Masonlar.org - Harici Forumu

Gönderen Konu: Merhaba  (Okunma sayısı 7968 defa)

0 Üye ve 1 Ziyaretçi konuyu incelemekte.

Nisan 18, 2008, 10:37:49 öö
  • Ziyaretçi

18 Nisan 2008 tarihinde Masonlar.org sitesinin Forum bölümüne kabul edilmiş bulunuyorum.Öncelikle bana bu onuru veren başta sitenin admini Muhterem Mason beyfendi olmak üzere,tüm üyeleri saygı selamlarım.Aklın ve bilimin ışığında  karanlıkta kalmış dünyamızda hep doğruyu araştırmak isteyen Mason ve benim gibi Mason olmayan tüm üyelerle çok yararlı çalışmalar yapabileceğimize inanıyorum.

29 yaşındayım ve 18 yaşımdan bu yana masonluk ile ilgilenmeye zaman zaman gayret gösteren bir insanım.Bu siteyi bir arama motoru vasıtasıyla buldum.Türkiye Masonlarının haricilerle birlikte olma isteğinin ve samimiyetinin yıllardır farkındayım.Bu bağlamda 1999 yılında HKEMBL'nin Aya İrini'de gerçekleştirdiği 90.yılında masonluk sergisinin anılarımda hoş ve unutulmaz bir tat bırakmış olduğunu söylemeden edemeyeceğim.

Son olarak şuna inanıyorum ki bir kimsenin mason olabilmesi illaki önlük kuşanması veya rozet takması değildir. Bu nedenle belki bir mabette ışığa kavuşmamış olsam bile yürekten bazı şeylere inanarak bu ilkeleri yaşayarak ve yaşatarak da insanlığa katkıda bulunacağıma inanıyorum.Bu nedenle bu foruma üye olmak benim için önem arz ediyordu.

Umuyorum ki çalışmalarımız başta kendimiz olmak üzere ileri de samimi bir şekilde aydınlanmak isteyen insanlara da faydası olacaktır.

Saygı ve Sevgilerimle
                                                                                                                                           Blackbook

Nisan 18, 2008, 10:45:00 öö
Yanıtla #1

Hoşgeldiniz  Sn.BlackBook.

Selamlama yazınızı çok beğendiğimi belirtmek isterim.Sizler gibi saygılı tarzı olan üyelerle paylaşımlarda bulunmak bizler içinde mutluluk verici bir durum.

Saygılarımla,
Omnia mors aequat

Nisan 18, 2008, 10:54:14 öö
Yanıtla #2
  • Administrator
  • Uzman Uye
  • *
    • Masonluk, Masonlardan Öğrenilmelidir

Sayin BlackBook,

Suana kadar Masonlar.org forumunda en begendigim "Merhaba" konusunu acmis olmanizdan dolayi oncelikle ben site sahibi olarak size hosgeldiniz demekten onur duyuyorum. Bu siteyi HKEMBL`nin halka bir acilimi olarak gormemeniz gerekir. Site Amerika kaynakli olup Dunya Muntazam Masonlugu cercevesinde yayin yapmaktadir.

Onluk sahibi olan her insan Mason olmadigi gibi, her Masonun onluk sahibide olmasi gerekmez. Masonluk oncelikle kalptedir. Siz kalbinizde zaten bir Mason olmussaniz Locada bu onay kazanir ve makaminizin nişanı verilir. Bu, onlugunuzdur.

Bilgi duzeyinin her yonu ile artacagi umudunu sizinle paylasiyor Isiga giden dogru yolda basarilar diliyorum.

Sevgi ve Saygilarimla
« Son Düzenleme: Nisan 18, 2008, 10:56:21 öö Gönderen: MASON »
- Sahsima ozel mesaj atmadan once Yonetim Hiyerarsisini izleyerek ilgili yoneticiler ile gorusunuz.
- Masonluk hakkinda ozel mesaj ile bilgi, yardim ve destek sunulmamaktadir.
- Sorunuz ve mesajiniz hangi konuda ise o konudan sorumlu gorevli yada yonetici ile gorusunuz. Sahsim, butun cabalarinizdan sonra gorusmeniz gereken en son kisi olmalidir.
- Sadece hicbir yoneticinin cozemedigi yada forumda asla yazamayacaginiz cok ozel ve onemli konularda sahsima basvurmalisiniz.
- Masonluk ve Masonlar hakkinda bilgi almak ve en onemlisi kisisel yardim konularinda tarafima dogrudan ozel mesaj gonderenler cezalandirilacaktir. Bu konular hakkinda gerekli aciklama forum kurallari ve uyelik sozlesmesinde yeterince acik belirtilmsitir.

Nisan 18, 2008, 11:27:57 öö
Yanıtla #3
  • Skoç Riti Masonu
  • Uzman Uye
  • *

Sn. BlackBook,

Doğuya gidilirse ışık mutlaka bulunur. Sizin de çok veciz bir biçimde ifade ettiğiniz üzere birlikte yararlı çalışmalar yapabilirse aklın ve bilimin ışığının kardeşlik ve dostluk sevgisinin ne yazık ki bugün karanlıkta kalmış olan dünya ve insanlığı aydınlatması sağlanabilir. Bu bilinç düzeyine gelmiş olan kişi bir "doğu yolcusu" veya "namzeti"dir de aynı zamanda.

Doğu'ya yolculuğunuzda başarılar dilerim.

Bu duygu ve temennilerle içtenlikle "hoşgeldiniz" diyorum.

Sevgi ve Saygılarımla.

Nisan 18, 2008, 11:32:14 öö
Yanıtla #4
  • Ziyaretçi

Pek Muhterem "MASON" Üstadım.Ben de hoşbulduk demek istiyorum.Sitenin kaynağı hakkında vermiş olduğunuz bilgiden dolayı teşekkür ederim. Yeni üye olduğum için tam olarak bilmiyordum.Foruma yeni üye olduğum için şu an inceleme aşamasındayım.İnanıyorum ki foruma üye olan diğer arkadaşlarla kendimizi geliştirebileceğimiz çalışmalar yapacağız.
Forumun bazı kısımlarında siyasetin ve dinin tartışıldığını gördüm. Ben forumda bu şekilde tartışmalar yapılmasının kendimizi geliştirmeyi sekteye uğratayacağını düşünüyorum. Ancak felsefe ve sanatla ilgili bölümler gerçekten hoşuma gitti.İsmi Masonluk olan bir forumda masonluğa yakışır tartışmalar yapılacağını umuyorum. Bu biraz da haricilerin hassasiyetini gerektiyor. Yoksa her konuyu tartışabileceğimiz binlerce forum var. Sebat edersek bunu da başaracağımıza inanıyorum.

En derin Saygılarımla
                                                                                                                      Blackbook

Nisan 18, 2008, 11:37:10 öö
Yanıtla #5
  • Ziyaretçi

Muhterem skullG Üstadım,

Umarım bu şekilde hitap etmemi bir özenti olarak görmezsiniz.Çünkü ortak bazı şeylere inanmış insanların bey,paşa,efendi,ağa gibi maddi dereceler veren ünvanlar ile birbirlerini tanımlamalarının çok da güzel görüntü vereceğine inanmıyorum.

Ancak ben bir harici olarak elbette haddimi bilirim.Sadece bir bilgiye sahip insanlara karşı göstereceğim saygıdan ileriye gitmez bu eylemim.

Saygı ve Sevgilerimle
                                                                                                               Blackbook

Nisan 18, 2008, 11:43:20 öö
Yanıtla #6
  • Ziyaretçi

Muhterem skullG Üstadım,

Size hoşbulduk demeyi unutmuşum.Özür dilerim,toleransınıza sığınıyorum.

Saygılar Sevgiler
                                                                                Blackbook

Nisan 18, 2008, 11:44:31 öö
Yanıtla #7
  • Skoç Riti Masonu
  • Uzman Uye
  • *

Sn BlackBook,

bir "harici" olan abdiacize "Üstad" ünvanını bahşetmeniz her ne kadar benim gururumu okşasa da, yarım oluşlara ve olmadığı şeyi olmuş gibi hisse kapılmalara ve olmadığı şeymiş gibi gözükmelere hep karşı durduğumdan,

benim de sizin gibi bir "harici" olduğumun bilinmesini önemle isterim.

elbetteki "üstad" kelimesi yalnız masonik aleme has bir kelime değildir. ancak sitenin masonik bir site olması sebebiyle yanlış anlaşılmalara sebebeyet verebilir. bunu yine vurgulayarak belirtme imkanını tanıdığınız için de size müteşekkir olduğumu bilmenizi isterim.

Sevgi ve Saygılarımla.

Nisan 18, 2008, 11:48:13 öö
Yanıtla #8
  • Administrator
  • Uzman Uye
  • *
    • Masonluk, Masonlardan Öğrenilmelidir

Sayin BlackBook,

Yazdiklarinizin cogunluguna katilmakla birlikte bu forumun haricileride barindiran bir yer oldugunu, bu nedenle Loca bazli kurallarin uygulanmasindansa, olabildigince demokratik ve esitlikci bir platformda uyelerin her konuyu saygi ve anlayis cercevesinde konusabilmesinin hedeflendigini ifade etmek isterim.

Bu baglamda forumda ahlak sinirlari asilmadigi surece, olabildigince cok konunun farkli renkler gibi dusunce yapilarindan cikan ifadelerin birleserek bu renklerin olusturdugu gokkusaginin bittigi yer olma arzusundayiz.

Cekicin masaya vurulmasina gerek kalmadan hata yapmamak yada yapilan hatanin olgunluk ile duzelmesi, bizlerin forumda umdugu ahlaki yapilanmadir. Bu ahlaki yapilanma amaclanirken bazi konularin konusulmasini yasaklamak, koyulan kuralin cok farkli yorumlanmasini saglayabilir. Her uye kendi ilgilendigi ve tercih ettigi konu uzerinde konusabilir yada konusmayabilir. Politik yada dini konularda kolay kolay yorumda bulunmayan (oncelikle Mason) uyelerimiz oldugu gibi sadece bu konularda paylasimda bulunan uyelerde mevcuttur.

Katilimda bulunacaginiz ve odaklanacaginiz dal sizinde ilgi alaniniza isaret edecek, yazdiginiz mesajlar ise size duyulan itibarin gostergesi olacaktir.

Saygilarimla
- Sahsima ozel mesaj atmadan once Yonetim Hiyerarsisini izleyerek ilgili yoneticiler ile gorusunuz.
- Masonluk hakkinda ozel mesaj ile bilgi, yardim ve destek sunulmamaktadir.
- Sorunuz ve mesajiniz hangi konuda ise o konudan sorumlu gorevli yada yonetici ile gorusunuz. Sahsim, butun cabalarinizdan sonra gorusmeniz gereken en son kisi olmalidir.
- Sadece hicbir yoneticinin cozemedigi yada forumda asla yazamayacaginiz cok ozel ve onemli konularda sahsima basvurmalisiniz.
- Masonluk ve Masonlar hakkinda bilgi almak ve en onemlisi kisisel yardim konularinda tarafima dogrudan ozel mesaj gonderenler cezalandirilacaktir. Bu konular hakkinda gerekli aciklama forum kurallari ve uyelik sozlesmesinde yeterince acik belirtilmsitir.

Nisan 18, 2008, 11:52:20 öö
Yanıtla #9
  • Ziyaretçi

Haklısınız Sayın skullG Üstadım,

Aslında Üstad kelimesi toplumumuzda entellektüel kesimlerde de kullanılan bir tabir.Özellikle benim kendime yakın hissettiğim edebiyat camiasında çokça kullanılan bir tabir.Muhakkak ki benden yaşça büyüksünüz ve bilgi seviyeniz üzerimdedir sanıyorum.Bu nedenle tabir de hata olmaz diye düşünüyorum.

Sevgi ve Saygılar