Masonlar.org - Harici Forumu

Gönderen Konu: Paganizm Münzevi Samhain Ritüeli  (Okunma sayısı 1920 defa)

0 Üye ve 1 Ziyaretçi konuyu incelemekte.

Nisan 04, 2016, 12:49:34 öö
  • Yeni Katilimci
  • *

31 EKİM~1 KASIM SAMHAIN
Haloween olarak da adlandırılır
Eski İrlanda  bayramıdır.
Wicca için,yeni yılın başlangıcıdır.Samhian yaz ve sonbahar arasında bir geçiş dönemidir.
İnsanlar,yaşam ile ölüm arasındaki perdenin,bu gecede en ince halinde olduğuna inanırlar ve ruhların bu gecede sisin içinden geçerek,yaşayanların dünyasına geldiklerine inanırlardı.Amrika’da doğmuş olan Hallowen de buradan gelmiştir.
Bu gecede,cocuklar kılık değiştirip sokağa çıkar ve şeker toplarlar.
Bu ayrıca,ölmüş olan sevdiklerimiz için de bir bayramdır.Wiccada ölüm, kederli bir olay değildir,yeniden doğuşun başlangıcıdır.
Peki münzevi (covena dâhil olmayan) bir wiccan için Samhain ritüeli nasıl yapılır? İşte böyle yapılır:

Gerekli Malzemeler:

-Süslemek için sonbahar yaprakları, sonbahar bitkileri, çıplak kuru dallar, elma ve meşe palamudu dalları (Geleneksel).
-Vefat etmiş, sevdiğiniz bir insanın fotoğrafı.
-1 uzun boylu altın renkli mum (Boynuzlu Tanrı için)
-1 uzun boylu gümüş renkli mum (ANA Tanrıça için)
-Adak için bir pembe renkli mum
-Samhain tütsüsü
-Obsidyen, dumanlı kuvars ya da oniks gibi bir değerli taş
-İçinde deniz tuzu ya da toprak bulunan bir kap
-İçinde şarap ya da meyve suyu bulunan bir kadeh
-Asa ve athame
-Sevilen, vefat etmiş bir kişinin herhangi bir takısıda olabilir

İlk olarak altarınızı kendi geleneksel yöntemlerinizle kurun. Altarı ve ritüeli gerçekleştireceğiniz alanı sonbahar yaprakları, bitkileri, elma ve meşe palamudu dalları ile süsleyin. Geleneksel yöntemle altında ateş yakabileceğiniz bir kazanınız varsa içine biraz su koyup samhain tütsüsünü içine atarak tütsüleyin. Ancak bunun yerine bu tütsüyü normal yöntemlerle de tütsüleyebilirsiniz. Samhain tütsüsü böyle hazırlanır

2 çay kaşığı paçuli yaprağı, 1 çay kaşığı mür, ve 3 damla hindistancevizi yağını ezerek karıştırın.

Altarın köşelerini kırmızı renkte mumlar ile süsleyin. Çemberi açın ve ritüele başlayın. İlk olarak Tanrı ve Tanrıça invokasyonlarından başlayınız.

TANRI İNVOKASYONU

Elinize bir kibrit alın ve altın renkli mumun karşısına geçerek aşağıdaki sözleri söyleyin:

“Şimdi Güneşin Tanrısını, kutsal Boynuzlu Tanrı’yı çağırıyorum. Doğanın can verdiği, ölülerin dans ettiği bu günde en kadim şekilde seni çağırıyorum. Bu muazzam günde bize ve çocuklarımıza ruhunu gönder. Çemberin içini ruhunla kutsa.
Kutlu olsun!”

Kutlu olsun derken bir yandan da elinizdeki kibritle altın renkli mumu yakın.

TANRIÇA İNVOKASYONU

Elinize bir kibrit alın ve gümüş renkli mumum karşısına geçerek aşağıdaki sözleri söyleyin:

“Şimdi bilge Kocakarıyı, Boynuzlu Tanrı’nın yoldaşı kutsal Tanrıça’mızı en kadim şekilde çağırıyorum. Ölüm ve hayat veren birlikteliğe katılman için seni davet ediyorum. Bu muazzam günde bize ve çocuklarımıza ruhunu gönder. Çemberin içini ruhunla kutsa.
Kutlu olsun!”

Kutlu olsun derken bir yandan da elinizdeki kibritle gümüş renkli mumu yakın.

Ardından altarın önünde diz çökün ve aşağıdaki sözleri söyleyin:

“Zaman çarkı dönüyor, her mevsim hızla geçiyor. Olacak ile olmuş olmuş olan bu kutsal mekânda vücut buluyor. Görevini tamamlayarak ya da buna fırsat bulamadan bu maddi dünyadan tekrar geri dönmek üzere ayrılan yoldaşlarımızın anısına saygı duyuyorum. Ben Samhaini ve bu kutsal sezonu onurlandırmak için burada diz çöküyorum. Kısa bir süreliğine mevsim çarkını izlemek için bu kutsal alanda, bu anı donduruyorum. Yazın ve sonbaharın bu kutsal geçiş gününde Bilge Kocakarıyı ve eşi Boynuzlu Tanrı’yı onurlandırıyorum. Bu dünya ile ruhlar dünyası arasındaki perde aralanıyor, ben bunu saygıyla kutluyorum.”

Tütsüyü kazanda yaktıysanız iki elinizi de kazanın üzerinden havaya kaldırın. Eğer bunun için bir buhurdanlık ya da ona benzer bir şey kullandıysanız buhurdanlığı iki elinizle kavrayarak havaya kaldırın (diz çökmüş vaziyette). Ardından şu sözleri söyleyin:

“Havanın sembolü bu tütsü, bana ruhunu bahşet, bana gücünden bir parça ver ki bu kutsal geceyi onurlandıracak gücü bulabileyim.”
Buhurdanlığı yerine bırakın, elinize bir kibrit alın ve kırmızı renkli köşe mumlarını yakarken aşağıdaki sözleri söyleyin:

“Bu mumları yakarken görüyorum, ateşin ruhunu, ateşin gücünü. Atalarımızdan miras kalan gücü bana geri getir. Bana gücünden bir parça ver ki bu kutsal geceyi onurlandıracak gücü bulabileyim.”

Tüm köşe mumlarını yaktıktan sonra içinde deniz tuzu ya da temiz toprak bulunan kâseyi elinize alın ve havaya kaldırın. Ardından şu sözleri söyleyin:

“Ben bu toprağın ruhuna dokunduğum gibi kadim olanların da dünyayı korumak ve iyileştirmek için doğaya dokunmasını arzu ediyorum.”

Kâseyi altardaki yerine bırakın ve içi saf su dolu veya boş (tercihinize göre) kadehi elinize alarak havaya kaldırın. Ardından şu sözleri söyleyin:

“Ben bu su ile kendimi kutsuyorum. Suyun ruhu, bana gücünden bir parça ver, beni tüm olumsuzluklara, hastalıklara ve kalp yorgunluğuna karşı koru ki sizin kadim yolunuzda ilerleyebileyim.”

Kadehi altardaki yerine bırakın ve içinde şarap ya da meyve suyu bulunan kadehi elinize alarak havaya kaldırın. Ardından şu sözleri söyleyin:

“Ne mutlu Bilge Kocakarı, kutsal Tanrıça’m. Bu kutsal gecede bu kutsal şaraptan birlikte içelim. Ben alçak gönüllükle senin özünle bu kutsal geceyi ve kendimi aydınlatmak istiyorum. Kutlu olsun!”

Şaraptan ya da meyve suyundan birkaç yudum için, ama tamamını bitirmeyin. Kadehi altardaki yerine bırakın ve athameyi elinize alarak havaya kaldırın. Ardından şu sözleri söyleyin:

“Ne mutlu, ormanın Boynuzlu Tanrısı, kutsal Tanrım. Ben bu kutsal gecede hizmetimi alçak gönüllükle sizin huzurunuza sunuyorum. Kutlu olsun!”

Atahemeyi altardaki yerine bırakın aşağıdaki sözleri söyleyin:

“Sevgili Tanrı’m, bu gece yaz sezonu senin ruhunla ölür ve yeni bir başlangıç için uykuya yatar. Doğa, Bilge Kocakarı, kutsal Tanrıça’nın kendisine tekrar hayat vereceği zamanı bekler. Hepimizin izlediği zamanla kararan yaşam, ölüm ile yaşam arasında bu kutsal gecede tekamül eder. Yule tekrar doğduğunda lordumuz tekrar Boynuzlu Tanrı’dır.

Tanrı ve tanrıçayı temsil eden altın ve gümüş renkli mumları birer elinize alın ve ateşlerini birbirine değdirerek aşağıdaki sözleri söyleyin:

“Bu gece Boynuzlu Tanrı ve Kutsal Tanrıça iki ayrı dünyanın birer parçasıdır. Bu iki kutsal kutup kısa bir süreliğine birbirinden ayrılmıştır.”

Sözleri söyledikten sonra mumları yavaş yavaş birbirinden uzaklaştırın ve altardaki yerlerine koyun. Ardından ölümü simgelemesi için tanrı mumunu (altın renkli) elinizle rüzgâr yaparak söndürün. Sonra aşağıdaki sözleri söyleyin

“Elveda Kutsal Tanrım. Sonbahar içinde güvenli bir yolculuğa uğurluyoruz bu gece seni. Yokluğunda Bilge Tanrıça senin yolundakilere, emanet ettiklerine ışık tutacak.”

Sunağa yerleştirmiş olduğunuz pembe mumu yakın ve aşağıdaki sözleri söyleyin:

“Sevgili Lordum, şu andan itibaren ruhlar dünyası ile aramızdaki perde tamamen aralanmıştır. Bu kutsal geceye izin verdiğin ve bizi gözetlediğin için sana minnettarım. Zamanı geldiğinde tekrar sevdiklerimi yeni bir başlangıç için benden alacağın aşikârdır. Kutlu olsun!”

Bu andan itibaren meditatif konuma geçerek kaybettiğiniz sevdiklerinizi onurlandırabilir, yeterince güçlü bir enerji açığa çıkardıysanız onlarla konuşabilir ya da gelecek hakkında çeşitli kehanetler alabilirsiniz. Mesela altarda resmi bulunan sevdiğiniz kişiye yüksek konsantrasyon halindeyken seslenebilir, onu yanınıza çağırabilir, ya da sadece ona iletmek istediğiniz sözleri söyleyebilirsiniz. Aynı şekilde ruhlara genel olarak seslenerek gelecek hakkında kehanetler de alabilirsiniz. İşiniz bittiğinde (fazla uzatmamak en iyisi ama bir gecelik vaktiniz var) pembe mumu elinizle rüzgâr yaparak söndürün. Ardından aşağıdaki sözleri söyleyin:

“Huzur içinde kal mutlak ruhtan gelen ve tekrar ona dönen sevgili kişi. Kutlu olsun!”

Kadim olanlara teşekkür ederek çemberi kapatın, etraftaki dal ve bitki parçalarıyla kalan şarabı doğaya armağan edin. Armağan sırasında kendi sözlerinizi söylemeden önce şu sözleri dile getirin:

“Ben tanrının bir çocuğuyum,
Ben evrenin süreklilik döngüsünün bir parçasıyım,
Ben yaşam gücünün bir parçasıyım,
Ben bütünün bir parçasıyım,
Kutsal lordum ve leydimle her zaman birlikteyiz,
Tanrı ve tanrıça içimde birdir,
Tanrı ve Tanrıçanın kutsal birlikteliği,
Kutlu olsun!”

Mumların sönene kadar yanmasına gerek yoktur, ritüel bittikten sonra söndüreK

Konu alıntıdır, gercek kaynaktır, yanlız burdaki kullanılan terimler günümüz terimlerine uyarlanmıştır örnek verilmek gerekirse kadeh,kazan vs. gibi
bunlar yerine herhangibi ağaçtan yapılmış bir kap kullanımı daha cok önerilir.

Son olarak eklemek istediğimde türkçeye cevrilmiş halidir bu yazının ritüel aslında geçmişte nordik dillerinde yapılmıştır, cevriside türkçeye tam gecmemekle beraber kelimeler toparlanarak hazırlanmış bir yazıdır. Umarım beğenirsiniz.

Saygılarım ve sevgilerimle.
« Son Düzenleme: Nisan 04, 2016, 12:57:17 öö Gönderen: OSİRİS »