Masonlar.org - Harici Forumu

Gönderen Konu: İlk Ayet ''OKU''  (Okunma sayısı 22920 defa)

0 Üye ve 1 Ziyaretçi konuyu incelemekte.

Aralık 14, 2010, 07:46:31 ös
  • Orta Dereceli Uye
  • **

Müslümanlıkta müslümanlara gönderilen ilk ayet ''OKU'' olmuştur. Oku bilim, eğitim, konularında insanlara kendinizi eğitin bilimle uğraşın manasındadır. Masonluk bir bilgidir bilimdir.
Bu ayetle, müslümanlık ve masonluk bağlantılaştırılabilir mi ?
Masonluk üç büyük dindeki ince ve değerli kavramları almış olabilir mi ?
להאיר את הפריבילגיה

Aralık 14, 2010, 09:01:08 ös
Yanıtla #1
  • Seyirci
  • Aktif Uye

Evet olabilir, böyle benzetmelere bayılırım, mesela ateistlere budala deme hakkını da dinlerden almış olabilirler. Ritüellere dinler gibi sahip çıkma incelikleride bu yüzden olabilir.

Saygılarımla...
Bir yere ait olmayı hiç istemedim. Ya kendim olurum yada başkalarının arkamdan övgüleri ile ölmüş olurum.

Aralık 14, 2010, 11:08:49 ös
Yanıtla #2
  • Ziyaretçi

Aslında ilk ayet oku değil, o elmayı yeme idi.

Aralık 14, 2010, 11:21:26 ös
Yanıtla #3
  • Seyirci
  • Aktif Uye

Bir yere ait olmayı hiç istemedim. Ya kendim olurum yada başkalarının arkamdan övgüleri ile ölmüş olurum.

Aralık 15, 2010, 09:35:21 öö
Yanıtla #4
  • Uzman Uye

Müslümanlıkla Masonluğu bağdaştırmak olmaz;zira Masonluk,din değildir!...

Masonluk,ezoterik bir oluşumdur ve bu münasebetle tüm dinlerden,gizem öğretilerinden,felsefi yaklaşımlardan,birtakım unsurları bünyesinde barındırması,öğretisinde kullanması,özellikle kendisi gibi ezoterik olan oluşumların kullandığı simgeleri ve alegorileri tekrarlaması doğaldır.

Kuran'da ki "Oku"ayetinde ki telkin,Kuran'ın kendisi için yapılmıştır.Nitekim Kuran,kelime anlamı olarak "Okunası kitap"anlamındadır.

Malesef müslümanların bu ilk ayeteteki telkine uyduklarını söyleyemeyiz.Müslümanlar,daha çok "Dinleme"yi tercih ederler;bu nedenle de zihinleri,dincilerin,kabukçuların,istismarcıların,inanç tecavüzcülerinin,aptalların,delilerin,yalancıların uyduruk dogmalarıyla dolmuş,tembel,araştırmayan,okumayan,bağnaz,yobaz,bilimden ve çağdaşlıktan bihaber bir müslüman topluluğu oluşmuştur.

Bu haliyle müslüman topluluğu,dünyanın sırtında bir yük haline gelmiştir.Ümidimi kaybetmemeyi umarak,müslümanların biran önce silkineceğine inanmaya çalışıyorum.

Saygılarımla
Ben"O"yum,"O"ben değil...

Aralık 15, 2010, 09:46:05 öö
Yanıtla #5

İlk ayet oku Müslüman olup kitabını hiç okumamış olanlar? Milyarlarca :) iyiki masonlar böyle bir "ilk ritüel" yapmamışlar :P

Aralık 15, 2010, 09:01:52 ös
Yanıtla #6

Okuyun; Ilmi eserlerden tutun da, tum klasik eserlere varincaya kadar okuyun. Okudukca Bilinc kazanacaksiniz. Ata' miz '' En Hakiki Mursit Ilimdir '' demistir. O sadece Turkiye'nin degil, tum Evrenin bir mursidiydi. Baris slogani ise, '' Yurtta Sulh, Cihanda Sulh '' idi.

İlk ayet oku Müslüman olup kitabını hiç okumamış olanlar? :P

:D  Maalesef.. Ne yazikki.. Tablo ortada.. dunyanin yuz karaligi.. ibret verici ..

Gerci konu basligindan hareketle - Masonlukla ilgisi tartisiliyor ama - ben sadece '' Oku '' kismini aldim.

İlk Ayet ''OKU'' :

Islamin Kitabi, Peygamberi olan Hz. Muhammed 'e yazdirilirken Kendileri zaman zaman suphelere dusmus olabilir. O, insanlari aldatacak birisi olmadigindan sk sk Kendisine '' And olsun ki '' kelimesi kullanilmistir. Bu kelime elbetteki Toplumu inandirmak icin degil, Peygamberi tatmin etmek, inandirmak ve huzura kavusturmak icin soylenilmistir.  
« Son Düzenleme: Aralık 15, 2010, 09:08:40 ös Gönderen: Prenses Isabella »
הדבר היחיד לשמור על אנשים בחיים הוא אהבה וכבוד

Aimer et être aimé c’est sentir le soleil des deux cotés.

«Ոսկե Տարիքը - Փոթորիկները, չի կարող կանխել մարդիկ սիրում են ծովը.

Aralık 15, 2010, 09:16:16 ös
Yanıtla #7

Malesef müslümanların bu ilk ayeteteki telkine uyduklarını söyleyemeyiz.Müslümanlar,daha çok "Dinleme"yi tercih ederler;bu nedenle de zihinleri,dincilerin,kabukçuların,istismarcıların,inanç tecavüzcülerinin,aptalların,delilerin,yalancıların uyduruk dogmalarıyla dolmuş,tembel,araştırmayan,okumayan,bağnaz,yobaz,bilimden ve çağdaşlıktan bihaber bir müslüman topluluğu oluşmuştur.

Gercek ama cok aci.. Hatta ben sirf bu yuzden Islam Dinini ve Peygamberini, Islamin Kitabi olan Kuran 'dan yillarca uzak durdum da hic arastirmaya bile yonelmemistim. Sonra gozumu acan bir Dost' um, O'nu hala Saygiyla animsiyorum :) bana gercek guzelligini aksettirdi. Oysaki bu saydiginiz agza bile alinamayacak tipler oldugundan sanki onlarin dininin insanlari bu hale getirdigi yanilgisina ne yazikki kapilmistim. Cok uzgunum ama ilk zamanlarda Islam Dinine nefret ve ofkeyle bakiyordum. Megersem butun Dinler O'ndan geliyorsa neden boyle bir durum olsun ki bu kanaate cok gec de olsa vardim. ( Gunah cikartiyorum bu arada :D ) T.B.
« Son Düzenleme: Aralık 15, 2010, 09:19:55 ös Gönderen: Prenses Isabella »
הדבר היחיד לשמור על אנשים בחיים הוא אהבה וכבוד

Aimer et être aimé c’est sentir le soleil des deux cotés.

«Ոսկե Տարիքը - Փոթորիկները, չի կարող կանխել մարդիկ սիրում են ծովը.

Aralık 15, 2010, 10:15:01 ös
Yanıtla #8
  • Ziyaretçi

Aslında ilk ayet oku değil, o elmayı yeme idi.
ilk ayet o elmayı yeme idi. bunun üzerinde duran yok. ilk emre itaat etmeyen insan il emre de itaat etmeyecekmiydi. yoksa ders alıp okuyacak mıydı.

Aralık 16, 2010, 02:19:17 ös
Yanıtla #9

Nüzul (iniş, Hz. Muhammed'e tebliğ edilme) sırasına göre ilk sure, Kur'an'da 96. ayet olan el-Alak suresidir. Alak, döllenmiş yumurta demektir, ve surede insanın yaradılışı anlatılır.

"Oku ismiyle o rabbının, ki yarattı. İnsanı bir alaktan yarattı" (Elmalılı Meali)

Burada kastedilen, yani oku denilen, tabi ki Kur'andır. Mütedeyyin çevrelerin ısrarla iddia ettikleri gibi özgür düşünmeyi, okumayı teşvik eden bir emir değildir.

Başlığın en başında yer alan "Masonluk üç büyük dindeki ince ve değerli kavramları almış olabilir mi ?" sorusuna verilecek cevap bellidir aslında. Sayıyı 3'le kısıtlamayınız. İnsanın düşünsel tarihinde "ince ve değerli" hangi kavram varsa, Masonluğun içinde bulabilirsiniz. Unutmamak gerekir ki dinler dogmatiktir. İlla bu bağlamda karşılatırma yapmak gerekiyorsa, Masonluk ise bir öğretidir.

İlk ayet "elmayı yeme" olabilir mi? Hz. Adem'i Müslüman kabul ediyorsanız olabilir. Ama en katı Müslümanlar bile, yok artık bunu da söylemeyelim diyerek, Adem'in Hanif Din mensubu olduğunu söyler. Yani ilk ayet bu değildir. Elmanın aslında ne olduğu, kime yememesi söylendiği konuları sanırım bu başlığa çok uygun değil.

Müslümanların zaten okumadıkları, kutsal kitap dahil, bu sebeple bağnaz, yobaz, vb. oldukları konusuna gelince: Bu iddiada olan arkadaşların Kur'anı okuduklarından şüphe ederim ben. Lütfen baştan sona okuyunuz ve sadece Kur'an okuyarak nasıl "aydın düşünce sahibi" olunacağını bir daha düşününüz. Kur'an, sadece lafzından yola çıkarak insanları biryerlere götürecek bir metin değildir. Son derece yalın bir anlatımla tarihle, sosyal yaşamla, değerlerle ilgili bazı bilgiler içerir doğru. Ama gerçekte ne anlattığını anlayabilmek için çok uzun bir ezoterik yol katetmek gerekir. Kimsey kırmak istemem ama "Müslümanlar Kur'an bile okumuyorlar ondan cahiller" gibi bir önerme bana hiç makul gelmiyor.

Saygılarımla.
Bir kavramın tarihini bilmediğiniz sürece
Kavramın kendisini idrak edemezsiniz