Masonlar.org - Harici Forumu

Gönderen Konu: Kızıldereliler Hakkında Hersey...  (Okunma sayısı 31706 defa)

0 Üye ve 1 Ziyaretçi konuyu incelemekte.

Ağustos 20, 2007, 02:06:06 ös

Gunese aya ruzgara ovguler duzerlerdi.topragi agaci kusu dinler dunyayi onlarla birlikte algilar onlarla birlikde dus kurarlardi.Sarkilari otlarin yapraklarin ciceklerin renklerine karisirdi.Gece Şahini alarm verir.pumanin kukreyisi her seyin yolunda gittigini bildirirdi.

Safak sokerken berrak derelerde yuzlerini yikar topragin uyanisini derin bir sessizlik icinde karsilarlardi.

Haftanin butun gunleri yilin butun aylari kutsaldi.

Ama beyaz adam onlari putperest saydi ve "kayip ruhlar" olarak gordu.
Doganin vahsi oldugunu ilk kez beyazlardan duydular ve o andan sonra onlarda "vahsi"ligin icinde kaldilar.

Hersey Kristomp Kolomp'un 1492 yilinda Amerika'ya ayak basmasiyla basladi.Beyazlar tanriydi ve tanri baris istemedi.Son kizilderili direnisci Apache reisi Geronimo 1886 da teslim oldugunda yuzlerce kizilderili ulusu,yuzlerce dil yuzlerce kultur yeryuzunden silinmis binlerce yillik bilgelik yok edilmisti.

Bir güzel söz söyleme sanati varsa;birde güzel dinleme ve anlama sanati vardir..

Ağustos 20, 2007, 02:13:11 ös
Yanıtla #1

Dilleri

Dil Avrupali'larin gelmesinden once Kuzey Amerikada konusulan kizilderili dilleri
300 den fazla fazlaydi.Bu dillerin en az yarisi belgelenemeden ortadan kalkti
ve geri kalanlarda yok olma tehlikesiyle karsi karsiya
su anda en cok konusulan diller arasinda novalp (100.000),cree(70.000),
Ojibwa(50.000) ve Sloux(20.000) bulunuyor.ozellikle ticareti kolaylastirmak
amacli ortak Jargonlar gelismissede Kizilderili dilleri bir genelleme
yapilamiyacak kadar farkli yapilara sahipdir.Sanilanin aksine ayni bolgede Kizilderililer bile aralarinda anlasamazdi.buna karsilik Kuzey Amerikadaki bircok yer hala Kizilderili adi tasiyor.Minnesota(mne sota-berrak su) Oklahama(kizil insanlar) Chicago gibi

Bir güzel söz söyleme sanati varsa;birde güzel dinleme ve anlama sanati vardir..

Ağustos 20, 2007, 02:16:49 ös
Yanıtla #2

Çok güzel bir paylaşım sn.zarathustra.Teşekkürler.

Not:Bence yukarıda yazılı olanlar insanlığın bencillik ve vahşet öyküsüdür.
Omnia mors aequat

Ağustos 20, 2007, 02:17:49 ös
Yanıtla #3
  • Ziyaretçi

ya dostum buna da çok güzel bir çalışma olmuş diyecem ama suç bende değil sende :D

Ağustos 20, 2007, 02:19:49 ös
Yanıtla #4

Kartal Tüyü

K A R T A L T U Y U
Kutsal Yaraticinin dunyanin butun kuslarini yarattigi ilk zamanlarda , O onlarin tuylerini bir cicek demetinin renkleri gibi cesit cesit renklerle donatti. Sonrada gerbirine farkli farkli sarkilar ogretti.Yaratici onlara her yeni gunu guzel sarkilarindan olusan koroyla karsilamalari talimati verdi. Yaratici bütün yarattigi kuslar arasindan lider olarak KARTAL’ ı secti. O yaratilanlar içinde en yüksege ucabilen,en uzagi gorebilen di ve Kutsal Yaraticinin habercisiydi.

Lakota ulusu olarak bizler bu nedenle herzaman dort kutsal torenlerinde saclarimiza kartal tüyü takacagiz. Inacimiz; Onu tutmak veya takmakla Yaraticinin mesajlarini daha cabuk ve dogru alabilecegimiz seklindedir.Yaratici kartal tüyü ile bizleri en yüksek mertebeyle onurlandiracaktir.Bir kisiyi kartal tuyu ile karsilamak demek onu minnetle ve en buyuk saygi ile karsilamak demektir.

Bu yolda Kutsal Yaratici ve Kartal yeni kartal tuyu sahiplerine isim vereceklerdir.

KARTAL TUYUNUN SEMBOLIZMI
Kutsal ruh baslangicta hayvanlar ve kuslara bilgelik verdi ve onlara insan ile konusma gucu ve bilgisinide verdi.Bu secilmis temsilcilerini insanogluyla iletisim kurmak ve iclerindeki kendilerini gormelerini saglamak ve onlara kutsal sarkiyi ve dansi ogretmek icin gonderildiler ve onlarda kendilerine verilen bu gorevi yerine getirdiler.
Kutsal Ruh’un yarattıkları içerisinde en kutsali KARTAL’dı misyonu hayatin anlamini anlatmasi idi.Kartal bilindigi gibi iki yumurta yapar.Dünya gercegide bilidigi uzeri iki üzerine kurulmuştur iki rakami kutsallıgi ifade eder,hersey ikiye bolunmustur.Erkek-kadin,disi-erkek, bu havanlar,kuslar,insanlar,agaclar ,cicekler kisaca hersey icin gecerlidir herseyin dünyaya verdigi aramaganlar iki turludur yani disi yada erkek ve bu sayede yasam ilk gunden bugune devamini saglamistir.Insan iki göze iki ele,iki ayaga,,ruha ve bedene,maddeye ve golgeye sahiptir.Gozleri guzel ve guzel olmayani gorur,kulaklari güzel seyleri duyarken kotuler onu mutsuz eder.Aklindan gecenlerde seytani(kotu) ve guzel dusunceler arasinda bolunmustur. Iki elimiz mevcuttur ve sag el genellikle kotu seyler icin kullanilmistir,savasta öfkeli anlarda onu oncelikle kullanir insan oglu fakat sol el kalbe daha yakindir daima naziklik ve hosgoruludur ve bu yolda kullanilir.Sag ayak hep yanlis tarafi gosterir insanogluna,sol ayak daima dogru yonu gosterir ve o yonde goturur .Insan karanligi-aydinligi,yazi-kisi,savasi-barisi,hayati ve olumu bilir.
Yaraticinin insana vermek ve ogretmek istedigi dersi hatirlamak ve anlamak icin Buyuk Kartal’a bakmak yeter. O Kutsal Ruhun yarattiklari içerisindeki favorisidir.Kartal Tüyündede ikiye bölünmü? ikilemler ve semboller vardir.birkismi parlak beyaz,birkismi siyahtir buda aydinligi karanligi,yazi kisi,savasi baris,hayati ve olümü anlatir ve bu imgelemleri gösterir bize. Oyleyse kartala bakin derken ne soylemeye calistigim ortaya cikiyor,kanatlarin hayatin hikayesini anlattigi kisacasi.
Ellerimdeki bu iki kartal tuyune bakin sag elimdeki buyuk ve mukemmel gorunuslu erkegi sembolize ediyor.sol elimdeki kucuk narin ve duz olani kadini sembolize ediyor.kartal yüyünün bu siyah ve beyaz a bolunmus iki parcasi gun isigini ve karanligi ,yazi kisi sembolize eder.
Cocuklarim onlara ne soylemek istedigimi hatirladiklarinda sececekleri parcanin hayatiniz ve geleceginiz icin secilmi? oldugunu bilmeli ve o yone gideceklerini bileceklerdir. IYI YADA KOTU YONE.
Sharon Locklear

Ağustos 20, 2007, 02:22:46 ös
Yanıtla #5

Çok güzel bir paylaşım sn.zarathustra.Teşekkürler.

Not:Bence yukarıda yazılı olanlar insanlığın bencillik ve vahşet öyküsüdür.
Degerli yorumunuz icin ben tesekkür ediyorum
ya dostum buna da çok güzel bir çalışma olmuş diyecem ama suç bende değil sende :D
Tesekkürler gölge arkadasim..

Ağustos 20, 2007, 02:25:43 ös
Yanıtla #6
  • Ziyaretçi

dostum kusura bakma konunun arasına girdim ama bittiğini sanmıştım hani ben öyleyim ya  ;)

Ağustos 20, 2007, 02:26:36 ös
Yanıtla #7

Konusan Ruhlar

Bir çok söz duydum ama hiçbiri yapılamadı ,güzel sözler uzun sürmedikçe birşey ifade etmezler. Sözler benim ölülerimi geri getiremez.Beyaz adamın istila ettigi ülkeminde karşılığını ödemez.Onlar babalarımızın mezarlarını korumaz. Atlarımız ve hayvanlarımızın degerini ödemez.Güzel sözler bana çocuklarımı geri veremez.Güzel sözler bize saglık vermeyecek ve onlar ölümleri durdurmayacak.Güzel sözler halkıma istedikleri yerlede özgür ve mutlu yaşamaları icin bir vatan vermeyecek.Konuşmaktan yoruldum ve bunlar kalbimi yaraladı,bircok güzel söz ve yerine getirilmeyen söz hatırlıyorum.Bunlar konuşmaya layık olmadıkları halde konuşanların sözleriydi.
Reis Joseph
"HIN-MAH-TU-YAH-LAT-KEH"
"Daglarda Gümbürdeyen Gökgürültüsü"
(Nez Perche Ulusunun Büyük Reisi-1840-1904)

Ağustos 20, 2007, 02:27:50 ös
Yanıtla #8

dostum kusura bakma konunun arasına girdim ama bittiğini sanmıştım hani ben öyleyim ya  ;)
Sorun degil tüm aktarilanlarin ardarda görünümü önemli degil,arada yorumlarin olmasi cok daha anlamlidir.

Ağustos 20, 2007, 02:31:55 ös
Yanıtla #9

Amerikan Yerlisi nin Kutsal Ruh'a Dua'si
" Ulu Tanri , ruzgarin icinde duydugum ses kimin sesi,butun dunyaya hayat veren kimin nefesi -duy beni-. Senden once geldim . Senin cocuklarindan biriyim.ben kucuk ve gücsüzüm , senin gücüne ve bilgeline ihtiyacim var. Güzellikler icinde yürüyelim ve gözlerim hep farkina varabilsin kirmizi ve mor gün batiminin. Ellerim saygi gostersin senin yaptigi ve yarattiklarina,kullaklarim acikca duyabildin sesini.
beni oyle bilge yap ki ben benim insanlarima ogrettiklerini anlayabileyim ve kayalara ve yapraklarina arasina gizledigin derslerini anlayabileyim. En büyük düsmanim olan kendimle savasip kendi icimdeki
gücü bulabileyim ve hazir olayim sana gelirken;Temiz ellere ve saf gözlere , oyleki yasam batan bir günbatimi gibi solmaya basladiginda ruhum sana saf ve lekesiz gelebilsin."

SARI ATMACA, SIOUX SEFI

cherokee sukran duasi
cennetin ilik ruzgarlari
esebilir usulca evinin ustune
her kimki girerse iceri
kutsal ruh onu kutsasin
karda yürüdügünde
makosenlerin
mutlu izler biraksin
ve gokkusagi dokunsun
daima omuzlarina.
derleyen : Geronimo Yalniz Kartal

KUTSAL SAVASCI
Hayat bize kural savasci olma sansini verir
Savasci cesaretle girer karanliklarin icine ,
arastirip bulmaya varliginin gerçegini
Kutsal savasci olmak icin ordan alir cesatetini ,dayanma gucunu ve sabrini
Yol dar,arazi engebeli ,kayalik.
Sen yalniz yürüyeceksin:karanlik magralardan gececek,
sarp kayalardan tirmanacak,sIk ve buyuk ormanlari asacaksIn.
Sen karanlik tarafinla tanisacaksin.Korkunun yüzleri,düzenbazlik,hüzün
bekliyor olacak senin gelmeni orada.
Bu yolculuga cikan baskasi olmaycak fakat sen gideceksin.
Hayyatta secip gitmemiz gereken yollarin oldugu zamanlar gelecek
Asla geri dönüsü olmayan bir yola cikmaya baslarken gerekli olanlari almaya karar vermeliyiz
..Hayatimiz sonsuza dek degisecek bu yolculukta.
orada bircok yer olacak incinde gizlenebilecegimiz.
Fakat yol sürecek.
Kutsal savasci yolundan dönmeyecek,yaralanacak,yorgun düsecek
ve enerjisi bitecek
Savasci tekrar düsmeden önce cabalayip ayaga kalkib bir kac adim atacak.
Dinlenecek,güclenecek
ama devam edecek bu tehlikeli yolda.
ayrilmayacak yolundan.
Gücsüz düsecek ama asla yilmayacak
Birgün,savasla birgun yalnislikla birgun umutsuzlukla carpisacak....

Günes bulutlarin arasindan görünecek;
kuslarin tatli melodisi duyulacak
Orada enerji degismi olacak
derin bir degisim yasanacak
Savasci cesurca savasti
ruhu kazandi sonunda karanlik gecenin savasini
yeni bir enerjiyle doldu içi
--onlarin yeni bir yolu var simmdi--
bu bilgelik ile doldurdu icini savascinin
kisisel savasini kazanip isigi ile halkina yol gosterici oldu
Digerlelerinin bu yolda yurume izni yoktu
Onlar onu yalnizca sevebilir ve dogruluk ve dürüsürtlük yolunda kendilerine
örnek alabilirler.
iste buydu Ruhani Savasci'mizin yolu

Yazar:Bilinmiyor
Derleyen : Geronimo L.E