Masonlar.org - Harici Forumu

Gönderen Konu: İ.A.M.  (Okunma sayısı 72400 defa)

0 Üye ve 1 Ziyaretçi konuyu incelemekte.

Nisan 06, 2007, 09:41:08 ös
Yanıtla #10
  • Ziyaretçi

Bence bu bir inanc meselesi.
Bahsi gecen kisiyi ne tanirim, ne de ogretilerinin detayini bilirim. Kendi yorumlarimi getireyim.

Iftira konusu:
Bazi seyleri iddia edenler kanitlamakla yukumludur. Akil hastanesinden rapur varmis mi diyorlar? Eger boyle bir iddiada bulunuyorlarsa kanitlamak onlarin gorevidir. Iftira atilan kisinin kanitlamasina imkan (ve gerek) yoktur zira negatifi kanitlamak imkansizdir. Ancak ugrasip vakit harcayip bu hastanede kaydi yoktur diye bir belge alabilir, bunu yapma mecburiyeti de yoktur. Ayrica, her Akil hastanesinde tedavi gormus kisi deli demek degildir.

Allah'in elcisi olma konusu:
Bu konuda fazla yorum getiremeyecegim cunku Arapcam yok.  Kuran-i Kerim'i iyice okuyup neler mumkundur neler degildir incelemek gerekir. Gerisi her zaman icin baska birinin tercumesine baglidir.
Unutulmamasi gerekir ki Hz. Musa da, Hz. Isa da Hz. Muhammed de benzer tepkilerle karsilasmistir. Aksi takdirde farkli dinler olmaz, herkes bir dinde toplanirdi. Tabiki bu demek degildir ki her elciyim diyen de elcidir. Saniyorum onu elci olarak gorenlerin verecegi bir karardir.

Fatiha'yi degisik sekilde yorumlamak:
Buradaki onemli detay "yorumlamak" fiili. Arapcasini mi yanlis okumus yoksa tercumesini/yorumunu mu alisilaglemisin disinda yapmis? Tartisilmasi gereken budur. Eger Arapcasini yanlis okumus ise bu garip bir olaydir. Fakat degisik yorumlamis ise gayet normaldir. Kanimca her dini kitap okuyana gore degisir. Ben okuyanlarin okuduklarini kendilerinin yorumlamalari taraftariyim. Ayni baska bir topicte okudugumuz gibi Yahudi ve Hristiyanlar ile dost olma konusunu nasil yorumlayacaginiz gibi.

Bir kisiye sorgusuz sualsiz baglanma:
Ben bunu normal gormuyorum, fakat acik olarak elestirmeyi de dogru bulmuyorum. Zira herkesin hayati kendinedir, ve kimin yolundan gitmek isterlerse onun yolundan gitme ozgurlugune sahiplerdir (yasalar dahilinde).

Toplanan paralar, mal, mulk:
Bu konuda sadece populer olmanin (herhangi bir konuda) getirisi olarak dusunuyorum. Onemli olan o paralar, mal mulk ile neler yapildigi/yapilacagidir. Detaylarini bilmeden y orum yapmayi dogru gormuyorum, ama ben de bu konularda cekingen davraniyorum.

Ben yapi olarak hic bir empoze edilen fikre yakin olamamisimdir. Bu kisiden kisiye degisir. Cok basit bir ornek olacak ama, ben sinemaya giderken bile "muthis film", "10 numara film" nidalarini dikkata almamisimdir.

Bence burada kisileri tartisacagimiza, sonuclari tartismak daha yararli olur.
Tabiki bu da benim fikrimdir.

Sevgiler saygilar.

Nisan 06, 2007, 09:42:41 ös
Yanıtla #11
  • Ziyaretçi

Eğitim yolunda büyük hizmetler yapıyorlar onu biliyorum. Yani onları kötü bir cemaat olarak görmüyorum onlarında belli bir amaçları ve gayeleri var onları gerçekleştirmek istiyorlar saygı duyarım.
Bu cevabiniz degisik yonlere cekilebilir. Ben cevabin amacini anliyorum fakat iletme sekliniz yanlis olmus kanaatindeyim.

Nisan 06, 2007, 09:53:07 ös
Yanıtla #12
  • Uzman Uye

O cemaatede karşı iftiralar var ama kanıtlanmış değil o yüzden bir yorum yapmak istemiyorum sadece eğitim verdikleri destek beni sevindiriyor.
''Kızıl elmada buluşalım''

Nisan 06, 2007, 09:59:06 ös
Yanıtla #13
  • Ziyaretçi

O cemaatede karşı iftiralar var ama kanıtlanmış değil o yüzden bir yorum yapmak istemiyorum sadece eğitim verdikleri destek beni sevindiriyor.
Kanitlanmis degil derken yaniliyorsunuz. Hem yasal olarak hem kendi agizlarindan kanitlar var.
Fazla yorum yapmak istemiyorum ama, egitime verilen destegin amaci da onemlidir bence. Kendi gayen/amaclarin dogrultusunda egitim vermekle, cikarsiz egitim vermek arasinda fark vardir. Yani egitimi ARAC olarak kullanmanin hic bir saygi duyulacak tarafi yoktur.

Nisan 07, 2007, 12:44:44 öö
Yanıtla #14
  • Ziyaretçi

Sn. SublimePrince tamamen okudum güzel bir açıklama olmuş :)
Sn. Alaaddin dediğim gibi ben böyle cemaat,tarikat işlerinden fazla hoşlanmam hatta uyuz kaparım ama bunlardan en tehlikeli olanlardan biri Fetullah cemaatidir. Sizin iftira dediğiniz hem yasal olarak hemde cemaatten çıkanların(Nurettin Veren ve diğer müridler) anlattığına göre kanıtlanmıştır lakin hala birşey yapılamamaktadır. Bence okul açmayı falan bir göz boyama yani bir araç olarak kullanıyorlar. Bana kalırsa her insan bilinçlenmeli bu gibi cemaatlere girmemeli. Tabi bizim bunları söylerkende hiçbir çıkarımız yok önemli olan iyiliktir ama illaha bir insan ben bu yoldan gideceğim diyorsa yapacak birşey yok zira herkesin özgür bir iradesi var ve istediğini yapabilir!..

Nisan 07, 2007, 10:14:12 ös
Yanıtla #15

Tekke ve Zaviyeler kapatılmıştır sonuç olarak yerine özel (!) okullar açılmıştır. Bu okullar milli eğitim müfredatına uygun mudur? sanırım öyle yoksa kapatılırdı ancak işin rengi okul dışı ev dersleri (?) orada neler olur gitmeden bilemiyorum. Kuran ve İslam tek kişinin okuyup anlayabileceği özelliktedir burda ruhbanlık yoktur!
Bazı kimseler ruhban sınıfını andıracak oluşumlar kuruyorlar.
Dinlerde Mehdi kavramı vardır. Peygamber ya da Resul olarak ilişkilendirilmez Kuran Muhammed 'den(s.a.v) sonra bir ardıl olarak Resul ismini zikretmez. Mehdi kavramı Mesih kavramları ise biraz daha karışıktır. Öğrenebildiğim kadarıyla Mehdi 'nin geldiğinde İsa (a.s) den fazla inanıcısı olmayacaktır. Yani 12 havari kastedilmiş ve Mehdini inananları az olacak Deccal taraftarları onu karalıyacaklardır denilmekte.
Tanrı ile konuşmak yalnızca Peygamberlere özgü bir durumdur ki bütün peygamberler konuşamamıştır , varlığını bire bir gören hiçkimse olamamıştır.
Bir kişi günümüzde ve sonrasında ben Resul yada Peygamberim derse o kişiye iftira atmaya gerek yoktur kişi kendisine en büyük suçu yine kendi iddiasıyla yapmış Tanrı katında gereken cezayı kabul etmiştir. Dindar bir insanla dindar olmayan bir insan bu konuda kutsal kitaplar ve Peygamberlerin sözleri doğrultusunda başka bir yorum kabul edemezler.
Hz. Muhammed yaşarken bu konuya ışık tutmuş kendisinde sonra Yalancı Peygamberlerin türeyeceğini ifade etmiştir. İnanan Allah korkusu olan insan bu iddia ile ortaya çıkmaz!
Resul kavramı yol gösterici öğretmen gibi anlaşılamaz bu kadar basite indirgenip masumca yutturulmamalı!
Peygamberlerden başka Resul gelmeyecektir. Mehdi ayrı bir şahsiyettir.

Saygılarımla.

Nisan 08, 2007, 03:00:26 öö
Yanıtla #16
  • Ziyaretçi

Güzel bir açıklama olmuş teşekkürler Sn. Fraternis!..
Sende bir cemaat kursan bayağı bir mürid çekersin yanına ona göre ;) :D ;D

Nisan 08, 2007, 03:21:38 öö
Yanıtla #17

Gidene Dur! demem...
Bana kise gelmesin ben yalnız daha iyiyim...
Kısaca işim olmaz... ;)

Nisan 09, 2007, 08:02:02 öö
Yanıtla #18
  • Uzman Uye

Ne yapmışlar ? Yani o kadar nefret etmenizin sebebi ney merak ettim belki ben görememişimdir. ?
''Kızıl elmada buluşalım''

Nisan 09, 2007, 09:30:30 öö
Yanıtla #19
  • Ziyaretçi

Bekledim bekledim ve herkes yazdi simdi sira bana geldi :)

Alıntı
O zaman öyle mürid toplasaydı bu zamanda da öyle mürid toplardı. Kasdettiğim şahıs Allah ın elçisidir. Bu yüzden Allah ile konuşabilir. Bu bir inanç meselesi inanırsın veya inanmassın.

Bu konuda sonuna kadar hakli. O istersen ona Allahin elcisi diyebilir. Bu tamamen inin kendi inancidir. Bize gore Allahin elcisi olmayabilir ama onun inanci onadir. Buna sonuna kadar saygi duyarim. Yanlis oldugunu dusunsemde.

Alıntı
Araştırma yaparken tek taraflı araştırma ve yanlış kişilerin yazılarını okuma. Bunları yazanlar masonluğun satanizm olduğunu da söylüyor.

Hakkaten senin peygamber dedigin bu kisi, Masonluk hakkinda ne diyor? cidden cok merak ediyorum.

Peygamberlik konusunda ozellikle sunu soylemek istiyorum. Bir kisinin peygamber olup olmadigi, eskiden nasil anlasilmissa suandada ayni yolla anlasilmasi lazim. Bize Mucize Gostersin 20 katli bir apartmandan atlasin ve olmesin. yada ne biliyim. eleri kollari bagli bir halde ucsun falan.. yani bir mucize gostersin bize, o zaman bak butun dunya onun pesinden nasil kosuyor.

Alıntı
O ben peygamberim demiyor. Ben Allah ın elçisiyim diyor . İyi peki kuran diyor ki Biz her kavme resuller gönderiyoruz. İyi peki bu zamanda da resuller gelmicek mi ? Kuran da apaçık yazıyor biz resuller gönderiyoruz. Resulün anlamı elçidir.
Hemen TDK ya bakalim ne diyor bu konuda...

Peygamber : İnsanlara Tanrı'nın buyruklarını bildiren, onları Tanrı yoluna, dine çağıran kimse, yalvaç, yalavaç, elçi.

Yani o bile kendisine aslinda peygamber diyyor ve kendini oyle tanitiyor. ben bundan sakinca gormuyorum ama bunu kabul etmen lazim. insanlara "Ben Peygamberim" diyor ve kendini oyle tanitiyor bu kisi. bu yuzden bu kadar buyuk tepkiler aliyor zaten.

ona bakarsan, mehmeh ali agcada 2 yil boyunca italyan hapishanelerinde "Ben Mesihim" diye bagirdi durdu :D

Yanlis anlama, ornegim hos olmayabilir ama bu iki kisi arasinda (adam oldurmek haric) farki bana gosterbilirmisin?

Alıntı
Bence okul açmayı falan bir göz boyama yani bir araç olarak kullanıyorlar.
o kadar degil bence.bir tarikat, goz boyamak icin okul acmaz. o biraz abartili kacmis. okul acmak kolay ve ucuz birsey arkadaslar. bu kadar kucumsemeyin. ama okul acmasinda menfaatimi varmidir? derseniz bence vardir o da kesin yani.

Ayrica Peygamberler in kendi kitaplari vardir bu kisinin kutsal kitabi varmi allahin ona gondermis oldugu? peygamberler, ayni tanriya isaret etsede, farkli dinler yaratmislardir. o zaman sen muslumanda sayilmazsin. cunku muslumanligin peygamberi muhammed. ya muhammede inanirsin yada baska seylere inanirsin o zaman musluman olmazsin. islamda olan boyledir.

Alıntı
ya da Resul olarak ilişkilendirilmez Kuran Muhammed 'den(s.a.v) sonra bir ardıl olarak Resul ismini zikretmez.
Bende iste aynen bunu diyorum.

Alıntı
Hz. Muhammed yaşarken bu konuya ışık tutmuş kendisinde sonra Yalancı Peygamberlerin türeyeceğini ifade etmiştir.
ama bize bir filtre vermemistir. o paygamberlerin dogru olup olmadigini ogrenmek icin.
iste bende buna yaniyom. sunu yapin bunu yapin deniyor ama nasil ve hangi sinirlarla yapacagimizi kimse soylememis, o yuzden herkes istedigi yonde istedigi sekilde yapiyor, sonrada adina "Iyilik, Sevpa" falan diyor.

Gidene Dur! demem...
Bana kise gelmesin ben yalnız daha iyiyim...
Kısaca işim olmaz... ;)

Cokta alcak gonullu. hocam yapma boyle, baglaniyoruz sana bak :P

Neyse konuyu burda keselim. alay ediyomusuz gibi oluyor. Insanlarin deger verdigi seyler uzerine bu sekilde konusmayalim. benimde boyle konustugume bakmayin siz. Ben normal degilim herkes biliyor artik zaten.

Ne yapmışlar ? Yani o kadar nefret etmenizin sebebi ney merak ettim belki ben görememişimdir. ?

Kimse birseyden nefret etmiyor. sadece saskinlik ve koruma icgudusu ile, tepki gosteriyorlar. ama sunu bilki, bu yazdiklarin sadece bu forumda bu kadar anlayisla karsilanabilirdi. baska bir turkce forumda bunlari yazsan,  ya direk atilirsin, yada biton kufur yagardi, veya ne biliyim. bin tane adam soverdi...

Ama sunu her zaman savunurum;
Eger dusuncelerinin ve inanclarinin dogru oldugundan eminsen. Sonuna kadar savun. Yanliz ilerde degisirsen, toplum icindeki goruntun cok kotu degisir.