Masonlar.org - Harici Forumu

Gönderen Konu: Bozkurt  (Okunma sayısı 40606 defa)

0 Üye ve 1 Ziyaretçi konuyu incelemekte.

Şubat 12, 2009, 08:11:32 ös
Yanıtla #80

Bay Lux_e_Tenebris alýntýyý benden yapmýþsýnýz ama tam anlayamadým sorunuzu?
Eðer sorunuz Bay SkullG'dan alýntýladýðým "Sn. Leon" olarak baþlayan yazýdaki Bay Leon'u soruyorsanýz, üyeliði silinmiþ bir üye kendileri. Atatürk'ün sözünü yanlýþ yazmýþ hem, sözün gördüðünüz gibi aslýný yazdým, hem de Bay SkullG kendilerine kynaðýný sormuþ, Bay Leon'da cevaplayamamýþ, büyük ihtimal internettenden ordan burdan yalan yanlýþ yazýlan bir sözü kendileri okumuþ. Ben de kaynaðýný belirttim.
Evet onu sormustum, detayini bilemedigim icin Lions kluplerle ilgili bir gonderme mi var diye merak ettim de :)

Tesekkurler aydinlattiginiz icin.
Spes mea in Deo est

Şubat 12, 2009, 11:07:55 ös
Yanıtla #81
  • Uzman Uye

Leon- Lion nasıl bir bağ anlayamadım.
Evet onu sormustum, detayini bilemedigim icin Lions kluplerle ilgili bir gonderme mi var diye merak ettim de :)

Şubat 14, 2009, 03:27:31 öö
Yanıtla #82
  • Uzman Uye

Bay akasya belli ki siz, bazı gerçeklerden ve bazı doğrulardan alınıyorsunuz aynı Atatürk'ün sözlerinden alındığınız gibi ancak,
Yıl 1934 İsimlerin önüne gelmek şartıyla Bay ve Bayan kullanılacağı, Bey ve Hanım'ın kullanılmayacağı meclisden geçmiştir.

M. Akyol, lütfen bana Bay diye hitap etmeyin.

Şubat 14, 2009, 12:31:09 ös
Yanıtla #83
  • Skoç Riti Masonu
  • Uzman Uye
  • *

lionun ispanyolca karşılığı león ya oradan bir bağlantı olabilir

bu başlıkta hep yaptığım üzere yine Atatürk'ten bir alıntı yapıyorum

"at yarışları, modern toplumlar için sosyal bir ihtiyaçtır"

Şubat 15, 2009, 12:57:08 öö
Yanıtla #84
  • Orta Dereceli Uye
  • **

Sayın Skullg ben Atamızdan olan alıntınının bu konu ile ilgisini anlayamadım.Açıklarmısınız.
Saygılar.

Her şey bir adımla başlar...

Şubat 15, 2009, 01:57:58 öö
Yanıtla #85
  • Aktif Uye

Sayın Skullg ben Atamızdan olan alıntınının bu konu ile ilgisini anlayamadım.Açıklarmısınız.
Saygılar.

Ben anladım sanırım =) Sayın skullG en asil duyguların insanıdır.
Mea mihi conscientia pluris est quam omnium sermo

Şubat 15, 2009, 11:45:20 ös
Yanıtla #86
  • Uzman Uye

Bay SkullG'un bize tekrar hatırlattığı bu önemli söz için kendi adıma teşekkür ederim. Bu sözün entersan da bir durumu vardır. Bildiğiniz gibi bazı dar görüşlüler Atatürk'ü bir kalıba koymak istemişlerdir aynı kendileri gibi, mesela sağcı solcu gibi. Atatürk'ün sadece devlet kuran, siyasetçi, asker olarak görür bu insanlar.
Cahiller at yarışlarının, biniciliğin önemini bilmedikleri için, Atatürk'ün görmüş olduğu bu önemden yoksunlardır. Binlerce sene evvel Türkler de cirit, gökbörü, binicilik , beyge gibi at sporlarından, yarışlarından haberleri olmadıkları için, ne vahimdir ki, cahilliklerini parlatıyorlar.Hatta bu yarışların Türkler tarafından ilk olarak yapıldığını bile bilmemektedirler.
Düzenli olarak İngiltere Başkonsolosu Patterson'un ön ayak olmasıyla İzmir'de başlayan at yarışları, söylenene göre Sait Halim Paşa'nın başkanlığını yaptığı, Osmanlı Jokey Kulübü olarak devam eder be günümüzde Türkiye Jokey Kulübüdür. Atatürk'de pek çok defa yarışları katılmış ve çekilmiş fotoğrafı da bulunmaktadır.

Bir de alıntı yapalım ki öğrenmiş olsunlar daha da parlasın;
Hititler, Asurlular, Romalılar ve Mısırlıların at yarışları düzenlediği bilinmektedir. Homeros M.Ö. 9. ya da 8. yüzyılda yazdığı İlyada adlı yapıtında atlı araba yarışlarından söz eder. Kuzey Afrikalı, Çinli, Pers ve Arap binicilerin de yarışlar yaptığı bilinmektedir.

İlk düzenli yarışlar, 17. yüzyılda İngiltere Kralı II. Charles döneminde yapıldı. 1665'te Kuzey Amerika'da ilk resmi at yarışı düzenlendi. At yarışları, bugünkü uluslararası biçimini 19. yüzyıl ortalarına doğru kazanmaya başladı. Günümüzde en ünlü İngiliz engelli yarışı, Liverpool'daki Aintree koşu pistinde yapılan Büyük Ulusal Yarış'tır.

« Son Düzenleme: Şubat 15, 2009, 11:52:49 ös Gönderen: M.Akyol »

Şubat 19, 2009, 11:58:15 ös
Yanıtla #87
  • Orta Dereceli Uye
  • **

Sayın Skullg dan yanıt bekliyordum .

Saygılar.

Şubat 21, 2009, 04:52:44 ös
Yanıtla #88
  • Skoç Riti Masonu
  • Uzman Uye
  • *

sn mericcan burda sordugunuz bir soruya baska bur uye tarafindan da cevap verilebilir. bu baslikta her mesajimi atadan bir sozle bitirmisim o an aklima o sozu geldi yazdim altinda buzagi ustunde hinlik yoktu. sn.  akyolda gayet guzen anlatmis. ustune bir sey soylemeye gerek yok.
gelenegimi bozmuyorum;
"Milletlerin esareti uzerine kurulmus muesseseler her yerde yikilmaya mahkumdurlar"Ataturk.

Şubat 22, 2009, 05:14:40 ös
Yanıtla #89
  • Orta Dereceli Uye
  • **

Sn. skullG , öncelikle estağfirullah amacım sadece fikrinizi sormaktı belki başka birşey anlatmak istemişsinizdir diye , dostane yazmıştım aman yanlış anlaşılmasın, yüzyüze olsaydık keşke önem verdiğim daha net anlaşılırdı neyse kısmet diyelim artık hocam muhabbetle kalın.

Saygılar