Masonlar.org - Harici Forumu

Gönderen Konu: İslam Dünyası Müslüman gibi Yaşamıyor!...  (Okunma sayısı 5386 defa)

0 Üye ve 1 Ziyaretçi konuyu incelemekte.

Mart 11, 2013, 07:54:22 öö
  • Uzman Uye

“Tasavvuf, İslam hakikatini hayatımıza uygulamaktır” diyen yazar Cemalnur Sargut, dinin sadece bir felsefe ve şekilden ibaret olmadığını hayatta da karşılığı bulunduğunu söylüyor.

Tasavvufun insanlığın ortak dili olabileceği inancını taşıyan Türk Kadınlar Kültür Derneği’nin İstanbul Şubesi Başkanı, araştırmacı yazar

Cemalnur Sargut Nefes Yayınları’ndan çıkacak Sohbetler kitabını Star’a anlattı. Öğrencilerinden Arzu Eylül Yalçınkaya ile yaptığı sabah

sohbetlerinden derlenen kitabında Cemalnur Sargut tasavvufun tarifleri üzerinde durarak insanların tasavvufu nasıl anlayıp, günümüz

hayatına nasıl uygulaması gerektiğini anlatıyor. Kitabında tasavvufun tarihçesi, ilk mutasavvıflar, tasavvufu nasıl anlardım, kimlerden öğrendim
sorularına cevap verdiğini ifade eden Cemalnur Sargut şöyle konuştu:

“İnsanlar tasavvufu nasıl anlayabilir ve nasıl yaşayabilir bunların üzerinde durduk. Aslında kendi anladığım kadarıyla tasavvufu anlatmak

derdindeyim. İlminden çok nasıl huzur sağlayabiliriz ve nasıl bunu insanlara yansıtabiliriz? Bunun derdindeyim. Tasavvuf günümüze çok güzel

uygulanabilir. İnsan bu dünyada bir işle meşgulken ‘Acaba Allah’ım benden memnun mu’ diye düşünüp O’na yönelmişse o zaman yaşayan

Müslüman haline gelir. Tasavvuf İslam hakikatini hayatımıza uygulamaktır. Bunu en basit nasıl yapabiliriz sorusunun üzerinde durduk. Din

sadece bir felsefe, sadece bir şekil ya da ibadet değildir. İslam’ın hakikatini öğrenmek ve yaşamaktır.

Müslümanlar güzel ahlakı unuttu

“Tasavvufta tek güç Allah’tır. Bu imanla hareket ettiğinizde yaratılmışa hürmet etmeyi öğreniyorsunuz. Herkesi çok sevemezsiniz ama saygı

duymayı öğreniyorsunuz. Böylece tasavvuf insanlar arasında ortak bir dil oluşturuyor. İslam dünyası bir kaos içinde. Mezhep ayrılıkları, iç

savaşlar. Tasavvufu aşılayarak bunun önüne geçebiliriz” diyen Sargut, problemin kaynağına işaret ederek bugün Müslüman dünyasının

Müslüman gibi yaşamadığına dikkat çekti. “Peygambere sormuşlar din nedir diye. Güzel ahlaktır demiş. Biz güzel ahlaktan uzaklaştık.

Müslümanız diyoruz ama şiddeti kavgayı ön plana alıyoruz. Müslüman zalimle mücadele eden ama bunu nefret etmeden yapan kişidir” diyen

Sargut, sabır, sevgi, hürmet ve hoşgörü oluşursa İslam camiasında birlik beraberlik oluşacağını söyledi. Cemalnur Sargut, “Batı dünyasının

İslam kaygısı var, diğer bir deyimle İslamofobi. Doğu ile Batı arasındaki bu uçurumun iki sebebi var. Müslümanlar yanlış örnek oldu. İkincisi

kendi ülkelerini var edebilmek için bir düşmana ihtiyaçları vardı, İslam’ı karşılarına aldılar. Ortadoğu’yu alabilmek için İslam’ı kötülemek

zorundalar” dedi. Batı’daki yanlış İslam imajını değiştirmek için ‘Biz ne yapabiliriz?’ sorusuna Cemalnur Sargut’un cevabı ise şöyle: “Hocam,

tekkeler bitebilir ama tasavvuf üniversitelerde öğretilmeli demişti. Üniversitelerde kürsüler açılabilir. Bu tür kürsüler kurup hakiki İslam’ı anlatan

profesörlerle öğrenciler yetiştirmeliyiz.”

Yukarıda ki söyleşinin tarafı Cemalnur SARGUT,çağımız mutasavvuflarından...

Kendisinden forumda daha öncede söz etmiştim.Yalın anlatımı ve berrak aklı ile yazdığı kitaplar,günümüz İslam ezoterizminde oldukça ilgi topluyor.

"Kadınlar bu işlerden anlamaz"diyen yobazlara verilebilecek en anlamlı örneklerden olan Cemalnur SARGUT'un tasavvuf felsefesine katkılarının devam edeceğini umuyorum.

Saygılarımla
Ben"O"yum,"O"ben değil...

Mart 11, 2013, 08:51:11 ös
Yanıtla #1
  • Orta Dereceli Uye
  • **

Size, sizin gibi düşünenlere ve dolayısıyla Cemalnur Sargut'a sonsuz saygı duymakla beraber bu fikirlere hiç katılmıyorum. Söyleşiyi sabırla okudum. En çok yazının sonundaki "...tasavvuf üniversitelerde öğretilmeli demişti. Üniversitelerde kürsüler açılabilir. Bu tür kürsüler kurup hakiki İslam’ı anlatan profesörlerle öğrenciler yetiştirmeliyiz." kısmı, katılmadığım kısımdır. Elbette tasavvuf içinde güzel öğretiler de barındırmıyor değil. Tasavvuf iyidir-kötüdür, doğrudur-yanlıştır bu kısma hiç girmiyorum. Direkt olarak "tasavvuf(en azından bugün anlaşıldığı-uygulandığı anlamda) hakiki İslam ile alakasızdır. Uydurma ve hurafelerden öteye gidemez... Bu yorumum Cemalnur Sargut ve onun tasavvuf anlayaşından bağımsız olarak, genel görüş ve anlayış içindir. Trt dışında kendisini görmediğim-dinlemediğim-okumadığım için bir şey söylemem anlamsız olur.
Fikirlerinizden nefret ediyorum. Ama onları savunabilmeniz için hayatımı feda etmeye hazırım. -Voltaire

Mart 12, 2013, 12:20:45 öö
Yanıtla #2
  • Orta Dereceli Uye
  • **

İSLAM GÜZEL DE MÜSLÜMANLAR BUNUN NERESİNDE ?
ALİJA İZETBEGOVİC
bana tek taraflı adaletinizden sakın bahsetmeyin.. adalet kirli atlet..!!

Mart 12, 2013, 06:35:14 öö
Yanıtla #3
  • Uzman Uye

Sayın İmia ile şimdilik tasavvuf felsefesi konusunda alaşamayacağız;saygı duyarım.

Kendi görüşlerini bilmediğim için,tasavvufun hurafelerden ibaret olduğu konusundaki kanısını nelerle desteklediğini bilemiyorum.

Benim anladığım anlamdaki tasavvuf;İslam dininin ezoterik yorumudur ve blakis,İslam'ı hurafelerden arındırma misyonunu temsil eder.

İslam dini tamamen hurafelerden ibarettir,şeklindeki bir savı belki anlayabilirim.Çünkü,bu söylem başka bir kabullenmenin etkisidir.Ancak,İslam'a hurafeleri sokan tasavvuftur,derseniz,demek ki tasavvufu anlayamamışsınız derim.

Bugün uygulanan İslam'ın içersisine sokuşturulmuş birçok hurafe vardır.Nitekim,forumda"Hurafe tezgahında zırva dokumak"başlığı adı altında bir yazı dizisi oluşturmaya çalışıyorum.8 bölüm oldu,daha da devam edecek.

Dini ezoterizm anlayışının üzerine inşa edilmiş tüm felsefeler,hurafeleri ve dogmaları yadsır.Buyüzden hurafelerle veya bağnazlıkla anılamaz;nitekim,bu felsefeler değişime açıktır,bireysel yorumları kabullenir,çağdaştır ve dayatmalardan uzaktır.

Saygılarımla

Mart 12, 2013, 06:51:02 öö
Yanıtla #4
  • Uzman Uye

Sayın khanjar'ın aktardığı söylem,kısa olmakla beraber içinde yeteri kadar anlam barındırıyor.

Evet,müslümanlar bugün sergiledikleri görüntü nedeniyle,İslam'ın hiçbir yerindeler.

Müslümanlar;Kuran'dan uzaklaşmış,siyasallaşmış ve istismara açık bir İslam benimsemesini,kendilerince oluşturdukları erklerin savunduğu yozlaşmış bir İslam anlayışınına dönüştürmüşlerdir.

Bireye yönelik telkinler içeren Kuran'ın benimsediği İslam kabulü,müslüman topluluğun yönetimini üstlenmiş  hukuksal bir yapıya dönüştürülmüştür.

Dolayısıyla,yozlaşan İslam,müslümanları da yozlaştırmıştır.

Saygılarımla
« Son Düzenleme: Mart 12, 2013, 06:53:46 öö Gönderen: ceycet »

Mart 13, 2013, 12:32:42 öö
Yanıtla #5
  • Seyirci
  • Uzman Uye

Zihniyet;

Adamın biri ile muhabbet ediyorum konu bir ara adamın 50 yaşından sonra arapça kuran dersleri alıyorum demesi ile farklı bir ivme kazandı içimdeki soru şeytanları kıpraştı başladım sormaya?

Neden arapça öğrenmek için uğraşıyorsun?
Önce arapça öğreneyim sonra manasına bakarım
neden manaya girmiyorsun gereksiz işine yaramayacak bir mecraya dalıyorsun ?

Böyle saçma sorumu olur her müslüman önce kuran okumayı bilecek

Peki bilelimde kuranı neden okuruz?ne anlamalıyız ondan ne arayıp bulacağız neyi anlamay çalışmalıyız?

cevap ilginç

ben cahilim o kadar bilgim yok şimdilik arapça öğreneyimde bir okuyabileyimde sonrasına bakarız.

Bu kitabı arapça okuman ve okumasını öğrenmeni senden istemiyorlar

Ya neyi istiyorlar?
İçerisinde ne yazıyor konu başlıklarından tutta hangi topluımsal konulara parmak basıyor neyin mesajını veriyor kısaca içeriğe baksan bunu anlamadığın bir dille yapamazssın sen türkçe biliyorsun ve türkçesini okuyunca daha net anlarsın.

sonuç ikna olmadığı gibi benidetuhaf buldu.

Hurafe tezgahının içerisine düşmüş bir halkız biz .

İşte sn.ceycet'in başlıklarında zaman zamanda bende destek olmaya çalıştığım bu başlıkalrda bu hurafelik işleniyor ,tasavvufta islamın ezoterik yorumu ve özüne inen bir dal böyle anlamakta fayda var yoksa tasavvufta nerelerde hurafelik olduğuna dair örnek verilmeli.

saygılar
ÖZGÜRLÜK BİLE SAHİP OLMAK İÇİN SINIRLANDIRILMALIDIR.

EDMUND BURKE

Hayat Bizi Resmen Dört İşlemle Sınar. Gerçeklerle Çarpar, Ayrılıklarla Böler, İnsanlıktan Çıkarır ve Sonunda Topla Kendini Der.  leo

Mart 13, 2013, 06:55:13 öö
Yanıtla #6
  • Uzman Uye

Sayın karahan'ın söylediklerini veya benzerlerini malesef herzaman ve her ortamda yaşıyoruz.

Zaman zaman dini önyargıların ortadan kaldırılmasının imkansız olduğunu düşünüyor,umudumu yitiriyorum.

Saygılarımla