Masonlar.org - Harici Forumu

Gönderen Konu: Masonluğa girmeden önce bilgi ve bilinç düzeyi  (Okunma sayısı 4050 defa)

0 Üye ve 1 Ziyaretçi konuyu incelemekte.

Eylül 21, 2016, 09:28:03 öö
Yanıtla #10
  • Mason
  • Orta Dereceli Uye
  • *

Masonluk hakkındaki bilinç ve sentez konusu oldukça farklı noktalara kürek çekmiş. Buradaki sentez masonluk hakkındaki bilgi ile alakalıydı. Kişinin konu ile ilgisi arttığında masonluk hakkında yeni bir yazı okuduğunda/bilgi öğrendiğinde(tez) bu konu ile araştırmalarını yapar(antitezlere bakar) ve bir sonuca oluşur. Yoksa diyalektik paradoks oluşturacak bir durum söz konusu değildir.

Saygılarımla

Eylül 22, 2016, 12:41:58 öö
Yanıtla #11
  • Aktif Uye

Sn. İNSAN   Kabak mı bu  ?   ;D :D :D

Ben taştan bahsettim, kabaktan değil. Genelde ham taş deyimi kullanılıyor ama kaba taş deyimi de tercih edilebilir.

Kaba ile Kabak'ı birbirinden ayıramamakla ilgili Orhan Hançerlioğlu'nun kitabından bir kısma denk geldim bugün. Bakalım ne demiş bu durumumuzla ilgili:

'Olgu ve olaylardaki çok yanlılığı görememek, görünüşlerle yetinip öze inenemek, temel düşünceden çıkacak sonuçlarda tutarlılığı sağlayamamak, somutu soyutla karıştırmak, tek yanlılığın gerektirdiği aşırılıklara düşmek ve böylelikle üst olanı alt olana indirgemek demektir.'  :)

« Son Düzenleme: Eylül 22, 2016, 12:44:30 öö Gönderen: İNSAN »

Eylül 22, 2016, 12:47:54 öö
Yanıtla #12
  • Uzman Uye

Alıntı
Bu sebeple, aralarına alacakları kişide aradıkları temel özellik bu taşın yapısı üzerine kuruludur.

:D :D :D
Üstteki yazıyı tam anlamamışım .İlgine teşekkürler ... ::)

Saygılar
audi-vide-tace
    dinle-gör
        sus