Masonlar.org - Harici Forumu

Gönderen Konu: Ecel-i müsemma-Ecel-i muallak  (Okunma sayısı 3029 defa)

0 Üye ve 1 Ziyaretçi konuyu incelemekte.

Haziran 02, 2009, 04:21:49 ös
  • Uzman Uye

Değerli arkadaşlar, 

İslam literatüründe mevcut olan,benim henüz keşfettiğim "Ecel-i müsemma-Ecel-i muallak"tabirlerinden,özellikle kader ve ecel  ile ilgili konularda  çelişkiler yaşayan arkadaşların dikkatini çekeceğini tahmin ettiğim için,bu konu ile ilgili olarak anladığım kadarını anlatmaya karar verdim.

İnsana bahşedilen,artmayan veya eksilmeyen zaman sürecine Ecel-i müsemma deniyor.Bu sürecin ön koşulları tamamlanır ve insan iradesi bu sürece uyumlu işler ise bahşedilen süreç sonuna kadar devam ediyor.Yani bir nevi bir makinaya veya cihaza biçilen miadı andırıyor.

Bu sürece uyumlu önkoşullar insan iradesi tarafından yerine getirilmez,alınması gereken tedbirlerden imtina edilir veya emanete hoyrat davranılırsa,yine bu sürecin içerisinde mevcut etaplardan birisinde,insan hayatı sonlanabiliyor.Buda bizim kader ve ecel ile ilgili çıkmazlarımıza bir nebzede olsa cevap verdiği gibi,insan iradesinin ve tercihlerinin bu süreçte nekadar söz sahibi olduğunu kavramamıza imkan sağlıyor.

Umarım, anlayabildiğim kadarı ile aktardığım bu bilgiler bu konuya meraklı arkadaşlar için bir başlangıç noktası olarak kullanılabilir.

Saygılarımla...

Ben"O"yum,"O"ben değil...