyorsak aynı ciddiyeti kendimizin göstermesi gerektiğini unutmamamız temennisiyle

Bu vesile ile saygılarımla.

Temmuz 18, 2008, 02:39:08 ös
Yanıtla #9
  • Ziyaretçi

Ben onlarca forum gezdim ilk defa yazılan her mesajın ardından admin yada moderatörün gelip uyarı yaptığına şahit oluyorum , iki dakika bırakmıyorsunuz birşey konuşalım hemen ya mason geliyor ya Skullg askeri disiplin vaziyetinde uyarıları yapıştırıyor , türk silahlı kuvvetleri forum açsa bu kadar olmaz