Masonlar.org - Harici Forumu

Gönderen Konu: Bilgi Sorusu - 38  (Okunma sayısı 3892 defa)

0 Üye ve 1 Ziyaretçi konuyu incelemekte.

Temmuz 03, 2015, 04:54:17 ös
  • Seçkin Üye
  • Uzman Uye

Masonluğun Almanya’daki tarihinde çok ilginç bir zincirleme olay var. Masonluk üzerine çok değerli çalışmalar yapmış iki mason, birbiri ardınca Masonluktan çıkarılmışlardı (ihraç edilmişlerdi).

O iki masonun adları nedir?

ADAM OLMAK ZOR İŞ AMA BUNUN İÇİN ÇALIŞMAYA DEĞER.

Temmuz 03, 2015, 07:23:32 ös
Yanıtla #1
  • Orta Dereceli Uye
  • **

Masonluğun Almanya’daki tarihinde çok ilginç bir zincirleme olay var. Masonluk üzerine çok değerli çalışmalar yapmış iki mason, birbiri ardınca Masonluktan çıkarılmışlardı (ihraç edilmişlerdi).

O iki masonun adları nedir?

Söz konusu Almanya ve zincirleme ihraç olunca zamanın ibresi öncelikle ister istemez ve belki yanıltıcı biçimde Nazi Almanyası'nı işaret ediyor. Sorunuzda "çok değerli çalışmalar yapmış" ve "birbiri ardınca" diye belirttiğiniz üzere bu kişiler büyük ihtimalle aynı (siyasi) nedenden ötürü ihraç edilmiş olmalı. Ve bu iki saygın Masonun "Masonik ölüm" olarak da adlandırılan ihracına birbiri ardınca karar verildiğine göre bunun gerçekten çok önemli bir nedeni olmalı. Almanya'da Masonluğa ek "expulsion" vb. kelimelerle internet üzerinden araştırma yapsam da kesin bir bilgiye henüz rastlamadım. Cevabı (özellikle de olayın "çok ilginç" yanını) merak ve sabırsızlıkla bekliyorum.
« Son Düzenleme: Temmuz 03, 2015, 07:35:26 ös Gönderen: Nestor »

Temmuz 03, 2015, 07:36:39 ös
Yanıtla #2
  • Uzman Uye

Ben cevabı buradaki Mason arkadaşlardan öğrenmeye çalışıyorum ama onlardan bile henüz cevap alamadım.

Temmuz 04, 2015, 10:50:08 öö
Yanıtla #3
  • Seçkin Üye
  • Uzman Uye

Bu sorunun olası yanıtının Naziler ile bağlantısının kurulmasının düşünülmesi de ne ilginç!...

Burada Masonluğun 18. yüzyılın ikinci yarısındaki bir olayından ediyoruz. Bunu baştan söylemek mi gerekirdi?

Temmuz 04, 2015, 12:20:06 ös
Yanıtla #4
  • Orta Dereceli Uye
  • **

Kurduğum bu bağlantının belki yanıltıcı olabileceğini zaten baştan belirtmiş, dayandırdığım belirli bir mantık üzerinden sadece kişisel bir yorumda bulunmuştum. İlginç olmayan yanı şu ki, eğer "çok değerli" çalışmalar yapmış saygınlıkta iki kişinin ihracından bahsediliyorsa, belki yozlaşmış düzenden ötürü mağduriyete uğramış olabildiklerini düşündüm ve bu yüzden dönem olarak aklıma ilk Nazi Almanyası geldi. Malum, faşist rejimlerde geçici de olsa yozlaşmayan neredeyse hiçbir kurum yok. Dolayısıyla benzer düzenlerin mağdurlarına her alanda rastlamak mümkün, geçmişte ve elbette günümüzde de.

Temmuz 04, 2015, 05:47:07 ös
Yanıtla #5
  • Seçkin Üye
  • Uzman Uye

Burada bir fikir yürütmesi yapmıyoruz.

Buradaki soruların yanıtlarını biliyorsanız, adları sorulan kişilerin adlarını doğru olarak söylerseniz, bu başlığın işi bitmiş demektir. Yaptığımız iş "bilgi paylaşımı"dır. Bunun dışında hiç kimsenin yaptığı tahmini niçin yaptığını savunmaya kalkışması da gerekmez. Verilecek yanıt ya doğru ya da yanlıştır. Bu kadar basit.

Beni de bu sözleri tekrar tekrar söylettirenler Forumu işgal etmekte olduklarını, gereksiz yer doldurduklarını bilmeli. Ondan sonra bir bakıyorsunuz, server kapasitesi yetmediği içtin yönetim günlerce uğraşmak zorunda kalıyor.

Bu başlık altında iki kişinin adı yazılacak; hepsi bu. Sonra bir başka soruya geçeceğiz.

(Bundan sonraki işgaller uyarrmasız silinecek.)

Temmuz 06, 2015, 07:57:22 öö
Yanıtla #6
  • Seçkin Üye
  • Uzman Uye

Bu konuda daha önce bir yanlışlık yapmışım.

Omay 18. yüzyılda değil, 19. yüzyıl başlarındadır.

Çalışkan bir araştırmacı yazar, Masonluk ile bağlantılı, o zamanın anlayışına göre açıklanmaması gereken birtakım bilgileri yayınlar ve Masonluğa eleştiriler de yöneltir. Bundan ötürü Masonluktan çıkarılır.

Ardından bir diğer ünlü masonik yazar, onun yaptıklarını savunur. Bunun üzerine o da çıkarılır.

Soru işte bu iki kişinin adıdır.

Sanırım şimdi daha belirgin ve doğru oldu. Yanıtlanması kolaylaştı.

Temmuz 07, 2015, 02:45:25 öö
Yanıtla #7
  • Mason
  • Aktif Uye
  • *

Yaptıkları çalışmanın bir adı var mı ?

Belki oradan birşeyler çıkar.
Görmek, varlığın yükselişidir.

Temmuz 07, 2015, 07:44:29 öö
Yanıtla #8
  • Seçkin Üye
  • Uzman Uye

Karl Christian Friedrich Krause, Maszonliuğun eski yazmalarından "Regius"u Almancaya çevirip, bunun üzerinde ritüeller ile bağlantılı yorumlarıyla Masonluğu eleştirmişti. Bunun üzerine Masonluktan ihraç edilmişti.

Ardından Friedrich Mossdorf da onu savunan yazılar yazdığı için o da ihraç edilmişti.

Böylece bu sorunun yanıtını açıklamış olduk.

Temmuz 11, 2015, 04:28:42 ös
Yanıtla #9
  • Orta Dereceli Uye
  • **

Hakikaten çok ilginçmiş...