Masonlar.org - Harici Forumu

Gönderen Konu: T E K A M Ü L ?  (Okunma sayısı 8954 defa)

0 Üye ve 1 Ziyaretçi konuyu incelemekte.

Kasım 27, 2009, 06:37:16 ös
Yanıtla #10
  • Ziyaretçi

:) Arkadaşlarım nette  yüzünüzdekilerinizi yazdıklarınıza yansıtmanız imkansız olabiliyor.  Bu foruma bir yılı geçkin bir zamandır üyeyim ve sadece üç post atmışım. Yani «Acaba bu yazıyı nereden çıkarmış; bir araştırayım da onu zor duruma düşüreyim.» gibi bir tarza sahip biri olsam elbette daha fazla mesajım olurdu. Bir yıldır sadece okuyorum. nette "Tekamül" konulu araştırmayı yaparken o yazıyı okudum, akabinde burada da okuyunca o mesajı yazdım. Evet hepinize katılıyorum kimse  kaynak göstermek zorunda değil. Bunu yapmayan her kişide de artniyet aramamak lazım. Kaynak gstermek lişisel bir tercihaslında. Ama benim niyetimde birilerini zor duruma düşürme kaygısı değildi. Medeni ve seviyeli bir yazıydı.

Neyse bu güzelim başlığı böyle çok da gerekli olmayan tartışmalara kapayalım.  Herkese selamlar arkadaşlar. Okumaya devam. :)

Aralık 06, 2009, 02:57:41 ös
Yanıtla #11
  • Ziyaretçi

Saygılarımı sunar,  tekeamül kavramını çok güzel bir şekilde açıkladığınız için teşekkür ederim.

Şubat 02, 2019, 12:20:27 öö
Yanıtla #12
  • Orta Dereceli Uye
  • **

Daha önce farklı bir başlıkta hazır olmakla ilgili bir soru sormuştum. Daha doğrusu manevi olarak hazır hissetmenin neden çok zor olduğunu kendimce açıklamaya çalışmıştım. Sanıyorum bu başlıkta yazılanlar da manevi hazırlığın ne denli zor olduğunu gösteriyor. Açılmasının üzerinden uzun vakit geçmiş olsa da zaman zaman dönüp yeniden okunması gereken sözler içerdiğini düşündüğüm bir başlık.
Saygılar.

Şubat 02, 2019, 06:46:02 ös
Yanıtla #13

Evren bazındaki saatin on iki'ye beş kalalık kadar bu kısa ve az varlık süremizde, çok şeyler başardık; ve daha çok anlayıp anlaşılmalıydık.

Evrenin sınırsızlığında varoluşun o sonsuzluğunu tattığımız an,bilinmenin ve bilinmezliğin arzusu, keşfin benlik içinde ateşlediği hissi körükledi.

En çok da kendimizi keşfetmeliydik; çünkü evren bizimle kendini keşfetmek istedi.Varlık yokluğa o kadar hızlı dokundu ki,an sadece yükseleceklerin avuçlarında kaldı.

Evren onlar için,daha önce sayısızca katlanmış bir çiçeğin nasıl açılacağını bilmek kadar aşikarda olsa ,gidilecek olan yolların onlar için gizemi asla kaybolmadı.
« Son Düzenleme: Şubat 02, 2019, 06:48:37 ös Gönderen: Tık-Tik-Tak »
Sen Özelsin

Mart 24, 2020, 12:20:57 ös
Yanıtla #14

Güzel bir yazı dizisi olmuş. Merak ettiğim bir konu var sizlerin tekamül yada başka bilgelik kaynaklarınız yapmak istediği ile yapması gereken arasında sıkışıp kalan bir insan için ne öğütlüyor ?
yani  çok istediği bir şey ile yapması gereken doğru hareket arasında sıkışıp kalmış küçük bir adama yada bir masona örneğin; tekamül yada benzeri bir bilgelik neyi telkinde bulunur?

Mart 25, 2020, 05:42:17 ös
Yanıtla #15

çok ilginç bilgiler içeren bu cevap için teşekkür ederim. Zaman ayırıp böyle detaylı bir cevap çok hoşuma gitti. Bunları okuyup sindirmek ve eğer kabul ederseniz size sorular sormak için zamana ihtiyacım olacak.
Tekrardan teşekkür.

Mayıs 09, 2020, 04:14:59 öö
Yanıtla #16
  • Yeni Katilimci
  • *

Çok güzel yazılar paylaşılıyor, Sizleri Takdir ediyorum. Ve Okumaktan mutlu oluyorum. Buradaki ''TEKAMÜL'' yazılarınızı büyük bir Keyif alarak okudum.
Saygı ve Sevgilerimle

Mayıs 09, 2020, 10:19:41 öö
Yanıtla #17
  • Orta Dereceli Uye
  • **

Yazılar gerçekten keyifli ama Malkut'u çıkarmayı öğrenmek için okursanız anlamlı da gelecektir.
Saygılarımla.
Yaşamak bir ağaç gibi tek ve hür ve bir orman gibi kardeşçesine...