Masonlar.org - Harici Forumu

Gönderen Konu: TANRI'dan MEKTUP  (Okunma sayısı 24127 defa)

0 Üye ve 1 Ziyaretçi konuyu incelemekte.

Ağustos 19, 2011, 07:10:15 ös
Yanıtla #30
  • Orta Dereceli Uye
  • **

Muhtemelen Sn. ADAM bize kızıyordur. Konuyu nerelere çektik değil mi? :)

Sn. popperist öyle güzel noktalara değinmişsiniz ki... İnsanların hep sorduğu sorular aslında bunlar. Fakat nedense birçoğu dışa vuramıyor bu soruları. Sorularınızı ve cevaplarınızı -tam olarak katılmasam da- alkışlıyorum. Umarım sesi duyuyorsunuzdur. :)

Ve ayrıca Sn. ADAM.

Korkmanıza gerek yok diye düşünüyorum. Çünkü günümüzde bilinen sahih hadislerin çok büyük bir kısmı öyle sanıldığı kadar sahih değildir. İmam-ı Azam zamanında hadis sayısı 500'ü geçmezken ne olduysa sonra -bilemiyorum o kadarını- birden 5000'lere çıkmıştır bu sayı. Ve bu 5000 hadis verenlerin söylediğine göre; bu hadisleri, sayıları çok daha büyük rakamlara ulaşan hadislerin arasından temizleyerek, sadece sahih olanları bize aktarmışlardır.

Durumun vahamati gözler önünde.

Saygılarımla...

MMT

Size ne yapacağınızı söyleyebilirler ama ne düşüneceğinizi asla!

Ağustos 19, 2011, 07:16:37 ös
Yanıtla #31
  • Ziyaretçi

Sayın ADAM, benim fikirlerime çok güvenmeyin. İmam hatip lisesinde okurken 90 lı yıllardan kalma ders bilgilerim haricinde detaylı bir araştırmacı değilim islam konusunda. Gerek Tefsir gerekse Hadis derslerinden anımsadığım şeyler bunlar. Bunları paylaşmamın nedeni ise forumda araştırmayı seven değerli arkadaşlarla muhabbet esnasında fikirlerimdeki yanlışları ve eksikleri görebilmek. Başka bir amaç gütmüyorum.

Sadece devlet liderlerini dine davet amacıyla yazdırdığı hayvan derisine yazılan yazılar haricinde bir kitaplaşma söz konusu değil. Fakat günümüzdeki gibi bir hafıza sorunları yokmuş. Örneğin imamı azam ebu hanifenin unutmak kavramı için var mı öyle bir şey tarzı bir tepkisi vardır.

Yani o günkü şartları ve hafızayı bu günkü şart ve hafızayla karıştırmamak lazım. Normalde şu an böyle bir hafıza yok. Malesef hafızlık konusunda çok sevap olduğuna dair hadisler olduğu için müslümanlar çocuklarını  zorla falakaya yatırarak ezberletmeye çalışıp çocukların psikolojisini tamamen bozuyorlar. Bu da bozuk bir örftür örneğin.

Sonuçta dansöz gibi kıvırmama gerek yok yani inanan inanır inanmayan arkadaşların kellesi gider :)

Sayın MMT, bu yüzden imamı azam gibi adamlardan şaşmamak lazım diyorum. Gerçi o adamların kitaplarını da tahrif etmiş olabilirler.

Saygılarımla.

Eylül 02, 2011, 01:28:23 öö
Yanıtla #32
  • Uzman Uye

Sayın ADAM , zaten yazının arkasında olduğunu belirtmiş. O din miş, bu dinmiş ayrımını yapmamış. Pek te güzel yapmış. Bence mesajını da vermiş. Ben kendisine teşekkür ediyorum.
     Saygılar-sevgiler.
"Vur ama dinle beni"

Eylül 02, 2011, 03:35:58 öö
Yanıtla #33
  • Orta Dereceli Uye
  • **

İnsanlar "dini yaşamaktan" daha doğrusu "dini yaşamaya çalışmaktan" öz be öz hayatını anlamlı bir süreç içerisinde yaşayamıyor. Bu kadar bilgi kirliliğine ihtiyaç duymak, itimat etmek akıl işi değildir. Akıl işi olmadığı içinde sürekli çelişkiler ve sonucunda düzensizlik baş göstermektedir.

Dinler ışıktır. Din öğretileri, toplumsal olduğu kadar bireysel bir dildir. İsteyen alır istemeyen almaz. Fakat, kişisel gelişim için bir ihtiyaç olarak görüyorum.
Fakat din konusunda kendisine vazife bilen(dine kendi yorumlarını katanlar) gerizekalı insanlar hep olmuştur. Ve bunlara itimat eden gerizekalı bile olmayan insanlarda.

Dahası bu geri insanları eleştirmeyi kendisine vazife bilen, çünkü kendisini önemli biri görmek için elinden başka bir iş gelmeyen gerizekalılarda çoktur.

Din üzerine tezler oluşturanlar olduğu gibi, bu tezlere karşılık antitez oluşturanlarda var. Fakat gerizekalılar sentezin kendisi olduklarını bilmiyorlar.
Kendisini bilmeyen kendisinden yüce bir varlığı bilmesi mümkün müdür?

Arkadaş! Konunun özü ve kaynak bellidir. İnanan inanır, inanmayan inanmaz. Önemli olan insan olmak ve sevgiyi, aklı, gücü paylaşmaktır.

Niye bu kadar büyütüyorsunuz?
Beraber mi doğduk? Ölünce aynı mezara mı gireceğiz?
Herkesin inancının kendisine olduğu bir kainatda din üzerinden ders vermek ve din üzerinden insanları eleştirmek niyedir?

İnsanlar, insanlıklarını kaybetti. Siz Tanrı'dan söz ediyorsunuz :s Tanrı'dan mektup gelmiş aman ne ala... Mektupta mektup olsa... Düşünce fakiri zihnindeki sığ Tanrı imajını kaleme almış... Eh be geri kafalı!
Yaratanı, yaratılan kendi yaratıldığı gibi düşünebilme kabiliyeti olsaydı, yaratılanın yaratıcıdan farkı ne olurdu?
Benim Allah'ım o kadar niteliklidir ki, anlatmaya kalksam dilimin gücü elimin ömrü yetmez! Bu cümle dahi yetersiz kaldığını düşündüğüm için canımı sıktı.

Yazımda değerli forum üyelerine karşı bir yorumum yoktur.

Eylül 02, 2011, 12:43:37 ös
Yanıtla #34
  • Uzman Uye

Hepimize her gün bir yerlerden birtakım e-posta iletileri gelmektedir.

Bana da geliyor.

Eskiden bunları aktarmıyordum size. Sanki bu forumu biraz daha benimsedim gibi mi ne? Bunların da aralarından seçtiklerimi aktarmayı öngördüm son zamanlarda.

Belki de yazabilecek olduklarımın artık tükendiğindendir.

Şu aktaracağım yazı belki de internette çok dolaşmıştır. Belki daha önce okumuşsunuzdur bunu bir yerde.

Böyle bir yazı aktarılırken, kişinin bir sorumluluğu vardır bence. Şimdi bu yazıyı forumdaki bir başka katılımcı aktarmış olsa, ben hemen sorarım "Tamam, bu bir aktarma ama siz bunun arkasında mısınız? Sizi bu yazıyı yazmış gibi görerek tartışabilir miyiz?" diye...

Siz bana sormadan ben söyleyeyim: Ben bu yazının arkasındayım. Bu yazıları hiç de hoş bulmadığgınız için beni yerden yere vurabilirsiniz.

Aklınızı kullanın.

DİYELİM Kİ BEN HİÇ BİR ZAMAN VAR OLMADIM

VE

BENİ DİNLERSENİZ GİDİN ADAM GİBİ YAŞAMAYA BAKIN

BENİM ADIMA ELÇİ VE VEKİL YARATIP BİRBİRİNİZİ  KANDIRIYORSUNUZ,

ONU ANLADIK DA,

PEKİ BENİM ADIMI NİYE ORTAYA ATIP KULLANIYORSUNUZ??

EĞER BEN ALLAH İSEM

NİYE MUSA'yı GÖNDEREREK CUMARTESİYİ,

İSA'yı GÖNDEREREK PAZAR GÜNÜNÜ,

VE MUHAMMED İLE CUMA GÜNÜNÜ

TATİL YAPAYIM??!!!

NİYE İSA'nın MÜRİTLERİ KİLİSEDE ŞARABI RAHAT İÇEBİLİRKEN 

DİĞERLERİ İÇTİĞİNDE KIRBAÇ YEMEK ZORUNDA KALIYOR??!!

NİYE BİRİSİNİ KARA ÇARŞAFA SARMAM GEREKİRKEN

DİĞERİNİ ÜSTSÜZ GEZMESİNE MÜSAADE EDEYİM?

BİRİSİ İMAMI İLE DİĞERİ PEYGAMBERİ İLE BİR BAŞKASI HAYALLERİ İLE MUTLU OLSUN

AMA SONUNDA NEDEN BİRİSİ HATEM DİĞERİ MATEM  OLSUN??..

EĞER Kİ BEN VAR İSEM VE DİNLERİN ANLATTIĞI GİBİ BU DENLİ SEVGİ DOLU İSEM; 

TARİHTEKİ EN KANLI SAVAŞLAR, 

DİNİ VECİBELERİN YERİNE GELMEMESİ SONUCU MEYDANA GELEN KATLİAMLAR

NEDEN HEP DİN ADINA GERÇEKLEŞTİ????!!!

HİÇ DÜŞÜNDÜNÜZ MÜ

ÖLENLER CENNET'te MİDİR YOKSA CEHENNEM'de Mİ????

VEYA DÜŞÜNDÜNÜZ MÜ

MUSA, İSA VE MUAHAMMED ÖNCESİNDE DOĞAN VE ÖLENLERİN HESABINA NASIL BAKILACAK??

DÜŞÜNDÜNÜZ MÜ

BEN BÖYLE BİR ALLAH OLSAYDIM;

NİYE O ZAMAN BİR ÇOK YAMUK İNSANIN BENİM ADIMA ALLAHLIK YAPMASINA

VE YERYÜZÜNÜ CEHENNEME ÇEVİRMESİNE MÜSAADE EDİYORUM??

İBADETE MUHTAÇ OLAN BİR ALLAH.

EMİRLERİNDEN VAZGEÇENLERİ GADDARCA CEHENNEME GÖNDERECEĞİNE YEMİN EDEN BİR ALLAH.

YERYÜZÜNÜ BİR DENEY ORTAMI VE İNSANLARI DENEY FARESİ GİBİ GÖREN

VE YERYÜZÜNDE YASAKLADIĞI HER ŞEYİ (ŞARAP, ZİNA VB...)

CENNET İÇİN VAAT EDEN BİR ALLAH...

EMİN OLUN Kİ O BEN DEĞİLİM VE OLAMAM

ARKADAŞ AYAK AYAK  ÜSTÜNE ATIYORSUN VE BEKLİYORSUN Kİ

FALAN VEYA FİLAN ERMİŞ GELECEK SENİ İHYA EDECEK ÖYLE Mİ?

MADEM ONU BEKLİYORSUN

BUGÜNDEN İTİBAREN CENNETİN KAPISINI MÜHÜRLÜYORUM

VE KİMSEYİ SOKMAYACAĞIM ANLAŞILDI MI?

HEPİNİZİN BEYNİNDE BİR KAÇ MİLYAR GRİ HÜCRE VARDIR

BOZULMASINLAR VEYA TOZLANMASINLAR DİYE ASIL ONLARI ÇALIŞTIRIN...

DÜNYANIN İÇİNE EDER, DÖNÜP "ALLAH'ın TAKDİRİ" DERSİNİZ.

HİÇ Mİ AKLINIZA GELMİYOR MU?

EN AZINDAN BİR GOOGLE MÜDÜRÜ KADAR BECERİ SAHİBİ DEĞİL MİYİM  Kİ

HEM ÜRETİCİLER HEM TÜKETİCİLER MEMNUN OLSUNLAR???

SİZ BİR KEZ GOOGLE İÇİN SIGN-IN YAPINCA UZUN BİR SÜRE O BAĞLANTIYI KOPARMADAN *ÜREBİLİYORSUNUZ. 

PEKİ HER GÜN BENİM İÇİN 5 DEFA SIGN-IN YAPMANIZA NE GEREK VAR.

GÖNÜLDEN BENİMLE İSENİZ YETERLİ, BİR ÖMÜR O BAĞLANTI İLE DEVAM EDEBİLİRİZ.

DUALARINIZA GELİNCE EMİN OLUN ONLARIN %99.99 SPAM OLARAK KALIYOR 

VE 

HİÇ MAIL BOX'ıma YANSIMIYOR.

BEN SİZE DÜŞÜNÜN DİYE AKIL VERDİM

HAREKETE GEÇİN DİYE EL VERDİM

YÜRÜSENİZ DİYE AYAK VERDİM

GÖZ KULAK, AĞIZ VE DİĞERLERİ

SİZ KARAR VERESİNİZ, UYGULAMAYA KOYASINIZ DİYE BUNLAR VERİLDİ.

YOKSA VERMEYİP DUALARLA, MUSKALARLA, KENDİ KANUNLARIMLA SİZİN YERİNİZE KARAR VERİP UYGULAMAYA KOYARDIM.

SİZ BENİM HER DİNİ YARATIRKEN BİRİSİ VEYA BİRİLERİNİN HUYUNA VE ZEVKİNE GÖRE VE ARALARINDA BU DENLİ FARKLILIKLAR BULUNABİLECEK KADAR KARARSIZ VE DENGESİZ OLDUĞUMU NASIL DÜŞÜNÜRSÜNÜZ?

VEYA HER YENİ DİN İLE BİRLİKTE TEMELDEN HER ŞEYİ BAŞTAN DEĞİŞTİRMEMİ NASIL BEKLERSİNİZ????!!

BİRAZ AKLINIZI KULLANMANIZI TAVSİYE EDERİM

AKIL, AKIL, AKIL.

Önemli olan bu şahaser mektubu Tanrı,kime yazmış,onu sorgulamalıyız.

Bence Tanrı kendisine yazdığı mektubu,kendini bilmeyenler okusun diye yayınlamış.Hikmetin kaynağı,Tanrı'dan bizlere sirayet eden Akıl ise,o aklı kullanmakta tembellik edenler,hernekadar kendisinden de olsa,kendini anlamak için diğer kendilerinin taşıdığı aynı aklı rehber kabul ediyorlarsa,Tanrı sakat bir uzvunu tedaviye çalışıyor,diyebilirim.

Saygılar

Ben"O"yum,"O"ben değil...

Eylül 04, 2011, 11:31:23 ös
Yanıtla #35
  • Uzman Uye

Yapmayın sayın ADAM, Kur'an'ın ne şekilde yazıldığını bilmediğinize inanmamı benden beklemeyin.
        Saygılar-sevgiler.
"Vur ama dinle beni"

Eylül 05, 2011, 12:34:35 öö
Yanıtla #36
  • Uzman Uye

Bir kaç gündür bekliyorum sayın Barbaros'un hakarat dolu ifadelerine her hangi bir tepki gelecek mi diye ama nafile. Hiç bir tepki yok.  Ben kendisinin kullanmış olduğu ifadeleri formumuza yakıştıramadığım için kendisini kınıyorum. Şöyle ki;
      Bazı kişiler, bir konu üzerinde fikir beyan etmek yerine dolaylı yollardan ve sözüm ona "sizi tenzih ederim" gibi ifadelerle hakaretlerin en alasını yaparlar ama sonra da siz üstünüze alınmayın derler.
       Sayın Barboros'ta böyle yapmış. Bakın neler demiş..
       (Fakat din konusunda kendisine vazife bilen (dine kendi yorumlarını katanlar) gerizekalı insanlar  hep olmuştur. Ve  bunlara itimat eden gerizekalı bile olmayan insanlarda)
       (Dahası bu geri insanların eleştirmeyi vazife  bilen , çünkü kendisini önemli biri görmek için eleinden başka bir iş gelmeyen gerizekalılarda çoktur.)
       (Fakat gerizekalılar sentezin kendisi olduklerını bilmiyorlar)
       (Düşünce  fakiri zihnindeki sığ Tanrı imajını kaleme almış. Eh be geri kafalı)
       Ve yazısının sonuna da lütfen not düşmüş .
       (Yazımda form üyelerine karşı bir yorum yoktur) diye.
       Şimdi sayın Barboros'un yazısını incelediğimizde,  internette yayınlanan bir yazı üzerine yorum yapan insanlara kaç kez "gerizekalı" diyor dikkat ettiniz mi ? Pekiyi bu yazıyı internet sitesinden alıp forma koyanlar kim ? bu formun mensupları değil mi? Yoksa uzaylılar mı getirip siteye koydu ?
        Sayın ADAM , bu" yazının arkasında durduğunu "söylemiyor mu ? söylüyor. Sayın ceycet'te "Tanrı'nın Mektubunu kendini bilmeyenler okusun" diyerek , mektuba dolaylı olarak destek vermiyor mu ? veriyor. Sayın popperist ve sayın MMT de konu hakkında görüşlerini belirtmiyorlar mı ? belirtiyorlar(Yiğidi öldür ama hakkını yeme sözü,  burada tam sayın popperist için söylenebilir, nefis sorular sormuş bence) . Ben sayın ADAM'ın paylaşımından dolayı  konuya girmiş miyim? girmişim.
        Şimdi sayın Barbaros'un (Yazımda form üyelerine karşı bir yorumum yoktur ) demesi nasıl izah edilebilir.  Forum üyeleri yoksa kimler vardır ?
        Sayın Barbaros, kendisi dışındaki herkezi" geri zekalı " "geri kafalı" olarak itham ediyor ama ne hikmetse hiç bir yorum getiremiyor. Sadece kendisi gibi düşünmeyenlere bol bol hakaret ediyor.
        Yukarıda da belirttiğim gibi ben önce form kalitesi yönünden bu şekilde hakaretamiz ifadelerin kullanılmasının şiddetle karşısında olduğumu defalarca da bildirmiştim. Sayın Barboros'un kullanmış olduğu yakışıksız ve aşağılayıcı sözlerinden dolayı form mensuplarından özür dilemesini bekliyor ve bir daha böyle ifadeler kullanarak kimseyi rencide etmemesini istiyorum.
          Saygılar-sevgiler.
"Vur ama dinle beni"

Eylül 05, 2011, 02:43:56 öö
Yanıtla #37
  • Ziyaretçi

Sayın Alşah tespitinize katılıyorum. Bu tarz hataları bazen tansiyon artınca hepimiz yapıyoruz, dikkatli olmayı öğrenmek gerekiyor.

Sayın Barbaros'un yazısında kime yüklendiğini anlayamadım. Yani hem metinin içeriğine katılıyor gibi algılıyorum başta, sonra da metni yazana saydırıyor :)

ilginç geldi

Saygılarımla.
« Son Düzenleme: Eylül 05, 2011, 02:46:59 öö Gönderen: Masor1976 »

Ağustos 05, 2012, 01:20:10 öö
Yanıtla #38
  • Aktif Uye

Sayın Adam'ın ne demek istediği Yunus Emre'nin dediği

Cennet cennet dedikleri
Birkaç köşkle, birkaç huri
İsteyene ver onları
Bana seni gerek seni
Doğru rehberini bulana ne mutlu...

Ağustos 05, 2012, 01:33:47 öö
Yanıtla #39

Bu güzel yazı, bana Tanrı Baba isimli şiiri hatırlattı. Daha önce şiirler bölümünde paylaşmış olduğum bu şiir, bu başlığın altına daha çok yakışacaktır.

TANRI BABA

Tanrı Baba, bir sabah uyanınca,
Biz insanları düşündü nasılsa,
Gitti pencereye: “Kim bilir, dedi;
Belki o gezegen yok oldu gitti.
Ama baktı, uzakta, çok uzakta,
Bir köşecikte fır dönüyor dünya.
Şeytan canımı alsın, dedi Tanrı,
Alsın vallahi bir şey anlıyorsam
Bu dünyalıların tutumlarından.

Ey benim minnacık yaratıklarım,
Ak ve kara, donuk ve yanıklarım,
Dedi Tanrı, en babacan haliyle;
Sizi ben yönetiyormuşum sözde.
Oysa, görüyorsunuz, Allah’a şükür,
Benim de sürüyle bakanlarım var,
Şeytan canımı alsın, dedi Tanrı,
Alsın vallahi, çocuklar, bu bakanları
İkişer üçer atmazsam kapı dışarı.

Boşuna mı kızlar verdim, şarap verdim size?
Güzel güzel yaşayasınız diye.
Nasıl olur da siz benim inadıma
Orduların Tanrısı dersiniz bana?
Ne yüzle adımı alıp dilinize
Top atarsınız birbirinize?
Şeytan canımı alsın, dedi Tanrı;
Alsın vallahi, çocuklar, bir tek
Orduyu kumanda ettiysem bugüne dek.

Şu süslü püslü zibidilerin işi ne
Yaldızlı tahtlar üstünde?
Nedir o kasılmaları, böbürlenmeleri?
Beslediğimiz bu karınca beyleri
Sözden benden kutsal haklar almışlar
Benim inayetimle kral olmuşlar
Şeytan canımı alsın, dedi Tanrı;
Alsın vallahi, benden geldiyse eğer
Sizleri böyle kötü yönetenler.

Hiç bana kızmayın artık, çocuklar;
Temiz yürekli olun, bana yeter.
Sevişin, güle oynaya yaşayın,
Sizi yakar makarım diye korkmayın
Kralına da, yobazına da basın kalayı…
Ama keselim, Allahaısmarladık
Curnalcılar duyarsa yandık
Şeytan canımı alsın, dedi Tanrı
Alsın vallahi, o yüzsüz herifleri
Sokarsam kapımdan içeri.

Beranger
Türkçesi: Sabahattin Eyuboğlu – Ruhi Su

Saygılarımla.
• Laborare est Orare XXII.
• ... Bense daha önce duyulmamış, yeni şeyler söylediğim için onların ilenç ve lanetlemelerine maruz kalmaya devam edeceğim.... Simon Magus