Masonlar.org - Harici Forumu

Gönderen Konu: Şamanizm  (Okunma sayısı 11783 defa)

0 Üye ve 1 Ziyaretçi konuyu incelemekte.

Şubat 24, 2009, 04:26:47 ös
Yanıtla #10
  • Uzman Uye

Baleye gitmeyi ideoloji olarak sanan zihniyet nasıl oluyor çok merak ettim, çok komik birşey bu :)
Benim kız arkadaşımda balerin o da herhalde bu ideolojinin oyuncularından, bende çocukluğumdan beri gittiğim bale gösterileri sayısı yüzünden bu ideolojinin baş kahramanı olmam gerekirdi.
Ayrıca o yobazlar, keşke bizi işgal etselerdi de Arap paçavrası türbanı, sarığı giyseydik diyorlar.
Topraklarımız işgale ugradıgı takdirde sizin gibi baleye gitmeyi ideoloji sanan zihniyetler mi bu ülkeyi koruyacak begenmediginiz yobazlıkla damgaladıgınız İslamcılar mı ?

Şubat 27, 2009, 12:48:52 öö
Yanıtla #11
  • Ziyaretçi

Türklerin en büyük yeteneği olan  savaş kabiliyeti ve becerisi müslüman oldukları için mi ?   Şaka gibi bir şey.Bu şekilde bir yaklaşımda bulunulursa benim fikrime göre ise tam tersi. Binlerce yıllık Türk tarihinde osmanlı sadece bir kesim.. Üstelik çoğu kez Türk ün hor görüldüğü   arapçılığın yaygın olduğu bir kesim.

Şubat 27, 2009, 12:58:44 öö
Yanıtla #12
  • Seyirci
  • Orta Dereceli Uye
  • **

Sakın şamanizm batı tipi masonluk denen düşüncenin temeli olmasın.. ;) ;)

Şubat 27, 2009, 02:07:00 öö
Yanıtla #13
  • Uzman Uye

Bay degas Z sembolizmasının anlamında ki benzerliğin dışında ne gibi benzerlikler tespit ettiğinizi paylaşırsanız sevinirim, çünkü ben ondan başka çok fazla ileriye gidemedim.

Şubat 27, 2009, 03:18:42 öö
Yanıtla #14
  • Seyirci
  • Orta Dereceli Uye
  • **

Bay degas Z sembolizmasının anlamında ki benzerliğin dışında ne gibi benzerlikler tespit ettiğinizi paylaşırsanız sevinirim, çünkü ben ondan başka çok fazla ileriye gidemedim.

Ana-erkillik ve romada görülen asyalı kadın rahibeler ; sibyl

Kasım 22, 2009, 11:25:40 ös
Yanıtla #15

Konu gerçekten çok ilgimi çekti;

Sayın M.Akyol günümüzde Şamanizmden kalan ve devam eden bir takım geleneklere bende birkaç örnek vermek isterim:

"Mevlüt okutma

Ölünün 7'si, 40'ı ve 52'sinin anılması.

Nevruz Bayramı"

Şaman inancında ki Gök Tanrı Çevirisi günümüze yanlış bir çeviri olarak da gelmiş olabilir. Aslı KÖK TENGRİ olan bu sözcük:

Tengri: Tanrı

Kök: Gök/Ulu/Kök ve bir de mavi anlamları taşımaktadır.

Bakıldığında pekala yukarıda yoğun bir şekilde İslam savunuculuğu yapan üyelere göstermek istediğim birşeydir bu.

Ulu Tanrı olarak yapılabilecek bir çeviri İslamiyette de varolan bir Ulu Allah çevirisine yakındır.

Bunlara değinmemde ki maksat kesinlikle katı islam savunucularıyla bir polemik yaratmak için değil, aslında konuyu Anaeril yaşayan toplumların bir çok yönden oldukça ahlaklı, eşitlikçi ve adil bir kültür yarattıkları üzerine çekmek içindir.

Bilgilerimde yanılmıyorsam, Şaman inancıyla yaşamış olan Türk devletlerinde, Hakan hariç tek eşlilik durumu vardır. Hakan'ın diğer evlilikleri ise yalnızca siyasi maksatlı olan evliliklerdir. Günümüz bir çok çağdaş sayılan ülkesinde dahi, kadın- erkek eşitliğine elli yıl öncesine kadar rastlanmazken, bu inançlar ve ortaya koydukları kültür, bundan binlerce yıl öncesinde bunu az çok sağlamayı başarabilmişlerdir.

Nitekim yaşanılan Müslümanlığın kadına verdiği değerde ortadadır. 

Yukarıda değindiğim şeyler yalnızca şamanizme ait olan şeyler değil tüm pagan (doğa) dinlerinin içinde olan şeylerdir.

Saygılarımla.
Ben, ben olanım

Kasım 22, 2009, 11:38:17 ös
Yanıtla #16
  • Ziyaretçi

Sayın rigormortis'in verdiği bu örnekler bana insanların kültürel birikimlerinin İlkçağ'da Ortaçağ'a göre daha fazla olması (dünyanın şekli konusundaki tartışmalar buna basit bir örnektir) durumunu hatırlattı tekrardan.Ne de olsa bazılarına göre (sözde) lineer bir zaman çizgisinde yaşıyoruz her şey zaman geçtikçe daha mükemmel ve daha doğru oluyor.İslamiyet dinine inananların da Allah katındaki tek din İslamiyettir laflarının dayanağı da zaten bu düşüncedir.Bunun yanısıra (bu söylediğim tüm semavi dinler için geçerli) Pagan kültürlerin onlara yaşam hakkı vermesine rağmen onların Paganlara yaşam hakkı vermemesi durumunun insanlığın kültürel birikimine vurulan ağır bir darbe olduğunu da düşünüyorum.

İslam dinine inanan kimseleri rencide etmek değil amacım.Sadece olan şeyleri tahlil ediyorum kendimce.Yoksa burada herhangi bir dinin ne savunuculuğunu yaparım ne de bir diğerini tenkit etmekle vakit kaybederim.

Saygılar

Nisan 23, 2017, 03:41:55 ös
Yanıtla #17
  • Seyirci
  • Orta Dereceli Uye
  • **

Osmanlı kendisine hiçbir zaman "TÜRK" de dememiştir. Osmanlı tarihçi ve kaynaklarında Türk "kaba ve yabani" demek. Ayrıca dil olarak öz Türkçe'yi 1277'de yalnızca Karamanoğlu Mehmet Bey bir ferman yayınlatarak bildirmiştir. Osmanlı ise farsça ve arapça ile karışmış bir dil yaratarak onu tercih etmiştir. Cumhuriyete iki de bir sert çıkmanın anlamı yok ki osmanlı hanedanlığının üyeleri bile bugün Cumhuriyete ve Yüce Önder Atatürk'e minnettar. Senin o televizyonda gördüğün bugün var yarın yok; hepsi din simsarı. Ayrıca keramet islamda değil Türklüktedir! Bizler Büyük Türk Ulusu islamiyetten önce de çok büyük devletler idik. Madem keramet islamda idi niye diğer müslüman devletler yükselmedi? Çünkü araplar pis bir millet. 50 yaşındaki peygamber(!) 6 yaşında ikinci eşini alıyor; yetmiyor evlatlığının karısını nikahına alıyor vs vs. Şunu iyi belle islamiyet dediğin olgu Türkler ve Türklük bilinci ile yükseldi ve dünyaya kendini belli etti. Bugün ayakta kalan en güçlü islami devlet Türkiye Cumhuriyetidir o da Atatürk'ün inkılapları sayesinde ve laiklik ile olmuştur. Bizler dini siyasete alet etmiş olsaydık(bugün ediliyor güzelce) osmanlı padişahlarının yaptığı yeniliklere yine birkaç yobaz çıkar şeytan icadı derlerdi! Ama niyeyse o telefon, bilgisayar, internet, sosyal medya, araba, uçak, gökdelenler vs. bilimin getirdiği bütün modern yenilikler sakallı hacı hocalara şeytan işi gelmiyor(!) İş sadece vaaz vermeye geldi mi minbere çıktın mı atıp tut. Cübbeli mi bilmem ne işte o mesela diyor kendisinin youtube'da 700 bin kişi takip ediyormuş para kazanamıyormuş elin aşçısı gece 2 de yemek yapıyormuş 2 milyon takipçisi varmış. Komikk... Ha bu arada ben Karamanlıyım afşar boyundanım, iyi ki Fatih zamanında Karamanoğullarını Makedonya ve Selanik'e sürmüş... Sevgiler saygılar.
Öldükten sonra yaşamak istiyorsanız;
Ya okumaya değer şeyler yazın ya da yazılmaya değer şeyler yaşayın!

Nisan 23, 2017, 03:54:05 ös
Yanıtla #18
  • Uzman Uye

Daha önce de yazdım. Türklerin Müslüman oluşu ile ilgili eserlerin mutlaka okunması gerekli olduğunu düşünüyorum
      Saygılar-sevgiler.
"Vur ama dinle beni"

Nisan 23, 2017, 04:09:52 ös
Yanıtla #19
  • Seyirci
  • Orta Dereceli Uye
  • **

Ben fikrimi Amon adlı arkadaşın görmesi okuması bir şeyler çıkarması için yazdım. Anlaşılan osmanlıyı çok sevmekte tabi bu en doğal hakkı lakin tarihini de bilmesi faydasına.
Sayın alşah teşekkür ederim okudum daha fazla okuyorum her zaman.
Saygılarımla
Öldükten sonra yaşamak istiyorsanız;
Ya okumaya değer şeyler yazın ya da yazılmaya değer şeyler yaşayın!