Masonlar.org - Harici Forumu

Gönderen Konu: İ.A.M.  (Okunma sayısı 70024 defa)

0 Üye ve 1 Ziyaretçi konuyu incelemekte.

Ağustos 14, 2007, 03:10:54 ös
Yanıtla #90
  • Skoç Riti Masonu
  • Uzman Uye
  • *

sn. alaaddin,

cumhuriyeti savunduğunuzu söylüyorsunuz... o zaman niçin sayın İ.E.E.'nin gerek eski Nur TV ve gerekse yayınlarında Osmanlı Amblemini kullanmaktadır.

resul ayrı şey peygamber ayrı şey diyorsunuz. sayın i.e.e. resulse peygamberden farkı nedir? islamda peygamberler nebi ve resul diye ikiye ayrılmamakta mıdır? eğer biz yanlış biliyorsak düzeltiniz.

M.İ.H.R. kısaltmasının açılımı Mehdi İmam Halife Resul  müdür? mehdiyet bir tarafa olmak üzere halifelik ünvanı kendisine ne zaman verilmiştir? hilafet TBMM tarafından kaldırılmamış mıdır? hem imam hem halife hem resul üstüne de mehdi nasıl olunur?

imamlık ile halifelik arasındaki farklar nedir? ortodoksi islam ile heteredoksi islamın imam ve halife ayrışmasına imam ve halife ünvanını bir arada bulunduranların bakışı nasıldır?

açıklarsanız sevinirim

saygılarımla

Ağustos 14, 2007, 03:34:48 ös
Yanıtla #91
  • Seyirci
  • Aktif Uye

Sn. SkullG siz Alaaddin e sormuşsunuz ama ende söyledikleriniz için fikir belirtmek istiyorum bahsi geçen kanalların yayın politikalarını bilmem savunmamda haliyle ama Osmanlı amblemi koymaları onları cumhuriyet düşmanımı yapar bu bence ecdada olan bir saygı ifadesir.

Resul ve Peygamber ayrı değildir Resul ve Nebi diye iki ayrı kavram vardır Peygamber genel manada elçi anlamındadır.

Bahsi geçen şahsın ne Mehdi ne Halife nede herhangi bir kutsal ünvanı olduğuna inanmıyorum.

İmamlık ve Halifelik konusuna gelince Halife tüm İslam aleminin İmamı olarak gözükür .Heterodoksi İslam Halifeliği tanımaz kanattindeyim zira yasaklı o yüzden tam tanım yapılırmı zira o konuda ne deiğinizde tam anlayamadım :)

Saygılar...
Çilesini çekmediğin dert senin değildir...

Ağustos 14, 2007, 04:34:51 ös
Yanıtla #92
  • Uzman Uye

-Osmanlıyı sevmemiz cumhuriyeti savunmadığımızın göstergesi değildir.

-Nebi peygamberdir. Resul elçidir. Türkçe açıklaması budur. Elçiler yani resuller her zaman gelir. Kuranda 1000 lerce peygamber geldi diyorlar o aslında binlerce elçidir. Yani biz resulle nebi kavramını karıştırıyoruz. Peygamberler hem nebi hem resuldür ama her resul nebi değildir.  Biz böyle biliyoruz ve Kuran ı böyle açıklıyoruz.

-Mehdi asrın imamıdır. Allah ın elçisidir. Asrın imamı olduğundan dolayı halife olmak zorundadır. Çünkü islamı genel olarak o temsil eder.

- imam dediğimiz cami imamları değil. Her zaman diliminde o zamanın bir imamı vardır. Halifelik ise islam dünyasının manevi lideridir.

Malesef lucky eye la nebi resul ve peygamber kavramlarımız birbiriyle karışıyor. Bizim öğreticimiz bize tercüme ederek açıklamıştır.
''Kızıl elmada buluşalım''

Ağustos 14, 2007, 04:51:46 ös
Yanıtla #93
  • Skoç Riti Masonu
  • Uzman Uye
  • *

yani imamdan akstınız imamet değil? müceddid anlamında imamdan bahsediyorsunuz yanlış anlamadıysam.

benim de imamdan kastım cami imamı değil imamet kurumu...

çünkü heteredoksi islamdaki imamet kuramıyla ortodoksi islamdaki hilafet kuramları aslında birbirlerin karşıtı gibi durmakta... ben imam-halife ikirciliğini bir yerde bir arada görünce sormak gereği hissettim.

tdk sözlüğünde;

peygamber
isim Farsça
Tanrı'nın buyruklarını bildiren, haber getiren kimse, yalvaç, elçi, resul, nebi

resul Arapça
Kendisine kitap indirilmiş olduğuna inanılan peygamber

nebi
isim (nebi Arapça)Peygamber.

sizin öğreticiniz sze bunu hangi dile tercüme ederek çevirdi bilemeyeceğim ancak TDKnın sözlüğünde resul nebinin türkçesi yazıyor

hadisler açısından;

resul olan bir peygamber, aynı zamanda nebidir. (Nebi gelmez) demek, resul de gelmez demektir. Peygamber efendimiz de, kendisinin, Hatem-ün-nebiyyin veya Hatem-ül-enbiya olduğunu bildirmiştir. (Buhari)

Nebilik ve resullük sona ermiştir. Benden sonra nebi de, resul de yoktur.) [Tirmizi]

Resullerin ilki Âdem ve sonuncusu Muhammed [aleyhisselam]dir.) [Hakim]

Bana has olan 5 isim vardır: Muhammed [Yerde gökte çok övülen], Ahmed [En çok övülmüş], Mahi [küfrü silen], Haşir [önce haşrolan] ve Akib [Hatem-ül-enbiya]) [Buhari]

Ağustos 14, 2007, 04:57:30 ös
Yanıtla #94
  • Skoç Riti Masonu
  • Uzman Uye
  • *

zeyl...

...

Hz. Peygamber ( sallallahu aleyhi ve âlihi )'ın yakınlarından olan ve İmam Ali (
a.s. )'dan sonra gelen kişilerin sağlam ilişkilerinden meşhur olan Hz. Ebu
Zerr'in Resûlullah efendimize ( sallallahu aleyhi ve âlihi ) dayandırdığı şu
hadisdir : " Yüz yirmi dört bin peygamber gönderilmiştir. Bunların üç yüz on
üç tanesi resûl'dür. Buradan hareketle anlıyoruz ki, her resûl nebidir ; ama
her nebi resûl değildir." Bununla bazılarının " Ancak o, Allah'ın Resûlü ve
nebilerin sonuncusudur . ( Ahzap süresi : 40 . ) ayetini ileri sürerek, bu
ve benzeri rivayetleri kanıt göstererek , " sona eren nebiliktir, resûlluk devam
ediyor," şeklindeki iddialarına ilişkin cevap da belirginleşiyor... cevap şudur
: Nebilik ( Kavramsal anlamı ve nesnel ( objektif ) karşılığı itibarıyla )
resûllukten daha geneldir. Genel nitelikli bir şeyin kaldırılışı, onun
kapsamındaki özel nitelikli bir şeyin de kaldırılışını kaçınılmaz kılar.
Elimizdeki rivayetlerde... her birisinin bir bakımdan genel olmasına bir kanıt
söz konusu değildir. Tam tersine rivayetler... sadece " nebiliğin " genel
olmasına işaret etmektedir. (Kaynak :  El-Mizan , c. 2 , sayfa . 230 -231 -
233 - 238 - 239 . )

Ağustos 14, 2007, 05:00:54 ös
Yanıtla #95
  • Uzman Uye

Kuranda Yazıyor bu ama hangi ayet olduğunu unuttum. Bir ayette ''Firavun musaya elçi gönderiyor.''yazıyor.( Kuran da elçi olarak  arapça resul yazıyor) O zaman musa ya giden elçide mi peygamberdi. Bunun hangi ayet olduğu size sonra söylicem aklıma gelemedi. Demek ki resul kavramı başka anlama geliyormuş.
« Son Düzenleme: Ağustos 14, 2007, 05:03:06 ös Gönderen: alaaddin »

Ağustos 14, 2007, 05:03:24 ös
Yanıtla #96
  • Seyirci
  • Aktif Uye

Sn. Alaaddin anlam karmaşası diyorsunuz ama peygamberler ikiye ayrılır kabaca Resul kitap inen ve yeni şeriat (hukuk kuralları) verilen kişidir bahsi geçen şahsa inmiş mi bu Nebi ise kitap veya herhangi başka bi şeyin vahyedilmesi gerekli olmayan elçilerdir anlam olarak haberci demektir.
« Son Düzenleme: Ağustos 14, 2007, 05:06:22 ös Gönderen: LuckyEye2 »

Ağustos 14, 2007, 05:06:20 ös
Yanıtla #97
  • Uzman Uye

Size başka bir örnek. Yasin suresi 14. ayet Hani onlara iki elçiyi göndermiştik de onları yalanladılar. Biz de bir üçüncüsüyle onları güçlendirdik. '' Haberiniz olsun biz size gönderilmiş elçileriz.'' dediler. Peygamberler üst üstte gelmez dikkat edin bu ayette yazan 3 tane aynı zaman da resul var. Kuran ı açın bakın istiyorsanız.

Ağustos 14, 2007, 05:07:05 ös
Yanıtla #98
  • Seyirci
  • Aktif Uye

şimdi ben tekrar tam ve net olarak duymak istiyorum bu adam Resulummu diyor

Ağustos 14, 2007, 05:07:58 ös
Yanıtla #99
  • Uzman Uye

Hayır İ.A.M. bir kitap inmedi ve peygamber olduğunuda söylemiyor.