Masonlar.org - Harici Forumu

Gönderen Konu: peacewings'e göre Masonluk  (Okunma sayısı 3597 defa)

0 Üye ve 1 Ziyaretçi konuyu incelemekte.

Mayıs 05, 2012, 01:10:00 ös

Öncelikle yazının şahsi fikirlerimden oluştuğunu ve bir mason kaleminden çıkmadığını belirtmek isterim. Umarım masonluk üzerine yanlış algıladığım bir yer olmamıştır.

Masonluk: bilgi, kardeşlik, barış, sevgi gibi evrensel temalar üzerine kurulmuştur. Haliyle üyelerinin inançları masonluğu ilgilendiren bir konu değildir. Masonluğu şeytani bir kurum olarak gösterme yanlışına düşenler, sık sık bazı masonların din üzerine görüşlerini dile getirmişlerdir. Oysa ki masonluk kendilerinin de belirttiği üzere üyeleri arasında inanç ayrımı yapmayan, müslüman-hristiyan-musevi-budist kısacası dinli-dinsiz herkesi kucaklayabilen bir oluşumdur. Nasıl ki bugün herhangi bir partiye üye olan herhangi bir kişinin dinsiz olması, o partinin dinsiz olduğu anlamına gelmeyeceği gibi masonluk için de aynısı geçerlidir.

Masonluk: üyelerini titizlikle seçmektedir. Aranılan şartlar ise bizzat mason üstatları tarafından belirtilmiştir. Fakat masonluk yukarıda da belirttiğimiz gibi bir bilgi-kardeşlik oluşumudur. Bilgiye, kardeşliğe, barışa, sevgiye değer verenler ve bu yolda ilerlemek isteyenlerin hedefi zaten masonluğun hedefidir. Haliyle masonluğa ille de üye olmayı kafaya takmamalıdır. Masonluğun evrensel temalarını özümsemiş herkes birer masondur aslında, dersem umarım yanlış dememiş olurum.

Masonluk: uzun zaman zarfınca kendisine karşı olan saldırılara cevap vermemeyi yeğlemiştir. Anti-masonluk faaliyetlerinin arkasındaki kişiler ise genelde sofu olarak nitelendirebileceğiz kimselerdir. Bu kimseler bilgi, kardeşlik, barış ve sevgi temalarını dinin merkezine oturtmuşlardır. Haliyle bu kavramların ortasına bir din yerleştirmeyen masonluğa karşı savaşı kendilerine birer görev bilmişlerdir. Masonlar soğukkanlı davranmayı tercih etmişler, bilgi ve barış ile topluma kin ve nefret aşılayan bazı kimselerin çürüyüp gideceklerini kavramışlardır. Haliyle masonlar basit oyunlar ve eleştiriler karşısında kendilerini kaybedecek ve doğrudan savunmaya geçecek kimseler değildir. Bu ilkelerinden dolayıdır ki, uzun yıllar boyunca yıkılmadan dimdik durmayı başarmıştır.

Masonluk: tarihi kökleri sağlam olan bir oluşumdur. Masonların simgelere yükledikleri anlamlar ve ritüellerin bu köklerden beslendiğini söyleyebiliriz. Ama unutulmamalıdır ki masonluk bir din değildir. Ritüellerde ve simgelerdeki maksat onların çağrıştırdıklarıdır.

Masonluk: bazı felsefi ekollardan besleniyor olabilir. Fakat unutulmamalıdır ki masonlukta bu ekollara olan bakış açısı ancak masonlarca bilinebilir. Haliyle mason olmayan kişilerin, anti-masonluk söylemlerine kanmamaları ve bizzat masonluğu masonlardan öğrenmeleri gerekir.

Masonluk: kademeli bir eğitimi kendisine ilke edinmiştir. Bu kademelerin kökenleri de oldukça eskidir. İnsanların bilgilenmeleri ve olgunlaşmaları onların sırayla öğrendikleri ve öğrendiklerini özümsemeleriyle gerçekleşir. Fakat bundan da önce iyi bir temele sahip olmak masonluk için aranan bir şarttır. Çünkü temeli olmayan bir binaya yeni katlar inşa edemezsiniz. Bu sebeple masonluk yolunda ilerlemeye karar verenlerin, önce iyi bir temele sahip olup-olmadıklarını sorgulamaları gerekir.

Masonluk: zorlu bir yolculuğa çıkmak demektir. Bu yolculuğa çıkmak isteyenler başta sabretmeyi bilmeli, araştırmayı-okumayı-öğrenmeyi ilke edinmeli ve çevresine karşı sevgi-saygı saçmayı bir görev bilmelidir. Bu yolun ilk basamaklarından olan masonluğa girişi, benim gibi isteyen pek çok arkadaşımız vardır. Kendilerine ve kendime başarılar dilerim.

Masonluk: hiç bir zaman basit oyunlara ve iftiralara gelmedi/kanmadı. Ve hiç bir zaman da kanmayacaktır.

Saygılarımla.
« Son Düzenleme: Mayıs 05, 2012, 01:31:06 ös Gönderen: peacewings »
• Laborare est Orare XXII.
• ... Bense daha önce duyulmamış, yeni şeyler söylediğim için onların ilenç ve lanetlemelerine maruz kalmaya devam edeceğim.... Simon Magus

Haziran 14, 2012, 04:21:11 ös
Yanıtla #1

Yazıya ekleyeceklerim/değiştireceklerim var. Haliyle ilk yazdıklarımın okunması, şimdi söyleyeceklerimin anlaşılmasını kolaylaştıracaktır.

1,5 ay evvel yazmış olduğum bu yazıyı bugün tekrar okudum. Geçen süreçte, masonluğa olan bakış açım da değişmiş. Haliyle burada onu, yeniden bir tazelemem gerek.

Masonluk elbet bilgi, sevgi, kardeşlik gibi evrensel temaları içeriğinde barındırır. Ama masonluğun "bizzat" bunlardan oluştuğunu belirtmek, bu saydıklarımızı temel edinenlerin "zaten" bir mason olduklarını iddia etmek, masonluğu darlaştırmak/sığlaştırmak olur. Yukarıdaki yazımın içeriği genel anlamda bunlardan oluşmuş. Ama artık biliyorum ve pek çoğumuz biliyoruz ki "masonluk sadece bunlar demek değildir".

Sonra HKMBL için "yaratana inanmak" bir şarttır.  Aynı şartın ÖMBL için "geçerli olmadığını" da belirtmek gerekir. Ama madem HKML forumundayız, o halde ilk söylediğimiz geçerlidir. Bu konuda doğruyu/yanlışı tartışmak haricileri aşar. Haliyle daha önce dinli/dinsiz insanları kucaklayan olarak adlandırdığım masonluğun, dinsiz kısmına tekrar değinmem gerekiyormuş.

1,5 aydır bu forumda neredeyse her gün bir kaç saatimi geçirdim. Bu süreçte hem üyeleri hem de masonları tanıma fırsatım oldu. Bu süreç içeriğinde öğrendiğim en temel bilgi şu oldu: Masonlar yalan söylemezler. Evet, pek çok bilgiyi gizlerler. Ama gizlediklerini çarpıtmazlar, inkâr etmezler. Haliyle onlara güvenebilirim/güvenebilirsiniz. Burada karşıt görüşlere duyulan saygıyı, başka hiçbir forumda bulamazsınız. Gerek bu forumun masonları gerekse de üyeleri anlayışlı, saygılı, hoşgörülü...

Bu forum burada olduğu müddetçe ve ben de yaşadığım sürece, masonlar.org da öğrenmeye/yazmaya, yer yer de saçmalamaya ve yanlışlıklar yapmaya devam edeceğim. Forumun temeli olarak adlandırabileceğim sayın MASON'a, sayın ADAM'a, sayın skullG'ye ve tüm katkısı olan herkese teşekkürlerimi sunarım. Bu forum beni olgunlaştırdı. Bu forum bakış açımı genişletti.

Şimdilik böyle düşünüyorum. Geçmişte öyle düşünüyormuştum. Gelecekte nasıl düşünürüm? Zamanı gelince buraya yine eklerim.

Saygılarımla.

« Son Düzenleme: Haziran 14, 2012, 04:56:46 ös Gönderen: peacewings »
• Laborare est Orare XXII.
• ... Bense daha önce duyulmamış, yeni şeyler söylediğim için onların ilenç ve lanetlemelerine maruz kalmaya devam edeceğim.... Simon Magus