Masonlar.org - Harici Forumu

Gönderen Konu: İktidarı Bu Gibiler Seçiyor.......  (Okunma sayısı 4942 defa)

0 Üye ve 1 Ziyaretçi konuyu incelemekte.

Şubat 28, 2011, 02:07:52 ös
  • Orta Dereceli Uye
  • **

SEVGİLİ okuyucularım,izleme fırsatınız oluyor mu bilemem.Uğur Dündar’ın Star tv haberlerinde zehir gibi bir muhabir arkadaşımız var.Adı Osman Terkan.Alıyor kamerasını yanına ve İstanbul sokaklarında,özellikle her kesimden insanın yaşayıp gezindiği Eminönü ve çevresinde,sokaktaki vatandaşa ilginç sorular soruyor…Ve insanımızın düzeyini(!) ortaya koyan çok çarpıcı yanıtlar alıyor.

Bunların bir bölümünü ben de ekranda izledim ve şaşırdım kaldım.Ama hepsini her gün izlemem mümkün değildi.O nedenle,Osman Terkan’a bir ricada bulundum:

“ Osman,şu yaşadıklarını ve sana verilen ilginç yanıtları derleyip bana göndersene.”

Sağolsun,Osman Terkan çok ilginç bir derleme yapıp bana gönderdi.İşte onun notlarından,vatandaşa sorular ve alınan yanıtlardan bir bölümü:

Son günlerde dünyayı sarsan Wikileaks’in ne olduğu soruluyor.Yanıtlar şöyle:

Kestane cinsi…Beşiktaş’ın yeni transferi futbolcu…Romatizma ilacı…Market adı…Çizgi film kahramanı…İktidar muhalefet atışması…Giyim markası…İlaç…Hastalık…Bilgisayar profesörü…Basketbolcu…Devlet…Sabun markası…Eşofman markası…

Mehmet Haberal kimdir? (Yanıt verenlerin yüzde 70’i bu ismi bilmiyor!)

Haberle ilgili spiker…Yorumcu…Jandarma komutanı…Bakan…Siyasetçi…Gazeteci…Yazar…

Burhan Kuzu (AKP) ve Süheyl Batum’un (CHP) kim olduğu soruluyor.

Burhan Kuzu:Türk Malı dizisindeki Abiye’nin kocası…Aynı dizide Erman Kuzu karakteri olan Şafak Sezer…Süheyl Batum: Nejat Uygur’un oğlu (Süheyl Uygur).Bazıları,bunların hangi filmde oynadığını sordular.

Cumhurbaşkanımız kimdir? Bir önceki Cumhurbaşkanımız ve ilk Cumhurbaşkanımız kimdir?

Abdullah Gül’ü bilemeyenler oldu.Ahmet Necdet Sezer’i çoğu bilemedi.Atatürk’ü de çoğu söyleyemedi.İlk Cumhurbaşkanı için Süleyman Demirel diyenler oldu.

TBMM’de kaç milletvekili,kaç senatör var?

Milletvekili için: 360 … 20’nin üzerinde…Bin tane vardır…

Senatör sayısı sorulduğunda,Türkiye’de senatör olmadığını bilen sadece iki kişi çıktı.Diğer yanıtlar:600…Epey çok var…Sayısını bilemiyorum.Senatör olduğunu söyleyene hangi senatörü beğendiği soruldu,”Tayyip Erdoğan” dedi.

Yedi ayrı dizi oyuncusuyla birlikte AKP’li Egemen Bağış’ın fotoğrafı ahaliye gösterildi.Hemen hepsi,dizi oyuncularını bir çırpıda saydı.Ancak birçok kişi Egemen’i tanımadı.Yanıtlardan bazıları:

Tanıyorum ama çıkaramadım,bir dizide oynuyordu…Bir İstanbul Masalı’nda oynayan adam…Ötekileri tanıyorum da bu adamı tanıyamadım…Dizilerde biraz çok oynasın da tanıyalım…

TBMM’de grubu olan kaç parti var?

12…60…3…6…10…50-60. Doğru yanıt dört olacak.)

Meclis’te kaç parti var?

30’un üzerinde…20-30…18…28.

Yanıt:Tek parti var,AKP.Soru: Peki CHP,MHP yok mu? Yanıt:Onlar da mı var?

Türkiye’de kaç il var?(81)

90…100’ün üzerinde… 67…87…

Bazı siyasetçilerle futbolcuların resimleri yan yana konulup ahaliye gösterildi.Futbolcular Arda,Alex,Emre.Siyasetçiler Kemal Kılıçdaroğlu,Devlet Bahçeli,Hüsamettin Cindoruk,Selahattin Demirtaş,Gülten Kışanak.

Hemen herkes futbolcuların isimlerini hiç düşünmeden saydı.Siyasetçileri ise pek çok kişi tanıyamadı.Bazıları Cindoruk için Demirel dedi.Bir kişi Cindoruk’un,geçmişin efsane futbolcusu Lefter olduğunu söyledi.Yine bazıları Bahçeli’nin cumhurbaşkanı,Kılıçdaroğlu’nun başbakan olduğunu söylediler.

Kulüp başkanları ile TBMM Başkanı Mehmet Ali Şahin’in resimleri gösterildi.

Ortalama herkes üç kulüp başkanı Aziz Yıldırım,Adnan Polat ve Yıldırım Demirören’i tanıdı.Aynı kişiler Mehmet Ali Şahin’i bilemediler.

Milli Marşı’mız nedir? Yanıtı pek çok kişi bilemedi.

Bazı yanıtlar şöyle: Türküm doğruyum mu?...

İstiklal Marşı’nın ilk dörtlüğü soruldu,yüzde 80 okuyamadı.Yanlış okuyanlar oldu.

Peki İstiklal Marşının sözlerini kim yazdı? (Mehmet Akif Ersoy)

Atatürk…Fatih Sultan Mehmet…Pek çok kişi bilmediğini söyledi.

12 Eylül 2010 referandumu niçin yapıldı? Sorulanlardan yarıdan fazlası referandumda oy kullandığını,ancak referandumun niçin yapıldığını bilmediğini söyledi.

“ Askeri düzeni yıkmak için yapıldı” diyen birine: “ Türkiye’de askeri düzen mi var” diye soruldu.Yanıt: “ Bilmiyorum,bana birisi var dedi,ben de oy kullandım.” Öteki yanıtlardan bazıları:

Cumhurbaşkanlığı için oy kullandık…Bize verilen bilgiye göre Türkiye’nin iyi olması için evet dedim…Seçim öncesi nabız yoklaması yapıldı…Ben anlamadım,anlamadan oyladık işte…

Türkiye AB üyesi midir?

Çoğunluk evet dedi.Geçen yıl girdiğimizi zannedenler,birkaç yıl önce girdiğimizi söyleyenler oldu.AB’ye girince Türkiye’de neler değişti sorusuna bazıları iyi değişiklikler olduğunu söyledi.Bir kişi ise Eminönü Meydanı bakın ne güzeldi oldu,her şey yenilendi dedi.

Son çıkarılan yasa ile Hizbullah ve PKK’lıların tahliyesi iki ayrı yerde,Bakırköy ve Eminönü’nde soruldu.Eğitim düzeyi yüksek olan Bakırköy’de birçok kişi kapsamlı ve düzgün açıklama yaparken,Eminönü Meydanı’ndaki pek çok kişi durumdan haberdar bile değildi.

Laiklik,hukuk devleti,sosyal devlet gibi kavramlar soruldu:

Yüzde 80 yanıt veremedi çünkü bilmiyordu.

Beş bakanın isimlerini saymaları istendi.

Yüzde 95 sayamadı.Üç isim sayanların sayısı bile çok azdı.Üniversite öğrencilerinden çoğu da yanıt veremedi.Bir üniversite öğrencisi “ Din bakanı kimdi,onu hatırlayamadım” dedi.

TBMM nerededir? Bazıları bilemedi,başkentin neresi olduğunu da bilemeyenler oldu.Cumhurbaşkanı kimdir?

Yüzde 70 Tayyip Erdoğan dedi.Bir kişi Faruk Çelik,bir kişi Bülent Arınç,bir kişi de Mehmet Ali Şahin dedi.

Ulusal bayramlarımız soruldu.Çoğu 19 Mayıs’ı bilemedi.O günün neden bayram olduğuna ilişkin soruya “ Cumhuriyet kuruldu “ diye yanıt verildi.Bazıları ulusal bayramlar için Ramazan bayramı,Kurban bayramı dedi.23 Nisan için Cumhuriyet’in ilanı,29 Ağustos(!) Kurtuluş Bayramı diyenler oldu.29 Ekim için gençlik spor bayramı dediler.

Lise iki ve lise üç öğrencileri bile ulusal bayramlarımızı bilemediler.İki kişi de ulusal bayramlar arasında 10 Kasım’ı saydı.

Gazeteci arkadaşım Osman Terkan çok ilginç,çok değişik bir iş yapmış.Kendisini kutluyorum.Star Haber’de süregelen bu çalışmasıyla ortalama vatandaşın bilgi ve bilinç düzeyini ortaya çıkarmış olması çok önemlidir.

Unutmayalım,seçimde böyleleri oy verip Tayyipgilleri başımıza getiriyor. Referandumda –bilerek ve anlayarak!- evet oyu veren de bunlar.

Aslında Türkiye’yi bunlar yönetiyor!

Bunlar göbeğini kaşıyan bidon kafalılar mı? Birkaç çuval kömüre,makarna nohuta,sıkmabaş muhabbetine oylarını satanlar mı? Asla,kesinlikle değil!..

Bunlar Türkiye Cumhuriyeti’nin ve hepimizin geleceğini yönlendirip ülkemize “ İleri demokrasi “ gelmesini sağlayanlar!

Ne kadar gurur duysak azdır! ( Emin ÇÖLAŞAN )

IŞIK ve SEVGİ ile KALIN.......
Işık, sadece ışık ama daha fazla ışık.......

Şubat 28, 2011, 02:21:21 ös
Yanıtla #1
  • Ziyaretçi

Merhaba;
Azda olsa bir kısmının kamera şoku ve haynanında olduğunu düşünüyorum. Bir seferinde yolda yürürken biri aradan mikrofon uzatıp kamerayı yüzüme tutunca.
- Nerdeyim ben? Kimin Adım neydi yaa?
olmuştum.
Ancak sonrada düzeldi...

Şaka bir yana milletin cahilliği, araştırma eksikliğine oldum olası hayranımdır.
İş yerimde bile kendi işi hariç hiçbir şey öğrenmek istemeyen, robotlaşmış ,insanlar dolu.
 İnterneti sadece chat sanan bir toplumumuz var. Birde video çekip belki ünlü olurum diye düşünen....
Yazık çok yazık....

Şubat 28, 2011, 02:27:56 ös
Yanıtla #2

Konuya kişilerin bir şeyleri bilip bilmemesi dışından bir yerden bakmak istiyorum ben de:

"Blmiyorum" demek neden bu kadar zor?

Durumun en vahim yanı, bilmeyen ve bilmediğinden bihaber olan kara cahil kitlenin giderek büyüyor olması. Bilmediğinin farkında olan kişiye öğretirsiniz, o zaten öğrenmeye istekli olacaktır, değil mi ki bilmediğini açık yüreklilikle itiraf edebiliyor... Bilmediğini bile bilmeyen kara cahil güruh ise, bilmediklerini bilgi zannederek hepimize hükmetmeye çalışıyor.

Acı olan bu işte....
Bir kavramın tarihini bilmediğiniz sürece
Kavramın kendisini idrak edemezsiniz

Şubat 28, 2011, 02:34:42 ös
Yanıtla #3
  • Ziyaretçi

Zaten hayatta en kötü şey
Aslında bilmediğini bilmemektir.
Üniversite Hocamın (!) söylediği bir cümleyi aktarım.
Mühendis bilmeli. Bilmediğini belli etmemeli. Bilmiyorsanda salla zaten sana soru soran bilmiyordur.

Şubat 28, 2011, 11:23:47 ös
Yanıtla #4
  • Uzman Uye

Bu programı devamlı izlediğimi söyleyebilirim. Ne yazıkki her izlediğimde  utancın da ötesinde yüreğimin sızladığını hissediyorum. Toplumumuz nasıl böyle olabildi ? Çok yazık çok.
"Vur ama dinle beni"

Şubat 28, 2011, 11:45:27 ös
Yanıtla #5
  • Ziyaretçi

Bu programı devamlı izlediğimi söyleyebilirim. Ne yazıkki her izlediğimde  utancın da ötesinde yüreğimin sızladığını hissediyorum. Toplumumuz nasıl böyle olabildi ? Çok yazık çok.

Mart 01, 2011, 12:47:36 öö
Yanıtla #6
  • Orta Dereceli Uye
  • **

Bence Dünya'da durum farklı değil.. Düşünüyorum ki yarım asır sonra Dünya medeniyeti tekrardan yazılarak, milliyetçilik kavramı tamamen ortadan kaldırılarak akılcılık, âkil ulus kavramı oluşacak.. Aklını kullanan insanların bir arada yaşayacakları yeni bir dünya düzeni kurulacak ve  aklını kullanamayan hayvani iç güdüleri ile hareket eden asla ama asla eğitilmez, cahil ancak evcilleştirilebilir fakat bunun için gerek dahi duyulmaması gereken insanlar ise yok edilecektir çünkü o zaman bu yığının insani gücünede ihtiyaç kalmayacaktır. Bu yığın yalnızca evrensel enerjiyi zayıflatmakta ve bunun sonucunda ise evrensel bilgiye ulaşmada daha güç kurallar ortaya çıkmaktadır. Bu dünya 7 milyar insanla değil 70 milyon insanla yönetilip yaşatılmalı ve yaşanılmalıdır. Aksi durumda kötü sonu görecek olan insan sayısının fazla olmasından başka bir durum değişmeyecektir.

Mart 01, 2011, 03:24:22 ös
Yanıtla #7
  • Seyirci
  • Orta Dereceli Uye
  • **

Bu programi bende devamli uzulerek  izliyorum.
Sayin oasis cok guzel bir konuyu paylasmis bizimle.Malesef bunlar aci bir gercek.
1283 - leriz biz.

Mart 01, 2011, 03:50:39 ös
Yanıtla #8
  • Ziyaretçi

İnsanın sinirini bozan bir tablo bu fakat yalnızca bu ülkede olan bir durum olduğunu düşünmüyorum ben bunun. Bence esas sorun bizde eğitimli insanların da aslında kendini dış dünyaya kapatmış yalnızca kendi alanlarında bilgi sahibi oluşu.  Dünya görüşlerinde en ufak artış yok ezberci sistemin  yutup tükürdüğü insanlar... Gençlik deseniz zaten almış başını gidiyor. Gençlik demişken bir anım geldi aklıma; bir gün Deniz Gezmiş'le ilgili bir belgesel izliyordum, pek samimi olmadığım bir kız arkadaşım geldi evime,  belki ilgisini çeker diye umdum bilgisayarın monitörünü  çevirdim birlikte izledik. Belgeselin sonundaki yorumu benim için dehşet vericiydi!:  "Çok karizmatik adam şimdi yaşasaydı  hemen birlikte  olurdum bununla" dedi! O an kanım dondu... Bu ve bu mantıkla yaşayan insanlar sadece bizim ülkemizde olduğunu düşünmüyorum. Ne için yaşıyorlar bu insanlar çocuklarına ne katıyorlar onu da anlamış değilim...

Saygılar

Mart 01, 2011, 03:55:57 ös
Yanıtla #9
  • Ziyaretçi

Arkadaşlar konudan biraz sapmış gibiyiz. Konu; bilmeyen ve/veya bilmediğini bilmeyen insanların iktidarı seçmesi.

Bence en vahim olanı bu kişilerin iktadarı seçme noktasında, oyunu kullanırken kullandığı oyun ve iktidar erkinin ne kadar önemli olduğunu bilmemesi.

Bu insanların yanlış yönlendirilmesi bilen insana nispeten daha kolay olsa gerek. Sevgi ve Sayygılarımla.