Masonlar.org - Harici Forumu

Gönderen Konu: İ.A.M.  (Okunma sayısı 72476 defa)

0 Üye ve 1 Ziyaretçi konuyu incelemekte.

Ağustos 13, 2007, 10:46:06 ös
Yanıtla #80
  • Ziyaretçi

Sinirlenmeyin sevgili Alaaddin. Amaclarina ulastirmayin.

Ağustos 13, 2007, 10:53:07 ös
Yanıtla #81
  • Uzman Uye

''Türkiye şeyhler, dervişler ve meczuplar ülkesi olamaz. '' Demişsiniz. Pardon ama 700 yıl öyleydi ve dünyayı öyele 700 yıl yönettik. Bu arada atatürk yahudi olsaydı ne olurdu ne değişirdi ? Sizin için yaptığı bütün iyilikler yok mu olurdu ? Şimdi senin düşüncenle Türkiye ne yapıyor. Bu ülkeyi hep siz ve sizin gibiler yönetti.  Hadi dünyaya hükmet. Osmanlı dünyaya hükmetti.
« Son Düzenleme: Ağustos 13, 2007, 10:55:20 ös Gönderen: alaaddin »
''Kızıl elmada buluşalım''

Ağustos 13, 2007, 10:57:21 ös
Yanıtla #82
  • Uzman Uye

Bence konu dışına çıkıyoruz bunu son mesajımda fark ettim. Bence bu konuyu kısa keselim veya isteyen başka bir topic açsın.

Ağustos 13, 2007, 11:40:06 ös
Yanıtla #83

''Türkiye şeyhler, dervişler ve meczuplar ülkesi olamaz. '' Demişsiniz. Pardon ama 700 yıl öyleydi ve dünyayı öyele 700 yıl yönettik. Bu arada atatürk yahudi olsaydı ne olurdu ne değişirdi ? Sizin için yaptığı bütün iyilikler yok mu olurdu ? Şimdi senin düşüncenle Türkiye ne yapıyor. Bu ülkeyi hep siz ve sizin gibiler yönetti.  Hadi dünyaya hükmet. Osmanlı dünyaya hükmetti.

Sizin inancınıza saygı gösteriyorum tartışmalarda da haklı olduğunuzu düşündüm çünkü sizin inancınız kimseyi bağlamaz. Fakat şu yazdığınız yazıyı sinirin etkisiyle yazdığınıza inanmak istiyorum!!! Konunun dağılmaması için burada kesiyorum. Saygılarımla...
ars longa, vita brevis...

Ağustos 14, 2007, 12:00:32 öö
Yanıtla #84
  • Uzman Uye

Hayır. Ben cumhuriyeti savunuyorum. Ama o Osmanlıyı sildi süpürdü. Şimdi öyle yönetilmesi gerekiyor demiyorum. Yönetilemezde. Şeyhleri dervişleri bir kalemde sildi ve ben de şeyhlerin dervişlerin neler yaptığını söyledim. Avrupa birbirini yerken dervişler şeyhler ney(çalgı aleti) ile  insanları tedavi ediyordu.

Ayrıca Cumhuriyeti savunuyorum, benim için bir kaç eksiği olsada.

Ağustos 14, 2007, 12:47:01 öö
Yanıtla #85

Açıklamanız için saolun Sn. alaaddin.
ars longa, vita brevis...

Ağustos 14, 2007, 02:11:18 öö
Yanıtla #86
  • Ziyaretçi

Sen daha bizi bile dinlememişsin .Bu nedir ya '' Birkişi kendisine Allah tarafından indirilen bir kitap olduğunu, kendisinin peygamber olduğunu söylerse ve kitabındada Erbakan ve Demirel gibi sureler varsa o kişi nedir acaba?'' Bunu kim söylemiş duydun mu ağzından. Dinledin mi onu hiç. Ben size yuh diyorum başka kelime bulamadım. Vay be neler de gelişmiş biz görmeyeli way canına. Bizi dinlemeden kalkıp bizle konuşuyorsun. Size cevap yazdığıma ben kendim utandım. Yazıklar olsun bana. Harcadığım zamana, tuşlara basmak için harcadığım kaloriye enerjiye ve aldığım nefese yazık.
Sevgili Alaaddin bu adam bunları kendisi iddia etmektedir. Kendisine indirildiğini iddia ettiği kitaptada gerçektende Erbakan ve Demirel sureleri vardır. Böyle kişilere körü körüne bağlananlara laf anlattığıma, harcadığım zamana ise ben utanıyorum. Zira daha bu yaşta beyniniz zehirlenmiş ağaç yaşken eğilir bu kişi sizi ve sizin gibileri Dünya'yı kurtaracağına, kurtarıcı olduğuna ve Peygamber olduğuna inandırmış ya ne diyelim Allah akıl fikir ihsan eylesin diyeceğim ama birşey değişmeyeceğini biliyorum.

Ağustos 14, 2007, 02:34:33 öö
Yanıtla #87
  • Ziyaretçi

Osmanlı'yı dilinizden düşürmüyorsunuz ama nekadar biliyorsunuz? Osmanlı çok karışıktır. Kısaca özetlemek isterim. Osmanlı ilk kurulduğunda bir TÜRK-TURAN devleti idi ama zamanla bunu arka plana itmiş ümmetçiliği esas kılmıştır. ve ümmetçilik zehiri Osmanlı'yı önce geriletmiş sonrasında ise bitirmiştir. Osmanlı'ya ümmetçilik bulaştıktan sonra Türk olup olmamanın önemi yoktu Osmanlı için, devşirmelerin Sadrazamlığa kadar yükselişide buna örnektir(pek değerli ümmetçi anlayıştan sonra bunlar olmuştur bu gibi devşirmelerin ülkenin kuyusunu sinsice kazdığına hiç girmeyeceğim) ve ilk kurulduğu yıllardan sonra yani ümmetçilik zehiri bulaştıktan sonra pek az yerde Tük kelimesi geçer Osmanlı'da. Ancak olay hernekadar anlattığım gibi olsada Osmanlı'yı bu şekilde keskin çizgilere ayırmakra mümkün değildir. Osmanlı, kendi içerisine HEM TÜRKLÜĞÜ HEM İSLAMI kuruluş yıllarında barındırmıştır. Osmanlı bir dönem Türklüğü ile her zaman övünmüştür. Yaşantısında, teşkilatlanmasında Türk Töresini, Türk Ahlakını, Türk Yaşantısını İslami kurallar çerçevesinde yaşatmıştır. Ancak Türk kavramını Osmanlı kimliği ile bütünleştirmiştir. Kalkıdı ki yaşadığı devirlerde tüm dünyaca OSMANLI=TÜRK=İSLAM olarak algılanmıştır. Ama dediğim gibi Osmanlı özellikle halifelikten sonra ümmetçiliği esas alınca buda devleti önce geriletmiş sonrasında bitirmiştir. Hatat ümmetçilikten sonra pek çok padişah devşirme kadınlarla evlenmiştir ve onlardan çocuk yapmıştır(!) yani sonraki ümmetçi Osmanlı padişahlarının kanlarındaki Türklük oranıda çok azdır.

Ayriyetten Osmanlı Devleti'nin esas itibariyle bir Türk devleti olduğu görüşünün XIX. asır başlarından itibaren tekrar olarak üst bürokraside kabul gördüğü, ancak devletin mevcut yapısı dolayısıyla bunun pek seslendirilmediği söylenilebilir. Orduya Hıristiyanlardan da asker alınması halinde, bunlara eşit davranılması ve en üst rütbeye kadar yükselebilmeleri için önlerinin açılması gerektiğini belirterek aksi takdirde yabancıların müdahalesiyle karşılaşılabileceği tehlikesine işaret eden Cevdet Paşa'ya(Ahmet Cevdet paşa) , 'Pekala amma, kur'a daireleri pek daraldı. Böyle giderse biz kendi kendimize biteceğiz' yolunda bir itiraz yöneltilir. Cevdet Paşa bu itiraza hak vermiş ve devletin 'ur abalıya' meselince 'ahal”-i mut”'a'ya yüklendiğini, bu yüzden asl” unsurumuz olan Türklerin günden güne zayıf düştüğünü ve bunu önlemek gerektiğini söyler.
Cevdet Paşa'nın bu sözlerinden, Vak'a-i Hayriye'den sonra kurulan ordunun Türklüğüne özel bir itina gösterildiği, yani asker toplanırken ahal”-i mut”'a'nın tercih edildiği anlaşılıyor. Daha da önemlisi, resm” görüşün mimarlarından olan Cevdet Paşa'nın bir layihasında Osmanlı Devleti'nin bir Türk Devleti olduğunu ve asıl kuvvetini Türklerden aldığını vurgulamış olmasıdır. Umarım anlatabilmişimdir...

Ağustos 14, 2007, 02:41:49 öö
Yanıtla #88
  • Seyirci
  • Aktif Uye

Osmanlı'yı dilinizden düşürmüyorsunuz ama nekadar biliyorsunuz? Osmanlı çok karışıktır. Kısaca özetlemek isterim. Osmanlı ilk kurulduğunda bir TÜRK-TURAN devleti idi ama zamanla bunu arka plana itmiş ümmetçiliği esas kılmıştır. ve ümmetçilik zehiri Osmanlı'yı önce geriletmiş sonrasında ise bitirmiştir. Osmanlı'ya ümmetçilik bulaştıktan sonra Türk olup olmamanın önemi yoktu Osmanlı için, devşirmelerin Sadrazamlığa kadar yükselişide buna örnektir(pek değerli ümmetçi anlayıştan sonra bunlar olmuştur bu gibi devşirmelerin ülkenin kuyusunu sinsice kazdığına hiç girmeyeceğim) ve ilk kurulduğu yıllardan sonra yani ümmetçilik zehiri bulaştıktan sonra pek az yerde Tük kelimesi geçer Osmanlı'da. Ancak olay hernekadar anlattığım gibi olsada Osmanlı'yı bu şekilde keskin çizgilere ayırmakra mümkün değildir. Osmanlı, kendi içerisine HEM TÜRKLÜĞÜ HEM İSLAMI kuruluş yıllarında barındırmıştır. Osmanlı bir dönem Türklüğü ile her zaman övünmüştür. Yaşantısında, teşkilatlanmasında Türk Töresini, Türk Ahlakını, Türk Yaşantısını İslami kurallar çerçevesinde yaşatmıştır. Ancak Türk kavramını Osmanlı kimliği ile bütünleştirmiştir. Kalkıdı ki yaşadığı devirlerde tüm dünyaca OSMANLI=TÜRK=İSLAM olarak algılanmıştır. Ama dediğim gibi Osmanlı özellikle halifelikten sonra ümmetçiliği esas alınca buda devleti önce geriletmiş sonrasında bitirmiştir. Hatat ümmetçilikten sonra pek çok padişah devşirme kadınlarla evlenmiştir ve onlardan çocuk yapmıştır(!) yani sonraki ümmetçi Osmanlı padişahlarının kanlarındaki Türklük oranıda çok azdır.

Ayriyetten Osmanlı Devleti'nin esas itibariyle bir Türk devleti olduğu görüşünün XIX. asır başlarından itibaren tekrar olarak üst bürokraside kabul gördüğü, ancak devletin mevcut yapısı dolayısıyla bunun pek seslendirilmediği söylenilebilir. Orduya Hıristiyanlardan da asker alınması halinde, bunlara eşit davranılması ve en üst rütbeye kadar yükselebilmeleri için önlerinin açılması gerektiğini belirterek aksi takdirde yabancıların müdahalesiyle karşılaşılabileceği tehlikesine işaret eden Cevdet Paşa'ya(Ahmet Cevdet paşa) , 'Pekala amma, kur'a daireleri pek daraldı. Böyle giderse biz kendi kendimize biteceğiz' yolunda bir itiraz yöneltilir. Cevdet Paşa bu itiraza hak vermiş ve devletin 'ur abalıya' meselince 'ahal”-i mut”'a'ya yüklendiğini, bu yüzden asl” unsurumuz olan Türklerin günden güne zayıf düştüğünü ve bunu önlemek gerektiğini söyler.
Cevdet Paşa'nın bu sözlerinden, Vak'a-i Hayriye'den sonra kurulan ordunun Türklüğüne özel bir itina gösterildiği, yani asker toplanırken ahal”-i mut”'a'nın tercih edildiği anlaşılıyor. Daha da önemlisi, resm” görüşün mimarlarından olan Cevdet Paşa'nın bir layihasında Osmanlı Devleti'nin bir Türk Devleti olduğunu ve asıl kuvvetini Türklerden aldığını vurgulamış olmasıdır. Umarım anlatabilmişimdir...

Sn. Leon alakaya maydanoz olmuş yazdıklarınız diğer arkdaşların zaten dediklerinden hiç birşey anlamadım.

Osmanlı nın yıkılmasındaki etken ümmetçilikmi, Fransız ihtilalinden yükselen milliyetçilikten korumak için insanları milliyetçilik değilde dini duygular ile birleştirmek daha mantıklı değil mi dir sizce Araplardamı ümmetçilikten dolayı Osmanlıya başkaldırdılar Osmanlı Fatih döneminde de ümmetçiydi Yavuz a halifelik geldikten sonrada bence alakasız ayrıca şeyhlikle müritlikle bunların alakası bile yoktur.
« Son Düzenleme: Ağustos 14, 2007, 02:43:27 öö Gönderen: LuckyEye2 »
Çilesini çekmediğin dert senin değildir...

Ağustos 14, 2007, 10:59:22 öö
Yanıtla #89
  • Uzman Uye

Leon bence artık bu konuyu senle konuşmayalım çünkü ben ne diyorum sen ne diyorsun yani birbirimizi anlayamıyoruz.