Masonlar.org - Harici Forumu

Gönderen Konu: İ.A.M.  (Okunma sayısı 72352 defa)

0 Üye ve 1 Ziyaretçi konuyu incelemekte.

Ağustos 16, 2007, 01:10:34 öö
Yanıtla #130
  • Uzman Uye

Dava nedir hala anlamış değilim.
sevgili leon anlamadığım neden bu kadar kızıyorsunki bırak adam neye inanırsa inansın.
O öyle mutlu oluyor demekki....

Ağustos 16, 2007, 11:09:12 öö
Yanıtla #131
  • Administrator
  • Uzman Uye
  • *
    • Masonluk, Masonlardan Öğrenilmelidir

Sayin Uyeler,

Yaptiginiz alintilarda kaynak bildirirseniz memnun olurum.

Saygilarimla

Ben bu başlığın İslam dan diğer inançlar topicine taşınmasını istiyorum çünkü çok çok çok azınlıkta kalan bir görüşten bahsediyoruz.

Sayin LuckyEye,

Topluluk, kendisinin bir Islam toplulugu oldugunu aciklamaktadir. Kendilerini Islam toplulugu olarak goren bir yapilanmanin dusunceleri ve kurallarina saygi duyulmalidir. Bu nedenle konuyu ben kendim "Islam" basligi altina tasidim.

Kisiler ile ilgili idda ve soylemlerin dogrulugu kesin olamayacagi gibi, kendi aciklamalarida tam bir kesinlik tasiyamayabilir. Ancak toplulugun kendini tanitim ve aciklama bicimine saygi duyarak onlari, kendilerinin tanittigi sekilde kabul etmemiz gerekir. Aksi ispatlanana kadar.

Saygilarimla
- Sahsima ozel mesaj atmadan once Yonetim Hiyerarsisini izleyerek ilgili yoneticiler ile gorusunuz.
- Masonluk hakkinda ozel mesaj ile bilgi, yardim ve destek sunulmamaktadir.
- Sorunuz ve mesajiniz hangi konuda ise o konudan sorumlu gorevli yada yonetici ile gorusunuz. Sahsim, butun cabalarinizdan sonra gorusmeniz gereken en son kisi olmalidir.
- Sadece hicbir yoneticinin cozemedigi yada forumda asla yazamayacaginiz cok ozel ve onemli konularda sahsima basvurmalisiniz.
- Masonluk ve Masonlar hakkinda bilgi almak ve en onemlisi kisisel yardim konularinda tarafima dogrudan ozel mesaj gonderenler cezalandirilacaktir. Bu konular hakkinda gerekli aciklama forum kurallari ve uyelik sozlesmesinde yeterince acik belirtilmsitir.

Ağustos 16, 2007, 01:17:56 ös
Yanıtla #132
  • Ziyaretçi

Dava nedir hala anlamış değilim.
sevgili leon anlamadığım neden bu kadar kızıyorsunki bırak adam neye inanırsa inansın.
O öyle mutlu oluyor demekki....
Sayın shemuel anlamadığınız konulara lütfen o zaman müdahale etmeyiniz ayrıca ben konuyu 5 yada 6. sayfada zaten kapatmışım. Kimseye kızmıyorum isteyen istediğine inansın. Kim kimi peygamber kabul edersede beni zaten ilgilendirmez.

Sevgiler, saygılar

Ağustos 16, 2007, 06:38:26 ös
Yanıtla #133
  • Uzman Uye

O an yoğun düşünceler içinde olduğumdan yanlış söylemişim.Anlamışsınızdır heralde. Siz hiç risale okudunuz mu ? Peki hiç Nur cemaatinden birisi ile kouştunuz mu ? Nerden biliyorsunuz ona Allah ın yazdırmadığını. Eğer herhangi bir nurcu ( toplumda onlara nurcu diyorlar) ile sohbet ederseniz sorun Said Nursi ye Risaleleri kim yazdırdı ? Risalelerinde de kendisi söyler ona Allah ona ilham etmişti.
''Kızıl elmada buluşalım''

Ağustos 16, 2007, 06:45:57 ös
Yanıtla #134

İyi niyetimle soruyorum. Allah ilham etmişti diyorsunuz. Bugün  ilham aldım diye başka biri çıkıp bişeyler yazsa arasındaki fark ne olur? Ne kadar inandırıcı olabilir? Neden cemaatler bu tarz işlerde önder olmayı yeğliyorlar?
ars longa, vita brevis...

Ağustos 16, 2007, 06:50:12 ös
Yanıtla #135

Bahsettiğiniz inancın öğretileri nelerdir ilham kaynağı nedir?

Ağustos 16, 2007, 06:55:38 ös
Yanıtla #136
  • Uzman Uye

Biz o kişiyi dinledik ve nasıl birisi olduğunu artık biliyoruz. Kendisinin hiç bir kusurunu görmedim ve kendisinin bize verdiği bilgiler gerçekten harika. Sırf dini bilgiler değil. Ekonomi ve bilim sohbetleride var. Bize mantıklı geliyor.

Eğer birisi gelip ben Allah ta ilham alıyorum diyen birisini önce dinleriz zaten konuşma şeklinden nasıl bir insan olduğunu şahsen ben anlarım. Bizim vakfımızda bir sürü mühendis, doktor v.b. okumuş insanlar da var. Yani eğitimli bir sürü insan var. Bunların hepsi kusura bakmayın salak mı ? 300  500 bin kişiden bahsetmiyorum. Daha fazla kişi bizim vakfımıza üye ve İ.A.M. müridi.  

Biz anlattık anlatıcağımızı artık konu dolanıp en başa dönüyor ben burda kapatıyorum. Eğer merak eden tartışmayı okur. Bence epey kapsamlı bir tartışma oldu. Eğer yine tatmin olmadıysanız www.mihr.com oraya bakın sonra bize iftira atnların yazılarını okuyun ve karşılaştırın.

Ağustos 16, 2007, 06:59:41 ös
Yanıtla #137
  • Uzman Uye

Biz önce Allah a ulaşmayı dileriz kalbimizden. Sonra o kişi mürşidini yol gösterenini bulur. Burda Mürşid sadece Allah a ulaşma yolunda. Yani benim size söyleyeceğim Sadece şuan Allah a ulaşmayı dileyin. Hayat tarzımızı da tasavvuf kurallarına göredir. Hayatımızda tasavvufu yaşarız. Bize göre dinler diye birşey yoktur. Tek bir din vardır. Hani diyorlar ya yahudiler lanetli onlar etrafa terör saçıyor ama aralarında doğru yolda olanlarda vardır. ( Bize göre)
« Son Düzenleme: Ağustos 16, 2007, 07:01:35 ös Gönderen: alaaddin »

Ağustos 16, 2007, 07:00:12 ös
Yanıtla #138

"Eğer birisi gelip ben Allah ta ilham alıyorum diyen birisini önce dinleriz zaten konuşma şeklinden nasıl bir insan olduğunu şahsen ben anlarım. "

Bunu nasıl anlıyorsunuz?

"Bizim vakfımızda bir sürü mühendis, doktor v.b. okumuş insanlar da var. Yani eğitimli bir sürü insan var. Bunların hepsi kusura bakmayın salak mı ? "

Eğitim sadece cehaleti alır bilirsiniz amacım zıtlık yaratmak değil sadece eğitimli olmaları vakfınızın iyi işler yaptığının kanıtı olamayacağını düşünüyorum. Açıklamalarınız için teşekkür ederim.

Ağustos 16, 2007, 07:00:46 ös
Yanıtla #139
  • Skoç Riti Masonu
  • Uzman Uye
  • *

sn. alaaddin,

8. sayfada yazdım bir kez daha yazıyorum.

risalet nurları - inzal suresi
"BU KİTAP LEHFİ MAHFUZDA, ÜMMÜL KİTAB'IN İÇİNDE MEVCUT OLUP, KUR'AN-I KERİM'DEN SONRA DÜNYAYA İNDİRMEKTE OLDUĞUMUZ İLK KİTAPTIR"...

risale-i nurla risalet nurlarını karşılaştırıyorsan 9. sayfada farkları izah ettik.  demek ki siz bile daha en başta, diğerler islam düşünürleri veya genel olarka düşünürlerce yazılan kitapların insan işi olduğunu kabul ediyorsunuz (veya İ.E.E. bunu söylüyor), ardından Risalet Nurları kitabının Kur'andan sonra indirilen ilk kitap olduğunu söylüyor. [ben böyle anladım; bin tane adam okusun onlarda böyle anlar, siz farklı anlıyorsanız anlatırsınız]

eğer hala aynı iddia da isen, o halde yukarıda senin yolgöstericinin, resul olarak inandığın kişinin kitabının İNZAL SURESİ'ndeki (İnzal; indirme,  indirilme, meninin dölyatağına akması) alıntıya dikkat çekiyorum. Kurandan sonra indirilen İLK KİTAP!!! daha fazla söze gerek var mı? TEVİLE gerek var mı?

ilham ile vahiy arasında fark vardır. EĞER BİR KİTAP İNDİRİLDİĞİNİ İDDİA EDEN BİRİSİ VARSA bu ona ilhamın değil VAHYİN GELDİĞİNİN İDDİASIDIR DA AYNI ZAMANDA...

ki CEBRAİL SURESİNDE, İ.E.E., cebraili gördüğünü de ifade ediyor (pardon Tanrı onun cebraili gördüğünü söylüyor demeliydim, malum Tanrı tarafından indirilen bir kitaptan bahsediyoruz).

Cebrâîl (Arapça جبريل) İslam dininde dört büyük melekten biri. Görevi peygamberlere vahiy1 getirmektir.

Etimolojisi ve İsimleri

Cebrâîl Allah'ın kulu ve kuvveti anlamına gelir ki bu İslam dinindeki Cebrail'in çok kuvvetli bir melek olduğu inancına dayanmaktadır. Kur'an'da ve hadislerde Cebrail farklı isimlerle de anılmıştır:
Cibrîl (2/97-98; 66/4), Rûhu'l-kuds (2/87; 5/110; 16/102), Rûhu'l-emîn (26/193), Rûh (19/17; 70/49; 97/4), Rasûl-i kerîm (81/19) ve Nâmûs-ı Ekber2. Ayrıca Cebrail, en büyük melek olduğuna inanıldığı için, Seyyidü'l melâike yani "Meleklerin efendisi" olarak da anılmıştır.

Görevi ve Özellikleri

İsminin etimolojisinden de anlaşıldığı gibi İslam dininde Cebrail'in çok kuvvetli bir melek olduğuna inanılır. Cebrail'in görevi vahiy getirmektir, yani Allah'tan peygamberlere haber ve bilgi taşır. İslam dinine göre inanılan bütün peygamberlere vahyi getiren Cebrail’dir. Kur'an'da Cebrail'in Allah katında önemli bir yeri olduğu belirtilir (bkz. 81/19-20).