Masonlar.org - Harici Forumu

Gönderen Konu: Neyi umuyorlar,neyi bulamıyorlar..  (Okunma sayısı 4170 defa)

0 Üye ve 1 Ziyaretçi konuyu incelemekte.

Nisan 18, 2008, 10:50:08 ös
  • Ziyaretçi

Herkese Merhaba,Tüm sitedeki üyeleri saygı ile selamlarım..

Foruma yeni üye olduğum için elimden geldiğince konuları incelemeye çalıştım.Ve bu açıdan sanırım işlenmemiş bir konu olan masonluktan ayrılma veya gayrı muntazam edilme sebeplerini tartışmak istiyorum eğer mümkünse.

İlk önce bildiğim şu bilgiden başlamak istiyorum.Masonluğa teklif edilen kişi kurallar gereği belirli bir sınamadan ve ikaz devresinden geçer. Soruşturucu masonlar mason adayı ile görüştüklerinde bu cemiyete girmek istemesinin asıl nedenini öğrenmeye çalışır ve eğer aklında bir yerlerde bazı şeyleri gizli tutuyorsa bu konularda kendisini ikaz ederler.Nedir bunlar?Masonluk bir sosyete kulübü değildir.Masonluk menfaat sağlanacak bir yer değildir.Masonluk bir yardım derneği değildir.Hoş vakit geçirmek  iyi dostlar edinmek amacıyla bu cemiyete girilmemelidir.

Görevli masonlar bu bilgileri verdikten sonra,en son olarak zaten mason adayına bilgi veren evraklar verilir ve sözlü tekrar edilenler yazılı bir şekilde imzası karşılığında kendisine iletilir.

Sorumu sormak için bu ön bilgiyi bir kez daha hatırlatmayı uygun buldum.Yoksa forumdaki tüm arkadaşların bunlardan haberi vardır mutlaka.

Şu anda geçmişte mason olma şerefine ulaşmış ünlü bir gazeteci,bir ses sanatçısı,bir akademisyen,ve daha meslekleri biraz daha düşünürsem aklıma gelecek kişiler var. Bu bahsettiğim mesleklerdeki kimselerin rızası almadığım için isimlerini vermeyi uygun görmüyorum.Zaten bu tek tek kişilerle ilgili bir konu değil.

Bütün uyarılara ve telkinlere rağmen bu insanlar ne için girmişlerdir bu insanlık kurumuna? Merak diyebilir miyiz?Belki olabilir.Masonluğu hepimiz merak etmiyor muyuz?Tamam merak için birkaç kişi girdi diyelim.

Ya diğerleri? Umut ettikleri zengin çevreye girmek amacıyla girenleri de bir sınıflamaya koyalım..
Ne olursa olsun bu kişilerin gözleri mabette açılmış ve yemin etmişlerdir. Ettikleri yeminde ne vardır.Bağlı bulundukları Locanın toplantılarına düzenli katılma zorunluluğu vardır.

İşte benim merak ettiğim bu..Birçok aşama olduğu halde bu devamsızlığın sizce nedeni ya da nedenleri nelerdir? Mensubu bulunduğu dinin kitabına el basarak,kardeşlerinin karşısında yemin ederek mason olan bir kimse neden sonra bütün bunlardan caysın. Bazı vakalarda şunları da gördüm.Hem devam etmediği gibi masonluğu da alçaltarak konuşan eski masonlara da rastladım.

Bu insanlara neyi umdular,ne buldular,neyi bulamadılar?Bunu tartışma imkanımız olur mu bilmiyorum foruma ilk konum bu olsun istedim.Biraz uzattıysam tüm mason büyüklerimin ve benim gibi harici arkadaşların toleranslarına sığınıyorum..

Sevgi ve Saygılar
                                                                                              Blackbook

Nisan 19, 2008, 09:37:23 öö
Yanıtla #1
  • Administrator
  • Uzman Uye
  • *
    • Masonluk, Masonlardan Öğrenilmelidir

Sayin BlackBook,

Alıntı
Bütün uyarılara ve telkinlere rağmen bu insanlar ne için girmişlerdir bu insanlık kurumuna? Merak diyebilir miyiz?Belki olabilir.Masonluğu hepimiz merak etmiyor muyuz?

Masonluga merak amaci ile girilmesi dogru degildir. "Ben Masonlugu merak ediyorum. Bu yuzden basvuruda bulundum." seklinde bir neden sunan kisi arastirma safhasini gecemez. Cunku Masonluga girerken sadece "Masonluktan neler bekliyorsun? Neleri amacliyor neleri istiyorsun?" gibi sorulara degil, "Sen Masonlua ne yarar saglayabilirsin? Beklenenleri verebilirmisin? Katilimin, azmin, bilgiye olan acligin azalirmi?" gibi sorularada cevap aranir.

Elbette uye olacak kisilerin konu hakkinda meraklarida vardir. Ancak sadece merak nedeni ile Mason olmak isteyen kisiye yeteri kadar guvenilemez.

Alıntı
Ya diğerleri? Umut ettikleri zengin çevreye girmek amacıyla girenleri de bir sınıflamaya koyalım..
Ne olursa olsun bu kişilerin gözleri mabette açılmış ve yemin etmişlerdir. Ettikleri yeminde ne vardır.Bağlı bulundukları Locanın toplantılarına düzenli katılma zorunluluğu vardır.

Edindiginiz bilgilerin kaynaklarini bilemiyorum. Ancak bu konuda yeterli bilgiye ulasamadiginizi dusunmekteyim.

Yeminlerde toplantilara katilmaktan cok daha onemli unsurlar ve sembolik anlamlar vardir. Kiside bu konularda uye olmadan once zaten yeterince bilgilendirilmistir. Neler olacagini, sistemi, aramasi gerekenleri ve beklentilerini genel olarak biliyor ve bu unsurlari uye olmadan once dusunerek ona gore Tekrisi gerceklesiyor olmasi gerekir.

Alıntı
İşte benim merak ettiğim bu..Birçok aşama olduğu halde bu devamsızlığın sizce nedeni ya da nedenleri nelerdir?

Uye olan kisinin toplantilara katilimi dusmekte ise buna oncelikle is hayati neden olmaktadir. Ailesel yada cevresel sorunlar ikinci sirada gelmektedir. Cunku kisi Mason olmadan once (genellikle) ailesini bu konudan haberdar ederek, calisma saatleri ve toplanti skligi hakkindaki bilgilendirmeyi yapmaktadir.

Uyenin katilimi diger bazi nedenlerden dolayida dusebilir. Beklediklerini bulamamis olmasi, disiplinin asiri olmasi, yenilige/degisime acik olmayan bir topluluk olmasi, hirs ile yuksenilemeyecegini anlamis olmasi, maddi sorunlari vs. gibi bircok neden bulunabilir. Herhangi bir kisi herhangi bir dernekteki katilimlarini neden azaltiyorsa Masonlardada benzer nedenler soz konusudur.

Alıntı
Mensubu bulunduğu dinin kitabına el basarak,kardeşlerinin karşısında yemin ederek mason olan bir kimse neden sonra bütün bunlardan caysın.

Yukarida ifade ettigim nedenlerden birisi olabilecegi gibi bircok farkli nedenleride olabilir. Ancak bu bahsi gecen durum oldukca az gorulmektedir. Istatistik-i olarak bu oran o kadar azdirki, diger Kardesler bu konuyu hic umursamadan gecebilirler. "Katilip katilmayacagi onun tercihidir. Suruyerek Locaya getirek halimiz yok." dusuncesi hakimiyet kazanir.

Alıntı
Bazı vakalarda şunları da gördüm.Hem devam etmediği gibi masonluğu da alçaltarak konuşan eski masonlara da rastladım.

Her toplulukta olan istisnalar elbette her konuda Masonluk icerisindede mevcuttur. Ihanet edenler, asagilamaya calisanlar, bikanlar, umursamazlar ve hatta iftira atanlar dahi gorulebilmektedir. Ancak diger topluluklara kiyasla Masonlukta bu o kadar azdirki, boyle bir durum oldugunda buyuk bir olay haline gelerek konu haricilere dahi sizabilmekte ve buyuk hadiseler yasanabilmektedir. Cunku bu durumu ne Masonluk, nede yeminlerine sadik bir Mason kaldirabilir. Asla sessiz kalinmaz. Cunku bu duruma izin vermemeyede yemin edilmistir.

Alıntı
Bu insanlar neyi umdular,ne buldular,neyi bulamadılar?

Elbette dogru cevabi bilemeyiz. Fakat girerken kendilerini farkli tanittiklari yada daha sonradan degisebilecek (guvenilmeyecek) karakterleri oldugu asikardir. Bu kisilerin yaptiklari eylemlerde sadece umduklari ve bulduklari degil, buna sebep olan unsurlarida dusunmek gerekir. Belki kisinin karakterinde (umdugu yada buldugunda) hicbir degisim yok. Fakat anlasmazliga dustugu bir Kardesine sinirlenmesi ve kendini tutamamasi sonucu bunlar olmusta olabilir. Ayni sekilde bu istisnai davranis bicimine Tekrisinden sonra harici alemde etkilendigi unsurlar yada kisilerin neden olmasida bir olasiliktir.

Saygilarimla
« Son Düzenleme: Nisan 19, 2008, 09:42:22 öö Gönderen: MASON »
- Sahsima ozel mesaj atmadan once Yonetim Hiyerarsisini izleyerek ilgili yoneticiler ile gorusunuz.
- Masonluk hakkinda ozel mesaj ile bilgi, yardim ve destek sunulmamaktadir.
- Sorunuz ve mesajiniz hangi konuda ise o konudan sorumlu gorevli yada yonetici ile gorusunuz. Sahsim, butun cabalarinizdan sonra gorusmeniz gereken en son kisi olmalidir.
- Sadece hicbir yoneticinin cozemedigi yada forumda asla yazamayacaginiz cok ozel ve onemli konularda sahsima basvurmalisiniz.
- Masonluk ve Masonlar hakkinda bilgi almak ve en onemlisi kisisel yardim konularinda tarafima dogrudan ozel mesaj gonderenler cezalandirilacaktir. Bu konular hakkinda gerekli aciklama forum kurallari ve uyelik sozlesmesinde yeterince acik belirtilmsitir.

Nisan 19, 2008, 10:16:51 öö
Yanıtla #2
  • Ziyaretçi

Saygıdeğer "MASON" Üstadım,

Açıklamalarınız için teşekkür ederim.Yeterince aydınlatıcı oldu.Ancak sormayı unuttuğum bir soru daha var.Devamsızlık konsunda  masonlukta geçirilen süre faktörünü de yazmayı unutmuşum.Örnek vermek gerekirse  20 yılve  bu camianın içinde kalmış insanlarda da  bunun gözükmesi biraz garip değil mi?Bir insan bu cemiyette masonluğun disiplinin ağır gelmesi,maddi menfaatlerini bulamaması,olayların umduğu şekilde gelişmemesi ve sizin de saydığınız diğer sebepler 1 ya da 2 yıl sürer.
Ama önümüzdeki örneklerde çok uzun müddetler var az önce belirttiğim gibi. Ben olayı kişilere indirmemek ve kendilerinin kişilik haklarına saygısızlık yapmamak amacıyla bu isimleri burada zikretmek istemiyorum.Her ne kadar gazetelere çıkıp masonik terbiyeye yakışmayan beyanatlar vermiş de olsalar.Bunun nedenini merak ettim açıkçası?Bu insanların çoğu Üstad mason derecesine erişmiş insanlar.Bilemiyorum belki içlerinde felsefi derecelere katılan da vardır.

"Edindiginiz bilgilerin kaynaklarini bilemiyorum. Ancak bu konuda yeterli bilgiye ulasamadiginizi dusunmekteyim."
ifadesinde haklısınız Üstadım çünkü bu Localar içi bir sorun ve dışarıyı da pek alakadar etmez.Ama bir harici olarak bahsettiğim masonik yaşa gelmiş insanların gazetelere zaman zaman çıkacak kadar dolu olmaları ilgimi çekti.

Devamsılık konusuyla ilgili inceleyebildiğim kaynak Nail Güreli Üstadın,geçmişte Matrikül hareketlerini 2 yazı dizisi olarak yayınladığı Mimar Sinan Dergileridir.Arzu ederseniz dergilerin yıllarını ve sayılarını size verebilirim.

Son olarak şu anda aklıma geldi mesela felsefi derecelerin en üstüne yakın bir dereceye gelmiş bir Mason olan Aykut Yazgan'ın "Duvarcı Ustaları" isimli kitabı bahsettiğim tip mason örneğine referans verebilirm.

En Derin Saygı ve Sevgilerimle
                                                                                                                    Blackbook

Nisan 21, 2008, 10:54:08 öö
Yanıtla #3
  • Administrator
  • Uzman Uye
  • *
    • Masonluk, Masonlardan Öğrenilmelidir

Sayin BlackBook,

Belirtmis oldugunuz istisnalar hakkinda detayli aciklama yapilmasi gereksizdir. Cunku bu davranislarinin gercek nedenlerini hicbirimiz tam olarak bilemeyiz. Ancak kisisel olarak tahmin ettigim nedenleri yukarida siraladim.

Her toplulukta buna benzer olaylar soz konusudur. Ancak Masonlukta bu durumlar oldukca az yasanmasindan dolayi buyuyerek yillarca unutulmayan bir konu durumuna gelmektedir.

Bilgilendiginiz kaynaklari bana bildirmenize gerek yok. Teklifiniz icin tesekkur ederim.

Saygilarimla
- Sahsima ozel mesaj atmadan once Yonetim Hiyerarsisini izleyerek ilgili yoneticiler ile gorusunuz.
- Masonluk hakkinda ozel mesaj ile bilgi, yardim ve destek sunulmamaktadir.
- Sorunuz ve mesajiniz hangi konuda ise o konudan sorumlu gorevli yada yonetici ile gorusunuz. Sahsim, butun cabalarinizdan sonra gorusmeniz gereken en son kisi olmalidir.
- Sadece hicbir yoneticinin cozemedigi yada forumda asla yazamayacaginiz cok ozel ve onemli konularda sahsima basvurmalisiniz.
- Masonluk ve Masonlar hakkinda bilgi almak ve en onemlisi kisisel yardim konularinda tarafima dogrudan ozel mesaj gonderenler cezalandirilacaktir. Bu konular hakkinda gerekli aciklama forum kurallari ve uyelik sozlesmesinde yeterince acik belirtilmsitir.

Nisan 28, 2008, 11:38:32 ös
Yanıtla #4
  • Seyirci
  • Orta Dereceli Uye
  • **

Mason mabedine girip,orayı aksatmak..şükür etmemeye eşit sayarım.

Mayıs 08, 2008, 01:29:58 ös
Yanıtla #5
  • Ziyaretçi

sy MASON cevaplarınız için çok teşekkür ederim  bu gibi soruları bende merak ediyordum  biz yeni üyeleri aydınlattıgınız için teşekkür ederim.