Masonlar.org - Harici Forumu

Gönderen Konu: Hristiyanlar memur olabiliyor mu?  (Okunma sayısı 5073 defa)

0 Üye ve 1 Ziyaretçi konuyu incelemekte.

Ocak 23, 2015, 10:55:57 öö
  • Aktif Uye

Bu konuda internette biraz araştırma yaptım ama net bir sonuca ulaşamadım. Çeşitli forumlarda kimisi memur olamaz demiş. Yani KPSS sınavında başarılı dahi olsa önüne geçerler denilmiş. Kimiside alınsa bile meslekte pek çok sorunla karşılaşır demiş. Bu konuda bilgisi olan üyelerimiz aydınlatabilir mi beni.

Ocak 23, 2015, 11:33:24 öö
Yanıtla #1
  • Orta Dereceli Uye
  • **

Bu konuda internette biraz araştırma yaptım ama net bir sonuca ulaşamadım. Çeşitli forumlarda kimisi memur olamaz demiş. Yani KPSS sınavında başarılı dahi olsa önüne geçerler denilmiş. Kimiside alınsa bile meslekte pek çok sorunla karşılaşır demiş. Bu konuda bilgisi olan üyelerimiz aydınlatabilir mi beni.

Olabilir, herhangi bir ayrım söz konusu değildir. Benim, kimliğinde inanç kısmında hiç birşey yazmayan arkadaşlarım da var, devlet dairelerinde çalışan. Ancak özel sektörde iş değişir. Bazı cemaat ve din bağlantılı kurum ve kuruluşlara giremezsiniz. Sizden önce inancınıza bakarlar. Ancak her dini kuruluş için geçerli değildir bu.

Ocak 23, 2015, 11:55:15 ös
Yanıtla #2
  • Uzman Uye

Sayın Waldow'un sorusu "Hırıstiyanlar Devlet Memuru Olabilir mi?"
           Şahsen  35 yıllık memuriyet hayatımın  25 yıl gibi bir süresinde   personel  müdürü olarak görev yapmıştım. Görev yaptığım süre zarfında mer'iyette bulunan  657 Sayılı Devlet Memurları Kanununda,  aranan  şartların başında Türkiye Cumhuriyeti vatandaşı olma şartı vardı. Diğer şartlar kurumların özelliklerine göre değişim göstermektedir. Sözünü ettiğim 657 Sayılı Devlet Memurları Kanununun hiç bir maddesinde memuriyete alınmada din veya mezhep şartı yoktur. Türkiye Cumhuriyeti vatandaşı kimliğini taşıyanlar  hangi etnik yapıdan, hangi din veya mezhepten olursa olsun devlet memuru olarak atanabilmektedirler (bu arada; bazı görevlerin özelliklerine göre, tahsil, boy, kilo, yaş gibi istisnai şartlar konulabilmektedir).
            Sorunun  cevaplanlandırılmış olduğu  düşüncesi ile ,
            Saygılar-sevgiler
        ,

"Vur ama dinle beni"

Mart 25, 2016, 04:10:52 ös
Yanıtla #3
  • Orta Dereceli Uye
  • **

Biz olandan değil, olması gerekenden bahsedelim.