Masonlar.org - Harici Forumu

Gönderen Konu: Herkese Merhaba  (Okunma sayısı 3256 defa)

0 Üye ve 1 Ziyaretçi konuyu incelemekte.

Şubat 26, 2016, 01:08:46 öö
Yanıtla #10
  • Uzman Uye

Sayın Zaharoff,

Hoşgeldiniz. Ben de foruma ilk kayıt olduğumda 16 yaşımdaydım. Entelektüel seviyesi yüksek insanlardan müzik, sanat, tarih hakkında bir çok şey öğrendim. Yaptığım hata ise forumda gereksiz bir çok tartıştıma ve kavgalar içinde bulunmam.

Sana tavsiyem şu ki hayatının en önemli döneminde gereksiz tartışmalarda vaktini boşa harcamaman. Seni tartışmaya iten, sonunda bir şey kazandırmayan hiç bir yazıya cevap vermek zorunda değilsin. Geçiniz, gitsin.

Size bir de sorum var, Zaharoff'un anlamı nedir?

Tekrardan Hoşgeldiniz
« Son Düzenleme: Şubat 26, 2016, 01:57:33 öö Gönderen: sun »
''Kızıl elmada buluşalım''

Şubat 26, 2016, 08:27:32 ös
Yanıtla #11
  • Orta Dereceli Uye
  • **

Sayın Sun

Teşekkür ederim hoşbulduk.

Zaharoff aslında anlamı olan bir isim değil. Zahar kelimesi "arkası açık" anlamında kullanılırmış Osmanlıda. Fakat off eki sonradan geliyor. Bunun sebebi bu soyadı alan aile bir süre Rusyada kalıyor ve off ekini alıyor. 1849 Muğla doğumlu rum bir abimiz ::) Osmanlı'nın ve dünyanın en büyük silah tüccarlarından birisi olan Basil Zaharoff'un soyadı. Çok etkilendiğim ve hakkında bilgilerin sınırlı olduğu bir insan. Hatta bir ara hayatı hakkında kitap  yazmaya kalkışmış, sanki birileri bundan rahatsız olurcasına kitabını şöminede yanarken bulmuş.

Ticari zekasından bahsetmek gerekirse;

"Basil Zaharoff yaratıcılığını Nordenfeldt I denizaltı sının satışında göstermiştir. Amerikalı papaz George W. Garrett tarafından bir hobi olarak tasarlanan ve ABD Deniz Kuvvetleri nin 'istikrarsız ve tehlikeli manevra yaptığı' gerekçesiyle reddettiği ve büyük güçlerin teknolojisinin gelişmesini beklemeyi tercih ettiği bu ilk denizaltı modellerinden, prestij arayışı içinde olan Yunan Deniz Kuvvetleri ne bir adet satmıştır. Daha sonra Osmanlı Devleti yetkililerini bu yeni Yunan denizaltısının arzettiği tehdit konusunda ikna ederek, Osmanlı Donanması'na iki adet satmıştır. Hemen ardından, Rus yetkililerini bu yeni Türk denizaltısının arzettiği tehdit konusunda ikna ederek, Rus Deniz Kuvvetleri ne iki adet daha satmıştır. Bu denizaltılar hiçbir savaşta rol oynamamış, Osmanlı donanmasının bir torpil atma tatbikatı esnasında biri dengesini kaybederek pruvadan batmıştır."(Kaynak Wikipedia)

İzmir Yunan işgalinin silahları Zaharoff tarafından üretilmiş.
Hatta Atatürkede silah satmayı teklif etmiş. Atatürk teklifi reddetmiştir.

Saygılarımla

« Son Düzenleme: Şubat 26, 2016, 08:30:40 ös Gönderen: Zaharoff »
Her kande baksam görünür gözlerime sırr-ı ezel
Her şey ulaşıp aslına çıktı aradan kainat

Şubat 26, 2016, 10:55:27 ös
Yanıtla #12
  • Forum ve Uye Yoneticisi
  • Aktif Uye

Öykünecek onca kişi varken Zaharoff adlı ölüm tacirini seçmeniz ilginç ve üzüntü verici

2050 de Türkiye çöl olacak ! Ağaç dikin, ağaç diktirin....
Sayğıdeğer üyeler, forumla ilgili her türlü soru ve sorun için lütfen tarafıma başvurunuz.

Şubat 26, 2016, 11:52:43 ös
Yanıtla #13
  • Orta Dereceli Uye
  • **

Sayın Arais

Evet itiraf etmek gerekirse Basil Zaharoff insanlık adına belkide en kanlı işlere girişmiş insandır. Bunlardan daha çok yaşam öyküsü, hırsı, azimi ve en önemlisi zekası etkilenmeyecek gibi değil.. Richard Lewinsohn'un "Esrarengiz Avrupalı" adı altında bir kitabı var Zaharoff'a değiniliyor. Sanırım bu kitap şuan basılmıyor. Mutlaka okumanızı öneririm. Hayatına bir turist rehberi olarak başlıyor. Tüm bunlardan ziyade "zaharoff" un telaffuz şekli dilimde hep farklılık hissettirir. Belkide sonundaki "-off" ekinden dolayı olsa gerek.

Şubat 27, 2016, 12:06:24 öö
Yanıtla #14
  • Forum ve Uye Yoneticisi
  • Aktif Uye

Zeka anlayışlarımız biraz farklı sanırım ben Tesla severim mesela Enstıan severim Tolstoy severim Mevlana severim Fuzuli severim Platon severim Zeka olarak yaratıcı zeka faydalı zeka Steve Jobs u pek sevmem ama saygı duyarım cok 0-1 yapmıs daha sonra birin yanına bir cok sıfır koymustur dünyanın akış yönünü değiştirmiştir.
2050 de Türkiye çöl olacak ! Ağaç dikin, ağaç diktirin....
Sayğıdeğer üyeler, forumla ilgili her türlü soru ve sorun için lütfen tarafıma başvurunuz.

Şubat 27, 2016, 12:18:40 öö
Yanıtla #15
  • Orta Dereceli Uye
  • **

Sayın Arais

Aslında farklı değil  müsaitseniz sizinle iletiden konuşmak isterim.

Ocak 09, 2017, 01:04:29 ös
Yanıtla #16
  • Orta Dereceli Uye
  • **

Bu gün başvurumdan itibaren 1 yıl geçti. Nice güzel yıllara. Masonlar.org iyi kötü okadar şey kattı ki bana. Bu gençlik sürecimi ve deli zamanlarımı laylaylom ile değilde öğrenerek, okuyarak, sorarak geçirmemi sağladı. Çok güzel insanlar tanıdım. Daha sabırlı, daha bilgili, daha iyi insan olmaya çalıştım. Bir haricinin Masonluk hakkında az çok bilmesi gereken çoğu bilgiyi öğrendim.
16 yaşında küçük bir çocuğu büyük adam gibi dinlediniz, tartıştınız konuştunuz...

Bu kadar güzel şeyin sonunda kuru bir teşekkürde olsa vefa borcu bilirim.
Herşey için teşekkür ederim.
Hepinizi çok seviyorum...